Choď na obsah Choď na menu
 


rady zdravia

20. 8. 2009

Po teplom jedle nepite studené, môžete zomrieť!

Zrejme by sme si mali vziať príklad z  Číňanov a Japoncov, ktorí popíjajú teplý čaj aj počas jedla.

AKO PÔSOBÍ CHLADNÝ NÁPOJ NA SRDCE

Studený nápoj po teplom obede je síce veľmi príjemný pocit, ktorý ale spôsobí stuhnutie práve skonzumovaných tukov. To má za následok spomalenie tráviaceho procesu. Akonáhle tento stuhnutý tuk reaguje so žalúdočnými kyselinami, rozpadne sa a bude absorbovaný črevami rýchlejšie, než jedlo. Tento tuk sa usadí na stene čriev a vytvorí podmienky pre rakovinu či artritídu. Po teplom jedle by ste si teda mali skôr dopriať nechladený nápoj.

Vznik srdcového infarktu
 

Najznámejšie príznaky infarktu

Medzi najznámejšie príznaky patria bolesť v oblasti hrudníka, bolesť čeluste, intenzívne potenie, pocit strachu (zo smrti), nervozita, zmena farby pokožky a pier, pocit dychovej nedostatočnosti (krátky dych), zrýchlená alebo nepravidelná činnosť srdca a náhle bezvedomie s pádom na zem. Infarkt  sa ale neprejavuje iba bolesťou. Môžte mať žalúdočné problémy, pociťovať nevoľnoľnosť, alebo zvracať.
Šesťdesiat percent ľudí, ktorí dostanú infarkt v spánku sa už neprebudí.

Vyspite sa

Nedajú vám horúce letné noci spávať? Ako si chvíle zaspávania môžete spríjemniť?

Mozog potrebuje minimálne päť hodín spánku, aby dokázal spoľahlivo fungovať.

Nekonečné prehadzovanie sa v posteli určite otravuje aj vášho partnera. Ak nepomáha kvalitný matrac ani posteľ otočená podľa feng šuej, máme pre vás zopár ďalších rád, ktoré vám prinesú spánok na viečka. Vytvorte si atmosféru na spanie a investujte do upokojujúcej ezoterickej hudby a vonných olejov.

Svojou vôňou vás upokojí levanduľa, šalvia, ylan-ylang či olej z cédrového stromu.

Kvapky z prírody

Keď je to už  na nevydržanie v lekárni si vypýtajte prírodné kvapky na upokojenie. Nie sú ale vhodné na dlhodobé užívanie. Na upokojenie pred spaním môžete použiť valeriánske kvapky alebo tinktúru s obsahom medovky.

Jedzte správne

Pred spánkom sa vyhnite jedlám s vysokým obsahom bielkovín. Zvyšujú teplotu tela, čo počas horúcej letnej noci nepotrebujete. Doprajte si radšej niečo, čo obsahuje škrob. Večerajte zemiaky, ryžu, strukoviny alebo cestoviny. Ak chcete naozaj ľahkú večeru iba zo zeleniny, urobte si ju radšej na pare. Surové potraviny telo ťažšie spracováva. Týka sa to aj ovocia.

1. Predtým, ako si ľahnete, urobte v spálni prievan. Ak sa vzduch nehýbe, pomôžte si ventilátorom. V prievane však určite nespite. Ráno by ste to mohli oľutovať.

2. Choďte spať sami a nahí. Ak vám to nie je príjemné, oblečte si ľahké bavlnené pyžamo a prikryte sa iba plachtou.

3. Ak vás ruší hluk z ulice, okno nezatvárajte, radšej si kúpte štuple do uší.

4. Večer sa osprchujte vlažnou, nie však studenou vodou, ktorá telo príjemne schladí.

5. Vaša spálňa by mala byť iba miestom odpočinku. Spánok môže rušiť počítač aj televízor. Ak vám oči stále blúdia k budíku a rátate, za koľko hodín musíte vstávať, dajte ho tak, aby ste naň nevideli.

6. Keď spánok kvôli teplu stále neprichádza, začnite si čítať 

7. Nejedzte tesne pred spaním. Vyhnite sa najmä ťažkým či korenistým jedlám. Nepreháňajte to ani s tekutinami, aby vás pri zaspávaní neprepadlo nutkanie ísť na záchod, práve keď budete zaspávať.

8. Zabudnite na poslednú cigaretku tesne pred spaním. Vďaka nikotínu iba pookrejete.

9. Ak chcete zaspať ako bábätko, poobzerajte sa po vankúšoch plnených bylinkami. K spánku vám pomôže levanduľa, baza čierna či prvosienka.

Pomoc zo špajzy

Mlieko
teplé mlieko na dobrý spánok vám určite ponúkala už vaša babička. Má upokojujúci účinok.

Med
oslaďte si ním mlieko či čaj. Alebo hodinu predtým, ako pôjdete do postele, si doprajte lyžicu medu. Rovnako ako mlieko má upokojujúce účinky.

Čaj
najmä z medovky, ktorá upokojuje nervy. Rovnako skúste aj valeriánu, harmanček alebo ľubovník.

Ovsené vločky
vaše telo k spánku potrebuje melatonín, ktorý obsahujú práve vločky.

 

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie!

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie!

Dnes už nikto  nepochybuje o pozitívnom vplyve izbových rastlín na zdravie človeka. Bolo preukázané, že zamestnanci, ktorí majú v kancelárii izbové rastliny, podávajú nielen vyšší pracovný výkon, ale sú aj zdravší.

Izbové rastliny totiž nie sú len krásnou dekoráciou, ale skutočným priateľom nášho zdravia. Znie to možno neuveriteľne, ale pozitívnym vplyvom rastlín na zdravie človeka sa dokonca zaoberala americká NASA. Vedci zistili, že mnohé z nich dokážu absorbovať a rozložiť nebezpečné chemické látky z ovzdušia.

Ako je to možné?

Rastliny to dokážu vďaka fotosyntéze, kedy zelené farbivo v listoch, chlorofyl absorbuje slnečné svetlo a z oxidu uhličitého, vzduchu a vody syntetizuje glukózu. Vedľajším produktom fotosyntézy je tvorba kyslíka, ktorý sa uvoľňuje prostredníctvom dýchacích otvorov rastliny.

Izbové rastliny majú pozitívny vplyv aj na duševné zdravie človeka a  interiér, v ktorom sú umiestnené je útulnejší a cítime sa v ňom príjemnejšie. Dokážu pohlcovať aj elektromagnetický smog a škodlivé výpary z lepidiel a farieb použitých pri výrobe nábytku, kobercov, výpary z tlačiarní a kopíriek. Zelená farba listov dokonca dokáže znížiť vnútroočný tlak. Rastliny toho dokážu neuveriteľne veľa. Vyberte si niektorého zo „zelených lekárov" a umiestnite ho vo svojom príbytku...

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie!
Figovník kaučukový (ficus elastica) - je to nenáročná rastlina, ktorej domovinou je juhovýchodná Ázia. Patrí medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie izbové rastliny pestované v našich domácnostiach. Má rád svetlé stanovište, bez priameho slnka.

V izbových podmienkach často rýchlo vyrastie, a preto je potrebné ho zrezať. Táto „drastická" kúra však život rastline predĺži, pretože figovník sa rozkonári a vytvára bočné výhony. Neznáša suchý vzduch, vtedy ho napádajú štítničky a puklice.

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie!
Lopatkovec (spathiphyllum) - patrí do čeľade áronovitých. Táto elegantná rastlina kvitne celé leto, v určitých hodinách dňa jeho kvety šíria príjemnú vôňu. Lopatkovec pochádza z Kolumbie, môže narásť až do výšky 80 cm. Pestujeme ho na tienistom až polotienistom mieste. Obľubuje rovnomernú zálievku.

Juka (yuca) - nenáročná rastlina, ktorej pestovanie zvláda aj začiatočník. Pochádza z juhovýchodu USA a z Kanárskych ostrovov. Zaujímavé je, že z kmienika vyrastú listy skôr, než rastlina vôbec zakorení. Jej pestovanie je nenáročné, znáša suchý vzduch, slnko aj polotieň. Kmienik slúži ako zásobáreň vody, a preto ju netreba výdatne zalievať.

Brečtan (hedera) - vždy zelená, popínavá rastlina s priliepavými koreňmi, ktoré sa zachytávajú o oporu. Vyžaduje svetlé až polotienisté stanovište. V zime je vhodnejšie chladné stanovište, lebo pri vysokej teplote vytvára slabé a riedke výhonky, ktoré je potrebné na jar zrezať. V zime ho zalievame menej.

Tip na záver: Rozprávajte sa so svojimi rastlinami. Budú vás počúvať a odmenia sa vám krásnym vzhľadom...


Čo môžete urobiť pre zdravý chrbát

Poznáte to... Bolesť chrbta. Niekedy znepríjemní život, inokedy dokonca celkom vyradí človeka z bežných činností. Zdravotný stav chrbta človeka ovplyvňuje viacero faktov, okrem iného aj spôsob, ako chodí, sedí, aké má zamestnanie, stravovacie návyky, pohybové aktivity alebo do akej miery ho zaťažuje stres. Bolesť chrbta však nie je ochorenie, ale príznak, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny.

Bolesť chrbta môže byť iba menší, niekoľko dní trvajúci problém. Niekedy je však potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Môže totiž ísť o závažné ochorenie, ktoré človeku strpčuje život dlhý čas. Najjednoduchším spôsobom, po ktorom ľudia siahajú pri dlhodobejších a intenzívnejších bolestiach chrbtice, sú tabletky proti bolesti. Bolesť zakrátko odznie, nerieši sa však príčina. Ak človek nevenuje pozornosť dlhodobejším bolestiam v chrbtici, môže si stav výrazne skomplikovať. Čím rýchlejšie sa odhalia príčiny, tým účinnejšia môže byť liečba.

Ošetrujúceho lekára bude zaujímať charakter bolesti, ako vznikla, aký má priebeh, či sa niekam šíri, či vznikla v súvislosti s nejakou činnosťou. Po diagnostike všeobecného lekára nasleduje odborná pomoc. Odborníkov zaoberajúcich sa chrbticou je viacero: neurológ, ortopéd, rehabilitačný lekár či fyzioterapeut, prípadne neurochirurg, ak treba operovať. 

V rukách odborníka
Odborníci po dôkladnom vyšetrení určia vhodnú liečbu. Nasledovať môže medikamentózna liečba, po odznení akútneho stavu rehabilitačná liečba so zameraním na odstránenie svalovej nerovnováhy, použitím relaxačných techník na skrátené svaly a posilňovanie oslabených svalových skupín. Súčasťou rehabilitačnej liečby je fyzikálna terapia, ktorej jednotlivé druhy sa volia podľa želaného účinku, predovšetkým protibolestivého, uvoľňujúceho svaly a zlepšujúceho výživu tkanív. Fyzikálna liečba pozostáva z elektroliečby, svetloliečby, ultrazvuku, mechanoterapie, teploliečby a vodoliečby.

Kúpeľná liečba
Ak ide o vážnejšie problémy, lekár odporučí kúpeľnú liečbu s liečebnými procedúrami a režimom vhodným pre ko
nkrétnu diagnózu. Je vhodné, ak sa opakuje v pravidelných intervaloch. Prednosťou kúpeľnej liečby je komplexné pôsobenie procedúr na pohybový aparát. Teplo kúpeľa spolu s chemickým účinkom termálnej vody spôsobujú svalovú relaxáciu, s doplnením fyzikálnych procedúr znižuje bolestivosť a uľahčuje pohyb, vytvára tým podmienky na účinnú rehabilitáciu. Liečba  môže byť doplnená metódami reflexnej terapie ako akupunktúra, obstreky a z rúk vyškolených odborníkov aj o manipulačnú liečbu.

 

Tipy odborníka – ako udržať svoj chrbát zdravý

Ako predchádzať spomínaným problémom, ako rozpoznať, či je stav je vážny a vyžaduje si lekársku pomoc a ako prebieha liečba bolestí chrbtice, radí MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice, ktoré sú zamerané na liečbu a prevenciu ochorení pohybového ústrojenstva:

1. Pravidelne cvičte, športujte

Dbajte predovšetkým na dostatok pohybu. Vyhnete sa tým ochabnutému aj skrátenému svalstvu.

Správnym cvičením si uvoľníte zvýšené napätie svalov pliec, chrbta a panvy. Zároveň posilníte ochabnuté chrbtové, brušné a sedacie svaly. Nesprávne zaťažovanie svalov chrbta sa totiž prejavuje na zmene zakrivenia chrbtice a vtedy prídu bolesti.

Vhodné je posilňovanie, najmä však plávanie, pri ktorom sa odľahčí záťaž, ktorú musí chrbtica každý deň niesť. Pozor však na plávanie s krkom "vystrčeným" nad hladinu, pretože takýto štýl zaťaží krčnú chrbticu. Lepšie je pri plávaní vydychovať do vody alebo plávať znak.  

2. Seďte správne
Skúste si uvedomiť, ako sedíte. Správne by mala byť chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90-stupňový uhol a chodidlá majú byť celou plochou na zemi. Dbajte na to, aby ste nesedeli príliš dlho, pravidelne sa ponaťahujte, predkloňte, poprechádzajte, prebehnite po schodoch.
Ak vás začne bolieť chrbát, poprechádzajte sa. Vaša chrbtica sa zmenou polohy uvoľní. Stoličku striedajte s fitloptou. Pätnásť minút sedenia na nej vašej chrbtici pomôže viac ako hodinové ležanie na váľande. Na takejto lopte je totiž prakticky nemožné sedieť v nesprávnej polohe. Aby ste sa na nej udržali, musíte zapájať svaly na udržanie rovnováhy.Monitor počítača si umiestnite do úrovne očí.

3. Pozor na hmotnosť
Strážte si hmotnosť. Nadváha je sprevádzaná oslabením brušných svalov, čo vedie k preťaženiu ch
rbtice. Ak ju zaťažíte kilogramami navyše, ohlásia sa problémy. Uvedomte si, že napríklad tehotné ženy nebolí chrbát len tak pre nič za nič.

4. Vhodný matrac
Výberu správneho matraca venujte zvýšenú pozornosť. Dobrý matrac je taký, ktorý zachováva prirodzený tvar chrbtice a je pohodlný. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ale ju deformuje. To isté platí o príliš mäkkých a preležaných matracoch. Pri spaní sa usilujte ležať na boku s pokrčenými nohami. Je vhodné vyhnúť sa spánku na privysokom vankúši alebo v polohe na bruchu s hlavou otočenou do strany – zaťažuje sa tak krčná chrbtica. 

5. Zohýbajte sa s rozumom
Pri dvíhaní bremien sa odporúča uprednostniť čupnutie s vystretým chrbtom pred predklonom s vystretými kolenami. Ak je to možné, vyhýbajte sa dlhému státiu. Pri chôdzi po schodoc
h našľapujte na celé chodidlo a nenechávajte pätu vo vzduchu.

6. Masáže a wellness pobyty  
Pri bolestiach chrbtice môžu pomôcť aj masáže, no ani tie by nemali byť samoúčelné. Podobne ako cvičenie aj účinok masáže sa prejaví až po jej pravidelnom opakovaní. Dôležité je preveriť si, či je masér dostatočne kvalifikovaný a skúsený, aby masáže nenarobili viac škody ako osohu. Ľuďom so sedavým zamestnaním po tridsiatke sa odporúča navštíviť kúpele preventívne aspoň dva razy do roka, hoci aj na kratší čas. Vybrať si možno napríklad víkendové aj niekoľkodňové relaxačné pobyty. Lekárska diagnostika je výborným spôsobom prevencie začínajúcich sa problémov s chrbticou. Príjemné prostredie spojené s vhodnými procedúrami dokáže pomôcť aj počas víkendového pobytu.

7. Pozor na lieky

Všetky „osvedčené“ lieky proti bolesti sú z krátkodobého hľadiska účinné, ale určite neriešia príčinu. Práve naopak! Dočasná úľava môže zamaskovať vážne ochorenie alebo zranenie. Takže ak bolesť dosiahne stupeň, keď sa bez liekov nezaobídete, určite navštívte lekára.

 

7 nebezpečných miest

  1. ZUBNÁ KEFKA NA UMÝVADLE 
Najhorším miestom pre ňu je kraj umývadla, najmä ak máte WC spojené s kúpeľňou. Na štvorcovom centimetri žije až 3,2 milióna mikróbov, čo je viac ako v záchodovej mise. Keď spláchnete, po celej kúpeľni sa vám rozletia mikroskopické kvapôčky vody a na vašu zubnú kefku tak zaútočia ďalšie mikróby. Radšej si kefku dobre ukryte.

  2. TOPÁNKY V BYTE 
Najúčinnejší spôsob, ako si do bytu prinesiete alergiu či infekciu, sú vaše topánky. Stačí, ak sa s nimi po byte poprechádzate iba raz. Istá štúdia dokázala, že chemikálie, ktoré sa používajú na ošetrovanie trávnikov, sa v byte našli ešte týždeň po tom, ako domáci chodili po izbách obutí. Topánky by ste rozhodne mali mať dobre zavreté v skrinke pre ne určenej.

  3. KABELKA NA STOLE 
Neodmysliteľný doplnok každej z nás je doslova posiaty baktériami. Nikde ešte nevymysleli špeciálne miesto na odkladanie kabelky, a preto ju dámy položia kamkoľvek – na zem vedľa stola v reštaurácii, na podlahu auta či autobusu... Nečudujte sa preto, že až na tretine z nich odborníci našli fekálie. Zistili, že na štvorcovom centimetri kabelky žije až 10-tisíc rôznych baktérií. Naša rada znie: kabelku z ruky nepustite.

  4. NOČNÁ LAMPA NAD HLAVOU 
Nočné lampičky majú také silné svetlo, že znižujú vylučovanie melatonínu v našom tele, teda hormónu, ktorý zodpovedá za váš dobrý spánok. Ak vám večer lampa svieti priamo na hlavu, budete spať nepokojne. Dajte si radšej tlmené svetlo a dovoľte svojmu mozgu, aby pokojne prepol do spánkového režimu.

  5. LIEKY V KÚPEĽNI 
Keďže je to najvlhšie miesto v byte a väčšinou aj teplota v kúpeľni je oveľa vyššia ako v izbách, lieky tu rozhodne neskladujte. Potrebujú chlad a sucho.

  6. HUDBA V AUTOBUSE ČI VO VLAKU 
Keď počúvate hudbu v hlučnom prostredí, väčšinou musíte pridať hlasitosť aj na svojom mp3 prehrávači. Až 80 percent z nás si takto „vypeckuje“ hudbu na 89 decibelov, ktoré vám však pri dlhšom počúvaní môžu poškodiť sluch.

  7. TELEVÍZOR V KUCHYNI 
Viete, že je zabijakom vašej štíhlej línie? Odvádza totiž vašu pozornosť od jedla a vy si ani neuvedomíte, koľko ste toho pojedli. Výskum z roku 2006 potvrdil, že pri sledovaní televízie dobrovoľníci jedli rýchlejšie ako pri počúvaní hudby. Dokonca si dopriali až o 71 percent viac jedla.


11 spôsobov, ako si urobiť radosť
Robiť si radosť je veľmi dôležité. Z času na čas treba myslieť aj na seba, veď je to také príjemné! No nielen preto. Často sú to práve drobné radosti, ktoré nás držia pri zdravom rozume. A preto:

1. Urobte radosť niekomu inému.

Naozaj to takto funguje. Darovaná radosť sa vám napodiv vždy vráti, dokonca najmenej v dvoch vlnách. Prvá vás zasiahne, hneď ako niekoho potešíte, druhá zajtra, o mesiac či o rok. Napríklad. Pozvali ste sesternicu z Oravy na víkend do Bratislavy? Bez manžela, bez detí, bez povinností? Ona príde a teší sa ako malá? Máte radosť, že má radosť? No tak to je presne ono. Urobí sesternica o rok to isté, len v obrátenom garde? Tešíte sa znovu? Tak vidíte.

2. Robte, čo vás baví.

Fakt, že v práci strávime trištvrte života, môže pôsobiť aj deprimujúco, pokiaľ nezistíte, ako z toho von. Fígeľ je v tom, že treba robiť, čo vás naozaj baví. Ak prejavujete silné sklony k lozeniu po skalách a vareniu čaju vo vysokohorskej chate, asi by ste nemali ísť do hlavného mesta na konkurz na miesto úradníka – špecialistu na prekladanie spisov zľava doprava. Radšej sa posnažte, aby ste našli prácu svojich snov. V opačnom prípade choďte na ten konkurz.

3. Dobre sa vyspite.

V prípade, že si statočne nesiete svoj spánkový deficit už niekoľko mesiacov či nebodaj rokov, môže vás táto rada aj rozzúriť. Počkajte, kým zúrivosť prejde, a choďte si ľahnúť. Nedá sa? Deti? Práca? Starosti? Sedemdesiata ôsma časť obľúbeného seriálu? Ale prosím vás! Keď sa vyspíte, zistíte, že deti prežili, prácu za vás nikto neurobil, starosti zostali, v obľúbenom seriáli sa nič zásadného neudialo, len vy ste iná – oddýchli ste si.

4. Urobte si čas pre seba.

Nie hodinu, aby ste stihli ožehliť. Nie dve hodiny, aby ste stihli upratať. Nie tri hodiny, aby ste stihli navariť nedeľný obed a upiecť koláč. Musíte si nájsť aspoň päť hodín na manikúru, pedikúru, kozmetiku a masáž. Objednajte sa ku kaderníčke a potom tam aj choďte, vaša hlava si to už zaslúži. Môžete si tiež čítať v kaviarni knihu, čo ste si pred piatimi rokmi kúpili pre radosť a dostali ste sa po tretiu stranu. Je jedno, čo urobíte. Hlavne pritom odbúrajte známy tik, že sa bez vás zrúti domácnosť aj pracovisko. A nesnažte sa pod rôznymi zámienkami z „času pre seba“ vykľučkovať. Tých (najmenej) päť hodín sa myslí vcelku.

5. Pozvite milých príbuzných.

Dôraz sa pritom kladie na slovíčko „milých“. Ak sa príjemné piatkové popoludnie natiahne na nepríjemný predĺžený víkend a vy sa už v sobotu večer nenormálne tešíte do práce, dôraz nebol dostatočný.

6. Dobre nakŕmte deti.

Ony vám potom porastú ešte rýchlejšie. A nie je radosť obliekať im tričko za tričkom a zisťovať, že ich šatník je po troch mesiacoch opäť na nule? Nie je radosť zasa vidieť nohy ako potápka, vytŕčajúce z ďalších beznádejne krátkych nohavíc? Nie je radosť behať potom po obchodoch, míňať peniaze na nové oblečenie a zistiť, že šatník ste obnovili a na nule je pre zmenu vaše konto?

7. Vychutnajte si dobré jedlo.

Aj párky s pivom majú niekedy svoje čaro, ale my tu hovoríme o stolovaní. Nikdy nezabudnem na istý večer pri sviečkach v Nice, keď na stole našich hostiteľov defilovalo šesť chodov. Stolovali sme štyri hodiny. Nešlo o to, aby sme sa najedli do popuku, francúzska kuchyňa je predsa len nastavená inak. Veľké taniere a na nich malé, esteticky a nápadito naaranžované porcie. Pointa je v tom, že sme sa príjemne bavili, jedlo sme si vychutnávali, pookriali sme na tele aj na duši. Na tento účel je v podstate použiteľný aj vyprážaný rezeň so zemiakovým šalátom, ak je servírovaný s fantáziou. A tej sa medze nikdy nekladú.

8. Vymeňte detail v byte.

Teraz nemáme na mysli manžela. Pozrite sa kritickým okom na svoje závesy, vankúšiky, svietniky či lampy. Postavte vázu na iné miesto, posuňte kreslo, navlečte stoličkám „obleky“. Všetky časopisy o bývaní vás predsa presviedčajú, že to zaberá, tak prečo by ste im nemali veriť?!

9. Choďte s kamarátkou na kávu.

Je to forma psychoterapie, len oveľa lacnejšia. Vyrozprávate sa obidve, načrtnete staronové riešenia vašich donekonečna sa opakujúcich problémov s tými istými mužmi, svokrami a šéfmi, určite len v dobrom spomeniete neprítomných. O mesiac si to s radosťou zopakujete, lebo o témy nikdy nie je núdza.

10. Choďte na víkend do Paríža.

Alebo na chalupu do Plaveckého Štvrtka. Vybočenie z každodenného stereotypu je povznášajúce, aj keby ste sa už pri balení mali do krvi posekať s celou rodinou. Nakoniec, zvýšenie hladiny adrenalínu vraj vyvoláva v mozgu pocity eufórie. Či už sa potom budete s ľahkou hlavou prechádzať po Elyzejských poliach alebo po hubárskom lese na Záhorí, je vlastne jedno.

11. Kúpte si pekné a pohodlné topánky.

Doma sa potom tvárte, že nevidíte manželove krivé ústa (toľko peňazí za topánky?!). Nenápadne odveďte rozhovor na jeho predraženú skrinku s náradím, ktorá už tretí rok v komore odpočíva v pokoji, zatiaľ čo sa celá rodina ešte stále potkýna o nepribitý prah, ktorý bol dôvodom kúpy náradia. Len vy viete, že ak nebude chuderka vaša noha napchatá v špicatej umelej hmote, s radosťou vás odnesie do práce, ku kaderníčke, do Paríža či na Záhorie.

 

Čo robiť, ak si nás chytí kliešť...

Očkovanie, repelent a dôkladná prehliadka tela po každom výlete v lese, na lúke či v okolí riek. To sú tri najdôležitejšie preventívne opatrenia, s pomocou ktorých sa možno chrániť pred nepríjemnými nákazami prenášanými kliešťami. A ak si nás už kliešť chytil, treba zabudnúť na krútenie a dusenie masťou či kvapkou oleja. Zvýšite tým len riziko nákazy!

Sezóna kliešťov je tu zas - títo malí krvilačníci žijú u nás i v okolitých krajinách a bohužiaľ ich možno nájsť dokonca aj v nadmorskej výške nad 800 metrov, kam ich zanesú vtáci, líšky i psy. Našťastie, vo vyšších polohách nie je ich výskyt taký masový ako v údoliach. Stúpajúce priemerné teploty však spôsobili, že kliešť sa udomácnil aj vo vyšších nadmorských výškach, napr. aj v Liptovskej kotline, kde bol ešte pred 20 rokmi vzácnosťou, či na Kysuciach.

Sú doslova na celom území Slovenska. Dostávajú sa teda aj do nadmorských výšok, v akých donedávna neboli. V podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovou encefalitídou i boreliózou. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, Slovinsku i pobaltských štátoch.

Nová infekcia - anaplazmóza
Okrem známej dvojice nákaz navyše slovenskí vedci z Parazitologického ústavu SAV zistili výskyt novej choroby prenášanej kliešťami – anaplazmózy. Ide o bakteriálnu infekciu s inkubačnou dobou 1-3 týždne od prisatia kliešťa a má príznaky pripomínajúce chrípku. Lieči sa antibiotikami. Dnes parazitológovia len hľadajú rýchlu a účinnú diagnostickú metódu na zistenie tohto ochorenia u ľudí. Bakteriálnym pôvodcom anaplazmózy je totiž v niektorých oblastiach Slovenska infikovaný každý 20. kliešť!

Čo sa týka známejšej lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy, každá z týchto nákaz má svoje osobitosti, čo sa týka výskytu, inkubačnej doby, možností prevencie i liečby. Kliešťová encefalitída sa častejšie vyskytuje v ohniskách, čiže v závislosti od regiónu, čo pre boreliózu až tak neplatí. Encefalitídu spôsobuje vírus, takže jej liečba je nešpecifická. Vírusmi sa možno nakaziť dokonca aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich. Na druhej strane – proti encefalitíde prenášanej kliešťami jestvuje očkovanie. Ak sa vykoná správne, predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu.

Lymská borelióza má bakteriálny pôvod, takže sa dá v skorom štádiu úspešne liečiť antibiotikami. Očkovanie proti nej však u nás dosiaľ nejestvuje. Vakcína vyvinutá v roku 1999 účinkuje iba v USA, kde sa vyskytuje iba jeden druh borélií. Odhaduje sa pritom, že v našich podmienkach je nakazených boréliami priemerne 15-25 % kliešťov. Je to niekoľkonásobne vyšší výskyt ako v prípade kliešťovej encefalitídy, kde sa hovorí o 2 % kliešťov nakazených nebezpečným vírusom. Lymskú boreliózu navyše podľa všetkého nešíria len kliešte, ale pravdepodobne aj ovady. Pri analýze výskytu lymskej boreliózy sa zistil vyšší výskyt v rodinách, kde chovali psov.

Neskáču zo stromov
Najrozšírenejšou poverou v súvislosti s kliešťami je dosiaľ tá, že tieto parazity na človeka skáču zo stromov. Nie, kliešte žijú na steblách trávy alebo v porastoch do výšky jedného metra. Bez prísunu krvi vydržia až jeden rok. Po tele dokážu vyliezť pomerne vysoko, vyhľadávajú na ňom dobre prekrvené  miesta s pomerne tenkou kožou. Najčastejšie si ich nájdeme v zákolennej jamke, v slabinách, na zápästí, bruchu, v ohybe lakťa, podpazušných jamkách, za ušami i vo vlasoch. Pozor na larvy a nymfy kliešťa, ktoré sú niekedy menšie ako špendlíková hlavička, a preto ľahko prehliadnuteľné.

Mnohí ľudia veria, že proti kliešťom, podobne ako proti komárom, pomôže preventívne užívanie vitamínu B, nikdy sa to však nedokázalo. Odborníci dokonca tvrdia, že na vznik odpudzujúceho účinku by bolo potrebné užívať dávky hraničiace s toxicitou. To už väčšmi odpudzujú kliešte pravdepodobne tablety obsahujúce výťažky z cesnaku alebo samotné užívanie cesnaku. Niektorí homeopati tvrdia, že kliešte by malo odpudzovať aj užívanie bobuliek homeopatika Ledum Palustrae 5CH, iní s ním majú dobrú skúsenosť len v prípade miernenia následkov štípancov od všetkých druhov hmyzu. Jedinou osvedčenou a dokázanou ochranou proti kliešťom sú repelentné a hmyz hubiace prípravky z pultov lekární a drogérií.

Zatiaľ kým niekto kliešťa nechytí prakticky nikdy, ďalší si ich môže doniesť z jedinej návštevy lesa hneď niekoľko. Súvisí to pravdepodobne s odlišnosťami v zložení ľudského potu. Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do ranky vypúšťa znecitlivujúcu látku. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr.

Najväčší výskyt tohto malého upíra býva od apríla do októbra. Treba sa mať pred ním na pozore: preventívne sa pred ním chrániť, podľa možnosti ho objaviť včas, odstrániť ho správnym spôsobom a všímať si možné príznaky prípadnej infekcie.

Ako správne odstrániť kliešťa: stačí pinzeta a dezinfekcia

 • Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. Lenže ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do ranky.

 • Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako príchytka v stene.

 • Pred odstránením ho polejte či postriekajte nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (Septonex, Dettol, lieh, jódová tinktúra, Alpa), použite alkoholický nápoj, parfum, kolínsku. Niekto pripúšťa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).

 • Kliešťa uchopte pinzetou či klieštikmi na vyberanie kliešťov z lekárne čo najbližšie pri koži a pokúste sa ho doslova vykývať. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranku opäť dezinfikujte.

 • Niekto má dobrú skúsenosť s metódou prilepenia a strhnutia leukoplastu. Vraj to spoľahlivo funguje na ľuďoch aj na psoch. Čo sa týka vyberania kliešťov zo zvierat, odborníci upozorňujú, že dôležité je mať rukavice alebo aspoň igelitové vrecúško na ruke (najmä, ak máte na rukách ranky a zádery).

 • Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, radšej s odstraňovaním počkajte až domov. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika (napr. Framykoin) a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však bude   vyhľadať lekára, ktorý vám odtrhnutú hlavičku kliešťa odborne a za sterilných podmienok odstráni.

3 ochorenia, ktoré prenášajú kliešte

1. Kliešťová encefalitída – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7-14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne vo dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po 3-4 dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza. Čoskoro však nastúpi vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. Očkovanie pozostáva z 3 dávok, ktoré zabezpečia ochranu na 3 roky. Jestvuje verzia vakcíny "junior" pre deti do 16 rokov a pre dospelých. Jedna dávka stojí približne 430 Sk.

2. Lymská borelióza – po približne 3-32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60-80 % pacientov červená škvrna, ktorá sa postupne zväčšuje a uprostred bledne. Tu treba spozornieť a vyhľadať lekára. U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po 3-4 týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však bakteriálna infekcia neodhalí, po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch, dochádza k ťažkým ochoreniam nervov a kĺbov. Pri diagnostike sa využíva odber krvi na protilátky. Najvyššie hladiny protilátok sa tvoria po 6-8 týždňoch trvania ochorenia. V našich podmienkach proti lymskej borelióze zatiaľ nejestvuje očkovanie.

3. Anaplazmóza – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov podobných chrípke je 1-3 týždne. Anaplazmóza vyvoláva horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy. Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami. Na Slovensku u človeka dosiaľ nebola zistená, dôvodom však môže byť aj to, že lekári nemali možnosť ju odhaliť. U pacienta ju prvýkrát diagnostikovali v roku 1997 v Slovinsku. Ak má teda človek po tom, čo si našiel kliešťa, príznaky podobné chrípke, mal by vyhľadať lekára.

Ako narábať s repelentom

 • Repelenty dokážu kliešte účinne odpudiť a niektoré dokonca zahubiť. Záleží na tom, či obsahujú len repelentnú, odpudzujúcu látku, alebo aj látku hubiacu (kozmetické insekticídy). Niektoré sú špeciálne určené výlučne proti kliešťom.

 • Repelenty chránia dobre, musíte ich však vedieť správne použiť. Treba si uvedomiť, že ich účinok výrazne znižuje horúčava a námaha. Potením sa zmýva ochranná vrstva na koži a repelent je potrebné použiť opakovane. Aj preto je pravdepodobne najvýhodnejšia sprejová forma, pretože taký repelent je možné naniesť aj na odevy, kde účinok pretrváva dlhšie. Nastriekať sa však treba skutočne dôkladne – nielen tu a tam ako parfumom.

 • Niektoré repelenty sú dokonca určené výlučne na ošetrenie odevov a obuvi a ich výrobca garantuje, že ochranný účinok proti kliešťom pretrváva 2-3 dni po aplikácii. Všímajte si preto, čo sa píše na obale od repelentu – či je určený pre deti a od koľkých rokov, proti akému hmyzu je účinný, či sa nanáša výlučne na pokožku, alebo aj na odev, ako dlho pôsobí a podobne.

 • Podľa odborníka na repelenty Františka Retticha z českého Štátneho zdravotného ústavu, ktorý sa vyjadril pre denník MF Dnes, v porovnaní s komármi chránia repelenty pred kliešťami len približne polovičný čas. Ak teda máte osvedčený repelent a viete, že po jeho použití vás začnú komáre štípať o štyri hodiny, pred kliešťami vás prestáva chrániť už po dvoch hodinách. Nevýhodou je, že útoky komárov človek eviduje, kliešť je však zákerný v tom, že jeho uhryznutie nebolí. Vypúšťa totiž znecitlivujúcu látku.

 • Na trhu sú aj špeciálne prípravky, ktoré sú určené pre deti alebo na citlivú pokožku.

 • Alergici by mali najskôr zvolený repelent vyskúšať – nastriekať z neho trochu na pokožku v lakťovej jamke (odkiaľ sa obyčajne berie krv) a po niekoľkých hodinách skontrolovať prípadnú reakciu. Na sprejové formy by si zas mali dať pozor astmatici, ktorým môžu podráždiť dýchacie cesty.

 • Ak chcete na pokožku naniesť repelent i ochranný prípravok proti UV-žiareniu, začnite opaľovacím krémom. Repelent naneste až potom.

 • Pri nanášaní repelentu nezabudnite na štrbinu vyčnievajúcej kože medzi nohavicami a obuvou, na okraje rukávov, vyčnievajúce časti rúk, ak budete ležať na tráve, nastriekajte si aj krk, prípadne vlasy (zadržte pri tom dych). Kliešte síce neskáču zo stromov, ale dokážu pekne vyliezť po tele až nahor a prisať sa na dobre prekrvenom miestečku.

Formy repelentov určených na telo alebo odev

 • aerosól (sprej poháňaný plynom)

 • rozprašovač (pumpasprej)

 • lotion (telové mlieko)

 • krém

 • gél

 • guľôčka (roll-on)

 • tyčinka (repelent v tuhom skupenstve)

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.