Choď na obsah Choď na menu
 


Hygiena a iné

11. 1. 2011

Ozdravte svoju domácnosť

Ozdravte svoju domácnosť

Nemusíte byť notorická gazdinka, aby vám záležalo na čistom vzhľade a zdravom stave vášho domova. Nikto predsa nežije rád v chlieve. Vedzte však, že ani pravidelné glancovanie bytu vám ešte nemusí zaručiť maximálne možnú hygienu. Tajomstvo sa môže skrývať v nesprávnych návykoch. Práve preto prichádzame na pomoc so zopár tipmi, ako spraviť z domácnosti hygienicky nezávadné prostredie.


Pátrajte po škodcoch

Často sú to len drobnosti, ktoré môžu byť príčinou vášho neutíchajúceho kašľa, večného soplenia, nepríjemného svrbenia, či podráždených očí. Na chyby v chode domácnosti totiž najviac doplácajú práve alergici. Ak sa však pokúsite vypátrať a následne popracovať na týchto pár maličkostiach, môžete zásadným spôsobom poslúžiť vlastnému zdraviu a dosiahnuť zo zdanlivej banality maximálny efekt.


Čerstvá voda

Kto začína ráno pohárom vody, či šálkou voňavej kávy, mal by sa mať na pozore. Práve načapovaná voda z kohútika totiž zrejme nebude tou najčerstvejšou. Ak ste naposledy použili vodu večer pred spaním, celú noc stála vo vodovodnej rúre a bude pochopiteľne adekvátne odstáta. A čo dlho stojí, to premnožuje baktérie.
Existuje však úplne jednoduchý trik, ktorým zbytočne nepremrháte ani kvapku vody. Predtým, ako vaša cesta poputuje do kuchyne, použite toaletu. Jedno spláchnutie bohato postačí na vyčerpanie zásob a vám z kohútika potečie voda celkom čerstvá.


Práčka - skrýša pliesní

Že je vo vašom podvedomí slovo práčka spájané s automatickou čistotou? Skutočnosť, že vyperie fľaky z vašej blúzky ešte nemusí byť merítkom zdravotnej nezávadnosti. Ak aj vy patríte k nešťastníkom, ktorí sa už roky nevedia zbaviť pliesňovej kandídy, choďte hodiť pozorné oko na túto nevyhnutnú súčasť domácnosti. Podrobte ju hĺbkovej kontrole a je dosť možné, že budete veľmi nemilo prekvapení.
V prvom kole vyberte šuflík na prací prášok i aviváž a všetky časti porozoberajte. Zbadali ste hnusný šedý povlak? Nie, nie sú to zbytky pracieho prostriedku, ale nevítaný hosť vašej, inak zdravej domácnosti, kvasinky. Neveríte? Posvieťte si baterkou a nazrite o niečo hlbšie do všetkých ďalších otvorov, či hadíc. Stavíme sa, že bude aj všade tam.


Riešenie - vetrajte, čistite

Po každé, čo vytiahnete z práčky čisté prádlo, nechajte ju niekoľko hodín otvorenú. Nestačí však vyvetrať len prací bubon, vlhkosť sa nachádza aj v zásobníku pracieho prášku a aviváži, preto pootvárajte všetky tieto časti. Ak to raz zanedbáte, začne neúprosný proces, ktorý vás bude obťažovať roky.
Čo sa týka baktérie kandidy, je práve práčka jednou z najrizikovejších zdrojov, z ktorého sa plieseň usádza na vašom čerstvo vypranom šatstve. Pravidelnému čisteniu preto podrobujte aj tento domáci spotrebič. Použitie gumených rukavíc a silného dezinfekčného prostriedku s vysokým obsahom chlóru je pre protipliesňový boj nevyhnutnosťou.
Na záver spustite na prázdno prací program a dôkladne vyvetrajte miestnosť. Pre dlhodobé udržanie čistoty máme radu navyše. Používajte prací prostriedok priamo na oblečenie v bubóne práčky, vyhnete sa tak nechcených usadenín.


Chladnička - zdroj pliesní

Pozornej prehliadke antipliesňovej inšpekcii podrobte aj ďalšiu súčasť vašej domácnosti, chladničku. Konkrétne skúmajte jej zadnú časť v mieste, kde kompresor prostredníctvom tepla odparuje vodu. Práve v týchto častiach je zvýšená koncentrácia tepla a vlhka, čo v kombinácii so zvyškami potravín vytvára ideálne prostredie na množenie kvasiniek. Možno sa vám to zdá nepravdepodobné, riziko pliesní je však aj tu.


Riešenie - ocot

Na dezinfekciu z vnútra i z vonka si namiešajte octovú esenciu. Prevádzajte v pravidelných intervaloch, nevynechajte ani najskrytejšie zákutia a vyhnete sa problémom, ktoré z vás môžu spraviť chronicky chorú osobu. Na zvýšenie efektu nalejte octový roztok v množstve jednej polievkovej lyžice aj priamo do zadnej časti rozmrazovača. 

Najšpinavšie miesto v byte? Kuchyňa

Najšpinavšie miesto v byte? Kuchyňa!

Kým mamičky malých detí zúfalo hľadajú údaje o zložení materiálu u hračiek či dojčenských fliaš, dospelí by sa mali báť skôr baktérií a plesní. A pozor, za väčšinu z nich si môžeme sami, pretože nedodržujeme hygienické pravidlá.


Niektoré baktérie človeka len preženú na WC, iné sa podieľajú aj na vzniku závažných ochorení alebo sa dokonca označujú ako karcinogénne. Ďalšie mikroorganizmy produkujú v potravinách toxíny, ktoré už nezničí ani tepelná úprava.

Pozor na kuchyňu!
V kuchyni sa baktériám darí najmä okolo drezu, v odpadkovom koši, v hubkách na umývanie riadu, ale nájdete ich aj v chladničkách, najmä pokiaľ do nich odložíte infikované potraviny. Tie síce mohli byť pri zakúpení v obchode v poriadku, ale nevhodný transport - najmä v teplých dňoch jedlu práve nesvedčí.

Odborníci preto varujú hlavne pred nákupom polotovarov, bagiet s prapodivnými náplňami či šalátov s majonézou. Hlavný problém s hygienou potravin však nie je v ich výbere, ale v tom, že v kuchyni dochádza k takzvanej krížovej kontaminácii alebou k prenosu nákazy z chybných na nenakazené.

Hystéria okolo listérie  

Mnohé gazdinky si určite pamätajú na to, že ich babičky mávali striktne rozdelené nože na rôzne druhy potravin, to isté sa týkalo dosiek čo bolo na zeleninu, nepoužívalo sa na mäso a naopak. Dôvod je jasný možnosť kontaminácie. Že ide o dlhoročnú skúsenosť, dokladá najlepšie Biblia, kde v knihe Mojžíšovej nájdete pokyny ako ukadať mäso a mliečne výrobky.


Dnes gazdinky v rýchlosti pripravia mäso do rúry a potom v rovnakom dreze a často i na rovnakej doske či rovnakým nožom začnú pripravovať zeleninový šalát, ktorý sa už ale ďalej tepelne neupravuje. Ak bolo mäso infikované napríklad salmonelou, môže mať rodina smolu. Rôzne testy dokonca dokázali, že okolo drezu nájdete päťdesiatkrát viac baktérií než na záchodovej doske!


Čo s tým?
Okrem dôslednej hygieny, kam patrí i pravidelná výmena hubky na riad či jej "vypranie" v umývačke pri vyššej teplote, sa odporúča kúpiť si dvojdrez a ten, v ktorom sa čistí mäso, nepoužívať na zeleninu. Kto sa musí uspokojiť s jedným drezom, mal by aspoň dôsledne používať na zeleninu veľké cedidlo umývať ju len v ňom. Namiesto plastových dosiek dajte prednosť dreveným mnohé drevá fungujú ako antibakteriálne. Navyše sa ryhy po poškriabaní nožom na plastových krajoch dosiek uzatvárajú a baktérie v nich usadené nezlikviduje ani umývačka.

Pokiaľ ide o ukladanie, vajíčka a mäso by sa mali skladovať rozumne oddelene, vhodná je chladnička s antibakteriálnou úpravou stien. A pozor, zdrojom nákazy sa môžu stáť napríklad i uvarené cestoviny zabudnuté v kuchyni do druhého dňa. Pokiaľ sa nedá jedlo skonzumovať do dvoch hodín po uvarení, schlaďte ho a dajte do chladničky - nenechávajte ho pri izbovej teplote!


Vynášanie koša. Samozrejmosť?

Denné vynášanie odpadkov, používannie odpadkových vriec a pravidelné vymývanie koša. Naň sa nemá siahať rukou, pretože vo vlhku, tme a teple sa baktériám skvele darí. Ideálne sú preto koše, ku ktorým sa dostanete napríklad zašliapnutím pedála, o elektrickom ovládaní otváraní skriniek s košmi na triedený odpad nehovoriac. Bezdotykových košov so senzorovým ovládaním, ktoré "poháňajú" tužkové batérie, nájdete na trhu už celý rad. Je nutné si pravidelne umývať pri varení v kuchyni ruky, dezinfekcia nie je nutná. Ruky by sa však mali utierať do uteráka, nie do utierky na riad.

Najšpinavšie miesto v byte? Kuchyňa!

Okrem salmonely funguje ako strašiak hlavne baktéria z rodu Listeria z čeľade Listeriaceaem spôsobujúca listeriózu. Táto baktéria prežije takmer všetko, dokonca sa množí v chladiarenských teplotách! Najčastejšie napadá človeka po skonzumovaní kontaminovanej potraviny - surového mlieka, zrejúcich aj čerstvých syrov, cukrárskych alebo lahôdkárskych - a to i varených - mäsových výrobkov. Ochorenie potom často prebieha v podobe ľahších chrípkových príznakov ako zápal hltanu, dutín alebo mandlí. Môže ale skončiť zápalom mäkkých blán mozgu a smrťou. To sa týka hlavne malých detí a seniorov.


Preto objavenie listérie v predajniach býva sprevádzané až hystériou. Ako sa vyvarovať takémuto nebezpečenstvu? Starostlivo vyberať potraviny a niektorým sa najlepšie vyhnúť. Salmonelu zničíte oveľa ľahšie napríklad infikované mäso musíte vystaviť teplotám nad sedemdesiat stupňov Celzia, a to na dlhšiu dobu. 

Ženská čistota ako mýtus?

Vedci sa dopracovali k zisteniu, že muži majú lepšie hygienické návyky ako ženy – umývajú si ruky častejšie. Minimálne v Londýne je ženská čistota mýtus...Vojnu pohlaví pri otázke, či sú čistotnejšie ženy, alebo muži, vyhrávajú – aspoň vo všeobecnom povedomí – jednoznačne ženy. Britskí odborníci však prišli s prekvapujúcim zistením, že vo veciach osobnej hygieny majú muži navrch. V štúdii, ktorú zverejnil britský denník The Independent, tvrdia, že ženy si umývajú ruky menej často ako ich mužské náprotivky a že fekálne baktérie má na rukách celá pätina Londýnčaniek.

Vedci podrobili testom cestujúcich na piatich londýnskych staniciach, kde najčastejšie končia vlaky voziace ľudí do práce. Zisťovali, či majú ľudia na rukách koliformné, čiže fekálne baktérie, ktoré sú za normálnych okolností súčasťou tráviaceho traktu, a na ruky sa môžu dostať napríklad tak, že človek po návšteve toalety nepoužije vodu a mydlo.

Úplne nás vyviedlo z miery, že toľko ľudí má na rukách fekálne baktérie. Keby títo ľudia trpeli nejakým hnačkovým ochorením, tak by ich nevšímavosť k umývaniu rúk po použití záchoda výrazne zvýšila riziko prenosu.

Najväčšia priepasť medzi pomerom čistotných žien a mužov je podľa štúdie v Londýne – testy tu preukázali baktérie u 21 percent žien a len 6 percent mužov. Na skúške čistých rúk prepadli aj obyvateľky Cardiffu a Birminghamu, naopak v Newcastli a Liverpoole naďalej platí staré klišé – špinavé ruky malo viacej mužov.

Potenie

Niekto nám vonia viac, niekto menej. A niekoho nemôžeme ani cítiť... Na vine nemusí byť vždy "ťažká" povaha, ale špecifický pach potu, ktorý má každý z nás iný. Darmo, priateľov aj životných partnerov si vyberáme podľa toho, ako nám voňajú...

Náš pach má spoločenský a sexuálny význam. Na najochlpenejších častiach tela – v podpazuší a na intímnych miestach -potné žľazy vylučujú pot, ktorý obsahuje chemické látky feromóny. Zloženie tohto potu závisí od nálady, duševného rozpoloženia aj menštruačného cyklu. Pachy údajne nesú v sebe informáciu o tom, či sú imunitné systémy sexuálnych partnerov vzájomne kompatibilné.

Výsada cicavcov
Väčšina cicavcov žije vo svete pachov. Potenie je prirodzený fyziologický dej, charakteristický len pre ne. Ťažko si predstaviť spoteného komára... Táto nepretržitá činnosť súvisí nepretržit s prácou žliaz s vnútornou sekréciou, ktoré sa nachádzajú v zamši. Nedá sa ovládať vôľou. Potné žľazy aktivuje stres, fyzická námaha aj vzrušenie. Do istej miery sa pot vylučuje z povrchu tela "nenápadne" bez toho, aby sme to nejako výrazne zaregistrovali. Pri perspirácii sa za deň vyparí približne 500 ml vody, v horúcich dňoch aj viac.

Prostredníctvom potu sa vylučuje z organizmu časť toxických látok. Potné žľazy spolu s obličkami, tráviacimi a dýchacími orgánmi tvoria súčasť vylučovacieho systému. Potením si organizmus okrem toho udržiava bariérové a mechanické vlastnosti kože a reguluje telesnú teplotu. Pri zvýšení telesnej teploty sa v rozšírených cievach privádza k povrchu kože viac krvi a potné žľazy začnú vylučovať pot. Ten sa odparuje a súčasne sa krv ochladzuje, čo má za následok zníženie teploty. Termoregulačný systém kože vďaka potným žľazám a krvným cievam organizmus ochladzuje -v prípade, keď telesná teplota stúpne a, naopak, pri klesajúcej teplote uchováva teplo. Malé množstvo tepla sa z organizmu vylučuje pľúcami, najväčší podiel sa uvoľňuje cez kožu pomocou potných žliaz.

Afrodiziakálna funkcia
Na ľudskom tele je rozložených približne 2 - 4 milióny potných žliaz, v podpazuší ich je asi 100 - 200 na štvorcový centimeter.

Rozoznávame dva druhy potných žliaz:
Malé (ekrinné) žľazy sú uložené v podkožnej škáre, takmer po celom tele okrem viečok, pier a častí pohlavných ústrojov. Najhustejšie sa nachádzajú v podpazuší, na dlaniach a na chodidlách.
Ústia na povrch kože a vylučovaný pot je zložený z vody, anorganických chloridov a menšieho množstva mastných kyselín.
Je číry, bez farby a zápachu. Začínajú fungovať krátko ponarodení a umožňujú regulovať telesnú teplotu.
Veľké apokrinné žľazy sa označujú aj ako pachové. Sú rozmiestnené v podpazuší, na prsných bradavkách, slabinách, v okolí genitálií, ale aj na očných viečkach. Reagujú na psychické podnety aj na sexuálne vzrušenie.
Produkujú žltkastú hustejšiu tekutinu s väčším obsahom bielkovín a tukov.
Viažu sa na cibuľky chĺpkov a "môžu" za to, že každý z nás inak vonia. Ich činnosť podnecujú hormóny, ktoré stimulujú rast ochlpenia v podpazuší a v intímnych oblastiach. Keďže apokrinné žľazy sa aktivujú až v období puberty, telesný pach nebýva dovtedy intenzívny. V starobe postupne prestávajú byť činné. Práve veľké žľazy zohrávajú u cicavcov dôležitú afrodiziakálnu funkciu. Výlučkami z pachových žliaz si zvieratá značkujú svoje územie a dávajú signály pre partnerov opačného pohlavia.

Účinné "maskovanie"
O tom, aký je telesný pach nepríjemný, netreba hovoriť... Stačí sa previezť v električke alebo si "pričuchnúť" k svojmu kolegovi. A nesmrdia len muži... Pot sám osebe nezapácha, jeho dôvodom je rozkladanie tukových a bielkovinových zložiek na povrchu kože. Vlhké a teplé prostredie je dobrou pôdou na zvyšovanie pH pokožky, čím sa zvyšuje množstvo kvasiniek a baktérií. Ak sa spoja s potom, poriadne to cítiť...

Činnosť apokrinných žliaz sa dá do istej miery obmedziť. V minulosti sa na "maskovanie" zápachu používali aromatické oleje, neskôr parfumy. Moderný kozmetický priemysel ponúka na riešenie tohto problému množstvo antiperspirantov a dezodorantov. Podľa výsledkov európskeho prieskumu spoločnosti Unilever z roku 2006 je ich spotreba vyššia v krajinách západnej Európy ako v krajinách strednej a východnej Európy. Pre zaujímavosť vo Veľkej Británii je spotreba na 1 obyvateľa 4,67 balenia ročne, v Nemecku 3,15 balenia, vo Francúzsku 2 balenia, v Čechách 1,38 balenia. V Čechách používa kozmetické prostriedky proti poteniu 71 percent žien a 49 percent mužov. Na Slovensku sa prieskum neuskutočnil.

Dezodoranty - okrem toho, že vôňou prekrývajú zápach, zabraňujú množeniu baktérií. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť dráždivé reakcie pokožky. Po ich použití by ste nemali ošetrené časti tela vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Nie je vhodné používať ich na intímnu hygienu.
Antiperspiranty - zabraňujú vylučovaniu potu, a tým aj množeniu baktérií. Obmedzujú činnosť apokrinných potných žliaz tak, že sťahujú povrchovú rohovinu. Aktívne zložky v antiperspirantoch sa zmiešajú s potom, pričom odlišné pH vyvolá reakciu, v dôsledku ktorej sa uzatvoria póry, ktorými sa pot dostáva na povrch pokožky. Ich účinnosť je vyššia, ak sa nanášajú na miesta zbavené chĺpkov. Proti poteniu sú účinnejšie ako dezodoranty, aj keď ich používanie vyvolalo diskusie práve v súvislosti s tým, že antiperspiranty blokujú vylučovanie potu a bránia tak vylučovaniu toxínov. Tie sa hromadia v lymfatických uzlinách v oblasti podpazušia. To môže podľa niektorých názorov spôsobovať rakovinu prsníka.

Prípravky vo forme sprejov, guľôčok, gélov, stickov, roll-onov či krémov okrem látok obmedzujúcich potenie a potláčajúcich zápach obsahujú látky, ktoré pokožku osviežujú, ošetrujú a dodávajú jej živiny.

***

Vôňa pod kontrolou

Základnou ochranou proti pachu je osobná hygiena, ktorá zabráni vzniku potu a baktérií.

 • Zvýšenú telesnú teplotu vyvolanú vplyvom teplého počasia alebo stresu znížite ochladzovaním pokožky studenou sprchou alebo obkladom na dlaniach, zápästí, šiji, čele a pod.

 • Prevenciou proti poteniu a množeniu baktérií je aj odstránenie chĺpkov v podpazuší a v intímnych oblastiach.
  V tom prípade sa pot nemá kde zachytiť.

 • Používanie dezodorantov, antiperspirantov, sprejov, toaletnej vody, parfumov, antibakteriálnych mydiel vás prevonia dočista.

 • Na ošetrenie intímnych oblastí sú vhodné prípravky s neutrálnym pH, príp. len teplá alebo vlažná voda.

 • Keďže oblečenie absorbuje telesný pach, noste ho vždy čisté a voľte radšej vzdušné prírodné materiály.

 • Budúcnosť patrí špeciálne upraveným materiálom s pridaním striebra, ktorého čiastočky votkané v textílii zabraňujú tvorbe baktérií a zápachu z potu. Úspech by mohli mať aj biologicky aktívne odevy - spodná bielizeň a tričká s vitamínom C či vanilková bielizeň, ktorá neutralizuje pach. Tieto výrobky zatiaľ nehľadajte vo veľkom v butikoch ani na trhoviskách. Skúste skôr na webe.

 • Pitie šalviového čaju podporuje sťahovanie potných žliaz.

 • Spotené dlane je dobré natierať citrónovou šťavou.

 • Telesný zápach môže ovplyvniť aj konzumácia niektorých jedál s obsahom aromatických silíc. To by ste sa však museli vzdať takých pochúťok, ako sú ryby, cesnak, cibuľa či karí korenie...

Čo vás ochráni

 1. Rýchloschnúci deo sprej proti poteniu a zápachu nôh Scholl Odour Control, 195 Sk

 2. Guľôčkový dezodorant Payot Ultra Douceur bez alkoholu, 860 Sk

 3. Krémový dezodorant roll-on Krémo Sanoflore bez alumíniových Sanof solí, dlhodobo neutralizuje pach, 285 Sk

 4. Miss milkie deo Pupa s mliečnymi proteínmi i a vitamínom E, bez alkoholu,  200 Sk  

 5. Nivea Dezodorant Double Effect s ošetrujúcimi výťažkami z avokáda, 99,90 Sk

 6. Dámsky dezodorant v spreji Energy Game so športovou vôňou, zo špeciálnej edície Adidas, 99 Sk

 7. Guľôčkový dezodorant Guľôč Oriflame Silk&Smoth Oriflam na spo spomalenie rastu chĺpkov, 139 Sk chĺpko

 8. Antiperspirant deo roll-on Dove pro. Age s g glycerínom a olivovým olejom, 106,50 Sk

Umelý chrup

Mostíky, korunky, keramické fazety či implantáty nie sú lacné. Ale podľa odborníkov sú rozumnou investíciou.

Celková zubná protéza dnes už nie je problémom pre toľkých ľudí ako v minulosti. A nezmenili sa len technické možnosti, ale aj nazeranie ľudí na protézy. Pred dvadsiatimi rokmi znela šokujúco správa, že medzi bohatými Švajčiarmi je vraj zvykom venovať svojej nastávajúcej ako svadobný dar nové zuby.

Ešte nedávno by to bolo možno niečo nepredstaviteľné, dnes je to už darček na úrovni - ako nové auto. A povedala by som, že dokonca rozumnejší, pretože implantáty dokážu zázračne predĺžiť mladosť, hovorí stomatologička.

Záujem stúpa

Odkedy sa zhruba pred štrnástimi rokmi naši stomatológovia vyškolili v technológii implantovania, dopyt po tomto spôsobe obnovy funkcie zubov vzrástol. Rovnako sa zlepšili aj materiálové a technické možnosti týchto zákrokov. Implantáty ani dnes nie sú lacnou záležitosťou, ich ceny sa pohybujú od päť- do 30 tisíc korún. Výhodou je, že sa pomocou nich dajú nahradiť chýbajúce zuby bez toho, aby ošetrenie zasiahlo vedľajšie zuby.

Zákrok môže komplikovať napríklad vážne ochorenia srdca, obličiek alebo osteoporóza.

Každý zub má cenu zlata

Kvalitný a dobre urobený implantát môže vydržať aj dvadsať alebo tridsať rokov. Za predpokladu, že je človek zdravý a venuje svojmu chrupu primeranú starostlivosť.

Dodržiavanie hygieny a preventívnych opatrení je, samozrejme, dôležité v každom veku. Mladý človek si často neuvedomuje, ako veľmi mu môže v staršom veku chýbať zub, o ktorý sa zbytočne pripravil," hovorí stomatológ. Je napríklad veľký rozdiel, či je protéza úplná, alebo má oporu aspoň v jedinom zube, ktorý sa podarilo v čeľusti zachrániť. Platí to zvlášť pri dolnej protéze, pretože tá sa pre nedostatok miesta v ústnej dutine nedá urobiť tak pevne ako vrchná, ktorá má oporu v podnebí.

Zubná protetika má dnes veľa možností - okrem novších implantátov a klasických snímateľných úplných protéz sú to rôzne typy koruniek, faziet, mostíkov a fixných či čiastočných náhrad. Dajú sa s nimi riešiť zmeny, ktoré vznikajú na zuboch kazmi, chorobami ďasien, úrazmi, ale aj vrodené defekty, ako napríklad chyby skloviny.

Holenie

Holenie strojčekom alebo "na mokro“ je vecou osobného komfortu. Pri zarastaní fúzov do pokožky, čo je problém mnohých mužov, je lepšie holenie na mokro proti smeru rastu fúzov. Pre pleť je lepšie, ak sa holí na mokro, lebo vlhká koža je menej napätá.  Pri citlivej pokožke si treba dávať pozor najmä na gély a vody po holení s obsahom alkoholu a mentolu ako aj na farbivá a iné alergény v prípravkoch na holenie.

Pri žiletkových holiacich strojčekoch neplatí, že čím viac holiacich čepelí, tým lepšie. Je to len reklamný ťah, ktorý reálne platí skôr pri jednorazových žiletkách. Súčasným trendom je síce päť čepelí, ale podľa odborníkov sú tri úplne postačujúce.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.