Choď na obsah Choď na menu
 


Zdravie v ovocí

24. 1. 2009

Odšťavte si ovocie pre zdravie

Čerstvé šťavy obsahujú veľa hodnotných vitamínov. Viete aké majú niektoré šťavy účinky na vaše zdravie?

Ananásová: Pomerne vysoký obsah vitamínu C a karoténov, najväčšmi sa však cení pre vysoký obsah enzýmov, ktoré výrazne zlepšujú trávenie. Odporúča sa ľuďom s nízkym obsahom alebo nízkou kyslosťou žalúdočných štiav. To však platí len pre čerstvú šťavu, konzervy nie sú použiteľné.

Banánová: Vhodná pri žalúdočných a črevných kataroch ako diétna potravina, po hnačkách, počas zotavovania, pri výkrmných diétach.

Brusnicová: Používa sa proti hnačkám, pri zápaloch horných a dolných močových ciest. Pomáha zabrániť vzniku obličkových kameňov. Už jedna osmina litra tejto šťavy denne pôsobí preventívne.

Grapefruitová: Vysoký obsah vitamínu C so zvláštnou väzbou pomáha v tele zadržiavať vápnik. Vysoký obsah kyseliny citrónovej pôsobí antisepticky na tráviaci systém a močové cesty. Zlepšuje chuť do jedla, látkovú premenu a krvný obeh. S pomocou riedenej grapefruitovej šťavy je možné urobiť očistnú kúru, pretože pomáha lymfe ,,sťahovať" toxíny z tkanív.

Jablková: Je zásadotvorná, obsahuje množstvo tráviacich enzýmov, zastavuje žalúdočnú koliku, pomáha liečiť choroby pečene a žlčníka vrátane žlčníkového piesku a kameňov, priaznivo pôsobí pri chorobách obličiek, močového mechúra, sleziny, zlepšuje krvotvorbu, znižuje krvný tlak. Pre vysoký obsah draslíka je vhodná pre pacientov s chorým srdcom a obličkami.

Pomarančová: Osviežujúca, je cenným zdrojom vitamínu C, vhodná pre ľudí s chorobami obličiek, dnou, reumatizmom, odporúča sa pri srdcových chorobách, infekčných a horúčkovitých ochoreniach.

Hroznová: Usmrcuje baktérie, vírusy, obsahuje polyfenoly, ktoré pôsobia ako silná preventívna látka proti rakovine, proti srdcovým chorobám, liečebné účinky sa líšia aj v závislosti od farby, z červeného hrozna pomáha pri málokrvnosti, z bieleho na žalúdočné a črevné katary, pri obličkových a močových chorobách.

Cviklová: mimoriadne cenný liek pri najrôznejších krvných chorobách - od anémií až po niektoré formy leukémie. Má silný zásadotvorný účinok, pomáha odvádzať splodiny metabolizmu, veľmi prospešná pri dne, reumatizme, roztrúsenej skleróze. Farbivá v nej obsiahnuté zvyšujú pevnosť krvných kapilár, pôsobí preventívne pred aterosklerózou, mozgovými príhodami, hypertenziou. Stimuluje činnosť pečene a žlčníka.

Mrkvová: Zásadotvorná, v ľudovej liečbe sa používa proti nervozite, astme, kožným chorobám, pri pečeňových chorobách, žltačke a črevných zápaloch. Cení sa najmä pre obsah karotenoidu betakaroténu, ktorý zrejme dokáže zastaviť rozvoj rakoviny. Podľa všetkého jej pravidelná konzumácia chráni aj pred rakovinou pankreasu.

Rajčiaková: Brzdí rast a množenie mikroorganizmov, preto sa odporúča pri virózach a infekčných ochoreniach. Bohatá na karotenoidy betakarotén a lykopén, ktoré sa považujú za najúčinnejšie protirakovinové prostriedky. Zlepšuje krvotvorbu, zvyšuje imunitu, napomáha vylučovanie žalúdočných štiav, zlepšuje trávenie, vhodná pri zápaloch podžalúdkovej žľazy, pri poruchách látkovej premeny.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.