Choď na obsah Choď na menu
 


Liečba

12. 11. 2009

Zeleninou proti reume

Ľuďom trpiacim reumou má podľa najnovších informácií pomôcť zelenina. Príjem vegetariánskej stravy potláča príznaky reumy. Postihnutí majú preto vynechať zo svojho jedálníčka mastné mäso, údeniny, alkohol a jesť veľa zeleniny a ovocia.

Na stôl denne patrí mlieko a mliečne produkty s nízkym obsahom tuku. Ideálnym doplnkom tejto stravy je dvakrát do týždňa morská ryba.

Pozitívny efekt takého vegetariánskeho stravovania sa podľa expertov objaví už po troch mesiacoch a zosilní sa v priebehu roka. Takáto diéta sa odporúča ako doplnok medikamentóznej terapie.

Už žiadne umelé kĺby!

Unikátny materiál z Čiech vytvorí novú chrupavku vo vlastných poškodených kĺboch. Operácia bude veľmi šetrná a nebude ju treba už nikdy viac opakovať!

Vypestovať si vlastnú chrupavku v boľavom a zničenom kĺbe nie je nič nemožné. Aspoň to tvrdia českí vedci z Fakulty netkaných textílií Technickej univerzity v Liberci, ktorí vytvorili unikátny vlákenný materiál, nazývaný „lešenie“. Ten podrží novovznikajúce bunky po celej výške a šírke v kĺbe na mieste zničenej chrupavky a umožní tak vznik novej.

Chrupavkové bunky, chondrocyty, sa oň zachytia a obrastú ho. Ešte rok a pol by ho vedci z Liberca mali testovať, potom by sme sa s ním mali stretnúť v bežnej praxi. „Toto lešenie je pre bunky základ, vďaka nemu vytvoria odolnú stenu a nerozsypú sa, ako by to spravili bez neho. A keďže chondrocyty, ktoré sa na vlákenný materiál zachytia, musia byť vyživované, lešenie je aj priepustné a umožňuje im spájať sa, vytvárať kolagénové vlákna a napokon novú a pevnú chrupavku,“ hovorí. Novú záchranu pre zničené kĺby okamžite porovnáva s gélom, ktorý sa na mieste poškodenej chrupavky začal používať len nedávno. „Gél je problémový, lebo jeho póry sú uzavreté, čo nedovolí chrupavkovým bunkám, aby sa spájali a vyživovali.“

ŠETRNÁ METÓDA
Oproti doteraz používaným metódam na záchranu kĺbu, ako je vloženie kĺbového implantátu, by sa vloženie lešenia malo stať veľmi šetrným zákrokom. A ešte k tomu trvalým, čo je ďalšia výhoda. „Každý umelý kĺb, ktorý vám vložia do tela, má svoju životnosť. Ak ho vsadíte mladému človeku, o pár rokov musí rátať s opätovnou výmenou a znovu rozmýšľať nad tým, či telo umelý kĺb prijme, alebo zareaguje agresívne na to, čo mu nie je vlastné.

Vlákenný materiál by mal vydržať celý život. Pri jeho vkladaní do kolena nie je potrebné urobiť veľký rez. Operatérovi bude stačiť malý otvor, cez ktorý vloží kúsok vlákenného lešenia veľkosti nechta na malíčku s namnoženými, telu vlastnými bunkami, medzi obe kosti kĺbu, ktoré sa o seba trú a spôsobujú tým bolesť. Nová chrupavka sa dokáže vytvoriť aj spevniť už za tri týždne a celé podporné lešenie, ktoré je prirodzene odstrániteľný materiál, sa jednoducho rozpadne a metabolizmom vylúči z tela von. Bez akéhokoľvek lekárskeho zákroku či ďalšej operácie.

HROZÍ NEBEZPEČENSTVO?
Ešte pred vložením lešenia na miesta zničenej chrupavky lekári odoberú pacientovi bunky z kolenného kĺbu, v laboratóriu ich rozmnožia a uložia na vlákenný materiál či lešenie, aby ním chondrocyty prenikli. Už takto, mimo tela, lekári zistia, či sa chrupavkové bunky množia a spájajú do kolagénových vlákien. Ak je v laboratórnych podmienkach všetko v poriadku, vlastnými bunkami presiaknutý materiál sa vkladá na miesta poškodenej chrupavky. „No je to veľmi tenká hranica. Materiál či lešenie napustené lipozómami, teda látkami, ktoré podporujú rast a rozmnožovanie nových buniek chrupavky, by totiž v tele mohol podporiť a začať rozmnožovať aj rakovinové bunky. Hľadá sa ešte riešenie, ako nežiaduci proces v tele čo najviac utlmiť tak, aby tieto látky nevyvolávali zápal.

Zatiaľ môžeme metódu odporúčať iba ľuďom do štyridsiatky. V tele staršieho pacienta by sa vložené chrupavkové bunky možno nedokázali množiť, zamýšľa sa. Zároveň upozorňuje, že po vložení vlákenného materiálu na miesta poškodenej chrupavky musí mať človek veľa fyzickej aktivity. V žiadnom prípade nesmie ležať na posteli! Práve naopak, novovznikajúcu chrupavku treba od začiatku zaťažovať, aby sa podporila tvorba ďalšieho tkaniva.
Vedci z Liberca už s unikátnou metódou liečby boľavých a poškodených kĺbov prešli kus cesty. Majú za sebou rozsiahle laboratórne testy chrupavkového lešenia a rovnako testy na králikoch. Všetky dopadli veľmi dobre. Po troch týždňoch nebolo vidieť takmer žiadne rozdiely na zdravom a zreparovanom kĺbe testovaných zvierat. Posledné testy budú na ošípaných, ktoré majú hmotnosť približne rovnakú ako človek, preto je aj ich kĺb  stejne zaťažený a majú takmer rovnakú hrúbku chrupavky ako ľudia. Po úspešných testoch  príde na rad aplikovanie novej metódy liečby kĺbov aj u ľudí.

Zázrak pre ochrnutých

Unikátnou metódou začali českí lekári liečiť ochrnutých pacientov. Voperujú im špeciálny čip, ktorý im umožní samostatnejší život. Tento zázrak dokážu aj naši odborníci, napriek tomu to nerobia!

Pacienti, ktorí sú ochrnutí od pása dole, získali u našich západných susedov novú nádej. Všeobecná zdravotná poisťovňa im začala uhrádzať drahú operáciu za pol milióna českých korún, ktorá im ponúka samostatnejší život. Pri zákroku im lekár voperuje špeciálny čip, vďaka ktorému dokážu ovládať svoje dôležité orgány.

Implantovaný čip ovláda močový zvierač, nervy močového mechúra a tiež konečník a erekciu, vysvetlil nám šéf operačného tímu Jan Doležel z nemocnice sv. Zdislavy v Mostišti neďaleko Brna.  

U nás sme zatiaľ žiadnemu pacientov i Brindleyho neurostimulátor nedávali. Z medicínskej stránky by sme to zvládli, no chýbajú nám peniaze na takýto drahý zákrok. 
Oslovili sme preto hovorkyňu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a dozvedeli sme sa, že sa na nich až doteraz neobrátil nijaký lekár so žiadosťou, aby vyčlenili peniaze na túto špeciálnu operáciu! Takže o uhrádzaní tohto zákroku ani neuvažovali...

Pre našich ochrnutých pacientov to znamená jediné – ak sa chcú aj oni aspoň čiastočne osamostatniť, nezostáva im iné, ako zaujímať sa o možnosti operácie v Česku. Ak vám ošetrujúci lekár odporučí Brindleyho neurostimulátor a vaša zdravotná poisťovňa schváli operáciu v zahraničí, môžete vycestovať k našim susedom bez obáv. V tomto prípade vám totiž poisťovňa chirurgický zákrok uhradí v plnej výške. Bez dokladu o schválení od zdravotnej poisťovne si však pol milióna českých korún musíte zaplatiť z vlastného vrecka.

Ako pomáha čip

Lekári voperujú elektrický neurostimulátor do nervov v mieche. Na brucho pacienta pod kožu stabilne upevnia prijímač. Ak chce ísť pacient na toaletu, dotkne sa malou anténou prijímača, čo stimuluje nervy v močovom mechúre a zvierači. Podobne prístroj funguje pri konečníku. Ochrnutý už netrpí samovoľným únikom moču. Vyprázdňovanie si môže riadiť.

Chorých nepostaví

Brindleyho neurostimulátor pomáha vyprázdňovať sa pacientom, ktorí majú ochrnutú dolnú polovicu tela.

BRINDLEYHO neurostimulátor možno využiť aj pri iných orgánoch. Napríklad nervy z miechy sa prepoja s bránicou, čo umožní chorému dýchať bez podpory klasických dýchacích prístrojov. Bohužiaľ, tento neurostimulátor nevie pomôcť tak, aby ochrnutí pacienti vstali a mohli chodiť. Nevie stimulovať nervy v nohách.

 

Klony vyliečili Parkinsona!

Neuveriteľný úspech zaznamenali americkí vedci, ktorým sa podarilo pomocou klonovania vyliečiť pokusné myši z Parkinsonovej choroby. Z objavu sú nadšení aj naši odborníci.

Neuróny, ktoré majú v mozgu na starosti pohyb a koordináciu svalov, produkujú za normálnych okolností dopamín. Práve táto látka pomáha hladkému pohybu svalov. Ak sú však napadnuté parkinsonom, prestávajú dopamín vylučovať, pretože sú buď mŕtve, alebo „odstavené“.

Oživili neuróny

Vedcom sa podarilo klonovaním vytvoriť kmeňové bunky, ktorých genetický kód bol identický s kódom myší trpiacich parkinsonom. Kmeňové bunky sa postupne vyvinuli v embryo, z ktorého získali funkčné neuróny produkujúce dopamín. Stav myší, ktoré dostali náhradné neuróny, sa výrazne zlepšoval. Myši však museli dostať bunky zo svojho vlastného klonu. Neuróny s iným genetickým kódom sa neujali.

Je to obrovská šanca!

„Výskum je iba na začiatku. Kým sa táto liečba dostane k ľuďom, prejde zrejme veľa času. No v každom prípade je úspech amerických vedcov obrovskou šancou, a to nielen pre chorých s Parkinsonovou chorobou, ale aj diabetikov či ľudí s roztrúsenou sklerózou alebo poškodenou miechou,“ povedal nám známy slovenský neurológ Pavel Traubner, ktorý nevidí v pokuse ani etický problém. „V tomto prípade nejde pri klonovaní o spojenie dvoch pohlavných buniek, aby vznikol nový jedinec. Ženské vajíčko sa upraví tak, aby bolo schopné vytvoriť tkanivovú kultúru,“ vysvetlil.

  

Kosí aj iné nádory

Dobrá správa pre onkologických pacientov! Liek Avastin, ktorý lekári doteraz predpisovali len pacientom s rakovinou hrubého čreva, zaberá aj na iné nádory! Na testovaní unikátneho prípravku sa zúčastnili aj Slováci.
Nový liek s účinnou látkou bevacizumab začali naši lekári  predpisovať ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou pľúc a prsníka. Avastin funguje na báze cielenej biologickej liečby a v plnej výške vám ho uhradí zdravotná poisťovňa.

Preverili ho aj naši pacienti

Nádejný prípravok predpisujú naši lekári na liečbu rakoviny hrubého čreva už tri roky a s výsledkami sú spokojní. Medzinárodné klinické štúdie, do ktorých sa zapojili takisto pacienti zo Slovenska, potvrdili, že Avastin rovnako dobre zaberá aj pri rakovine pľúc a rakovine prsníka. Znamená to, že od tohto mesiaca pomáha pri liečbe troch najčastejších druhov rakoviny u nás.

Nedovolí nádoru rásť

Liek dokáže zastaviť rast zhubnej bunky tým, že zasiahne do cievok, ktoré vyživujú nádor. Účinná látka bevacizumab dokáže rozrušiť najmenšie cievky a zabrániť rastu nových cievok. 
Podáva sa infúziou do žily, najčastejšie v trojtýždňových intervaloch. Pacient berie niekoľko cyklov.

Poradia vám cez telefón

Informácie o troch najrozšírenejších typoch rakoviny - pľúc, prsníka a hrubého čreva, ako aj o rakovine obličiek nájdete na novej stránke www.tvojanovanadej.sk. Nájdete tu aj kontakty na bezplatnú telefonickú linku, kde vám poradia onkológovia.

Ak vás telo varuje, zájdite k lekárovi

Príznaky rakoviny hrubého čreva sú spočiatku veľmi nevýrazné a môžete ich ľahko prehliadnuť. Môžu byť dokonca iba prechodné, no po čase sa opäť vrátia.

K lekárovi určite zájdite v týchto prípadoch:

Krvácanie - Je najdôležitejším prejavom kolorektálneho karcinómu. Krvácanie však môžu spôsobiť aj hemoroidy či nezhubný výrastok. Ak zbadáte v stolici krv, určite sa dajte vyšetriť, aby lekár vylúčil závažnejšie ochorenie.
Zápcha, hnačky, plynatosť - Keď sa nádor zväčší a začne ovplyvňovať činnosť čreva, potrápia vás hnačky, ktoré sa môžu striedať so zápchou, a takisto plynatosť.
Bolesti brucha - Objavujú sa zvyčajne v neskoršom štádiu, keď už nádor prekáža priechodnosti čriev. Rozpínajú sa a spôsobujú bolesť.
Nutkanie na stolicu - Časté nutkanie na stolicu, pričom sa však nedokážete vyprázdniť, je ďalším varovným signálom. Pocit plnosti čriev spôsobuje nádor. 

Liek na AIDS

Americkí vedci podľa vlastných slov našli "Achillovu šľachu" vírusu HIV, ktorí AIDS spôsobuje. Teraz sa chcú pokúsiť vyvinúť látku, ktorá vírus nie len potlačí, ale aj zabije. Slabé miesto je ukryté v jednom regióne vírusu. A to by mohol byť kľúč ako urobiť vírus neškodným.

Najväčším problémom pri víruse HIV je to, že sa neustále mení a vie sa naučiť oklamať rozličné lieky, ktoré potom prestanú účinkovať.

Dr. Sudhir Paul z univerzity v Texase hovorí: "Rozlúštili sme kód a konečne sme našli cestu, ako vírus zabiť. Pretože vírus obsahuje jednu proteínovú štruktúru, ktorá sa nemení a teda nie je imúnna proti liekom." To je práve to slabé miesto, kde je vírus zraniteľný.

V laboratóriu vírus zneškodnili pomocou špeciálnych protilátok

Tieto protilátky sa nachádzajú napríklad v tele pacientov, ktorí majú tzv. lupus erythematosus, chorobu autoimunitného systému spôsobujúcou bolestivé zápaly kože, ale aj vnútorných orgánov. Keď vedci spojili vírus s touto protilátkou, vírus sa stal neškodným.

Vedci teraz dúfajú, že protilátky sa budú dať použiť pri ľuďoch, ktorí chorobou trpia a kontrolovať ju, ale aj pri jedincoch, ktorí v sebe nosia vírus a u ktorých by sa mohlo zamedziť vzniku choroby.

Keď budú pokusy úspešné, mohli by výsledky výskumu pomôcť prvým pacientom už o päť rokov.

Zbabrú každý desiaty zákrok na pacientovi

Vyplýva to zo zistení Európskej komisie, podľa ktorých sa táto skutočnosť týka ročne až 15 miliónov pacientov. Podľa expertov dokonca jeden z tisícky pacientov po chybnom zákroku v nemocnici zomrie.

„Medicínske omyly sú skutočnou výzvou pre európske zdravotnícke systémy,“ konštatovala eurokomisárka pre zdravie, Androulla Vassiliouová. Zároveň vyzvala členské krajiny na zlepšenie bezpečnosti a práv pacientov. „Očakávame, že členské štáty presadia rad odporúčaní, aby sa zlepšila bezpečnosť pacientov. K tomu patrí aj fakt, že v prípade medicínskych chýb sa im uľahčí cesta na podanie sťažností a zabezpečí sa odškodnenie,“ vyhlásila eurokomisárka. Preto plánuje predložiť aj konkrétne návrhy.

Najčastejšie omyly podľa údajov Spolkovej komory lekárov v Nemecku robia chirurgovia, za nimi nasledujú ortopédi, internisti a gynekológovia.

Aj naši lekári robia chyby

Každý očakáva, že vo chvíľach najťažších, pri chorobe či úraze sa zverí do rúk profesionálov. „Dbáme o to, aby sa stále zvyšovala odbornosť zdravotníckych pracovníkov, na ministerstve je odbor vzdelávania lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Spolupodieľame sa na Operačnom programe vzdelávania financovanom z EÚ,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková a dodala: „Podnety zo strany občanov preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.“ Za prvých desať mesiacov tohto roku sa sťažovalo vyše tisícsto nespokojných pacientov. Zatiaľ prešetrili 80 percent z nich. Z toho 608 podnetov sa týkalo poskytnutia zdravotnej starostlivosti. A že naši lekári tiež robia chyby, naznačuje fakt, že skoro v dvadsiatich percentách dali za pravdu pacientovi.

REBRÍČEK SŤAŽNOSTÍ PACIENTOV

Za prvých desať mesiacov roku 2008 prišlo na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 119 opodstatnených sťažností na lekárov. Na koho sa sťažujú najviac?

Odbor medicíny Počet podnetov /percento

chirurgia

20/16,8 percenta

všeobecné lekárstvo

12/10,0 percenta

vnútorné lekárstvo

10/8,4 percenta

gynekológia a pôrodníctvo

9/7,6 percenta

ortopédia

9/7,6 percenta

stomatológia

4/3,4 percenta

 

Nové zistenie o cholesterole

Jednoduché delenie na dobrý HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol už nestačí, a tomu sa bude musieť prispôsobiť aj liečba.

Takzvaný dobrý HDL cholesterol môže byť aj škodlivý a takzvaný zlý LDL cholesterol môže byť aj dobrý. Cholesterol sám osebe nie je dobrý ani zlý. Ide o to, akou bielkovinou sa obalí. Ak vytvorí aterogénny bielkovinový komplex, je pre nás zlý. Keď vytvorí neaterogénny bielkovinový komplex, nášmu zdraviu neškodí. Potrebujeme „múdre“ lieky „

V súčasnosti  máme lieky, ktoré naraz znižujú cholesterol v aterogénnom aj neaterogénnom bielkovinovom komplexe. Preto treba také lieky, ktoré nám v krvi znížia hladinu len škodiaceho bielkovinového komplexu lebo práve ten poškodzuje cievy a môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú porážku. Nie všetky lieky dokážu ničiť len aterogénne, teda škodlivé bielkovinové komplexy.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.