Choď na obsah Choď na menu
 


Sám sebe lekárom

5. 11. 2008

Recepty na pokojný a nerušený spánok

Patríte k "nespavcom"? Vyskúšajte bylinkové čaje, tinktúry alebo esenciálne oleje. A pozor na jedlo – večera by mala byť ľahká, tepelne upravená, s minimom bielkovín.

Počítanie ovečiek pred spaním je nepríjemná záležitosť, ktorá dokáže pekne potrápiť. A tak sme pre vás zozbierali recepty na dobrý spánok overené generáciami, vychádzajúce z prírody, navyše bez nežiaducich vedľajších účinkov. Za vyskúšanie nič nedáte a možno budú prostriedkom, ktorý vám prinesie sladké sny. A nezabudnite – zdravý spánok skrášľuje aj pleť.

Odvary z byliniek
V lekárňach a predajniach so zdravou výživou a prírodnými produktmi kúpite rôzne bylinkové zmesi. Niektoré sú priamo určené na dobrý spánok. Ak vám doteraz nepomáhali, vyskúšajte bylinky kupovať po jednej. Tak prídete na to, čo vám skutočne pomáha.

Napríklad odvar z lipy upokojuje a pomáha zbaviť sa nervozity, okrem toho dokáže aj stlmiť kŕče. Stačí dať dve lyžičky tejto sušenej bylinky do šálky, zaliať horúcou vodou a nechať štyri-päť minút vylúhovať. Odporúča sa však piť nanajvýš tri šálky denne, a to po jedle. Upokojujúce účinky má aj čaj z medovky. Bylinka príjemne citrónovo vonia a pomáha telu pripraviť sa na nerušený spánok. Skúste medovku pestovať na okne a vždy čerstvú rastlinku zaliať horúcou vodou a nechať desať minút vylúhovať.

Tinktúry
Tinktúry sú roztoky liečivých látok v liehu. Používajú sa po kvapkách a na začiatok sa neodporúča používať viac ako desať kvapiek tinktúry určenej na podporu spánku. Roztok sa rozpúšťa zvyčajne vo vode a neskôr môžete dávku zvýšiť až na tridsať kvapiek pred spaním. Tinktúry by sa nemali používať trvalo, odporúčania na škatuľkách väčšinou hovoria o dvojtýždňovej kúre, ktorú možno neskôr podľa potreby zopakovať.

 

Esenciálne oleje
Prírodné prostriedky, ktoré sa predávajú v malých fľaštičkách pod názvom esenciálne oleje, sú vlastne stopercentné prírodné silice. Používajú sa alebo na masírovanie (pod hrudným košom alebo na zápästiach), alebo na vdychovanie z vonnej lampy. Utišujúce účinky má napríklad levanduľový alebo šalviový olej, ale aj oleje z exotickejších rastlín ako ylan-ylang, cananga alebo z cédrového stromu.

Pozor na jedlo
Škroby: Večer by ste nemali jesť potraviny s vysokým obsahom bielkovín, pretože zvyšujú telesnú teplotu. Opačne na telo pôsobia potraviny s obsahom škrobu. Na večeru by ste preto mali podávať jedlá s nízkym glykemickým indexom, teda s obsahom škrobov. Nájdete ich napríklad v zemiakoch, cestovinách, ryži alebo strukovinách.
Ovocie: Pred spánkom uprednostnite varenú, dusenú alebo inak tepelne upravenú zeleninu a tepelne spracované ovocie. Surové potraviny telo totiž ťažko spracováva, a preto aj spánok neprichádza.
Mlieko: Pohár teplého mlieka má upokojujúce účinky a pomáha zaspať, trávi sa však ťažšie ako napríklad jogurt, ktorý má podobné účinky.
Horčík: Potraviny bohaté na horčík pôsobia veľmi dobre na uvoľnenie organizmu, svalov aj nervov. Nájdete ho v celozrnnom pečive, banánoch, strukovinách, ale aj v čokoláde. Jesť ich môžete priebežne počas dňa, netreba čakať až na večer, účinkovať bude horčík aj tak.

Tipy na zdravý spánok:

- na ľahšie zaspávanie by ste mali znížiť teplotu tela, odporúča sa preto spať len v temperovanej spálni, nie vykúrenej na najvyššiu teplotu, teplota by sa mala pohybovať okolo 19 až 20 stupňov Celzia

- teplotu tela možno znížiť aj vlažnou, v lete studenou sprchou

- spať nechoďte nikdy v čase, keď nie ste ešte skutočne ospalí, o to ťažšie sa vám bude zaspávať a len sa zbytočne znervóznite

- spite len toľko hodín, koľko naozaj potrebujete, nechoďte si zdriemnuť popoludní

- zaspať pomáha aj prečítanie niekoľkých stránok z knižky, nevyberajte si však nič napínavé, skúste radšej odľahčené čítanie

Zbavte sa bolesti hlavy

Patríte aj vy k ľuďom, ktorých trápia neraz ukrutné bolesti? V takom prípade nesiahajte hneď po tabletkách a radšej vyskúšajte alternatívu.

Bolesti hlavy sa delia podľa ich základnej príčiny. Jednou zo skupín sú takzvané tenzné bolesti, ktoré spôsobuje stiahnutie svalu alebo jeho napätie. Migréna sa spolu s cluster headache radí do kategórie bolestí, ktoré súvisia s činnosťou mozgu.

Cluster headache

Intenzívna nepríjemná bolesť v oblasti spánkov, ktorá môže trvať dvadsať minút, ale aj niekoľko hodín. Názov vznikol z anglického cluster, čiže zhluk. Je to podľa sklonu objavovať sa v periódach, ktoré trvajú štyri až osem týždňov. Potom sa bolesť zvyčajne odmlčí na pol roka. Typicky sa bolesť začne často len niekoľko hodín po tom, čo zaspíte. Neznesiteľné stavy sa začínajú zvyčajne slabým pocitom bolesti na jednej strane hlavy, najčastejšie pri oku. Nepríjemnú bolesť sprevádza upchatý nos, začervenaná tvár, slzenie a potenie. Kým migrény sa častejšie vyskytujú u žien, takzvaný cluster headache je skôr záležitosťou mužov vo veku dvadsať až päťdesiat rokov. Častejšie sa vyskytuje u silných fajčiarov. Lekári vypozorovali, že zvyčajným spúšťačom bolesti bola konzumácia alkoholu alebo čokolády, či vdýchnutie vône parfumu. Lieky, ako sú paralen či ibuprofen a ktoré pomáhajú proti bežnej bolesti hlavy, sú pri cluster headache neúčinné. K diagnóze dochádza pomerne neskoro, pretože sa zvykne zamieňať za rôzne typy migrény.

Tenzná bolesť hlavy

Čo si máte predstaviť pod týmto názvom? Zvyčajne sa popisuje ako tlaková bolesť, ktorú cítite na obidvoch poloviciach hlavy, najmä na temene. Preto je pri nej nepríjemné česanie vlasov. Bolesť miernej až strednej intenzity nastupuje pomaly a je príčinou veľkej väčšiny, až deväťdesiatich percent všetkých bolestí hlavy. Na vzniku bolesti má najväčší podiel stres, depresia či pocity úzkosti. Spúšťačom môže byť aj dlhodobé vystavovanie sa hluku. Tenznú bolesť hlavy môže vyvolať aj prílišné namáhanie očí, keď napríklad slabozraký človek nenosí okuliare, ďalej zlé držanie tela, veľký príjem kofeínu alebo dokonca aj čistenie zubov vo večerných hodinách.

Toto hravo zvládnete aj doma

   

Cvičenie 1

Cvičenie je užitočné vyskúšať pre zmiernenie bolestí spôsobených zápalom vedľajších nosných dutín. Postavte sa pred zrkadlo a dotknite sa ukazovákmi svojich lícnych kostí. Špičky prstov musia byť pod očami. Stlačte pevne na jednu minútu. Opakujte trikrát. 

 

Cvičenie 2

 

Obyčajný trik, ktorý pomáha uľaviť od bolenia hlavy. Položte si špičku prostredníka ku koreňu nosa, teda medzi obočie. Stlačte ľahko na dve minúty a zhlboka dýchajte. Opakujte tri razy až päťkrát, najmenej dva razy za deň.

Cvičenie 3

Napätie svalov v krčnej chrbtici môže spôsobiť tenznú bolesť hlavy. Aby ste toto napätie uvoľnili, položte špičky prostredných prstov do dutín vzadu na krku tam, kde sa začína lebka. Prsty majte asi päť centimetrov od seba, teda z obidvoch strán chrbtice. Tlačte jemnými krúživými pohybmi počas jednej minúty.

Cvičenie 4

Cvik proti bolesti hlavy budeme robiť najprv na ľavej ruke. Palcom a ukazováčikom pravej ruky stlačte miesto ako na snímke a tlačte naň minútu krúživými pohybmi. Opakujte toto cvičenie aj na pravej ruke. Pozor! Ak ste tehotná, na toto cvičenie zabudnite!

Cvičenie 5

Proti bolesti hlavy môže pomôcť aj posledný cvik. Položte si ukazováky rúk na obe nohy. Dajte špičky ukazovákov tak, aby ležali vedľa kĺbu palca a boli uprostred medzi palcom a druhým prstom na nohe. Stlačte na minútu a potom uvoľnite. Opakujte cvik dvakrát alebo trikrát počas dňa. Trápi častejšie ženy

 

Trápi častejšie ženy

Migréna je odvodená z francúzskeho slova migraine (bolesť hlavy). Pre jednostrannú bolesť sa označuje aj hemikránia.

V záchvatoch sa vyskytujúce, periodicky sa opakujúce prevažne jednostranné bolesti hlavy sú neraz spojené s nevoľnosťou a vracaním sprevádzané aj neurologickými symptómami z aury, čo sú rôzne vnemy alebo pocity, ako napr. závrat, mihotanie alebo zatmenie pred očami, chuťové alebo čuchové vnemy, ale aj zvukové vnemy bez existencie príslušného vonkajšieho dráždenia.

Štyri fázy migrény

- Fáza prvých príznakov: zvýšená dráždivosť, zmena chuti do jedla a kolísanie nálad, ako aj záchvaty náhleho hladu.

- Fáza aury (predzvesti záchvatu): Približne 10 percent chorých na migrénu má v tomto okamihu neurologické symptómy z aury.

- Fáza bolesti hlavy: Typické bodajúce, prenikavé, kŕčovité alebo pulzujúce bolesti sa celé hodiny väčšinou pomaly zväčšujú. Bolesť sa individuálne prejavuje na rôznych miestach, väčšinou na čele. Postihnutí pri pohyboch pociťujú nárast bolestí, ukladajú sa preto do pokojnej polohy. Pre sprievodné javy migrény, ako sú citlivosť na hluk a svetlo, sa miestnosti zatemňujú.

- Fáza regenerácie: Symptómy ustupujú, postihnutí sa cítia unavení a ochabnutí. Do úplného zotavenia môže uplynúť 12 až 24 hodín.

 

1. Zázračná aloe

VYPESTUJTE si domácu lekáreň. Aloe vera má vynikajúce liečivé účinky, a pritom nevyžaduje veľkú starostlivosť.

  Vďaka množstvu vitamínov, minerálnych látok, enzýmov a aminokyselín Aloe vera pomáha pri rozličných zdravotných ťažkostiach. Liečivá gélová tekutina v listoch aloy rýchle hojí malé rany, popáleniny či uštipnutia hmyzom. Pri spracovaní listu aloy sa však vyhnite šupke, ktorá môže pokožku podráždiť. Alou oceníte aj pri zažívacích problémoch, žlčových kameňoch a migréne. Zmierňuje chronickú únavu a pôsobí preventívne proti rakovine.

Ako pestovať aloe

  Rastlina, ktorú v obchode kúpite už za 300 korún, potrebuje dostatok svetla, ale nie priame slnko. Polievajte ju raz za dva týždne, malú rastlinku však častejšie. Okrem praktického využitia vám poslúži aj ako dekorácia. Kvitne totiž pravidelne dvakrát za rok.

 

2. Vyliečte si každú bolesť

NEMUČTE SA zbytočne. Veľa rôznych bolestí dokážeme zmierniť okamžite bez toho, aby sme zašli k lekárovi. Neviete, aké lieky zaberú práve pri tej vašej chorobe? Poradí vám lekárnik Ladislav Lukáš z Bánoviec nad Bebravou.

  Často vás potrápia žalúdočné kŕče, migréna či bolesť kĺbov? Lekárnik Ladislav Lukáš tvrdí, že pri podobných problémoch si veľakrát dokážeme pomôcť aj sami. Zároveň však upozornil: „Prípravky bez lekárskeho receptu určite nie sú vhodné na dlhodobú liečbu. Ak cítite, že ich musíte užívať nepretržite, patríte do rúk lekára!“ Silné a nečakané bolesti, spojené navyše so závratmi či nevoľnosťou, by mal v každom prípade liečiť odborník. Môžu totiž signalizovať závažnejšie ochorenie. 
  „V prípade, že si nie ste istí svojou diagnózou, radšej sa poraďte s lekárom alebo aj lekárnikom,“ odporúča Ladislav Lukáš. Tu sú jeho rady pri rôznych bolestiach.

Hrudník

Za bolesťami hrudníka, pripomínajúcimi bodanie nožom, ktoré pri dýchaní ešte zosilnejú, môže byť vážnejší problém. Podobné ťažkosti vyvoláva ochorenie srdca, čo netreba podceňovať. V tomto prípade by mal lekár, najmä u starších ľudí, vylúčiť srdcovo-cievne ťažkosti. Dbajte na to, aby ste okrem hrejivej náplaste mali pri sebe pre istotu aj tabletku, ktorá obsahuje účinnú látku diclofenac alebo ibuprofen. Pomôže vám utlmiť nepríjemnú bolesť.

Kĺby

Najčastejšie býva príčina v poškodenom kĺbe – na svedomí ju má artróza. Na utlmenie bolesti krátkodobo pomôžu napríklad prípravky s ibuprofenom alebo diclofenacom. Avšak balenia, ktoré dostanete bez lekárskeho predpisu, nemusia vždy vyriešiť problém. Takisto by ste tieto prípravky nemali užívať dlhodobo bez toho, že by ste sa pred tým poradili s lekárom. Mohli by vám poškodiť sliznicu žalúdka a čriev.

Hlava

Pri miernejších bolestiach krátkodobo pomáhajú lieky bez receptu, obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú alebo ibuprofen či paracetamol. Nesmú sa však užívať viac ako 10 dní v priebehu mesiaca. Proti silnejším bolestiam a migréne je najúčinnejší prípravok, ktorý obsahuje paracetamol v kombinácii s kofeínom a kodeínom. Aj tu však platí: ak sa bolesť často opakuje, vašu liečbu musí vziať do rúk lekár.

Uši

Často ich spôsobí upchaný priechod medzi hltanom a stredným uchom pri prechladnutí. Môžu vás potrápiť nielen bolesti uší, ale priamo zápal stredného ucha. Sprej do nosa, ktorý odstraňuje opuch, dokáže upchanie znova spriechodniť. Určite ho však nepoužívajte dlhšie ako týždeň!

Hrdlo

Na ľahšie bolesti sú dobré pastilky, ktoré sliznicu hrdla upokoja. V prípade silnejších bolestí sa odporúčajú pastilky, ktoré obsahujú lokálne anestetikum.

Chrbát

V tomto prípade musíte mať chrbát v teple, a to buď pomocou teplého obkladu, alebo náplaste. Pomôžu aj protizápalové upokojujúce masti a takisto tabletky proti bolesti, ktoré obsahujú diclofenac.

Brucho

Vinníkom býva často pokazený žalúdok. V prípade, že vás mučí pálenie záhy, najlepšie zaberú antacidá. Žalúdočné kŕče, ktoré sa môžu vyskytnúť napríklad pri podráždení čriev, je zase najvhodnejšie liečiť prípravkami s butylscopolamínom.

Podbruško

Niekedy stačí trocha sa „ponaťahovať“, funguje to u mnohých žien, ktoré trápia prudké bolesti spojené s kŕčmi v podbrušku. Ak bolesti neustúpia, vyskúšajte protizápalové lieky obsahujúce ibuprofen alebo naproxen, ktoré blokujú látky spôsobujúce bolesť. Proti kŕčom pomáhajú prípravky obsahujúce butylscopolamín v kombinácii s paracetamolom.

Keď nás bolia namáhané kĺby

Pod slovom reuma sa skrýva veľa rôznych diagnóz. Treba rozlišovať najmä medzi degeneratívnymi ochoreniami kĺbov a zápalovými reumatickými ochoreniami. Najčastejším ochorením kĺbov je osteoartróza, čo je degeneratívne ochorenie z opotrebovania kĺbov a na rozdiel od artritídy nie je spôsobené zápalom. Určitý stupeň tejto choroby má každý druhý človek nad 50 rokov.

Artrózu možno veľmi jednoducho charakterizovať ako opotrebovanie chrupavky pokrývajúcej plochy v kĺbe vystavené záťaži, takže sa kosti začnú o seba trieť a spôsobovať na postihnutom mieste bolesť. Hoci sa o tomto najčastejšom kĺbovom ochorení hovorí ako o chorobe 21. storočia, je to choroba staršia ako samo ľudstvo. Známky opotrebovanosti kĺbov boli objavené nielen na kostiach starovekých múmií, dokonca aj na kostiach dinosaurov! Artróza je ochorenie skôr staršieho veku, po šesťdesiatpäťke sa vyskytuje u 70 percent ľudí, častejšie u žien. Zmeny typické pre artrózu však možno pozorovať na rőntgenových snímkach už u 15 percent osôb starších ako 35 rokov. Pri tzv. primárnej artróze sa na tomto ochorení spolupodieľa séria rôznych faktorov ako vek, pohlavie, dedičnosť, preťažovanie, stavbatela, najčastejšie obezita. Sekundárnu či druhotnú artrózu spôsobujú úrazy, poruchy vývoja ako vrodené vykĺbenia či chyby v podobe nerovnakej dĺžky končatín, zápaly kostí a kĺbov, metabolické, neurologické ochorenia - čiže v tomto prípade je artróza následkom inej prvotnej diagnózy.

Pravá a nepravá reuma
Kĺb má vlastne rovnakú funkciu ako ložisko v stroji. Aby stroj bez problémov pracoval, musí byť v jeho ložiskách minimálne trenie, a to isté platí pre kĺb, kde sú styčné plochy pokryté dokonale hladkým tkanivom, chrupkou. Zatiaľ čo ložisko treba mazať olejom, v tele túto úlohu plní kĺbová tekutina. Zvlhčuje styčné plochy koncov kostí a vyživuje kĺbovú chrupku. Schopnosť odolávať záťaži stráca chrupka najmä vekom, jej povrch je čoraz tenší, poškodzuje sa. Práve úbytok chrupky je pre lekára najlepší dôkaz artrózy. Pacient spočiatku pociťuje bolesť po preťažení, namáhavej chôdzi, neskôr už pri bežnom pohybe a časom aj v pokoji a v noci.

Artróza, najmä v pokročilejších štádiách, je nepríjemné ochorenie, ktoré sprevádza bolesť, stuhnutosť kĺbov a obmedzenia v pohybe, pacientov však možno uteší fakt, že pravý reumatický zápal, tzv. reumatoidná artritída, je podstatne závažnejšie ochorenie s horším priebehom aj prognózou. Dôležité je, aby pacient rozoznával, akú diagnózu vlastne má, aké postupy ochorenie zhoršujú a aké môžu jeho prejavy zmierniť.

Napríklad pri reumatickom zápale kĺbu môže aplikácia tepla spôsobiť nové vzplanutie choroby a zachvátiť ďalšie, dovtedy nepostihnuté kĺby. Pacientovi s artrózou však, naopak, prospeje.

Diagnostika artrózy
Degeneratívne ochorenia kĺbov, čiže artróza, sa často rozvíjajú veľmi pozvoľna. Neraz pacient až vo vyššom veku zistí, že bolesti pri väčšej záťaži nie sú náhodné. Čoskoro príde na to, že mu nerobí
dobre studené a vlhké počasie. Ak sa spočiatku bolesť v postihnutom kĺbe vyskytovala len po väčšej námahe, neskôr sa ozýva aj v pokoji, dochádza k stuhnutosti kĺbov, niekedy počuť praskanie a vŕzganie kĺbu pri pohybe a podobne ako pri artritíde môže kĺb aj opuchnúť. Na koncoch niektorých kostí sa vytvárajú rôzne výrastky, nazývajú sa osteofyty. Deformujú a menia pôvodnú stavbu kĺbu.
Lekár artrózu zvyčajne diagnostikuje už z opisu charakteristických príznakov.
Všíma si rozsah pohyblivosti jednotlivých kĺbov, opuch, vŕzganie a na základné zobrazenie slúži rőntgen, ktorý ukáže vzájomné postavenie kostí a šírku kĺbovej štrbiny. Nedostatkom rőntgenového vyšetrenia je neschopnosť priamo zobraziť chrupavku, jej poškodenie ukáže napríklad magnetická rezonancia. Zmeny chrupavky sa dajú pozorovať aj artroskopicky, keď ich vidieť pomocou optického prístroja, ktorý sa do kĺbu vsunie malým otvorom v koži a mäkkých tkanivách. Artróza sa nedá dokázať krvnými testami, ale lekár môže pacientovi odobrať aj vzorku krvi, napríklad aby vylúčil pravú zápalovú reumu, ktorá sa lieči inak ako artróza.

Nebojte sa hýbať!
Artróza sa vyliečiť nedá, možno len spomaliť jej postup a zmierniť problémy, ktoré ju sprevádzajú. Cieľom je teda zachovať čo najlepšiu funkciu kĺbov a podľa možnosti zbaviť pacienta bolestí. Ak je pacient obézny, najprv musí schudnúť. Nadhmotnosť je veľmi riziková najmä pre vznik a rozvoj osteoartrózy veľkých váhonosných kĺbov, ako sú kolená, bedrové kĺby a kĺby chrbtice.

Mnohí pacienti sa boja cvičiť z obavy, že svojim kĺbom pohybom ešte väčšmi uškodia. Prínos cvičenia však potvrdzujú viaceré štúdie, pohybová aktivita posilní svaly a kĺby stabilizuje, a hoci to znie nepresvedčivo, pravidelný pohyb (ale nie jednostranná záťaž) časom pomôže obmedziť aj bolesť. O správnej forme pohybu je však dôležité poradiť sa s odborníkom- ortopédom, rehabilitačným lekárom alebo fyzioterapeutom. Ideálne sú skupinové cvičenia vo vode, pretože voda nadnáša a poskytuje kĺbom oporu, zatiaľ čo svaly sa posilňujú a pohyblivosť sa zlepšuje. Voda však nesmie byť studená, aby svaly uvoľnila a priniesla bolestivým kĺbom úľavu. Medzi ideálne pohybové aktivity patrí plávanie, bicyklovanie, posilňovacie, naťahovacie a relaxačné cvičenia. Cvičenie by nemalo byť nepríjemné, nesmie zvyšovať bolestivosť, záťaž treba zvyšovať postupne a nič nepreháňať.

V odbornej prílohe Lekárske listy sa v novembri minulého roka objavil článok aj o tom, že sa dokázal významný účinok akupunktúry pri zmierňovaní bolesti a zlepšení funkcií kĺbov najmä pri artróze menších kĺbov a chronickej bolesti kolena.

Do terapie patria aj cvičenia, rôzne masáže, manuálne techniky, elektroterapia, nahrievanie a rőntgenová terapia. Pacienti s artrózou by mali nosiť vhodnú obuv, ktorá poskytuje nohe oporu a tlmí nárazy, nemali by sa hanbiť počas dlhších prechádzok používať paličku a vyhýbať sa dlhodobému opakovaniu rovnakých pohybov.

Lieky a doplnky výživy
Škála tzv. farmakologických liečebných postupov je pomerne široká. V zásade však ide len o zmiernenie príznakov artrózy alebo o jej spomalenie. Tieto lieky podávané buď v tabletkovej forme, alebo vstreknutím priamo do postihnutého kĺbu sa nazývajú chondroprotektíva. Poškodenie kĺbu sa však zázračne odstrániť nedá, ak len nehovoríme o poslednej možnosti, jeho úplnej výmene.
Úľavu pri menšej intenzite príznakov môžu priniesť rôzne protizápalové gély či krémy, kapsaicínový krém či náplasť. Pri zmierňovaní bolesti sa v tabletkách či čapíkoch používajú analgetiká (lieky proti bolesti), nesteroidné protizápalové lieky - antireumatiká -ako ibuprofén, naproxen či diclofenac. Lieky z tejto skupiny však môžu mať aj množstvo vedľajších účinkov, najmä v podobe žalúdočných vredov a zvýšeného rizika krvácania do tráviacej sústavy. Úľavu mimoriadne bolestivým kĺbom môžu priniesť injekcie kortikosteroidov. O operácii sa uvažuje až vtedy, ak sú príznaky ochorenia výrazné a všetko ostatné zlyhalo. „Najnovšie trendy v ortopédii poukazujú na to, že nie je vhodné implantovať úplnú náhradu kĺbov až v poslednom štádiu opotrebovania, ale skôr, kým ešte pomerne dobrý stav svalstva a väzov končatiny umožní po operácii plnohodnotnú funkciu kĺbu," vysvetľuje MUDr. Miloš Smetana, ortopéd a primár operačného oddelenia Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku v Bratislave.
Presvedčivé dôkazy o tom, že by niektoré druhy potravín mohli spôsobovať alebo zhoršovať artrózu, nepriniesli žiadne štúdie. Laická publikácia Zdravé kosti, svaly a kĺby však pripúšťa, že určitú úlohu pri vzniku artrózy môže zohrať látka nazývaná solanín, ktorá sa nachádza v zemiakoch, paradajkách a paprike. Z doplnkov výživy sa odporúčajú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v olejnatých rybách či v tobolkách s rybím tukom. Najpredávanejšie chemické zlúčeniny sú však glukozamín a chondroitín sulfát v liekoch a doplnkoch výživy. Podieľajú sa na tvorbe chrupavky. Názory na ich účinok v zmysle obnovovania mechanických vlastností chrupavky nie sú jednoznačné, dôležité však je, že tieto preparáty nemajú významnejšie nežiaduce účinky.

Najčastejšie artrózou postihnuté kĺby

1. kolenný kÍb - gonartróza, prejavuje sa bolesťou, ktorá časom narastá a stupňuje sa pri chôdzi a vystupovaní po schodoch, neskôr aj bolesti v pokoji a v noci. Sprevádza ju pukanie v kĺbe a niekedy výpotok spolu so zápalom, neskôr kolenný kĺb zhrubne a postupne sa obmedzí rozsah pohybov

2. bedrový kÍb - koxartróza, častejšie u mužov, najmä obéznych, po ťažkej fyzickej práci či nadmernom športovaní, ako následok vrodenej zmeny bedrových kĺbov, bolesť sa vyskytuje od začiatku, najskôr len po preťažení, neskôr aj pri bežných pohyboch, potom aj v pokoji, v noci

3. malé kÍby chrbtice - často sa spája s inými degeneratívnymi zmenami chrbtice ako ochorenia medzistavcových platničiek, zúženia nervového kanála chrbtice a pod. Tento proces postihuje rovnakým dielom obe pohlavia

4. medzičlánkové kÍby prstov rúk - polyartróza (koncových, stredných kĺbov prstov, sedlovitého kĺbu palca), v tomto prípade sú až 10-násobne častejšie postihnuté ženy, typické sú výraznejšie chorobné zmeny na dominantnej ruke (na pravej u pravákov), tu je najsilnejší dedičný vplyv 5. lakeť, členky, ramenné kÍby - bývajú postihnuté pomerne zriedka, najmä po úrazoch

***

Ako si uľahčiť život v domácnosti * odomykanie a zamykanie vám uľahčia špeciálne držiaky na kľúče * ľahšie sa ovládajú vypínače, ktoré sa stláčajú, ako tie s otočným vypínaním * telefóny s prepínaním na hlasitý odposluch odstránia nevyhnutnosť držať slúchadlo dlhší čas * podávacia palička vám umožní dočiahnuť na veci bez zohýbania sa * pohyb pri vstávaní vám uľahčí viac vankúšov na stoličke alebo tzv. vyklápacie kreslo * pákové batérie sa ovládajú ľahšie ako bežné kohútiky * umiestnenie často používaných predmetov do ľahko dostupných skriniek a zásuviek vám uľahčí zohýnanie a naťahovanie * kuchynské náradie s objemnými alebo tvarovanými držadlami sa v stuhnutých prstoch drží ľahšie * odľahčený riad a hrnčeky s veľkými uškami zvýšia vašu bezpečnosť pri stolovaní * držadlá pripevnené pri záchodovej mise a vani vám pomôžu pri vstávaní * ľuďom so stuhnutými ramenami a rukami pomôžu špongie a kefy na umývanie s dlhými rukoväťami * penová podložka umiestnená pred klávesnicou šetrí vaše zápästia

Riziko vzniku artrózy ovplyvňuje

* vek - zatiaľ čo len 4 % 20-ročných majú artrózu, u 70-ročných ľudí sa vyskytuje v 70 %

* pohlavie - na začiatku je ochorenie častejšie u mužov, ale v období prechodu, sa stávajú častejšie postihnutými ženy

* stravovanie - nedostatok vápnika a vitamínov v detstve môže spôsobiť deformity kĺbov, napr. kolena, ktoré časom vyústia do artrózy

* dedične podmienené poruchy chrupavky -napr. artróza medzičlánkových kĺbov na prstoch rúk

* chybné zaťažovanie a preťažovanie chrupavky -napríklad výrazná plochá noha, kolená do O alebo do X, nerovnaká dĺžka končatín alebo vrodené chybné postavenie bedrových kĺbov môžu viesť ku nerovnomernej záťaži, a tým aj ku artróze príslušných kĺbov, patrí sem aj pravidelné a časté opakovanie niektorých pohybov, napr. z pracovných dôvodov

* úrazy a operácie kÍbov - vážne poškodenie, ako napríklad zlomenina, najmä vnútrokĺbna, zvyšujú riziko vzniku artrózy, ktorá sa môže objaviť aj mnoho rokov po úraze, rizikovým faktorom môžu byť aj operácie kĺbov

* nadmerná telesná hmotnosť - spôsobuje problémy najmä v prípade tzv. váhonosných kĺbov, ako sú kolená, bedrá, chrbtica, každý kilogram nad optimálnu hmotnosť zvyšuje riziko artrózy o 9 - 13 %

* niektoré choroby - kostné choroby z nadmerného ukladania vápnika do kostí, dna, Pagetova choroba, ale aj cukrovka, znížená činnosť štítnej žľazy, postihnutie nervových vlákien, ktoré inervujú daný kĺb

Rozdiel medzi pravou a nepravou reumou

Reumatoidná artritída: pravý reumatický zápal, autoimunitne podmienené ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä opuchmi a bolesťami drobných kĺbov. V porovnaní s ostatnými časťami tela môžu byť postihnuté kĺby nečakane teplé. Býva pre ňu typická symetrickosť prejavov, čiže ak je postihnutý kĺb na jednej končatine, býva postihnutý kĺb tej istej kĺbovej skupiny na končatine druhej. Má obdobia akútnych vzplanutí a štádií ústupu príznakov, vyskytuje sa od detského veku. Zápal tlmí aj liečba chladom (lokálna či celková kryoterapia).

Osteoartróza: znamená poškodenie chrupavky chrániacej povrch kostí v kĺbe, ktorá pôsobí ako tlmič otrasov. Je to ochorenie typické pre staršiu populáciu, je chronické, neustále postupuje. Najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby, nemá symetrickosť prejavov. Príznaky sa môžu zhoršovať v priebehu dňa, hoci je pre ňu tiež charakteristická ranná stuhnutosť kĺbov a na rozdiel od artritídy im môže uľaviť teplo.

Príznaky osteoartrózy * bolesť a citlivosť na dotyk * stuhnutosť (ráno alebo po odpočinku, ale kĺby sa rozhýbu) * obmedzenie pohybového rozsahu * vŕzganie kĺbu pri pohybe, zhrubnutie kĺbu * opuch kĺbu (vznikne hromadením tekutiny v kĺbovom puzdre) * kostné výrastky na kĺbe (osteofyty)

 

Kĺby ako v bavlnke

Ľudí, ktorí trpia chronickými bolesťami kĺbov, je čoraz viac a sú čoraz mladší. „Za posledných päťdesiat rokov sa vekový priemer týchto pacientov znížil zhruba o desať rokov,“ tvrdí Karol Točík zo zdravotníckeho centra Hippokrates. Prvé vážnejšie príznaky sa dnes často objavujú už u tridsiatnikov. Čím to je, že naše kĺby sa čím ďalej tým viac opotrebúvajú? Zdá sa, že na vine je moderný životný štýl, ktorý so sebou prináša veľa zdravotných rizík.

Prečo nás bolia?
Najčastejšou príčinou bolesti sú takzvané degeneratívne ochorenia kĺbov, ktorým sa odborne hovorí osteoartróza. Najčastejšie postihujú kolená, bedrové kĺby a medzistavcové kĺby chrbtice. Príznaky sú najprv nenápadné, pacient cíti ráno po prebudení, že jeho kĺby sú akési stuhnuté. Neskôr prichádza bolesť, ktorá sa zhoršuje pri fyzickej námahe. „Kĺb je spojenie dvoch kostí obalené v ochrannom kĺbovom puzdre,“ vysvetľuje doktor Točík. „Aby sa kosti pri pohybe jedna o druhú netreli, sú ich konce navyše chránené chrupkou. Ak sa táto ochranná vrstva poškodí, začnú sa diať chorobné degeneratívne zmeny, ktoré kĺb postupne čoraz viac poškodzujú.“ Ak sa chorá chrupka odrie, kosť reaguje tým, že začne rásť okolo kĺba a vytvárať neprirodzené kostné výbežky. To, samozrejme, zhoršuje pohyblivosť a spôsobuje pri pohybe bolesť. Odratý chrupkový a kostný materiál môže navyše zapríčiniť zápal blany, ktorá tvorí ochranné puzdro kĺba.

Zdravé polievky
Základom zdravej chrupky je dostatok kolagénu. Táto bielkovina so špirálovitou štruktúrou je stavebným materiálom pre mäkké elastické tkanivo, ktoré chráni kĺby. Telo si ju dokáže vyrobiť zo živočíšnej potravy. „Moderná výživa, ktorá čoraz viac nahrádza živočíšnu stravu rastlinnou, má svoju tienistú stránku,“ upozorňuje doktor Točík. „Na jednej strane znižuje množstvo škodlivého cholesterolu, na druhej však obmedzuje tvorbu kolagénu.“

Kto nemá dostatok kolagénu v strave, mal by užívať vhodné výživové doplnky. „Keďže kolagén sa farmaceuticky vyrába z hovädzieho mäsa, je dôležité vyberať si produkty, ktoré má výrobca otestované proti chorobe šialených kráv,“ dodáva Karol Točík. „Každý seriózny výrobok by mal mať certifikát o čistote vo vzťahu k BSE.“ Kto sa spolieha na prírodné zdroje kolagénu, mal by dbať na prísun živočíšnych bielkovín. Ideálne sú napríklad domáce slepačie a hovädzie polievky, v ktorých sa spolu s mäsom vyvaria aj zvieracie kosti s chrupkami.

Škodlivý shopping
Pre zdravé kĺby je navyše dôležitý pravidelný vyvážený pohyb. Ak sa telo nehýbe alebo jednostranne zaťažuje len niektoré zložky pohybového aparátu, určité kĺby sú nezdravo preťažené. „Okrem dlhého vysedávania pri počítači sú veľmi nezdravé aj víkendové prechádzky po nákupných centrách,“ tvrdí doktor Točík. „Pomalá chôdza s postávaním pri výkladoch znamená pre kĺby príliš jednostrannú záťaž.“

Oveľa vhodnejšia je dynamická chôdza na čerstvom vzduchu, plávanie alebo bicyklovanie. Pri týchto športoch sa organizmus všestranne rozhýbe, okysličí a pri pohľade na prírodu upokojí, čo neprospieva len kĺbom, ale aj imunitnému systému.

Vnútorná očista
Ďalším rizikovým faktorom sú toxické látky, ktoré sa po spracovaní potravy usadia v tele v podobe drobných kryštálikov. Môžu to byť neslávne známe „éčka“ z konzervačne upravených potravín, zvyšky alkoholu, napríklad ťažkého červeného vína a iných, pre telo cudzorodých látok. Jedným z miest, kde sa tieto toxíny ukladajú, sú práve kĺby. Ak ich telo nedokáže vylúčiť prirodzenou cestou, môžu pomôcť detoxikačné kúry. Na blížiace sa jarné obdobie je ideálny pôst, ktorý doktor Točík odporúča dodržiavať pod lekárskym dozorom.

„Okrem toho môžu pomôcť aj výplachy hrubého čreva, takzvané črevné sprchy,“ dodáva. „V medicínskych kruhoch sú síce na tieto metódy rôzne názory, ak sa však robia pod odborným dohľadom, nie sú pre pacientov vôbec nijakým rizikom.“ Aj keď udržať si stopercentne zdravý životný štýl je v súčasnosti prakticky nemožné, zmierniť škodlivosť civilizačných vplyvov môže čiastočne každý z nás. Okrem toho je dôležité nepodceňovať prvé príznaky a nečakať, kým sa choroba dostane do pokročilého štádia. Ak už degeneratívne zmeny v kĺboch pokročili, nestačí len úprava životosprávy. V takom prípade si treba dať predpísať vhodné lieky, liečebné masážne a rehabilitačné procedúry.

Tipy pre zdravé kĺby
Počúvajme svoje telo: ak nás kĺby stále bolia, nie je to normálny, ale chorobný stav, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie.
Neordinujme si sami liečbu: nesprávne dávkovanie nesteroidných antireumatík, ktoré sa užívajú na boľavé kĺby, môže spôsobiť veľa nežiaducich účinkov. Preto by sa mali užívať pod lekárskym dozorom.
Chráňme sa pred zraneniami: pri športovaní nepresilujme jednotlivé kĺby, dbajme na to, aby bol pohyb dynamický a všestranný.
Zbavme sa nadváhy: čím viac kilogramov musia naše kĺby niesť, tým viac sú namáhané.
Nepodceňujme zápaly: zo zapáleného kĺbu môže ľahko vzniknúť aj degeneratívne ochorenie.

Keď chýba kolagén
Ak telo trpí nedostatkom tejto životne dôležitej bielkoviny, snaží sa vydolovať skryté rezervy. Napríklad premiestni časť kolagénu z menej namáhaného kĺbu do namáhanejšieho, napríklad z lakťa do kolena. Toto riešenie je však iba dočasné. Ak sa včas nedoplnia chýbajúce zdroje, kĺby napokon zdegenerujú.

Najčastejšie prípady osteoartrózy
Artróza kolenného kĺbu (gonartróza) sa s pribúdajúcim vekom nevyhne nikomu. Takmer všetci starší ľudia trpia určtitým stupňom tejto choroby.
Artróza bedrového kĺbu (koxatróza) vzniká často ako následok nevhodného životného štýlu, nadváhy a jednostranného zaťaženia.
Artróza malých kĺbov chrbtice je často spojená s inými degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, napríklad s chorobou medzistavcových platničiek, s uvoľnením štruktúry chrbtice alebo so zúžením nervového kanálu chrbtice.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.