Choď na obsah Choď na menu
 


zdravie v zelenine

26. 1. 2009

 

Čili papričky

Sú malé, ale ich účinky neuveriteľné! Štipľavé čili papričky majú toľko pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus, že ich môžeme doslova považovať za liek! Podľa najnovších výskumov by mohli pomôcť aj onkologickým pacientom.

Čili papričky poznali ľudia už 7 000 rokov pred naším letopočtom. V Strednej Amerike ich používali Indiáni, neskôr si ich obľúbili aj Aztékovia a Mayovia. Do Európy ich priviezol Diego Alvarrez Chanca, lekár z druhej Kolumbovej výpravy. Za svoju neopakovateľnú pálivú chuť vďačia papričky kapsaicínu. Je to rastlinný alkaloid, ktorý spôsobuje typické pálenie tým, že podráždi nervové zakončenia jazyka. Čili papričky zvyšujú chuť do jedla a majú množstvo pozitívnych účinkov na organizmus.

Zničia nádor!

Tím amerických vedcov z Pittsburskej univerzity zistil, že pri laboratórnych pokusoch zničil kapsaicín polovicu rakovinového nádoru na slinivke brušnej. Úspešné boli aj pokusy pri rakovine prostaty. U myší, ktorým bol transplantovaný rakovinový nádor do tela, bol kapsaicín schopný zabiť až 80 percent rakovinových buniek. Klinické skúšky účinnosti kapsaicínu v boji proti rakovine by sa mali začať v priebehu piatich rokov.

Liečivé účinky kapsaicínu 
  – podporuje krvný obeh 
  – urýchľuje metabolizmus 
  – pomáha pri nádche 
  – podávaný do kože vo väčších dávkach znižuje pooperačné bolesti 
  – pomáha pri kŕčových žilách 
  – ničí baktérie salmonely 
  – znižuje hladinu cukru v krvi

tipy:

Nezapíjajte ich vodou! 
Keďže kapsaicín nie je rozpustný vo vode, nemá zmysel zapíjať štipľavosť vodou. Lepšie sú mliečne výrobky.

Ktoré pália najviac?

NA SVETE sú tisíce druhov čili papričiek rôznych chutí a pálivosti. Ich štipľavosť meria takzvaná Scovillova stupnica.

Štipľavosťou čili papričiek sa už v roku 1912 zaoberal americký chemik Wilbur Scoville, ktorý vytvoril desaťmiestnu stupnicu pálivosti. Sladká paprika má nulu, odroda jalapeňo napríklad štvorku. Pálivosť sa v nej meria podľa množstva kapsaicínu takzvanými scovillovými jednotkami SHU. Napríklad jedna z najštipľavejších papričiek na svete Habanero – Red Savina – obsahuje až 850-tisíc SHU. Len na porovnanie – známe tabasco ich má len 30- až 50-tisíc! Vlani sa však objavila ešte štipľavejšia odroda Bhut Jolokvia, ktorá je absolútne najštipľavejšou čili papričkou na svete. Jej index štipľavosti dosahuje vyše milión jednotiek.

Habanero už aj u nás!

Omáčky z najštipľavejších čili papričiek Habanero sa prvýkrát objavili na Slovensku až teraz. Ak patríte ku gurmánom, ktorí milujú štipľavé, neváhajte. Verte, že tieto omáčky fakt štípu. Scovillova stupnica neklame a Habanero má v nej desiatku!

Cibuľa a cesnak liečia ľudí tisíce rokov

Liečivé účinky cibule a cesnaku poznajú ľudia oddávna. Tieto rastliny ničia choroboplodné zárodky a pomáhajú bojovať proti chorobám, ktoré dnes nazývame civilizačné.

Cibuľa

Cibuľu majú ľudia na jedálnom lístku už 5000 rokov. Konzumuje sa v rôznych podobách – surová, varená, pečená i smažená. Pre svoju močopudnosť bola odjakživa liekom na obličky a močový mechúr. Cibuľa však má aj ďalšie pozitívne účinky na ľudský organizmus: znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi, bráni vzniku krvných zrazenín, vzhľadom na značný obsah zinku pôsobí pozitívne na stav prostaty a pomáha liečiť rôzne opuchy.

Surová cibuľa má fytoncídne účinky (ničí choroboplodné zárodky a dokáže zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov), potláča plynatosť a zápchu. Vzhľadom na obsah síry, kremíka a zinku vplýva veľmi dobre na rast vlasov a pevnosť nechtov.

Radíme:
– Nepodceňujte sušenú cibuľu, obsah vitamínov je v nej vyšší ako v čerstvej cibuli.
­– Cibuľu nikdy nekrájajte do zásoby; po 12 hodinách je rozkrojená cibuľa toxická!

Cesnak

Ďalším všeobecne známym "liekom" s veľkou tradíciou je cesnak. Podľa záznamov už 1500 rokov pred n. l. bolo známych 22 liekov vyrobených z cesnaku. Aj keď cesnak nie je doslova omladzujúcim prostriedkom, ako sa občas traduje, dokáže spomaliť rozvoj mnohých ochorení staršieho veku.

Cesnak eliminuje v organizme tuky, znižuje hladinu zlého cholesterolu, "čistí" artérie a znižuje krvný tlak. V tejto súvislosti sa odporúča konzumovať 2 – 3 strúčiky cesnaku denne. Výskumy preukázali, že viac ako 80 percent sledovaných pacientov sa vďaka cesnakovej liečbe zbavilo uvedených problémov. Je tiež známe, že cesnak pomáha liečiť katary a dezinfikuje tráviaci trakt.

Okrem toho cesnak významne pomáha pri prechladnutí: uľahčuje dýchanie a odkašliavanie, lieči bronchitídu a podľa japonských vedcov bráni vzniku rakoviny pľúc, a to tým, že odstraňuje miniatúrne nádorčeky na pľúcach. Cesnak je vlastne prírodné antibiotikum – obsahuje najviac fytoncídov (špeciálne látky vyšších zelených rastlín, ktoré ničia väčšinu choroboplodných zárodkov a zastavujú rast niektorých baktérií a mikroorganizmov) – pričom najväčšie účinky má roztlačený cesnak.

Radíme:
– Aj cesnak treba jesť s mierou: pri dlhodobej a pravidelnej konzumácii môžu cesnakové silice narušiť sliznice.

Zdravie sa skrýva v keli

Bez tejto zeleniny si mnohé gazdinky nedokážu predstaviť chutný vývar, zeleninovú polievku či prívarok. No viete, aké blahodarné účinky na ľudský organizmus má táto viac než dvetisíc rokov stará zelenina pochádzajúca z Anglicka?

Skvelá zásobáreň
Kel je vynikajúcim zdrojom dôležitých antioxidantov, a to betakaroténu a vitamínu C. Betakarotén je zodpovedný za lepší zrak, keďže sa premieňa na vitamín A, ktorý pozitívne vplýva nielen na naše oči, ale aj na pokožku či posilňuje našu odolnosť voči infekciám. Len pre zaujímavosť, sto gramov kelu kučeravého obsahuje 75 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu A a takmer dvakrát viac, než je stanovená denná dávka vitamínu C.

Okrem toho kel obsahuje železo a vitamín B, známy aj ako kyselina listová. Obe látky priaznivo vplývajú na tvorbu červených krviniek v ľudskom organizme. Netreba zabudnúť ani na vápnik, nakoľko práve kel ho obsahuje najviac spomedzi všetkej zeleniny. Podobne ako iné „zelené“ zeleniny, aj kel chráni pred rakovinou, a to pred rakovinou žalúdka, tenkého a hrubého čreva, čo potvrdilo už množstvo vedeckých výskumov.

Ženy majú o jeden dôvod navyše, prečo by si mali kel zaradiť do svojho jedálnička. Obsiahnuté zlúčeniny v keli kučeravom povzbudzujú metabolizmus pečene, a tým nepriamo podporujú vylučovanie estrogénu, ktorého zvýšená hladina môže mať za následok hormonálne typy rakoviny, ako napríklad rakovinu prsníka. 

Viacero druhov
Aj keď sa najčastejšie stretávame s dvomi druhmi kelu (hlávkovým a ružičkovým), existujú okrem nich ešte ďalšie rôzne odrody s kučeravými ako aj hladkými listami. Sú to napríklad letný hlávkový kel, zelenofialový kel, kučeravý jarný kel, jesenný kel alebo špicatý kel. Všetky tieto odrody sú prospešné pre ľudské zdravie, a tak by ste sa mali snažiť, aby ste túto zelenú nádheru mali na tanieri čo najčastejšie.

Ako ho pripraviť?
Na rozdiel od brokolice či kapusty sa kel konzumuje tepelne upravený, teda surový nie je vhodný na konzumáciu. Svoju peknú zelenú farbu si kel udrží vtedy, ak ho nebudete príliš dlho variť vo vode. Odporúča sa variť kel pri vysokej teplote, avšak bez pokrievky a len krátku dobu, aby sa nesfarbil na sivozeleno. Ideálnym spôsobom prípravy pre skoré odrody kelu je jeho podusenie. Hlavičku kelu si rozdeľte na štyri časti a pár minút duste na panvici, najlepšie na olivovom oleji. Neskorá odroda je skvelá do polievok alebo do prívarkov.

Bojuje s ekzémom
Aj keď to nie je nijako vedecky podložené, traduje sa, že kel má aj blahodarné účinky na ekzém. Podľa ľudovej medicíny sú na to potrebné čerstvé listy z kelu, ktoré je potrebné umyť, naklepať a zahriať. Potom ich ako obklady priložte na postihnuté miesta pokožky, previažte obväzom a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Ideálne je takúto kúru opakovať ráno aj večer až do zlepšenia príznakov.

Kelové fašírky

Suroviny: 600 g kelu, soľ, 100 g cibule, 80 g oleja, 1 dl80 g mlieka, 3 žemle, 2 vajcia, mleté čierne korenie, strúhanky

Postup: Očistený kel dáme do horúcej osolenej vody, vyberieme ho a necháme odkvapkať. Potom ho posekáme, osolíme, pridáme nadrobno posekanú cibuľu opraženú na oleji, v mlieku namočené a nakrájané žemle, vajcia, okoreníme a hmotu premiešame spolu so strúhankou. Formujeme malé fašírky a vyprážame ich na rozpálenom oleji.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.