Choď na obsah Choď na menu
 


Alergie

20. 5. 2008

Striebro ničí bacily

Bojíte sa nekvalitnej vody alebo ste alergik? Obklopte sa striebrom!

Striebro má vynikajúce antibakteriálne účinky. Vyskúšali ich nemeckí výrobcovia oblečenia. Do ponožiek a košieľ vtkali tenké strieborné vlákno a testovali. Zistili, že vďaka striebru, ktoré brzdí množenie baktérií rozkladajúcich pot, nebol jeho zápach takmer cítiť. 
Niektorí výrobcovia práčok zase namontovali do nich zariadenie, ktoré do vody uvoľňuje drobné častice striebra. Tie sa naviažu na baktérie a neutralizujú ich. Je to záchrana najmä pre alergikov a ľudí, ktorí trpia ekzémami. Ak si vodu prefiltrujete cez filter so striebornou mriežkou alebo rúrkou, uvoľnia sa iontové častice, ktoré neutralizujú mikroorganizmy vo vode.

Peľové zrná sa rokmi zmenili, spôsobujú viac ťažkostí

Alergií na peľ nepribúda preto, že by ho bolo viac, ale preto, lebo je iný ako kedysi. Môže za to znečistené prostredie a viac ultrafialového žiarenia.

* Prečo je peľu vo vzduchu viac ako pred tridsiatimi rokmi?

Nie je ho viac. Je ho rovnaké množstvo alebo dokonca o niečo menej. Je však iný, ako bol kedysi. Vplyvom prostredia, vplyvom chemických látok sa mení jeho tvar. Laicky sa dá povedať, že kým pred rokmi bolo z tisíc peľových zŕn pokazených päť, dnes ich je pokazených dvadsať. Zvyšuje sa ich variabilita. Zmenené peľové zrná citlivým ľuďom spôsobujú ťažkosti. Dá sa však povedať, že je viac druhov peľu. Pretože sa k nám dostalo viacero druhov rastlín, ktoré sa tu predtým nevyskytovali.

* Aké napríklad?

Taká ambrózia. To je rastlina, ktorá sa k nám dostala z Ameriky a šíri sa po Slovensku. Jej peľ je nebezpečný, spôsobuje alergie najmä u detí. Kým pred desiatimi rokmi bolo alergických detí v Bratislave päť až desať percent, dnes je na peľ alergický pomaly každý tretí malý Bratislavčan.

* Podľa čoho zisťujete množstvo peľu v ovzduší?

Na to je špeciálny prístroj s presne nastaveným prietokom vzduchu 23,5 kubíka za deň. Potom sa prepočíta, koľko peľových častíc bolo v kubickom metri vzduchu. Peľové zrná sa zachytávajú na mastnú pásku, z nej vieme presne určiť, koľko a akého peľu bolo vo vzduchu. Vydávame aj správy s prognózami, ako sa situácia bude vyvíjať. Je to systém koordinovaný pracoviskami vo Viedni a fínskom Lahti.

* Ako viete presne určit’, že na páske sa zachytil peľ z brezy alebo jaseňa?

Pod mikroskopom. Každý strom má iný tvar peľového zrna. Napríklad pri spomínanej ambrózii vyzerá ako husitský palcát. Trávy majú peľ rovnakého tvaru. Ten, kto robí monitoring peľovej situácie, sa v tom musí vyznať. Nemôžu to robiť hygienici, ale polinológovia. Sledujeme aj prítomnosť spór húb, tie sú nebezpečné. Pribúda ich v ovzduší vtedy, ked´ sa neodvezie pokosená tráva alebo keď sa neodváža odpad.

* Začali stromy kvitnút’ v tomto roku skôr ako vlani?

Nie. V tomto roku rozkvitli liesky pätnásteho januára, ale vlani začali kvitnúť už ôsmeho januára.

Proti alergiám najlepšia zaberá slaná voda

Veľké jarné upratovanie sa musí robiť dôkladne a trubici vysávača by nemal uniknúť ani prach medzi rebrami radiátorov. Ľudia trpiaci alergiami by nemali zabudnúť ešte na jednu dôkladnú očistu, a to v nosnej dutine.

Zvlhčenie nosa soľným roztokom je najúčinnejší spôsob, ako zmierniť príznaky spojené s jarnými alergiami.
Takýto roztok si môže pripraviť každý sám a jeho nezanedbateľnou výhodou je nízka cena. Stačí miešaním rozpustiť štvrtinu čajovej lyžičky soli v 2,5 decilitra teplej vody z vodovodu a pridať štvrtinu čajovej lyžičky prášku do pečiva.
Ľuďom, ktorí si ešte nos slaným roztokom nezvlhčovali sa odporúča, aby na to použili napríklad injekčnú striekačku a jednu polovicu roztoku si vstrekli do ľavej a druhú polovicu do pravej nosnej dierky.

Aby sa roztok nedostal von ústami, treba otvoriť ústa a snažiť sa vysloviť hlásku K. Pri jej vyslovovaní sa totiž uzavrie hrdlo.

Pre väčšinu alergikov je najväčším prínosom zvlhčovania nosnej dutiny, že si vie poradiť aj s nepríjemnými príznakmi alergií, ktoré nedokážu potlačiť ani lieky na predpis. Zvlhčovanie nosa možno považovať za prvú líniu obrany pred bežnými prejavmi alergií a je často účinnejšie ako lieky.
Podľa výskumu je soľný roztok pre ľudí s miernymi alergiami dostatočným prostriedkom na kontrolu príznakov alergií. Ostatní by mali spolu s roztokom užívať aj odporúčané lieky.

Zo štúdie vyplýva, že zvlhčovanie nosa soľným roztokom je veľmi účinné a to dokonca ešte viac ako predávané soľné spreje. Pacienti, ktorí používali soľný roztok, pocítili výrazné zlepšenie zdravotného stavu.
Čistenie nosa soľným roztokom je vhodné aj pre deti, aj keď nie je veľmi príjemné. Treba im však pripraviť slabší roztok, teda vo vode rozmiešať menšie množstvo soli. Ak je dieťa dosť staré na to, aby pri aplikácii roztoku spolupracovalo, je to preň bezpečné.

Pele už lietajú vo vzduchu

Jarné alergie sú už v plnom prúde. Peľové zrná tzv. vetroopelivých rastlín sa už vznášajú v ovzduší a vzdušné prúdy ich dokážu prenášať na pomerne veľké vzdialenosti. Po lieske a jelši sa k slovu postupne budú dostávať vŕba, topoľ a breza. A najhorším obdobím pre peľových alergikov je suchý, slnečný a vetristý deň.
Alergickú reakciu v prípade polinózy, čiže sennej nádchy, spôsobuje kontakt peľového zrna so sliznicou pacienta. Vznikajú typické prejavy tohto ochorenia: vodový výtok z nosa, kýchanie, opuch nosovej sliznice, svrbenie hrdla, podnebia i očí, niekedy aj slzenie, opuch mihalníc, bolesť za očami, zvýšená únava. Asi tretina alergikov na pele trpí aj tzv. orálnym alergickým syndrómom. Prejavuje sa pálením a svrbením pier a sliznice úst a vzniká po zjedení určitých druhov ovocia a zeleniny. Peľoví alergici by si preto mali dať pozor na možnosť skríženej alergickej reakcie s niektorými potravinami. Typická je napríklad neprimeraná reakcia „brezového alergika" na jablká či hrušky alebo „palinového" na zeler a petržlen.

Liečba peľovej alergie pozostáva z troch základných bodov
Prvým je obmedziť kontakt s alergénom. Ideálne je, ak je možné vyhnúť sa prostrediu s konkrétnym alergénom počas jeho kvitnutia. Napríklad ak je niekto „burinový alergik" a mimoriadne zle znáša práve obdobie kvitnutia paliny v auguste, mal by si plánovať dovolenku pri mori alebo vo vysokohorských oblastiach (kde je sezóna posunutá niekedy aj o mesiac) práve na toto obdobie. Najvhodnejšie prechádzky sú po daždi a aj po nich sa treba vždy osprchovať, opláchnuť si vlasy a prezliecť sa. A bielizeň rozhodne nesušiť vonku.
Druhým bodom je potláčanie príznakov alergie. Tie odstraňuje tzv. symptomatická liečba. Konkrétne protialergické lieky nazývané antihistaminiká a tzv. lokálne, čiže miestne kortikosteroidy, uľavujú od nepríjemných alergických prejavov. Súčasné lieky už majú rýchlejší nástup účinku a u väčšiny pacientov nespôsobujú ospalosť. Pacient by ich mal začať užívať minimálne 2 až 3 týždne pred objavením sa prvých príznakov alergie a niektorí odborníci odporúčajú dokonca celoročné užívanie antihistaminík. Zápalový proces totiž prebieha aj v dňoch, keď pacient nemá príznaky. Môže sa rozšíriť na ďalšie orgány, napríklad priedušky.
 
Mnohí alergici sú tzv. polyvalentní, to znamená, že alergicky reagujú na peľ vybraného jarného, letného aj jesenného alergénu. To znamená, že pri teplej zime majú postarané o problémy 10 mesiacov v roku. Navyše stačí, aby boli alergickí na plesne, tie majú svoju sezónu takmer po celý rok. A to už ani nehovoriac o roztočoch.

 
Antihistaminiká sú dnes už natoľko bežné a bezpečné lieky, že ich 7-tabletové balenia dostať kúpiť v lekárni bez predpisu. Sú určené do dovolenkovej lekárničky pre prípad nečakanej alergickej reakcie. Niektorí alergici to zneužívajú a nakupujú si voľnopredajné prípravky bez toho, aby boli sledovaní v alergologickej ambulancii.Antihistaminikami sa však nerieši podstata ochorenia.

Nosové kortikosteroidy si pacienti veľmi často pletú s kvapkami na uvoľnenie nosa (tzv. dekongestívami, resp. vazokonstrikčnými liekmi). Nosové kvapky spôsobia v krátkom čase spľasnutie nosovej sliznice a uvoľnenie nosa tým, že spôsobia stiahnutie drobných ciev a ústup opuchu. Odporúča sa užívať ich maximálne 7 dní pre možný vznik závislosti. Nosové kortikosteroidy (najčastejšie vo forme sprejov) hoja alergický zápal. Nepôsobia teda okamžite, v akútnom prípade, ich efekt sa prejavípri pravidelnom a dlhodobejšom používaní.
Tretí a najdôležitejší bod terapeutického riešenia alergie je tzv. alergénová imunoterapia, čiže desenzibilizácia. Na rozdiel od antihistaminík, ktoré môže predpísať aj dermatológ, ORL-lekár, pediater či praktický lekár, na imunoterapiu môže pacienta nastaviť výlučne alergológ-imunológ. Princíp tejto liečby spočíva v pravidelnom podávaní vzostupných dávok alergénu v krátkych časových intervaloch (v počiatočnej fáze liečby) a v pokračujúcom podávaní najvyššej znášanej dávky v dlhších časových intervaloch počas 3 až 5 rokov (udržiavacia fáza liečby). Pacientov organizmus si tak na alergény postupne privyká.
Desenzibilizácia je jedinou príčinnou liečbou alergie. Je dostupná v dvoch formách: ako podkožné injekcie, ktoré sa podávajú výhradne v ambulancii, alebo pod jazyk doma podávané kvapky alergénového roztoku ráno pred jedlom.
Ak má pacient výraznejšie narušenú imunitu, čo je u alergikov a astmatikov pomerne častý jav, užíva aj tzv. imunomodulačnú liečbu v podobe preparátov, ktoré pomáhajú zvyšovať imunitu organizmu.
Prudká alergická reakcia
Najzávažnejšia alergická reakcia je tzv. anafylaktický šok. Je to ťažká alergická reakcia organizmu, ktorá ohrozuje život. Prvé príznaky sa objavujú veľmi rýchlo, prudko, v priebehu 3 až 30 minút. Najnebezpečnejší je opuch dýchacích ciest a srdcovo-cievne príznaky ako pokles krvného tlaku či srdcová arytmia. Vždy je nevyhnutná rýchla odborná pomoc. Útechou možno je to, že k anafylaxii väčšinou dochádza až pri druhom či treťom kontakte s alergénom (často ním napr. býva bodnutie blanokrídlym hmyzom - včela, osa, sršeň, čmeliak). Rizikoví pacienti dostávajú pohotovostný balíček, ktorý obsahuje laickú injekčnú striekačku v podobe hrubšieho pera s adrenalínom, ďalej antihistaminikum a kortikoid. Musia ho všade nosiť so sebou a v prípade potreby bez zaváhania použiť. Alergia sa v prípade rozvoja závažného stavu, akým anafylaktický šok je, totiž môže skončiť aj smrťou. Je to síce výnimočná, ale každoročná realita aj u nás.
***
Najpredávanejšie protialergické prípravky

Tablety
Názov Účinná látka Balenie Dopl. (v Sk)
Aerius desloratadín 30 tbl. 80,10
Xyzal levocetirizín 28 tbl. 87,20
Telfast 120 fexofenadín 30 tbl. 42,20
Telfast 180 fexofenadín 30 tbl. 54,60
Fixit 120 fexofenadín 30 tbl. 42,20
Fixit 180 fexofenadín 30 tbl. 54,60
Claritine loratadín 30 tbl. 331,40
Erolin loratadín 30 tbl. 54,40
Flonidan loratadín 30 tbl. 83,40
Loranol loratadín 20 tbl. 67,10
Loratadin-ratiopharm loratadín 30 tbl. 48,30
Loratadin 10-SL loratadín 30 tbl. 101,10
Rinolan loratadín 30 tbl. 44,40
Zyrtec cetirizín 50 tbl. 238,60
Alerid cetirizín 50 tbl. 63,80
Letizen cetirizín 50 tbl. 79,20
Zodac cetirizín 30 tbl. 42,80
Cetirizin-ratiopharm cetirizín 50 tbl. 80,70Kvapky a spreje do nosa
Názov Balenie Doplatok (v Sk)
Allergodil 10 ml 65,20
Livostin 10 ml 65,00
Cromobene 15 ml 73,90
Cromohexal 30 ml 36,50
Cromosol 28 ml 100,90
Lomusol 26 ml 96,40
Miestne kortikoidy do nosa
Názov Balenie Doplatok (v Sk)
Flixonase 120 dávok 43,00
Nasonex 140 dávok 124,40
Rhinocort Aqua 32 120 dávok 49,70
Rhinocort Aqua 64 120 dávok 60,60
Nasobec 200 dávok 21,10
Nasofan 120 dávok 35,30
Rhinogen 10 ml 45,80
Tafen 200 dávok 64,50
Beclomet 200 dávok 54,60
(Polotučným sú vyznač ené originálne lieky. Doplatky: www.pravda.sk/lieky.)

Kvapky do očí
Názov Balenie Dopl. (v Sk)

Allergodil 6 ml 125,80
Antalerg 10 ml 0
Allergocrom 10 ml 0
Cromohexal 10 ml 34
Kromolyn sodný 10 ml 7,60
Emadine 5 ml 110,60
Livostin 4 ml 126,00
Spersallerg 10 ml 37,50
Zaditen 5 ml 125,00
Naaxia 5 ml 58,90

Viaczložkové homeopatické lieky na alergiu (tzv. komplexné preparát Z)
Homeopatiu možno používať samostatne alebo ju kombinovať s klasickou liečbou. Jej výhodou je to, že je neagresívna, netoxická a nezaťažuje organizmus človeka. Nemá nijaké kontraindikácie. Preto je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane dojčiat a tehotných žien.
Rhinallergy - na slzenie a pálenie očí, vodnatý výtok z nosa, kýchanie, pocit upchatého nosa, svrbenie nosohltana a alergický kašeľ. V balení je 60 tbl., stojí cca 90 Sk. Vyrába firma Boiron.
Coryzalia - vďaka svojmu zloženiu pôsobí na nádchy rôzneho pôvodu - alergické, akútne aj chronické. Voľne obaľované tablety sa nechávajú voľne rozpúšťať v ústach v okamihu prvých prejavov choroby. Balenie so 40 tbl. stojí cca 70 Sk. Vyrába firma Boiron.
Luffa compositum - na kýchanie, dráždivý kašeľ, vodnatý výtok z nosa, svrbenie mäkkého podnebia, slzenie a pálenie očí. Jestvuje vo forme tabliet (50 tbl. v balení) za 178 Sk alebo nosového spreja (20 ml) za 182 Sk. Vyrába firma Heel.
Obe liekové formy možno používať súbežne. Uvedené lieky sú zložené z niekoľkých homeopatických liekov, preto sú viaczložkové.
Sila homeopatie však spočíva v presnom predpise jednozložkového, tzv. monokomponentného lieku pre konkrétneho pacienta. Ten dokáže určiť len skúsený homeopat.

Zoznam homeopatov vo vašom okolí získate na tel. čísle 02/ 4910 2210. Treba však rátať s tým, že liečbu si budete hradiť. Aktualizovaný zoznam homeopatických lekární je na www.boiron.sk/lekaren.htm

Priebeh peľovej sezóny v SR

Jarné obdobie: február/marec - apríl: V ovzduší je prevaha peľu drevín (jelša, lieska, topoľ, vŕba, tis, breza), z bylín kvitne podbeľ, neskôr púpava.
Vo vzduchu bývajú aj pomerne významné koncentrácie spór plesní.
Letné obdobie: jún - začiatok augusta: V ovzduší je dominantný peľ bylín, z drevín sa ešte objavuje peľ bazy a lipy. Z bylín prevažuje peľ tráv (aj obilniny), skorocel, štiav, v druhej polovici obdobia má maximum aj pŕhľava.

V tomto období je v ovzduší aj maximum spór plesní. Od polovice júla pribúda palina.
Jesenné obdobie: august - september: V ovzduší je prevaha peľu burín (mrlíkovité, palina, ambrózia, pŕhľava), skorocel, veľké množstvo spór plesní.
Obdobie od konca októbra do januára je väčšinou tzv. pokojové, s minimom peľu v ovzduší. Vzhľadom na kvitnutie liesky niekedy už v polovici januára a dokvitanie astrovitých bylín ešte v októbri peľové obdobie na Slovensku trvá až desať mesiacov v roku!

Skríženie  peľovej alergie  s niektorými potravinami

  

peľ brezy: jablká, čerešne, kivi, lieskovce, orechy, kokos, mandle, zemiaky, mrkva, rajčiny peľ tráv: rajčiny, jablká, melóny, arašidy peľ paliny: zeler, petržlen, mrkva, koreniny a kivi

peľ ambrózie: banány, melóny

Liečba alergie akupunktúrou

Jednou z alternatív klasickej liečby alergie je aj liečba akupunktúrou, ktorú ale  zdravotné poisťovne hradili len do roku 1997.
Dnes sú ceny od 250 Sk vyššie, bežnejšie sú však poplatky 400 Sk za jedno ošetrenie. Akupunktúrnou liečbou sa môže veľmi pekne upraviť zdravotný stav aj alergikom, najmä ak absolvujú cyklus vpichov pred začiatkom svojej peľovej sezóny, čo vyvolá zvýšenie obranyschopnosti organizmu.
Niektorí môžu znížiť množstvo svojich protialergických liekov alebo ich neužívajú vôbec. Zoznam akupunkturistov v SR nájdete na www.pravda.sk/ akupunktura.

Alergie začínajú útočiť!

 

Jar sa nezadržateľne blíži a vy už musíte vyťahovať vreckovky a protialergické lieky. Najväčšie problémy budú mať pravdepodobne tí, ktorí trpia alergiami na peľ z jelší, liesok či briez, pretože tie začínajú kvitnúť práve v tomto období.

Ako zistíte, či ste skutočne alergik a ako prebieha vyšetrenie?

Alergie vás síce môžu zastihnúť v ktoromkoľvek ročnom období, najťažším obdobím však je skorá jar. Vtedy sa  v ovzduší nachádzajú peľové zrná drevín ako jelša, lieska, topoľ a breza. Kvitnúť začínajú aj byliny, najmä podbeľ a púpava.

Počas leta ich vystriedajú alergény peľových zŕn, tráv a burín. Alergia nie je prechodný stav. Po odkvitnutí určitého druhu rastlín sa môže na čas utlmiť. Rovnako však môže prejsť do chronického stavu a neustále komplikovať váš celkový zdravotný stav. Na alergickú reakciu stačí 10 - 20 peľových zŕn.

  

Dôležité je vyšetrenie

Pri podozrení na alergiu navštívte odborníka. Alergológ vám vyšetrí špecifické protilátky v krvi a urobí tzv. prick test, pri ktorom sa pomocou malej ihly škriabe koža a nanášajú sa pod ňu alergény. Lekár určí liečbu na základe nameraných hodnôt a zhodnotenia vášho celkového stavu. Pri zisťovaní alergie sa analyzuje prostredie v ktorom žijete. Následne sa vylúčia alergény, ktorými môžu byť koberce, závesy, domáci miláčik, prípadne sa z jedálneho lístka odstránia rizikové potraviny.

  

Ako lieky zaberajú

Lieky proti alergiám druhej generácie majú predĺženú dobu účinku a neprenikajú do nervovej sústavy. Obsahujú účinnú látku levocetirizín a nemajú prakticky žiadne nežiaduce účinky. Pôsobia preventívne aj proti vírusom, ktoré napádajú dýchacie ústroje.

  

Ceny - lieky bez receptu:

Zyrtec tbl 7x10 mg - 130 Sk (3,90 €)
Zodac tbl 7x10 mg - 102 Sk (2,50 €)
Claritine tbl 7x10 mg - 139 Sk (4 €)
Fenistil cps plg 10x4 mg - 102 Sk (3,10 €)
Fenistil gél 30 g - 118 Sk (3,60 €)

  

Príznaky infekcie

- občasné kýchanie
- nevysvetliteľný kašeľ
- sťažené dýchanie alebo pocit straty čuchu
- tečenie z nosa, zapchatý nos bez nádchy
- opakované nachladnutia
- škriabanie v krku a nose
- svrbenie a slzenie očí
- opuch jazyka alebo úst a súčasne bolesti v nadbrušku

  

Najčastejšie alergie

- peľová nádcha (známa aj ako senná)
- astma (ak má alergický podklad)
- atopický ekzém (druh ekzému, ktorý postihuje osoby s alergickými sklonmi)
- žihľavka
- angioedém (opuch vyvolaný prienikom tekutiny do drobných ciev a okolitého tkaniva)
- anafylaxia (ťažká alergia na potraviny, bodnutie hmyzom, penicilín, latex a pod.)
- potravinová alergia

  

Peľový kalendár

Február, marec, apríl
Prevláda peľ drevín (jelša, lieska, topoľ, breza, hrab, tis), ale začínajú kvitnúť aj byliny (podbeľ, púpava).

Máj, začiatok júna
V ovzduší sa nachádza maximálne množstvo peľu stromov (buk, dub, breza, hrab, jaseň, borovica, smrek) a objavujú sa prvé zrnká peľu z tráv.

Jún, júl,  začiatok augusta

Dominantný je peľ bylín, najmä tráv a obilnín, skorocel, štiavec a v druhej polovici tohto obdobia aj pŕhľava. Objavuje sa aj peľ bazy a lipy a v ovzduší je maximum vzdušných plesní.

Koniec augusta , september
Prevažuje peľ paliny, ambrózie, žihľavy, ale stále sú prítomné vzdušné plesne.

Október - január
Vo vzduchu je len minimum alergénov.

  

Alergie na Slovensku v číslach

- 1/3 Slovákov v sebe nosí genetickú predispozíciu na alergiu
- 250 000 astmatikov
- 750 000 postihnutých alergickou nádchou
- 500 000 ludí trpí problémami s ekzémami

Jarné alergie sú späť

Sezóna alergií tentoraz odštartovala vďaka miernej zime oveľa skôr. Jarné prebúdzanie prírody pocítili poniektorí alergici už v polovici februára a opäť sa poriadne rozkýchali. Na očkovanie je síce už neskoro, no proti zaslzeným očiam a plnému nosu sa môžete brániť aj inak. Poradíme vám ako.

Ak aj vám začala v týchto dňoch znepríjemňovať život alergická nádcha, slzia vám oči a nestihli ste sa dať na jeseň preventívne zaočkovať, zájdite čím skôr do lekárne. Zásobte sa osvedčenými tabletkami či kvapkami, ktoré vám pomôžu aspoň utlmiť priebeh alergie. Lieky sú bezpečné a v lekárni si ich môžete kúpiť bez receptu. Mali by však byť len akousi prvou pomocou. O dlhodobej liečbe sa určite poraďte so svojím lekárom. Len on vám totiž môže predpísať najnovšie prípravky, ktoré prichádzajú na náš trh. Dnes už dostať aj antihistaminiká tretej generácie, ktoré sú oveľa účinnejšie ako lieky druhej generácie. Dokážu potlačiť aj príznaky ochorenia a dokonca pôsobia protizápalovo.

Vyhýbajte sa peľu

Najlepšou prevenciou je nedráždiť počas rizikových dní svoje sliznice. Láka vás slnečné počasie do prírody? Zapamätajte si, že vo vlhkých dňoch je v ovzduší menej peľu, naopak, keď zasvieti slnko, alergénov pribudne. 
Ak patríte k jarným alergikom, chráňte si oči slnečnými okuliarmi napriek tomu, že je ešte stále zima. Príroda sa totiž prebudila oveľa skôr ako vlani, takže tých najcitlivejších z nás začali trápiť prvé alergické príznaky už v polovici februára.

V týchto dňoch sa vyhýbajte najmä jelši, lieskam a brezám. Už čoskoro vám však začnú strpčovať život aj voňavé sedmokrásky a topole. Postupne príde na rad peľ rôznych, najmä poľných rastlín, ktoré budú útočiť na vaše sliznice celé leto až do jesene. 
Nespoliehajte sa na to, že doteraz ste sa na jar nerozkýchali.

Hoci alergia je choroba, ktorá postihuje najmä deti a mladých ľudí, majú ju    už aj päťdesiatnici, ktorí  sa väčšinou sťažujú  práve na jarnú alergiu. LIESKA                              Naše sliznice začne na jar dráždiť ako prvá

 

 JELŠA                                             Jej peľ nám škodí najmä keď sa spojí s peľom brezy

 

BREZA Teraz nás ohrozuje najviac

 

PEĽOVÉ.ZRNIEČKO                                                                                                                                    Vyzerá nevinne, ale alergikom vie urobiť zo života peklo

 

Alergiu treba liečiť

Ak vás nádcha potrápi len občas, zvyčajne ste alergickí na vonkajšie alergény, ako sú plesne a peľ. Alergény, ktoré sú v interiéri, teda roztoče, srsť zvierat či huby, častejšie spôsobujú trvalú alergickú nádchu. No v oboch prípadoch rovnako platí, že treba liečiť chorobu, nestačí zmierňovať jej príznaky. Inak hrozí, že alergénov, ktoré vás v budúcnosti potrápia, pribudne. A zaútočia aj na iné vaše orgány.

 

Alergia na chlad

No čo už si tí doktori nenavymýšľajú, však? Mráz našim pramateriam odjakživa vyštípal líca a z nosa im tieklo, ruky mali skrehnuté – no a kto si sťažoval? Lenže kedysi sa spávalo aj v obrovských páperových "duchnách" a niečo také ako alergiu na perie, prach či roztoče v dedinských chalúpkach takisto nepoznali. Neverili by ste, ale alergia na chlad môže postihnutému nešťastníkovi spôsobiť dokonca výsev svrbivých pupencov a opuch.

"Podozrenie na chladovú alergiu som získala, keď sa môj syn Tomáš v zime vždy vrátil z ulice s ohraničenými červenými plastickými mapami na lícach a ďalšie fľaky mal na miestach, kde nebol zahalený šálom," hovorí pani Katka K. z Bratislavy. "V teple to vždy do 10 - 20 minút samo zmizlo." Keďže chlapec má aj zníženú imunitu, napokon, ako mnohí alergici, imunologička mu predpísala aj imunomodulačný liek, z malých ampuliek pije nalačno prasacie biele krvinky. "To však nerieši problém jeho alergie na chlad, pretože na to nijaká príčinná liečba nejestvuje," dodáva Tomáškova vzdelaná mama.

Tomáš teraz v zimnom období vždy užíva tabletky na alergiu, tzv. antihistaminikum, aké berú aj iní alergici, napr. peľoví. Protialergické lieky však len potláčajú nepríjemné príznaky choroby, ktorými môžu byť v prípade chladovej alergie sčervenanie a opuchy, svrbivá žihľavka na nezakrytých miestach kože, pálenie sliznice v nosohltane, upchatý nos, vodnatý výtok, dráždivý kašeľ, zapálené spojivky, opuchnuté viečka, slzenie očí. V domácej lekárničke má pani Katka pre syna aj lekárkou predpísaný Ventolin sprej na rozťahovanie priedušiek, aký užívajú astmatici (tzv. uvoľňovač), keby náhodou na chlad  zareagoval záchvatom dýchavičnosti. A tabletky Dithiadenu, ak by ho prípadné pupence neznesiteľne svrbeli. Ale nič z toho, našťastie, ešte nepotreboval. Dva razy týždenne sa totiž otužuje plávaním. Otužovanie vodou alebo vzduchom odborníci vo všeobecnosti odporúčajú nielen na chladovú alergiu, ale všetkým alergikom a ľudom s imunitnými problémami.

Diagnóza z kože i z krvi

"Chladovú alergiu Tomášovi diagnostikovali tzv. kontaktným testom," vysvetľuje pani Katka. "Na zápästie mu z vnútornej strany na desať minút prilepili dve skúmavky naplnené ľadom. Koža na tom mieste nadobudla plastický vzor. Po desiatich minútach mu to v teple zmizlo. Chladová alergia sa však vraj dá potvrdiť aj z krvi vyšetrením na kryoglobulíny. Máme na to odporúčací lístok."
"Vyšetrenie krvného séra na kryoglobulíny sa naozaj robí v rámci laboratórnej diagnostiky," potvrdila nám aj doc. Ing. Eva Jahnová, CSc., vedúca laboratória Neštátneho zdravotníckeho zariadenia Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. "Pri tzv. kvantitatívnom vyšetrení zisťujeme, aké množstvo kryoglobulínov sa v sére nachádza. Patologická hladina chladových protilátok však môže byť aj príznakom iných ochorení, napr. hepatitídy C." Ale aj Raynaudovho syndrómu (studené ruky a nohy následkom poruchy prekrvenia) či lupusu. Na stanovenie hladiny kryoglobulínov sa krv odoberá do nahriatej skúmavky, pretože musí mať 37 stupňov Celzia a pri tejto teplote sa aj prenášať. Až v laboratóriu ju vložia do chladničky s teplotou 4 stupne Celzia.
V posledných rokoch dramaticky stúpol počet rôznych alergických ochorení. Alergia na chlad nazývaná aj chladovou urtikáriou – ak sa prejaví na koži – medzi ne patrí. Ide však o tzv. pseudoalergiu, ktorá je odpoveďou na fyzikálny podnet, nie alergén. Podľa všetkého trápi najmä ľudí v strednom veku a zriedkavejšími príznakmi môžu byť bolesti hlavy, búšenie srdca a únava. Vyvolávajúcim faktorom svrbenia, sčervenania, opuchu kože a ďalších spomínaných prejavov je vystavenie sa chladnému podnetu – náhlej zmene teplôt, chladnému vzduchu, vetru, ponoreniu sa do studenej vody, po vypití studeného nápoja. Pri alergii na chlad môžu dokonca prsty obelieť alebo sfialovieť a stratiť citlivosť, čo môže byť bolestivé. Tí, čo sú alergickí na chlad, by si mali dávať pozor najmä na plávanie v studenej vode, pretože im hrozí náhly pokles krvného tlaku.

Pomáha otužovanie

"Pri vzniku a rozvoji alergií naozaj zohrávajú okrem iného veľký význam aj náhle zmeny teploty prostredia," potvrdzuje aj MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave. "Tieto fyzikálne vplyvy pôsobia ako priame aktivátory vyplavovania napríklad histamínu z buniek a práve to vyvoláva klinické prejavy zvýšenej podráždenosti na slizniciach dýchacích ciest, očných spojiviek a charakteristickým prejavom je tvorba svrbivých pupencov na koži sprevádzaných veľmi často aj opuchom v určitej oblasti. Môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale veľmi často je to v oblastiach vystavených priamo chladu."
Ako už bolo spomínané, príčinná liečba alergie na chlad nejestvuje. Postihnutým pomáhajú antihistaminiká alebo kortikoidy. Mali by sa primerane obliekať, dopriať si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, neprekurovať byt. "To všetko je súčasťou postupného otužovania," vysvetľuje MUDr. Bergendiová. "Otužovanie môžeme prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zvyšuje celková kondícia organizmu. Pacienti to často považujú za zložitý a časovo náročný liečebný proces, preto mu nevenujú dostatočnú pozornosť. Pritom otužovať môžeme každý deň bez toho, že by sme si to nejako zvlášť uvedomovali. Napríklad pri stavaní snehuliaka."
Liečba chladovej alergie
- otužovanie (pohyb na čerstvom vzduchu, primerané oblečenie, neprekurovanie bytu, plávanie v nie príliš studenej vode, striedanie teplej a studenej sprchy, sauna...)
- užívanie protialergických liekov, prípadne kortikoidov
- pri dýchacích problémoch spreje na uvoľnenie priedušiek
- pri kožných problémoch aj lokálne masti (napr. kortikoidové proti svrbeniu a zápalu), masti proti nadmernému vysušovaniu kože a pod.
 
 
 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.