Choď na obsah Choď na menu
 


Zdravie a pohyb

3. 7. 2008

 

Beh ako súčasť života. (1.časť)

Beh ako súčasť života. (1.časť).Pred dva a pol tisícročím vysekali do obrovskej skaly v Helede nápis: „Chceš byť silný – behaj, chceš byť pekný – behaj, chceš byť múdry – behaj!“
Päťsto rokov neskôr Horácius napísal: „Ak nebeháš, pokiaľ si zdravý, budeš behať, keď ochorieš!“
Aktuálnosť týchto názorov v súčasnosti ešte vzrastá. Veď najrozšírenejším neduhom dneška sú srdcovo-cievne choroby. Lekári konštatujú, že mozog, žalúdok, pľúca sú  „vypočítané a stavané“ priemerne na 120-150 rokov. V súčasnosti ľudí trápi najčastejšie srdce, čo súvisí predovšetkým so spôsobom života dnešného človeka.
Z rastom mechanizácie a automatizácie sa znižuje telesné zaťaženie. Vo výrobe sa stále viac sústreďuje na riadenie a kontrolu činnosti rozličných strojov a mechanizmov, v príbytkoch centrálne kúrenie, plyn, elektrina, vodovod oslobodzujú ľudí od namáhavej domácej práce. Lietadlá, vlaky, metro, autobusy, automobily nahrádzajú dlhotrvajúcu chôdzu. Komfort vedie k „svalovému hladu“, ktorého výsledkom je narušenie normálnej činnosti dôležitých orgánov a systémov organizmu. Znižuje sa schopnosť prispôsobiť sa zvýšeným telesným a psychickým zaťaženiam, ktoré narastajú súčasne s intenzifikáciou života. Technický pokrok vedie takto k telesnému regresu. Človek si mechanickou pílou podpiľuje haluz, na ktorej sedí.
Uhasiť „svalový hlad“ možno dnes iba jedinou cestou – využitím „neproduktívnych“ telesných cvičení. Spomeňme si na anglických šľachticov oslobodených od telesnej práce. Práve oni sa ako prví združovali do atletických klubov, pretože pochopili, že nečinnosť hrozí degeneráciou. Zdá sa, že aj Helada vytvorila olympijské hry nielen preto, že sa opájala kultom krásneho tela, ako sa to niekedy uvádza. Dôvod bol v tom, že práca otrokov oslobodila Grékov od nevyhnutnosti pracovať, pričom však stále vojny vyžadovali vysoký stupeň telesnej pripravenosti a zdatnosti. Východisko sa našlo v atletických cvičeniach, základom ktorých bol u Angličanov, ako aj u starých Grékov beh.
Pozrime sa, na čo zomieral človek v dobe, keď nebolo automobilov, televízorov a lietadiel. Milióny životov zničil mor, malária a kiahne. Dnes sú metlou ľudstva infarkt a artérioskleróza. Tieto choroby vznikajú v podstate vplyvom spôsobu života bez dostatku pohybu, zoslabnutím srdcového svalu, zmenami v stenách krvných ciev, ktoré sa vekom stávajú krehkými a nepružnými.
Pravidelné pestovanie behu núti srdcový sval intenzívne pracovať, prečerpať 20-40 l krvi za minútu, zatiaľ čo v pokoji sa zo srdca vytláča do aorty nie viac ako 3-4 l za minútu. Známy fyziológ Wilhelm Roux zdôrazňoval, že funkcia tvorí orgán, čo znamená, že čím viac budeme zaťažovať srdcový sval rovnomerne, a samozrejme primeranou prácou, tým sa stane výkonnejším. Beh je vhodný najmä preto, že môžeme sami regulovať jeho tempo alebo ináč povedané, zaťaženie srdcového svalu. Jeden z najznámejších svetových kardiológov prof. Albert Wollenberger oprávnene konštatoval: „Pri pravidelnom pestovaní behu v rovnomernom  a nevysokom tempe je infarkt prakticky temer vylúčený.“
Zrýchlený krvný obeh počas behu napomáha lepšie okysličovať tukové látky vo svale. Preto môžeme beh označiť za najlepší prostriedok v boji s nadváhou a obezitou , ktoré spôsobujú nepríjemnosti miliónov ľudí. Ešte dôležitejšie je, že rýchle „spálenie“ tukov zabraňuje ukladaniu cholesterolu v stenách krvných ciev a intenzívny krvný obeh udržuje ich vysoký tonus. To však nie je všetko, pretože beh nie je iba profylaktický prostriedok. V mnohých liečebných zariadeniach využívajú beh s úspechom aj pri liečbe srdcovo-cievnych chorôb. Zaznačený je prípad, keď starší človek, ktorý prekonal infarkt myokardu, v priebehu jeden a pol roka špeciálneho tréningu v behu nielenže v plnej miere obnovil svoje zdravie, ale sa mohol zúčastniť aj na pretekoch.

 
Beh ako súčasť života. (2.časť)
20.01.2008

Beh ako súčasť života. (2.časť)Odborníci stanovili, že dlhotrvajúci beh miernou intenzitou možno odporúčať všetkým zdravým ľuďom. Samozrejme, pomocou behu sa môže liečiť iba pod dozorom lekára. Skúsenosti lekárov potvrdzujú, že jedine takáto liečba je efektívna.
Z hľadiska rozličných možností využitia behu hovoríme o športovom behu alebo behu, ktorý vykonávame so zdravotným alebo liečebným zameraním.
Beh preniká takmer do všetkých odvetví medicíny a robí niekedy priam divy. Ako ukazujú výskumy, dlhotrvajúci beh v rovnomernom tempe nielenže zvyšuje pracovné možnosti organizmu, ale pomáha tiež predlžovať život človeka. Energetická základňa organizmu nie je zdedený kapitál, ktorý využívame po celý život. Dávno je už vyvrátený názor kanadského vedca Hansa Selya: „Každý človek sa narodí s určitou energiou. Je ako konto v banke – čím menej vydávaš, tým dlhšie žiješ.“ Zásoba energie, ktorá určuje trvanie ľudského života, nadobúda sa v procese rozvoja organizmu a závisí od optimálnej aktivity svalov. V takomto zmysle možno povedať, že každý z nás si sám určuje dĺžku svojho života.
Beh má na organizmus veľmi veľký vplyv. S možnosťami organizmu ho zosúladíme tým, že podľa potreby regulujeme rýchlosť pohybu, dĺžku a frekvenciu krokov. Každý zdravý človek môže pestovať beh. Nejestvujú žiadne prekážky, potrebná je iba chuť. Výhovorky na nedostatok vyhovujúcich podmienok, to je len ospravedlňovanie svojej nerozhodnosti.
Súčasný človek sa naučil vážiť si čas, nestratiť zbytočne ani minútu. Pri stále sa zvyšujúcom tempe nášho života je to prirodzené.
Odborníci tvrdia, že ľudia ktorých váha tela po 50 roku veku prevyšuje normu o 10 kg, majú o 25% menšie nádeje na priemernú dĺžku života ľudí svojho veku. Štatistika stanovila, že obézni ľudia žijú o 5-10 rokov kratšie ako chudí a oveľa častejšie trpia na artériosklerózu. Žiaľ nadmerná telesná váha je veľmi rozšírený jav. Avšak človek po 35-40 roku zriedkavo nemá nadmernú váhu. Pritom vyvolávajú obezitu poruchy látkovej premeny iba u malého počtu ľudí.
V súlade so štatistickými údajmi vysoký krvný tlak a artérioskleróza sa nepomerne častejšie vyskytujú u osôb duševne pracujúcich, u mestských ľudí než u obyvateľov dedín, ktorí pracujú telesne. Zatiaľ sú tieto choroby najčastejšie v strednom a staršom veku, nie sú však nevyhnutným a neodvratným sprievodným znakom staroby. Je dokázané, že tak ako ktorékoľvek iné choroby aj tieto choroby možno liečiť a predchádzať im. Nedostatok pohybovej aktivity môže v súčasných podmienkach nahradiť iba systematický tréning. Pre osoby, ktoré pracujú duševne a väčšiu časť života presedia za pracovným stolom, telesná výchova a šport sú jediným spôsobom ako zmierniť následky „nečinného“ spôsobu života, ktorý sa odráža záporne nielen na zdravotnom stave, ale aj na duševnej výkonnosti.
Veľmi presne to vyjadril známy francúzsky lekár Tissot v 18. storočí: „Pohyb ako taký môže nahradiť ľubovoľný liek, ale všetky liečebné prostriedky sveta nie sú v stave nahradiť účinok pohybu.“

 

Beh: povolená droga

Kto môže, mal by to skúsiť. Je to námaha i rozkoš v jednom. Nehovorím o sexe, ale o behu. Sex je dnes pre každé decko, beh len pre skutočných mužov so silnou vôľou. Možno práve pre vás! Beh je droga.  

Motivácia
Ako ju nájsť? Pozrite sa po jednom stresovom dni na seba v zrkadle. Okolo pása zimná pneumatika, zadok máte ako gospelová speváčka, hučí vám v hlave, dychčíte, stále vás niečo trápi, štekáte na všetkých ako čivava... Chcete takto žiť ďalších 40 rokov? Dáte sa ďalej vláčiť osudom ako cirkusový poník? Vezmite opraty do vlastných rúk! Ste chlap nie čalamáda! Dobrý, i keď neskorý motív na behanie je strach. Napríklad z infarktu. Prechodným impulzom je mladá milenka. Najlepším motívom je egoizmus a láska k sebe. To, že ste beh na škole zo srdca nenávideli, ešte neznamená, že si ho teraz nemôžete zamilovať. Veci a naše vzťahy k nim sa vyvíjajú. Napríklad manželkou ste boli na škole kedysi očarený...

Ako začať
Ak ste chorý na srdce, extrémne obézny, máte problémy s kĺbmi alebo ste prekonali rôzne zranenia, poraďte sa s lekárom. Ak ste zdravý, ale tučný, lekára pokojne vynechajte. Aj tak by vám povedal len to, čo viete: že treba začať pomaly a postupne. Napríklad rýchlou chôdzou... Vyhliadnite si trať. Poľnú cestu, kde niet voľne pobehujúcich dobermanov. Asfaltovú cestu, kde nie je premávka ako na Champ’s Elysées. Keď sa máte rozhodnúť medzi hrboľatou poľnou cestou a asfaltom, voľte asfalt.Vyhnete sa zraneniu. Ak behávate potme, noste reflexný odev. Kúpte si tenisky. Nemusia byť najdrahšie, ale nech sú kvalitné a na behanie. Oplatí sa značkové. Nie preto, že vás uvidia susedia, ale preto, že majú zaručenú mieru tlmenia. Pri kilometrovom behu došľapujú nohy 1200-krát s dvojnásobnou váhou vášho tela. Vyčleňte si na beh pol hodiny. Ak sa predtým rozcvičíte, je to vaše plus. Začnite indiánskym spôsobom: dve minúty behu, minútu chôdze a takto to striedajte celú polhodinu. Neponáhľajte sa. Rýchly ste v sexe, nemusíte byť aj pri behu. Ako často trénovať? Raz týždenne je viac ako nič, dvakrát týždenne je fajn, trikrát týždenne je optimálne.


Buďte realista
Beh si netreba idealizovať. Je to v prvom rade odporná drina, pri ktorej preklínate sami seba a máte chuť tisíckrát to vzdať. Nie je to súťaž proti niekomu, ale boj so sebou. Dôležité je nezastať pri prvom zadychčaní. Keď nadobudnete pocit, že už vonkoncom nevládzete, ste ešte len na začiatku. Namiesto vracania treba ísť ďalej. Predstavte si, že drobné vtáky preletia s minimálnou zásobou tuku tisíce kilometrov. Prečo by ste vy nemohli vydržať dve minúty zrýchleného pohybu? Buďte na seba chvíľu krutý, ako bývate na svojich podriadených. Bežný leňoch funguje len asi na 65 percent svojich možností. Nečakajte, že hneď po prvom dni schudnete. V prvých týždňoch dokonca môžete nabrať na váhe. Začnú sa vám tvoriť svaly. Krátkodobé jarné nadšenie vydrží dva-tri dni. Skutočné rozhodnutie dať sa na beh musí byť hlboké a nezvratné, ako keď sa alkoholik začne liečiť. Beh nie je doplnok na voľné chvíle. Beh je spôsob života.

  

 

prvý v cieli dostane pivo


Kedy sa prejavia výsledky
Predpokladajme, že v počiatkoch nikto nechce byť maratóncom. Základným cieľom je rozhýbať svoje telo, zlepšiť si kondíciu, schudnúť, získať optimizmus a chuť do života. Urobte si plán a vytýčte ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Ten základný by mal byť jednoduchý: vydržím 3x týždenne behávať aspoň 3 mesiace. Ak je vaše rozhodnutie pevné, nič vám ho nemôže prekaziť. Ani riaditeľ, ani úlohy, ani počasie. Berte to tak, že ste si zaplatili drahý jazykový kurz a nesmiete vynechať ani jednu lekciu! Ak chcete schudnúť, nie je dôležitá rýchlosť, akou bežíte, ani počet kilometrov, ktoré ste prebehli. Najdôležitejší je čas, ako dlho bežíte. Predstava, že rýchlym a krátkym behom zhodíte najrýchlejšie, je klamlivá. Pri intenzívnej krátkej námahe sa spaľujú zásoby glykogénu, ktoré sa rýchlo doplnia. Zhruba po 30 minútach behu začína telo siahať po zásobách tukov, a to bez ohľadu na rýchlosť, akou sa pohybujete. Vtedy začínate chudnúť. Bežte tak, aby ste nešli na kyslíkový dlh. Pri rýchlom behu telo nestíha a nadmerná spotreba kyslíka vám ho zakysličí a zanesie kyselinou mliečnou. Na začiatku vám stačí, ak bežíte kilometer za 7 – 8 minút. Po troch mesiacoch pravidelného tréningu prídu hmatateľné výsledky. Tie nehmotné (dobrý pocit) sa dostavia po každom výkone.

 

  
Doplnky
Beh je šport pre silných individualistov. Kolega či priateľ bežiaci s vami môže byť pomocníkom v snažení, nesmiete si však myslieť, že počas začiatkov preberiete na trase celú kolektívnu zmluvu i biznisplán. Budete mať problém s dychom. Väčšina bežcov sa lepšie koncentruje osamote. Nikto vám nebráni naštudovať si o behu všetky dostupné teórie. Treba však odlíšiť priority. Ak sa polovičku trate budete sústreďovať na meranie tepu, rýchlosť pohybu, počítanie krokov, nezostanú vám sily a koncentrácia na výkon. Poznať tieto veličiny je  dôležité, no skôr, ako si nakúpite rozličné testery, prehrávače na počúvanie muziky a čelenky vo farbe botasiek, vyskúšajte si, či máte vôľu len na nakupovanie alebo aj na trápenie samého seba. Lebo beh je o tom druhom.


Prečo je pohyb dobrý
Každý má v sebe kokaínovú skrinku. Otvoriť ju dokážu tí, ktorí vyvinú námahu, podajú výkon. Dlhým behom sa vylučujú endorfíny, čistí sa hlava, odbúrava stres, zvyšuje sa prívod kyslíka v mozgu minimálne o 25 percent... Človek má navyše dobrý pocit, že zvíťazil nad sebou i vlastnou lenivosťou. Bežci s nadhľadom zvládajú úlohy v práci, cítia viac sebavedomia i hrdosti na trénované nohy a pevné telo. Beh je oficiálne povolená droga. Oproti sexu má výhodu v tom, že je len na vás a vašej vôli, ako dlho vydržíte. Z behu ochorie málokto. Skôr ochoriete z toho, že nebeháte. Nezabúdajte, že tá neľudská drina, ktorú podstúpite v začiatkoch, postupne poľaví. Správnym rozhodnutím v správny čas máte reálnu šancu, že prežijete svojho kardiológa. Aj to je dôvod, ak už nemáte iný.

 

 

tenisky na rýchle posúvanie nohamiRady a odporúčania

 

Obuv
Na ťažšie terény (lesná cesta, mokrá tráva, sneh) je vhodný pevnejší model s drsným profilom podrážky. Pri behu na asfalte treba klásť dôraz na tlmiace účinky. Každý má inú nohu s iným došľapom a pronáciou (vybočením chodidla). Radšej nech sú tenisky trochu väčšie ako presne na nohu. Teplom sa noha roztiahne. Niektoré značky sú spravidla užšie (Adidas, Saucony, New Balance). Ak máte širšie chodidlá, skôr si nájdete vhodnú obuv medzi značkami Asics, Nike, Mizuno. Reeboky sú niekde uprostred a často cenovo veľmi zaujímavé. Ak nerobíte veci narýchlo, môžete využiť rôzne akcie. Neverte reklamám, podľa ktorých je každá nová obuv revolučným prevratom.


Oblečenie
Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec. V chladnejšom počasí uprednostnite viac vrstiev. Ako spodnú noste textíliu, ktorá neabsorbuje pot, na tej ďalšiu vrstvu a na povrchu vzdušnú bundu. Pot by sa mal odvádzať von. Prírodné textílie ho pohlcujú, a tak ho nosíte ako príťaž. Ak behávate potme, nezabudnite na reflexné znaky. Pri dlhých behoch pozor na prsné bradavky. Pot, soľ a odev na ne pôsobia ako brúsny papier. Maratónci si ich prelepujú leukoplastom.


Telo
Optimálnu tepovú frekvenciu si môžete vypočítať podľa vzorca 180 mínus vek, plus/mínus 10 úderov. 40-ročný muž by mal bežať s pulzovou frekvenciou v rozpätí 130 – 150 úderov za minútu. Na meranie si môžete zaobstarať tester. Alebo zájdite do fitnescentra a urobte si test na bežiacom páse. Zistíte, pri akej pulzovej frekvencii nebežíte na kyslíkový dlh. Pravidelným behom sa pulz v pokoji znižuje asi o 20 úderov. Ročne tak urobí srdce trénovaného bežca o 10 miliónov úderov menej.


Strava
V prvom rade sa neprejedajte pred behom. Nepite ako ťava do zásoby. Beh má veľmi pozitívny účinok na žalúdočné problémy, samotný výkon vám znižuje okamžitú chuť na jedlo. Ak ste pokročilejší bežec, naštudujte si systém stravovania s vytváraním zásob sacharidov, ktoré sú na dlhších tratiach strategickou zásobárňou energie. Obsahujú ich napríklad zemiaky. Ak trénujete, nedržte žiadnu drastickú diétu. Upravte si stravovacie návyky. Pod vplyvom behu to nie je až také ťažké. O strave sa spravidla píše viac ako o behu, tak nestrávte zvyšok života čítaním a rozjímaním o tom, ako schudnete bez námahy.


Vek
Začať behať môžete v každom veku. Množstvo vytrvalcov tvoria ľudia po tridsiatke. Beh na dlhé trate nevyžaduje rýchlosť, ale vytrvalosť. Vytrvalosť je schopnosť udržať si výkon čo najdlhšie. Na maratónskej trati sú bežne aj sedemdesiatnici. Počítajte s tým, že roky pridávajú minúty. S tým nič nenarobíte.


Talent
Na rekreačný beh vám talent netreba. Dokonca sa ani nezosmiešnite ako pri učení sa na snowboarde či windsurfingu. Isteže, štýl sa dá zdokonaľovať. Ale napríklad taký Emil Zátopek rozhadzoval neefektívne rukami a už po sto metroch vyzeral, že skolabuje. Napriek tomu vyhral na olympiáde v roku 1952 v priebehu niekoľkých dní preteky na 5 000, 10 000 metrov i maratón. Vytrvalosť je viac ako talent.

Regenerácia
Ak chcete mať výsledky, musíte byť k sebe krutý na trati, no po výkone treba dať telu dostatok času na regeneráciu. Menej je niekedy viac. Pozor, bežná únava svalov a jemná svalovica nie je dôvod na týždňový výpadok. Pichanie v boku nie je znakom mŕtvice. Skúste to najprv predýchať alebo premasírovať počas behu. Netrénujte počas choroby. Ak ste zranený, zostaňte doma. 

 

Desať dôvodov, prečo pravidelne cvičiť

20.01.2008

O tom, že cvičenie je zdravé a každý z nás by si mal pravidelne dopriať nejakú tú športovú aktivitu sa hovorí neustále. Treba však spomenúť viaceré pozitívne účinky cvičenia, ktoré by vás mali motivovať pri cvičení vydržať, alebo sa už konečne zdvihnúť od počítača a zájsť do fitness centra.

 

Napríklad spánok

 


Pravidelné cvičenie vám zabezpečí lepší spánok. A vďaka kvalitnejšiemu odpočinku sa vylepšia aj ostatné stránky vášho života. Už po krátkom čase by ste mali zbadať výrazné zlepšenie kvality spánku a úpravu spánkového režimu. Stačí stredná záťaž cvičenia 20 až 30 minút tri krát týždenne, a výsledky sú tu.

Cvičením spomaľujete starnutie svojho organizmu. Vďaka tomu znižujete aj riziko predčasnej smrti a posilňujete svoje svaly, kosti a kĺby. Tie ostávajú zdravé a pružné.

Imunitný systém
Výrazne pozitívne účinky zaznamenali lekári aj pri imunitnom systéme. S pribúdajúcim vekom sa imunitný systém oslabuje, avšak cvičením by ste ho mohli dostať do bývalého stavu. Stačí stredne náročný kardio tréning, napríklad jogging, walking alebo bicyklovanie.

Športové aktivity vám vylepšia aj psychiku, stimulujú totiž mozog. Zlepší sa vám pamäť, skráti reakčný čas a vylepší koncentrácia. Na toto sú mimoriadne vhodné aeróbne aktivity.

Sebavedomejší a krajší
Šport vám dokonca zlepší aj sebavedomie. Dôvod? Jednoducho sa budete cítiť fyzicky i psychicky lepšie, a vďaka cvičeniu aj budete lepšie vyzerať. Dobrý pocit zo svojho tela je na nezaplatenie, prejaví sa totiž vo všetkom, na čo siahnete.

Navyše budete mať viacej energie a väčšiu výdrž. Väčšina cvičiacich po prvých úspechoch pridá aj zmenu v jedálnom lístku, čím ešte výraznejšie podporí svoje snaženie. Pravidlom by malo byť, že cvičenia sa vynechávajú len v závažných prípadoch. Ak si nejdete zacvičiť len preto, že ste unavený, vedzte, že po cvičení na svoju únavu zabudnete a budete nabitý novou energiou.

Sex a zdravie
A s energiou prichádza aj zlepšenie libida a väčšia výdrž pri sexe. To iste oceníte vy, aj vaša partnerka. Zároveň sa zbavíte stresu a napätia, vyženiete negatívne myšlienky, a tým znížite pravdepodobnosť, že vás postihnú choroby srdca, vysoký krvný tlak, osteoporóza, cukrovka, obezita, vysoký cholesterol či artritída.

Vedci: Posediačky starnú ľudia až dvakrát rýchlejšie
 
29.1.2008
Londýn - Športovci vyzerajú lepšie, sú zdravší a tiež vyzerajú mladšie. Nedostatočná telesná aktivita zvyšuje nielen riziko ochorenia, ale môže mať aj priamy vplyv na starnutie ľudského tela.
Podľa štúdie publikovanej v lekárskom časopise Archives of Internal Medicine fyzicky aktívni ľudia starnú pomalšie ako ich statickejšie náprotivky.
"Sedavý životný štýl môže urýchliť proces starnutia. Náš výskum je silným posolstvom, ktoré môžu doktori využiť na propagáciu potenciálne omladzujúceho efektu pravidelného cvičenia," dospeli k záveru výskumníci.
"Ľudia, ktorí cvičia, sú v mnohých ohľadoch rozdielni od sedavých typov a napriek tomu, že niektoré premenné boli kvôli analýze prispôsobené, veľa ďalších faktorov poukazuje na biologické rozdiely medzi aktívnymi a sedavými osobami," citovala britská BBC Jacka Guralnika, jedného z editorov lekárskeho časopisu.

 

O desať rokov mladší

Výskumníci z londýnskej Kráľovskej univerzity si vybrali 2401 dvojíc, aby mohli čo najpresnejšie skúmať rozdiely medzi športovcami a sedavými typmi. Dvojice vyplnili dotazníky o svojich fyzických aktivitách, potom im odobrali vzorky DNA.
V centre pozornosti boli malé telieska zvané telomery. Tie sa nachádzajú na koncoch chromozómov a chránia ich pred poškodením. Počas starnutia sa telomery skracujú a nechávajú reťazce DNA bez ochrany.
Pri výskume sa ukázalo, že ľudia, ktorí cvičia okolo 200 minút týždenne, majú telomery až o 200 nukleotidov (stavebné kamene kyselín) dlhšie ako tí, ktorí cvičeniu v rovnakom časovom horizonte venujú len 16 minút.
Merané čisto dĺžkou telomerov, športovci boli o desať rokov mladší.
Podľa londýnskych vedcov totiž každý rok prídeme o 21 nukleotidov v telomeroch bielych krviniek, ktoré sú "policajtmi" imunitného systému a chránia pred chorobami.

 

Tridsať minút denne

"Takýto vzťah medzi dĺžkou telomerov bielych krviniek a stupňom fyzickej aktivity zostal významný aj potom, čo sme prihliadli k rozdielom v indexe telesnej hmotnosti, fajčení, socio-ekonomickom postavení a fyzickej aktivite v práci," citovala agentúra AFP autorov štúdie.
"Tridsať minút miernej telesnej aktivity denne najmenej päť dní v týždni, môže organizmu priniesť významný zdravotný prospech," znie záverečná výzva londýnskych vedcov.
Cvičenie môže mať až dvojnásobný omladzovací efekt. Na dĺžku telomerov má totiž negatívny vplyv aj stres a ten fyzická aktivita pomáha odbúravať.

 

 

Joga vypína stresové gény

O účinkoch jogy na fyzické i mentálne zdravie nemožno pochybovať.

 

Aj exaktní vedci už potvrdili, že ľudia, ktorí sa venujú východnému životnému štýlu majú lepšiu kondíciu, sú menej chorí, pomalšie starnú a ich mentálne zdravie je na lepšej úrovni. Biológom tieto tvrdenia nestačili a chceli spoznať presný mechanizmus účinkov jogy na ľudské telo. Americkí experti prišli na to, že joga a meditačné techniky deaktivujú stresové gény.

Na výskume spolupracovali vedci z Benson-Henry inštitútu pri Massachusettskej všeobecnej nemocnici a z Nemocnice Beth Israel Deaconess (BIDMC). Podľa ich názoru jogínske metódy relaxácie dokážu meniť génovú aktivitu a ovplyvňovať tak spôsoby reakcií tela na stres. Zmeny boli zjavné nielen u dlhodobo cvičiacich osôb, ale aj u začiatočníkov, ktorí sa do experimentu zapojili.


„Nie je to len v ľudskej hlave. Zistili sme, že keď človek vyvolá relaxačný stav, tie gény, ktoré sú stresom zapínané či vypínané, reagujú zrazu inak. Myseľ môže aktívne určité gény zapínať a vypínať. Myseľ jednoducho nie je oddelená od tela,“ tvrdí profesor Herbert Benson.

„Biologické dispozície nie sú predurčením, ktorému sa nedá vyhnúť“ komentoval závery štúdie profesor Gerry Leisman z Leeds Metropolitan University v Británii.

Medzi obľúbené cvičenia patrí Päť Tibeťanov

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.