Choď na obsah Choď na menu
 


zdravie z lesných plodov

13. 11. 2008

Brusnice – drobný zázrak pre vaše močové cesty

Malé červené bobuľky iste dobre poznáte, a nielen v tradičnej sviečkovici či s vyprážaným camembertom! Brusnice sú jednotkou v boji proti zápalom. Ak vás teda trápia zapálené močové cesty a bolestivé močenie, niet lepšieho prírodného lieku ako sú práve brusnice.

Bobuľky naplnené vitamínom C

Indiáni používali brusnicové obklady na rozličné zranenia ako účinný prostriedok proti otrave krvi, jedávali ich spolu so sušeným mäsom a tajomstvá liečivých brusníc predali ďalej prisťahovalcom z Európy. A hoci brusnice nadobudli skôr charakter ovocia typického pre slávnostný obed, ich liečivé účinky sú také markantné, že odborníci odporúčajú zaradiť tieto zázračné plody do nášho jedálnička aj mimo sviatkov.


Brusnice sú totiž bohatým zdrojom vitamínov C a K a spolu s obsiahnutými polyfenolmi fungujú ako efektívny antioxidant. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Vďaka takémuto zloženiu si brusnice našli uplatnenie nielen v medicíne, ale i kozmetickom priemysle. Keďže obsahujú omega 3 mastné kyseliny, podieľajú sa na rekonštrukcii bunkovej membrány, a preto sa výťažky z nich hodne využívajú pri výrobe krémov, sér a toník.


Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii,  zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke. Navyše súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok.


Na močové cesty to najlepšie

A tu sa dostávame k tomu najznámejšiemu a najvýraznejšiemu liečivému účinku brusníc. Vedci zistili, že molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva. Od tridsiatych rokov, kedy sa v Spojených štátoch začalo s výskumom účinkov brusníc, odhalili mnohé štúdie, že práve brusnice sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a ľadvín, keďže nedovoľujú baktériám preniknúť a usadzovať sa na močovom mechúre. Zaberajú dokonca aj pri nepríjemnom úniku moču.


Ak trpíte častými zápalmi močových ciest tak ako približne štyridsať percent žien, pochutnávajte si na brusniciach pravidelne. Pozor však na líniu – sladené  brusnicové džúsy obsahujú veľa cukru. 


Zaberú aj proti zubným kazom

Ukázal to výskum newyorskej univerzity. Podľa vedcov tradičné americké brusnicové želé chránilo zuby dvojmo: pred zubným kazom a zubným kameňom. Toto zistenie si overili aj pri pokusoch, kedy materiál s vlastnosťami zubnej skloviny vystavili účinkom brusnicovej šťavy a následne baktériám. Výsledky sa potvrdili, brusnice ochránili zubnú sklovinu až na osemdesiat percent. Pravdaže, ani tu to s brusnicami neradno preháňať, inak hrozí celkom odlišný efekt – kyseliny a cukry obsiahnuté v brusnicovej šťave môžu poškodiť zubnú sklovinu, preto pozor na sladené šťavy!


Brusnice si môžete dopriať pravidelne, stačí si vybrať spôsob, akým ich budete prijímať. Trh ponúka brusnicové kapsule, čaje, lahodné sušené brusnice, brusnicové šťavy, kompóty a marmelády, a tak je už len na vás, čomu dáte prednosť.

 

Brusnicové kuriatko

Suroviny: 1 kurča, soľ, červenú papriku, olej, 1 pohár (3 dl) brusníc

Postup: Kurča rozporciujeme, osolíme, potrieme paprikou. Na rozpálenom oleji prudko opečieme, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Pridáme brusnice a iba krátko povaríme. Podávame s hranolčekmi, ryžou a oblohou.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.