Choď na obsah Choď na menu
 


Prevencia 2

5. 11. 2008

 

Flavonoidy sú prevenciou aj nádorových ochorení

Ovocie a zelenina nie sú pre ľudí len zdrojom vitamínov, ale aj ďalších veľmi dôležitých látok s ochrannými účinkami - flavonoidov. Ide o zlúčeniny, ktoré v rastlinách zodpovedajú za farbu, opelenie či ochranu pred UV žiarením a pre ľudí je dôležitý ich antioxidačný účinok. V tele človeka viažu voľné kyslíkové radikály, ktoré vznikajú počas bežných fyziologických pochodov a organizmus ich pri správnej výžive a životospráve dokáže inaktivovať.

Ak tomu tak nie je, a navyše človek žije dlhodobo v znečistenom životnom prostredí, vzniká oxidačný stres buniek s ich následným poškodením. Výsledkom sú voľnoradikálové ochorenia - ateroskleróza, srdcovo-cievne choroby, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka, onkologické choroby, predčasné starnutie, Alzheimerova aj Parkinsonova choroba.

Významné je preventívne pôsobenie flavonoidov pre vznik nádorových ochorení. Mnohé experimentálne práce napríklad potvrdili zabrzdenie rastu nádorových buniek účinkom flavonoidov. Pri niektorých typoch onkologických ochorení, ktorých výskyt je u nás vysoký, napríklad nádory zažívacieho traktu, hrubého čreva a konečníka, je v prevencii dostatočný príjem ovocia a zeleniny nevyhnutný a práve ich deficit sa považuje sa významný rizikový, vyvolávajúci faktor.

Najväčšie množstvo flavonoidov sa nachádza

v strukovinách, sóji, orechoch a semenách, korení, ale aj v čaji (najmä v zelenom), káve alebo v červenom víne. Vysoký obsah má i cibuľa, cesnak, pór, citrusy - pričom červené viac ako žlté - kapusta, čučoriedky, zeler, petržlen alebo bobuľové plody.

 

Bezplatné preventívne prehliadky (BPP)

 

-Všeobecný lekár pre dospelých -                      1 BPP raz za 2 roky

- Pediater - od 3 do 15 rokov                              1 BPP raz za 2 roky

- Stomatológ

  do 18 rokov                                                      raz za 6 mesiacov

  od 18 rokov                                                      1 BPP raz do roka

                                                                         2 razy v tehotenstve

- Gynekológ - od 18 rokov alebo od 1. tehotenstva 1 BPP za rok

- Urológ - u mužov od 50 rokov                             1 BPP raz za 3 roky

 

Rady

- Zamestnanec má podľa Zákonníka práce právo na sedem voľných dní počas jedného roka, ktoré sú potrebné na vyšetrenie u lekára, ale len v prípade ak návštevu nie je možné absolvovať mimo pracovnej doby.

- Ak je návšteva u lekára plánovaná, zamestnanec je povinný o nej zamestnávateľa informovať. Lekár na doklade musí vyznačiť dobu trvania vyšetrenia alebo ošetrenia. Len na základe tohto dokumentu môže zamestnávateľ ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci.

Zázračná červená ryža z Číny

Na červeno fermentovaná ryža z Číny obsahuje pravdepodobne látky, ktoré májú veľký ochranný účinok na srdce. Ochráni pacientov po infarkte od ďaľších srdcových príhod.

Nazýva sa aj Xuezhikang (XZK) alebo Angkak a je v Číne veľmi rozšírená. Táto ryža je obohatená o hubu Monascus purpureus, ktorá dáva ryži charakteristickú červenú farbu. Popri tom, že sa používa ako potravina, je súčasťou aj tradičnej čínskej medicíny a má pomôcť pri trávení a rozpúšťaní krvných zrazenín blokád.

Zabrzdený ďaĺší infarkt

Teraz si vzal americko-čínsky tím prvýkrát tento produkt "na mušku" v rámci veľkej vedeckej štúdie. Vedci poukázali na to, aké má neuveriteľné možnosti. Chráni ľudí, ktorí už prekonali infarkt, od ďaľších záchvatov a znižuje riziko predčasnej smrti.

Vo svojej štúdii pozorovali päť rokov osud 5000 pacientov medzi 18 až 70 rokom, ktorí boli liečení na šesťdesiatich čínskych klinikách. Jednej časti pacientov podávali počas tohto obdobia 300 mg Angkaku dvakrát denne, ktoré obsahuje kombináciu Lovastinu, Lovastin-hydroxylovej kyseliny, Ergosterolu a iné komponenty. Druhej skupine podávali placebo. Účastníci ani jednej skupiny nevedeli, či dostávajú preparát, alebo "falošný liek".

Výsledky ukázali, že u pacientov, ktorí dostávali kapsle s červenou ryžou, sa znížilo riziko ďaľšieho infarktu o 45 percent. Aj riziko operácie Bypasu a riziko smrti sa znížilo až o jednu tretinu. K tomu sa ešte pridružila ochrana proti rakovine. Úmrtnosť na rakovinu bola u užívateľov kapslí o dve tretiny nižšia ako u tých, ktorí brali placebo. Vyzerá to tak, že tento rastlinný preparát chráni človeka lepšie, ako rozličné umelé preparáty používané v západných krajinách a to bez vedľajších účinkov.

Neuveriteľný efekt !

"Je veľmi zaujímavé, že prírodný produkt ako Angkak má taký silný účinok", hovorí riaditeľ štúdie David M. Capuzzi z Jeffersonovej univerzitnej nemocnice vo Filadelfii, ktorý spolupracoval s čínskym kolegom Zonliang Lu z Fuwaiskej nemocnice v Pekingu. Keď ďaľšie výskumy potvrdia naše výsledky, môže sa tento produkt stať výzamným pomocníkom pri prevencii a liečbe srdcovo-cievnych chorôb. "Zatiaľ však nevieme, ako vlastne červená ryža pôsobí." 

Ani jednotlivé zložky kapslí nie sú izolované a preskúmané. Vedec tiež upozorňuje že podobné preparáty, ktoré sú dostupné na americkom trhu, nie sú totožné s tými, ktoré boli použité vo výskume, takže ich účinok je neistý.

Tiché trávenie

Starajte sa o svoj črevný trakt. Zdravé a dobre pracujúce črevo je základom zdravého organizmu.

 
Máte časté tráviace problémy? Tak si môžete byť istý, že tento problém je veľmi rozšírený. Zápcha, žalúdočné problémy, nadúvanie, hnačka je pre mnohých veľmi nepríjemná téma.

Dá sa zjednodušene povedať, že najlepšie vám trávi, keď ani o tom neviete, že trávite, to znamená úplne bez zvukov - tak by malo za normálnych okolností črevo fungovať. Žiaľ, mnohokrát to je úplne inak.

Nadmerné tvorenie črevných plynov, nadúvanie, ale aj hnačka a zápcha dokážu potrápiť občas každého z nás. Často si môžeme pomôcť aj domácimi prostriedkami. Kľúčom k úspechu je stravovanie, dostatočný príjem tekutín a samozrejme pohyb. Výsledkom je dobre fungujúce črevo.

Dostatok vláknin, ako sú celozrnné produkty, veľa ovocia a zeleniny podporujú skoro deväť metrov dlhý orgán v práci.

Tak ako pri všetkom v živote je výhodou schopnosť uvoľneného a pozitívneho naladenia a postoja k životu. Stres a napätie patrí k najčastejším príčinám, ktoré vedú k tráviacim problémom. Okrem iného je to samozrejme nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie. Pri týchto problémoch pomáhajú najmä rozličné čaje, anízové, feniklové a rascové.

Všeobecne sa dá povedať, že kto má dlhšiu pauzu medzi návštevami toalety, ako tri dni, má zápchu a kto ide na toaletu častejšie ako trikrát za deň a má pri tom riedku stolicu, má hnačku. Ak tieto problémy znižujú váš životný komfort, alebo sa často opakujú treba navštíviť lekára.

Na záver treba zdôrazniť, že dôvodom na urýchlenú návštevu lekára je, ak sa objaví krv pri vyprázdňovaní, alebo hlien, prípadne horúčka. Pretože toto už by mohli byť príznaky závažného ochorenia, napríklad aj rakoviny hrubého čreva.

 

Očkovanie áno, ale nie hocijaké!

Viaceré vakcíny nás môžu ochrániť pred rôznymi hrozbami, no neplaťte za ne bez uváženia len preto, že vás zlákala reklama. Lekár Svetozár Dluholucký, člen imunizačnej komisie Úradu verejného zdravotníctva, vám poradí, ktoré očkovania by ste mali podstúpiť vy alebo vaše deti a ktoré až také dôležité nie sú.

Na nepovinné očkovanie sa väčšina z nás nedá nahovoriť. Je to preto, lebo nemáme čas či peniaze, alebo preto, že nás na takúto ochranu pred chorobu lekár neupozornil. 
Iní z nás sa zas dajú zaočkovať proti všetkému, lebo ich na to vyzývajú reklamné spoty v televízii či inzeráty v novinách. Aké očkovanie však naozaj potrebujeme? 
U nás stále platí, že čo nie je prikázané, to nie je potrebné. Aj niektoré nepovinné očkovania sú však dôležité, povedal nám popredný odborník. Prinášame zoznam vakcín, ktoré odporúča a bez ktorých sa, naopak, môžeme zaobísť.

 

Bez týchto vakcín sa zaobídete:

MENINGOKOKOVÉ NÁKAZY 


Ochorenie pripomína zápal mozgu, môže sa dokonca skončiť trvalým poškodením mozgu či smrťou. „Toto očkovanie je vhodné pre ľudí, ktorí cestujú najmä do strednej Afriky. Inak ho neodporúčam,“ povedal nám Dluholucvký. Očkujú sa deti do 2 rokov a potom mladí od 15 do 20 rokov. CENA: asi 3 000 Sk, na odporučenie lekára ho poisťovňa preplatí.


KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA 


Toto očkovanie odporúčam iba ľuďom, ktorí sa zdržiavajú na západnom Slovensku, v okolí Malých Karpát. Tam je riziko nákazy najväčšie. Pre ostatných je to, ako dať sa zaočkovať proti uhryznutiu žralokom. Ak sa pre vakcínu rozhodnete, prvú z troch dávok by ste mali dostať v októbri až apríli. Preočkovanie je potrebné každé 3 roky. CENA: asi 380 Sk, vakcínu si hradíte v plnej výške.

Tieto vakcíny sú vhodné:

PNEUMOKOKOVÉ NÁKAZY 


Spôsobujú choroby, ktoré ohrozia život – zápal pľúc, priedušiek či mozgových blán! Očkovanie proti pneumokokom je pomerne nové a mnohí lekári ho ignorujú. Jednoznačne ho odporúča deťom do päť rokov, ale i ľuďom nad 60 rokov. U nich sú totiž pneumokoky v poradí treťou najčastejšiou príčinou smrti! CENA: asi 400 Sk, vakcínu poisťovňa preplatí.
CHRÍPKA Prejavuje sa únavou, bolesťami svalov a kĺbov a vysokými horúčkami. „Pre starších ľudí býva aj smrteľná. Preto očkovanie proti nej odporúčam najmä ľuďom nad 60 rokov, tehotným ženám a deťom od 6 mesiacov do 3 rokov,“ vysvetlil lekár. Očkovať sa treba každý rok. CENA: 240 Sk, na odporučenie lekára vakcínu poisťovňa zaplatí.


RAKOVINA KRČKA MATERNICE 


Poškodenie krčka maternice spôsobuje najmä ľudský papilomavírus. Je asi sto typov tohto vírusu, 14 z nich spôsobuje rakovinu. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť rakovine krčka maternice, je vakcína. „Všetky dievčatá približne od 10 rokov by mali byť povinne očkované,“ hovorí Dluholucký. Zatiaľ však takéto očkovanie povinné nie je. Vakcína môže chrániť aj dospelé ženy do 25 rokov, Dluholucký dokonca odporúča očkovanie až do 45 rokov. CENA: asi 15 000 Sk za kompletnú trojvakcínu, hradíte si ju v plnej výške.


ŽLTAČKA TYPU A AJ B 


Spôsobuje zápal pečene. Hepatitída A, nazývaná aj choroba špinavých rúk, sa prenáša aj obyčajným kontaktom. Liečba je zdĺhavá a zotavovanie trvá aj rok. Účinnejšia je kombinovaná vakcína proti obom typom, A aj B „Zaočkovať by sa mali najmä ľudia, ktorí cestujú do rizikových oblastí, alebo tí, ktorí žijú v nevyhovujúcich hygienických podmienkach,“ vysvetli Dluholucký. Podávajú sa tri dávky v priebehu šiestich mesiacov. CENA: asi 4 800 Sk dospelí, 3 000 Sk deti, vakcínu si hradíte v plnej výške.


ROTAVÍRUSY 


Nebezpečné sú pre malé deti. Zapríčiňujú hnačky spojené s vysokými horúčkami a vracaním. Do tela sa dostanú cez ústa, nakazeným jedlom alebo vodou. U starších detí a dospelých je táto choroba bez príznakov. „Dobre sa lieči, ale choré dieťa skončí v nemocnici. Preto je rozhodne lepšie dať ho zaočkovať,“ odporučil Dluholucký. Očkuje sa od 6. do 24. týždňa života dieťaťa, formou sirupu či kvapiek. CENA: cca 2 700 Sk, vakcínu si hradíte v plnej výške.

 

Ibuprofen znižuje riziko vzniku demencie

Ibuprofen

Ibuprofen podľa štúdie znížil riziko demencie o 40 percent.

Dlhodobé užívanie ibuprofenu znižuje riziko vypuknutia Alzheimerovej choroby.

Potvrdila to rozsiahla štúdia amerických vedcov uverejnená v odbornom časopise Neurology.

Prieskum zdravotníckych dát takmer 250-tisíc seniorov ukázal, že ľudia, ktorí užívali ibuprofen dlhšie ako päť rokov, mali o viac ako 40 percent nižšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie Alzheimerova choroba.

Potvrdzujú sa tak predchádzajúce predpoklady: Lieky zo skupiny takzvaných nesteroidných antireumatík významne znižujú riziko vypuknutia Alzheimerovej choroby. Práve ibuprofen patrí v tejto skupine k látkam, ktoré riziko ochorenia znižujú najviac.

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k postupnej demencii. V súčasnosti sa táto choroba nedá vyliečiť, je však možné ovplyvniť jej postup.

Experti však jedným dychom varujú, že ľudia by kvôli výsledkom novej štúdie nemali ibuprofen užívať preventívne. "Je to dôležitý záver výskumu. Ale neznamená to, že by mali ľudia začať ibuprofen užívať len kvôli tomu, aby sa u nich znížilo riziko vzniku demencie," cituje britská BBC Cliva Ballarda z Britskej alzheimerovskej spoločnosti.

To potvrdzujú aj odborníci z Česka, kde je užívanie ibuprofenu veľmi rozšírené. "Je to veľmi zaujímavý výsledok, ktorý môžu vedci využiť pri ďalšom výskume. V žiadnom prípade však nemožno brať ibuprofen preventívne. Tým by si ľudia viac ublížili, ako pomohli," hovorí farmakológ Roman Hladký.

Ibuprofen totiž môže mať množstvo vedľajších účinkov. Pri dlhodobom užívaní napríklad môže spôsobiť žalúdočné vredy.

Ibuprofen patrí do skupiny nesteroidných antireumatík. Používa sa na tlmenie bolesti, zápalov a horúčok. Na Slovensku sa táto liečivá látka predáva pod obchodnými názvami Brufen, Ibalgin alebo Nurofen.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.