Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudské telesné orgány

10. 1. 2009

Štítna žľaza

Hoci má iba 25 gramov, je generálnym riaditeľom nášho metabolizmu.

Štítna žľaza je v našich podmienkach zanedbávaná, možno aj preto, že jej hmotnosť je asi 25 gramov. "Ak sa však pozrieme na funkcie, ktoré musí spĺňať, dá sa povedať, že to je generálny riaditeľ celého nášho metabolizmu. Takto to klasifikuje biochemik prof. Ing. Ivan Turianica, DrSc., po štyridsaťročnom výskume v tejto oblasti.

Na trhu je množstvo výživových doplnkov z rôznych oblastí, prečo však majú iba dočasný efekt? Málokto vie, že ich vstrebateľnosť je veľmi nízka, závisí to od ich kvality, ale telo väčšinu vylúči. Výživári hovoria, že máme veľmi drahý moč. Väčšina prípravkov je v anorganickej (chemickej) forme, preto to je tak. Jód v soli, do ktorej sa pridáva, je tiež v anorganickej forme, podobne to je aj v jódovanej vode. Telo ich v tejto podobe nevie prijať, ba pri predávkovaní dokonca škodí. Inak to je vtedy, ak telu dodáme organickú formu vitamínov alebo enzýmov, a tie sa nachádzajú hlavne v potravinách.

Týka sa to aj jódu, ktorý chýba 99 percentám populácie na celom svete. Ani o tom nemusíme vedieť, ale vo všeobecnosti väčšina z nás má zníženú funkciu štítnej žľazy hypofunkciu.

Akú úlohu má jód ako mikroprvok? Tam, kde je jód, tam je aj život. Kde je život, musí byť aj jód.

Pri jeho nedostatku sa človek cíti stuhnutý, má zníženú pohyblivosť, je unavený, máva zápchy, priberá. Výskumy dokonca ukázali, že nedostatok tohto stopového prvku ovplyvnil u žien rakovinové bujnenie prsníka a má celkovo negatívny vplyv aj na funkciu pohlavných orgánov. Aj pri prebytku jódu môže dôjsť k zdureniu štítnej žľazy. Príznakmi je prehnaná hyperaktivita, rýchle reflexy, úbytok hmotnosti, zvýšenie telesnej teploty, búšenie srdca pri jeho zaťažení, alebo pri nadmernom pití kávy.

Ako by sme charakterizovali zdravie?

Zdravie je vtedy, keď všetko funguje harmonicky a efektívne.

Skúsenosť liečiteľa z Dubnice nad Váhom

Tento človek vie zistiť na energetickej úrovni, kde je ložisko zápalu, aké rozmery má prípadný nádor a ak sa o ňom aj nevie, lokalizuje ho. Rovnako identifikuje aj cystu a iné ochorenia. Tento človek odo mňa odoberá prírodný jód v tekvicovom oleji. Ja sa v energetickej liečbe nevyznám, ale on tvrdí, že fľaša s olejom má veľkú energetickú silu. Aplikoval ho na svojich klientoch a povedal, že za posledné dva mesiace mal dvadsať onkologických pacientov, ktorým pomohol aj vďaka tomuto produktu. Už za ním prestali chodiť, nepotrebovali sa vracať. To by mohlo znamenať, že ich vyliečil, pripája sprostredkovanú skúsenosť Jozef Vodný. 

Zatiaľ existuje jediný prípravok na svete, ktorý priamo ovplyvňuje štítnu žľazu v organickej (prírodnej) forme. Po dlhoročných výskumoch sa to podarilo prof. Turianicovi, vynález má patentovaný. Kým sa anorganický jód dokáže transformovať asi tak na tri percentá, v takejto podobe je organizmus schopný prijať ho na sto percent.

Koncentruje sa v tekvicovom oleji alebo v tobolkách s olivovým olejom. Sú to najvhodnejšie nosiče na viazanie organického jódu. Okrem toho, tekvicový olej obsahuje aj také látky, ktoré zabraňujú vzplanutiu rakoviny.

Okrem morských rýb, ktoré sú najbohatším zdrojom prírodného jódu, síce v oveľa menších množstvách, ale predsa len ho majú aj banány, jablká, broskyne, čerešne, černice, čučoriedky, maliny, čierne aj červené ríbezle. Brokolica a hrášok ho nemajú veľa, zato kaleráb a zelená paprika celkom požehnane.

Kto je v našom tele najväčším likvidátorom jódu? Závisí to od toho, aký život žijeme. Ak je plný napätia a stresov, konzumujeme stravu chudobnú na jód, a to je vo väčšine prípadov, môžeme počítať s tým, že bunky si budú pýtať stále viac, ale nedostanú ho, lebo ho štítna žľaza ho nedokáže dostatočne vyprodukovať.

Netreba tomu veriť, treba to jednoducho skúsiť, inšpiruje prof. Turianica. "Pacient s osteoporózou si môže dať urobiť snímku pred užitím prírodného jódu. Potom užije dve - tri kvapky, opäť si dá urobiť snímku, a s výsledkom sú všetci prekvapení. Tým, že si sfunkčnil štítnu žľazu, vápnik sa vďaka jódu zabuduje do kosti a on ju má ako mladý človek." Ak má človek dostatok jódu, bude mať v poriadku zuby, nemôžu sa mu pokaziť. Jednoducho to je tak ak je náš generálny riaditeľ zdravý (štítna žľaza), so všetkým si dokáže poradiť.

Čo sa týka prostaty, neexistuje lepší liek ako aktívny tekvicový olej. Väčšina ľudí si myslí, že má štítnu žľazu v poriadku. Svoje problémy s ňou nespájajú. Prof. Turianica sa pýta: "Bol niekto na kontrole? Stanoviť hladinu hormónov je dosť problematické. Závisí to od toho, kedy ide človek na kontrolu. Skúsenosť mu napovedá, že 95 % ľudí má problém určite. Ak máte zníženú funkciu, bunky nepracujú, a tak atrofujú. Okolo nich sa tvorí tukové tkanivo a štítna žľaza je na tom stále horšie." Nedostatok jódu okrem iného vyvoláva malú odolnosť voči chladu a infekciám, prispieva k nervozite a podráždenosti.

A na záver ešte jedna skúsenosť pacientky, ktorá užívala jód v oleji pravidelne celý rok. Bála sa ísť na kontrolu, hoci sa cítila lepšie. Výsledok prekvapil všetkých. Zmizli jej cysty na vaječníkoch, zhustli jej vlasy a tiež chronický zápal dýchacích ciest sa stratil. Nie je celkom jasné, či to spôsobila jedna polievková lyžica jódu s olejom denne. Lieky však po čase vysadila, úplne ich nahradil jód.

Mozog

Ľudský mozog začína starnúť už od 18-tich rokov. Postupný úbytok nervových buniek v mozgu možno kompenzovať jeho tréningom, pohybom, stravou, ale aj hudbou a sexom.

Mozog treba chrániť pred preťažením, ale zároveň neustále trénovať.

Postupným úbytkom mozgových buniek sa zhoršuje kvalita krátkodobej pamäti, spomaľuje sa spracovávanie informácií a rýchlosť reakcií. Vekom sa navyše objavujú sklony k pohodlnosti, pričom nedostatočná stimulácia je pre mozog a duševný život doslova jed. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že mozog vplýva aj na kvalitu funkcií jednotlivých orgánov a celkovú vitalitu organizmu, pravidelný tréning mozgu a dodržiavanie určitých zásad nadobúdajú na význame.

1. Mozog treba udržiavať v aktivite.
Komunikácia s ľuďmi a domácimi miláčikmi, nové podnety, zážitky, kombinačné spoločenské hry, záľuby, tlač, literatúra a ostatné druhy umenia sú pre výkonný, adekvátne fungujúci mozog základnou potravou. Inak povedané, akákoľvek práca mozgovej kôry prospieva kvalite mozgovej činnosti.

2. Trénovanie pamäti zabezpečuje kvalitnú prácu s informáciami.
Vekom sa zhoršujúca kvalita krátkodobej pamäti môže byť celkom nenápadná. Za úplne normálne pokladáme napríklad hľadanie kľúčov, okuliarov, hodiniek či zaparkovaného auta. Neschopnosť nájsť tieto predmety sa pripisuje stresu, uponáhľanosti, roztrieštenej pozornosti a podobne, ale súčasťou toho všetkého je aj zhoršujúca sa, netrénovaná pamäť.

Krátkodobá pamäť pojme na jeden "záber" 5 – 8 položiek a bez opakovania sa spája s časovým rozpätím 30-tich sekúnd. Vďaka jej trénovaniu nezohrávajú vedľajšie skutočnosti (stres, obavy, príval informácií a povinností či absencia poriadkumilovnosti) taký veľký význam, ako keď je pamäť netrénovaná. 

Dobrým spôsobom je mnemotechnika (podporovanie pamäti pomocnými predstavami): do hypermarketu si papier so súhrnom potrebných položiek vezmite pre istotu so sebou, ale doma sa snažte zapamätať (na začiatku tréningu) aspoň 8 položiek, ktoré je nutné kúpiť, a to podľa určitého kľúča – rozmiestnenia v obchode, ich významu, tématických spojení... (neskôr 10 položiek, 15...). Ak si nepamätáte mená predstavovaných osôb, skúste asociovať a vizualizovať prvé slabiky, napríklad Pavel ako pa - pa - pa, malé dieťa mávajúce na rozlúčku; Kamila je asi meno, ktoré sa "pamätá samé", ale keby náhodou nie, tak určite pomôže lúka posiata kvitnúcim harmančekom.

3. Mozog nevyhnutne potrebuje kvalitnú výživu.
Odborníci odporúčajú "stredomorskú stravu" (tučné ryby, olivový olej, zeleninu, orechy, občas pohár vína) nielen na srdce, ale aj na mozog. K ďalším potravinám, ktoré prospievajú mozgu, patrí ryža, celozrnný chlieb, cestoviny a banány (obsahujú vynikajúcu kombináciu sacharidov a minerálov). Dôležité je tiež zastúpenie potravín, ktoré obsahujú lecitín (je zdrojom cholínu, ktorý zabezpečuje rýchly prenos signálov; chýba ľudom postihnutým Alzheimerovou chorobou), napríklad kukurica, horká čokoláda, vaječný žĺtok, pečeňové výrobky. Odporúča sa aj ginko biloba, ktoré pomáha zlepšovať prekrvenie mozgu a zdokonaľuje mentálne funkcie (môže byť účinné aj pri stavoch úzkosti).

4. Mozog potrebuje na správne fungovanie dostatok vody.
Ak je telo zásobené tekutinami (75 percent ľudského tela tvorí voda), mozog je dostatočne prekrvený a nervové bunky navzájom dobre komunikujú. Ideálnym nápojom je čistá (nesýtená) voda.

5. Bez kvalitného spánku sa mozog nezaobíde.
Chronický nedostatok spánku poškodzuje nielen koncentráciu a prácu s informáciami, ale aj pamäť.

6. Pohybom sa zvyšuje mozgová výkonnosť.
"Vetranie hlavy" pohybom je rovnako dôležité ako spánok. Vyčistenie mysle totiž zvyšuje kvalitu myslenia. Ak nezostáva každý deň čas na cvičenie, pomôže aj ľahký, uvoľňujúci pohyb rukami, nohami a hlavou, prípadne žuvanie žuvačky, teda pohyb čeľusťou. Mozgu však najviac prospieva pohyb, ktorý u človeka vyvoláva radosť.

7. Mozog ocení aj meditáciu, hudbu a sex.
Neustála prítomnosť ľudí, zvuky z pusteného rádia a televízie mozog preťažujú a unavujú. Preto si každý deň treba dopriať aspoň krátke chvíľky ticha a samoty, prípadne si osvojiť pár meditačných cvičení. A hoci sa to nezdá, skvelým odpočinkom je aj 10-minútová prechádzka parkom či tichými ulicami, osamote, iba so svojimi myšlienkami. Mozgovým bunkám urobí veľmi dobre aj tichá, nežná hudba alebo hra na hudobný nástroj, čím sa aktivujú obe mozgové hemisféry. Pri výskumoch, do ktorých boli zapojené partnerské dvojice, sa zasa zistilo, že mozog ťaží aj zo sexu – intenzívny milostný akt dokáže na niekoľko hodín významne zvýšiť mozgovú výkonnosť.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.