Choď na obsah Choď na menu
 


Príroda v byte

22. 7. 2010

Mandarínku si môžete vypestovať z jadierka, odrezku alebo ju kúpiť v kvetináči.

Keď má štyri roky rodí viac ako dvadsať plodov. Stromčeku sa bude dariť pri okne. Polievať ho treba raz až dva razy týždenne. Ak by ste ho presadili do záhrady, vyrastie do výšky tri až štyri metre. Chuť okrasných mandarínok je trošku kyslejšia, ako majú plody predávané v obchodoch na konzumáciu. Za štvorročný stromček zaplatíte asi 15 eur.

Rastliny, ktoré sa nezastavia pred ničím

Rastliny, ktoré sa nezastavia pred ničím

Popínavé rastliny môžu byť nenahraditeľným pomocníkom pri našej snahe vytvoriť zaujímavý, prívetivý byt, z ktorého na nás bude dýchať pohoda a sviežosť. Bytu dodajú nádych romantiky, podčiarknu však aj akýkoľvek iný štýl, zjemnia hrany. Zmestia sa kamkoľvek, nezaberajú takmer žiadny priestor. A dá sa s nimi priam čarovať.
Nielen na záhrade, ale aj v byte, môžete nechať zelené liany ovíjať rôzne konštrukcie či ich nechať zarámovať povedzme okenný rám či kúsok steny. Vstúpte do sveta pôvabných zelených lián...
Šampióni v šplhu

Najbežnejšou izbovou popínavou rastlinou je potos-scindapsus. Znáša aj tmavšie miesta a ťahá sa do dĺžky niekoľkých metrov - v bytoch najčastejšie visí z horných políc nábytku, ale jeho potenciál môžete využiť aj oveľa rozmanitejšie.

Rastliny, ktoré sa nezastavia pred ničím

Podobne je na tom trochu objemnejší filodendron. Tieto druhy potrebujú oporu, zato brečtan sa dokáže po stene plaziť v podstate sám - jeho korienky sa dokážu prichytiť všade. Izbové vyšľachtené brečtany majú pekné drobné listy, existujú dokonca aj biele varianty.
Múčenka a jasmín patria k najatraktívnejším popínavým rastlinám, pretože nádherne kvitnú. Voskovka sa dobre tvaruje a je veľmi odolná - keď vykvitne, prevonia celý byt omamnou vôňou.
Konštrukcie pre zelené "sochy"

Aké opory rastlinám pripravíte, tak budú vyzerať. Ideálne je pripraviť im oporu vopred a nechať ju postupne obrastať. Ale aj staršie, nie príliš vyrastené exempláre sa ešte dajú prinútiť, aby konštrukciu ovinuli, pokiaľ im jemne pomôžete.
Najjednoduchšie a napriek tomu efektné riešenie pre menšie rastliny je oblúk z drôtu, ktorý je oboma koncami zakotvený v kvetináči - vhodný je pre voskovku či jasmín. Tropickým druhom, ale i scindapsusu či filodendronu, sa veľmi darí na tyči obalenej machom alebo na rúre z pletiva vyplnenej rašelinou. Tieto podklady sa udržiavajú neustále vlhké - rastlina sa na ne časom sama prichytí korienkami, najprv však potrebuje naviesť.
Pokiaľ máte dostatok miesta, môžete s pomocou popínavých rastlín vytvoriť aj efektné zásteny a dekorácie. Do kvetináča sa dajú zakotviť mriežky z dreva, kovu, bambusu či prútia. Materiál i tvar si zvolíte podľa vášho priania - a konštrukcie umiestnite buď ku stene alebo ich ponecháte voľne v priestore.
Ideálne sú pre druhy s úponkami. Takisto ich môžete kdekoľvek po stene viesť aj pomocou nenápadného vlasca či nitky s uzlíkmi. Pokiaľ ich povediete od stropu vo voľnom priestore, vytvoríte jemný a vtipný zelený stĺpik.

Kvety od januára do decembra

Kvety doma: Od januára do decembra

JANUÁR

Najchladnejší mesiac v zime. Pri vetraní si počínajme opatrne a rastliny chráňme rastliny pred prievanom a podchladením. Nenechávajme ich stáť na parapetnej doske, ale radšej ich presuňme hlbšie do miestnosti. Práve kvitnú niektoré rastliny, napríklad azalky. Potrebujú veľa vody a výživy, hnojíme ich tekutým hnojivom bez obsahu vápnika.


FEBRUÁR

Nezabudnime rastliny rosiť. Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a suchý vzduch je nepriateľ rovnako pre nás aj pre kvety. Okrem toho v suchom vzduchu sa lepšie darí rôznym škodcom - napr. strapke, voškám. Pravidelne rastliny skontrolujme, či sú zdravé. Ak nájdeme „nepriateľa", použime mydlový roztok. Kaktusy majú vegetačný kľud, ale nenechajme ich úplne vyschnúť.
 

Kvety doma: Od januára do decembraMAREC

 

 

Rastliny, ktoré zimovali na chladnom a suchom mieste môžeme presunúť dovnútra, presadiť ich a zabezpečiť im dostatok svetla a vlahy v byte. Po „zamrznutých" ich môžeme opäť postaviť do záhrady. Prvé slnečné lúče sú vhodné na očistu rastlín - osprchujme ich od prachu a nečistôt.


APRÍL

Stále môžeme presádzať a deliť príliš prerastené rastliny, napr. šachor, asparágus. Keď je príjemné počasie, izbové rastliny môžeme chvíľu nechať na čerstvom vzduchu. Pri presádzaní nezabudnime staré črepníky dôkladne vyčistiť.


MÁJ

Vhodný čas na rozmnožovanie, zrezávanie a tvarovanie rastlín. Môžeme skúsiť preorientovať niektoré rastliny na hydropóniu. Najprv korene poriadne očistime od zeminy a rastlinu niekoľko dní nechajme v čistej vode, do ktorej potom pridáme živný roztok.


Kvety doma: Od januára do decembra
JÚN

 

 

Využime letné júnové dažde na prírodnú sprchu a vynesme rastlinky von. Ak sa chceme tešiť zo zdravých a mocných rastlín a kvetov, pravidelne týždenne prihnojujme. Na bohaté listy je vhodné dusíkaté hnojivo a pre nasadenie kvetov fosforečné hnojivá. Pravidelne odstraňujme odkvitnuté kvety, aby sme podporili kvitnutie a zabránili tvorbe semena.


JÚL

Celé leto môžeme rastliny rozmnožovať. Najčastejšie sa používajú vrcholové, stonkové, koreňové odrezky, ale môžeme použiť aj časť listu. Výdatná zálievka prospeje všetkým rastlinám. Rastliny môžeme zrezať, aby sa rozkonárili. Naďalej prihnojujme a kontrolujme rastliny, či sú zdravé a nemajú škodcov.


AUGUST

Slnko je ostré, chráňme rastliny pred spálením a vyschnutím. Najvhodnejšie sú žalúzie, alebo rolety. Ak je v črepníku príliš presušená zemina, postavme ho do vody na pol hodiny aby opäť nasiakla.


SEPTEMBER

Prichádzajú prvé chladnejšie noci. Rastliny, ktoré boli počas celého leta vonku, vezmime na noc dovnútra, aby „neprechladli". Popínavé rastliny musíme priväzovať.


 
Kvety doma: Od januára do decembraOKTÓBER

 

 

Okrem práve kvitnúcich rastlín už nehnojíme. Rovnako obmedzíme zálievku. Je to dôležité najmä pri drevnatých rastlinách, ak ich cez deň nechávame vonku. Platí, že čím je nižšia teplota, tým menej zalievame. Už nie je vhodný čas na zrezávanie, ani na rozmnožovanie.


NOVEMBER

Dni sa skracujú, spomaľuje sa aj rast našich „zelených priateľov". V dôsledku vykurovania rastliny potrebujú viac starostlivosti. Musíme im zabezpečiť dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Je čas zasadiť cibuľky hyacintov, narcisov, aby začali rásť. Kaktusy necháme prezimovať na svetlom a chladnom mieste.


DECEMBER

Zálievku obmedzíme na minimum, väčšina rastlín má vegetačný pokoj. Výdatne zalievame len kvitnúce rastliny. Rastliny s okrasnými listami by sme mali každý deň osprchovať, alebo im utrieť listy vlhkou špongiou, aby mohli dýchať. Kaktusy polejeme raz za dva týždne.

 

Čo si dáte na balkón?

 
V máji, keď sa poberú traja zmrznutí muži – Pankrác, Servác a Bonifác –, máte šancu rozšíriť svoj obytný priestor o balkón, terasu či patio, ktoré môžete využívať celé leto až do neskorej jesene. Môžete tu relaxovať, stretávať sa s priateľmi, raňajkovať, obedovať alebo len tak romanticky snívať.

Čo sa týka výzdoby aj vybavenia, balkóny a terasy už dávno nie sú len chudobnými príbuznými interiérov. Lavičky majú pohodlné farebné sedáky, stoly sú ozdobené sviečkami – jednoducho pohodlie so všetkým, čo k nemu patrí. Celkovú atmosféru umocňujú rastliny oblečené do terakotových kvetináčov, farebných obalov, ktoré ladia napríklad s farbou záhradného nábytku, ale môžete využiť aj netradičné nádoby – plastové košíky.

Komu bude na balkóne dobre?
Okrem vás aj rastlinám. Dnes už svoj výber nemusíte obmedziť na klasiku – muškáty či petúnie. Ponuka je oveľa bohatšia. Šmrnc vášmu balkónu dodajú aj niektoré izbové rastliny, ako napríklad echevéria (Echeveria), mučenka (Passiflora), begónia (Begonia), kalanchoe či cyklámen (Cyclamen), ktoré sú dostupné po celý rok. Využiť môžete aj letničku gazániu (Gazania) či trvalku ostrôžku (Delphinium). Na jeseň sa hodí okrasná kapusta (Brassica), ktorá sa pod vplyvom nízkych teplôt zaujímavo sfarbí. Skvelú vôňu a francúzsky šarm zaručene dodá vášmu balkónu či terase levanduľa (Lavandula stoechas). Dôležité je, aby rastliny boli chránené pred silným vetrom a aby boli umiestnené v pevných kvetináčoch, ktoré sa nebudú prevracať.

Begónia

Je to rastlina, ktorá vás poteší množstvom farebných kvetov (Begonia x elatior). Vznikla krížením dvoch druhov. Prvý, kto tento druh begónií šľachtil, bol koncom 19. storočia Angličan James Veitch a aj vďaka nemu sa teraz môžete tešiť zo širokej farebnej škály. Kvety begónií môžu byť plnokveté aj jednoduché. Prvú begóniu objavil francúzsky botanik a diplomat Michel Bégon v roku 1690 na ostrove San Domingo. Pôvodným domovom týchto kvetov sú tropické a subtropické oblasti Ázie, Ameriky a Afriky. Begónie potrebujú k životu svetlé miesto, ale nie priame slnečné lúče. Pre zálievku platí: doprajte rastline vodu, ale s mierou. Aby krásne kvitla, každých 14 dní ju prihnojte. Takisto nezabudnite na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Begónie vyniknú v skupine umiestnené napríklad na stole či okennej parapetnej doske.

 

 

..

Cyklámen

 

Dôvodom obľúbenosti tejto rastliny sú pôvabné kvety, ktoré môžu byť biele, ružové, fialové, červené či karmínové. Dokonca sú už aj dvojfarebné odrody. Okrem farby je cyklámen (Cyclamen) zaujímavý aj svojou vôňou. V teplom byte môže rastlina veľmi rýchlo odkvitnúť, preto je vhodné umiestniť ju koncom jari alebo začiatkom leta von.

Cyklámeny so série Super môžete kúpiť práve teraz a už od mája ich môžete letniť na balkóne alebo terase. Sú dôkazom, že cyklámeny nie sú vhodné len na Vianoce, ale počas celého roka. Aj keď stále platí, že sa s týmito rastlinami môžete stretnúť skôr počas zimy, nič vám nebráni, aby ste vašich hostí prekvapili výzdobou z cyklámenov aj v lete. Rastliny treba zalievať do misky mäkkou vlažnou vodou. Keď je koreňový bal riadne nasiaknutý vodou, prebytočnú vodu treba vyliať. Tak zabránite premokreniu vyčnievajúcej časti hľuzy, z ktorej rastlina vyrastá. Odkvitnuté kvety a uvädnuté listy treba aj so stonkou odstrániť – vykrútením. Ak sa pri pestovaní cyklámenu vyvarujete najčastejších chýb, ako sú nedostatočná zálievka alebo, naopak, premokrenie, či zalievanie príliš studenou vodu, bude vám odmenou záplava ďalších kvetov.

Sirôtka

Obľubujú ju deti aj dospelí. Najčastejšie sa môžete stretnúť so sirôtkou veľkokvetou (Viola x wittrockiana), ale svojich priaznivcov má aj o niečo menšia Viola cornuta. Existuje niekoľko sto kultivarov záhradných sirôtok s kvetmi takmer vo všetkých farbách – od žltej cez oranžovú, ružovú, purpurovú, tmavohnedú až po čiernu. Kvety môžu byť jedno-, dvoj- alebo trojfarebné, s hladkými aj zvlnenými korunnými lístkami.


..

Sirôtky patria medzi dvojročné rastliny. Ich úlohou je skrášliť jarnú záhradu a balkón ešte pred nástupom letničiek. Spoločne s tulipánmi a narcismi by nemali chýbať v jarnom záhone. Aby ste urýchlili ich kvitnutie, vysádzajte predpestované kvitnúce sadenice. Napriek tomu, že hlavným obdobím kvitnutia sirôtok je jar, dostať ich kúpiť aj na jeseň. Na balkóne, kde býva najväčším problémom nedostatok miesta, ich môžete vysadiť aj do závesných košíkov, ale vyniknú aj v drevených nádobách.

Sirôtky kvitnú dlho, ak majú pôdu bohatú na živiny, ktorá udrží vlahu, a ak kvetináč nie je umiestnený na priamom slnku. Okrem pravidelnej zálievky nezabúdajte ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Medzi najvďačnejšie sirôtky patrí Viola cornuta. Na jar môžete jej modrofialové a krémovobiele kultivary vysádzať ako malé sadeničky do balkónových kvetináčov.

..

 

 

 

 

 

 

Mučenka
Pretože ide o popínavú rastlinu, pripravte sa na to, že bez opornej mriežky ju len ťažko kúpite. Druhy, ako napríklad Passiflora caerulea, Passiflora violacea, Passiflora edulis, môžu byť celé leto
vonku. Doprajte im hojnú zálievku. Na zimu rastliny, samozrejme, umiestnite späť do interiéru.

 

Táto levanduľa (Lavandula stoechas) má veľmi zaujímavý tvar kvetov. V našich podmienkach v záhrade neprezimuje, preto je ideálna na pestovanie na balkónoch či terasách. Aby vydržala čo najdlhšie, doprajte jej dostatok slnečných lúčov.

 
Aj sukulentné rastliny, ako napríklad echevéria (Echeveria), môžu byť v lete vonku. Najkrajšie vyzerajú v skupine.

 

 

Javor vo veľkom kvetináči zdobí svetložlté gazánie.

 
Ostrôžka
Krásne modré kvety ostrôžky (Delphinium) evokujú modrú oblohu rozžiarenú slnkom. Ak pestujete túto rastlinu na balkóne, dajte na dno kvetináča piesok alebo štrk, aby kvety mali dostatočnú stabilitu a neprevrátili sa.

 


 

 

Kalanchoe
Kalanchoe blossefeldiana je jedna z najpopulárnejších kvitnúcich rastlín – najmä vďaka množstvu kvetov a farieb. Najžiadanejšie sú červené, ružové, žlté a bielo kvitnúce druhy. Kalanchoe je sukulentná rastlina, ktorú dostať kúpiť po celý rok. Môžete si vybrať z miniatúrnych alebo väčších exemplárov, ktoré nájdu širšie využitie na terasách. Táto rastlina pochádza z Madagaskaru, preto jej vyhovuje slnečné miesto, napríklad na okne.

So zálievkou opatrne – v lete ju zalievajte striedmo, v zime ju udržujte skôr v suchu. Pravidelné prihnojovanie každých 14 dní podporí bohaté kvitnutie. Ak chcete vytvoriť hravé a veselé prostredie, skúste skombinovať niekoľko rôznofarebných exemplárov.

 

Okrasná kapusta
Brassica je čoraz populárnejšia. Rovnako príťažlivá je na záhone, ako aj v rozličných aranžmánoch. V kvetináči ju môžete pestovať až do prvých mrazov.

 

Bylinky na balkóne

Pre tých z vás, ktorí máte iba balkón či terasu, alebo chcete mať všetky bylinky blízko kuchyne, je určený takýto črepník. Rovnako ako bylinková špirála aj v tomto prípade sa vytvoriarôzne podmienky na rast rozličných druhov rastlín.

 

 

  

 

 1.  Najmä vo veľkých črepníkoch je na dobrý vodný režim dôležité, aby ste do stredu umiestnili plastovú rúrku s dierkami. Môžete použiť aj starú hadicu, ktorú predierkujte. Potom naplňte dno zeminou.

 

 2.  Postupne dosaďte rastliny, do spodnej časti je najvhodnejšia mäta, borák alebo pažítka. Vo vrchnej časti črepníka sa bude dariť saturejke, tymianu či levanduli.

 

 3.  Keď ste už bylinky zasadili a črepník je až po vrch naplnený zeminou, naplňte rúrku pieskom. Zemina bude rovnomerne vlhká a bylinky budú mať lepšie podmienky na rast.

Trvalky na terasu

Do črepníkov sa oplatí vyberať okrasné druhy počas celého roka, aj keď touto náročnou podmienkou sa možnosti výberu podstatne zužujú. Teoreticky môžeme pestovať v črepníku akýkoľvek druh alebo odrodu. Z praktického hľadiska však niektoré druhy reagujú na pobyt v nádobe lepšie, iné v porovnaní s pestovaním na záhone zasa chradnú.

Voľba do tieňa

Pestrá skupina odrôd funkie (Hosta) spĺňa všetky základné podmienky pestovania v nádobách. Bohatý výber, atraktívnosť počas celého roka, celková nenáročnosť a jednoduché prezimovanie ich posúva na popredné miesto medzi trvalky vhodné do črepníkov. Rozmanitosť funkií nie je len v tvaroch a farbách listov, ale aj v celkovom vzraste rastlín. V ponuke sú odrody vysoké od 15 do 70 cm, niektoré rastú v úhľadných trsoch, iné sa rozrastajú do šírky. Celkovému vzrastu by sme mali prispôsobiť aj veľkosť a tvar črepníka. Z ďalších tieňomilných trvaliek môžeme v črepníkoch pestovať rozličné odrody zimozelene menšej alebo zimozelene väčšej, ktorá je však náročnejšia na prezimovanie. Oba druhy sa veľmi dobre kombinujú s jarnými cibuľovinami alebo s inými sezónne kvitnúcimi rastlinami. V nádobách sa darí aj mnohým druhom atraktívnych papradí.

Na slnečný balkón

Takmer samozrejmosťou sa stalo pestovanie levandule v nádobách. Spolu so santolinou, pestrofarebnými dúškami, šalviou a inými bylinkami si môžeme na balkóne či terase vytvoriť aromatickú záhradku. Sprevádzať ich môžu rozličné rozchodníky.

Z vysokých druhov sa osvedčil rozchodník nádherný ‘Brilliant‘ (Sedum spectabile), vybrať si môžeme aj z farebnejších odrôd, ako je napríklad ‘Herbstfreude‘ s výraznejšou farbou kvetov alebo ‘Matrona‘ s atraktívnou purpurovou farbou listov počas celého leta.

Z levandule sa oplatí pestovať atraktívnejšie odrody s veľkými súkvetiami, sýtymi farbami kvetov a kompaktným vzrastom. Zátišie môžeme spestriť napríklad aj „francúzskou“ levanduľou (Lavandula stoechas).

Strapaté trsy

Čoraz obľúbenejšie na pestovanie v črepníkoch sú ostrice a trávy. Na terasách sa využívajú hlavne ich farebné odrody. Na slnečných stanovištiach sa darí kostrave sivej (Festuca glauca) alebo mohutnejšiemu druhu – ovsíkovcu vždyzelenému (Helictotrichon sempervirens). Oba druhy majú modrosivé listy so strieborným nádychom. Pestrá tráva Hakonechloa macra ‘Aureola‘ vytvára nádherné trsy mierne prehnutých, úzkych, zelenožltých listov, poteší aj atraktívnym jesenným zafarbením. Mohutné druhy tráv používame opatrnejšie. Vyžadujú totiž veľké nádoby a vhodné sú len do veľkorysejších úprav. Neprávom sa často zabúda na ostrice. V črepníkoch pôsobia oveľa krajšie ako na záhonoch, kde v spoločnosti iných trvaliek často zanikajú. Nezvyčajnou hnedou farbou upúta vždyzelená ostrica (Carex buchananii). Ako strapatý trs vlasov pôsobí Carex comans.

 

Farebné balkóny

V súčasnosti sa už výber kvetov na balkón neobmedzuje len na tradičné muškáty či petúnky. Obchody ponúkajú naozaj širokú paletu rastlín rôznych druhov i farieb. Výber môžete p r i spôsobiť ďalším doplnkom, ktoré máte na balkóne či terase. Keďže dostanete kúpiť rastliny z každej farby, môžete si vysadiť balkón napríklad v jednom tóne. Nič však nepokazíte, ak sa rozhodnete aj pre rôznofarebnú kombináciu.

 Odpovedáme na najčastejšie otázky

  Na čo si treba dávať pozor pri vysádzaní balkónovej debničky? 
– Debnička musí byť dostatočne veľká – široká najmenej 15 cm. Pozor si dajte na nádoby z tmavších materiálov, v ktorých hrozí prehrievanie koreňov rastlín. Vysadená debnička najlepšie vynikne, ak do nej skombinujete kríčkovité a prevísajúce druhy rastlín. Vysoké odrody umiestnite dozadu, husté a prevísajúce dopredu. Priesady saďte na vzdialenosť 10 až 15 cm. 
  Aká zemina je na výsadbu balkónoviek najvhodnejšia? 
– Základom úspechu pestovania je kvalitná zemina. Aby kvety bohato kvitli, použite zeminu určenú špeciálne na balkónovky. Dostanete kúpiť rôzne druhy, ako napríklad na muškáty, petúnky či na pestovanie letničiek v samozavlažovacích nádobách. 
  Môžu sa spoločne kombinovať všetky balkónové rastliny? 
– Väčšina letničiek má rovnaké nároky, preto ich môžete kombinovať v spoločných výsadbách. Nájdu sa však medzi nimi aj výnimky. Preto si o každej vysádzanej rastlinke zistite dostatok informácií. Nežiaduce problémy môžu vzniknúť, napríklad ak v jednej debničke použijete niekoľko rastlín, ktoré svojím rozpínavým rastom utláčajú svojich susedov. 
  Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame pri nákupe mladých rastlín? 
– Nakupujte vždy iba rastliny so štítkami, na ktorých sú základné údaje. Podľa nich si skontrolujte, či zodpovedá opis a farba kvetov. Nakoniec si nezabudnite celú rastlinu dôkladne obzrieť, najlepšie na dennom svetle. Ak má neprirodzene deformované či pokrútené listy, radšej ju nekupujte. 
  Ako často musíme rastliny zalievať? 
– Počas horúcich letných dní je nevyhnutné polievať rastliny jeden - až dvakrát denne. Počas chladnejšieho počasia sa pred každou zálievkou najskôr presvedčte, či je povrch zeminy v nádobe ešte vlhký. Ideálny čas na zálievku je ráno alebo večer. Aby listy a kvety nezhnedli, lejte vodu iba na zeminu. Na zálievku je najvhodnejšia mäkká, odstáta voda. 
  Oplatí sa investovať do samozavlažovacích nádob? 
– Určite sa vám to oplatí, pretože vďaka nim nemusíte tak často zalievať. Tento systém je výborným pomocníkom aj v čase vašej neprítomnosti. Do zásobníka sa zmestia až štyri litre vody, ktorá je rovnomerne privádzaná ku korienkom vysadených rastlín. Od prvého plnenia vody do zásobníka stačí čerstvo vysadené rastlinky zaliať najskôr až o jeden až dva týždne.

 

 1. Horčičník (Erysimum) Obdobie kvitnutia: marec až máj

 

 2. Orlíček (Aquilegia) Obdobie kvitnutia: apríl až máj

 

 3. Brečtan (Hedera) Obdobie kvitnutia: okrasný listom

 

 4. Mliečnik (Euphorbia) Obdobie kvitnutia: máj až jún

 

ZÁVESNÝ KÔŠ: KROK ZA KROKOM

Ak máte pocit, že na balkóne stále nemáte dostatočné množstvo kvetov, riešením môžu byť závesné nádoby. Pri ich umiestňovaní však musíte pamätať na to, aby vám nebránili v pohybe a aby boli dobre upevnené. Nádoby zaveste v takej výške, aby ste ich mohli pohodlne polievať. Ako závesnú nádobu môžete použiť prútené koše, plastové črepníky. V závesných košoch vyniknú najmä rastliny s poliehavým a previsnutým rastom.

 

 1. Dno nádoby zakryte čiernou fóliou a na ňu nasypte vrstvu zeminy. Do výstelky koša urobte nožom otvory, aby ste mohli vysadiť rastliny aj z vonkajšej strany. 

 

2. Cez otvory prevlečte sadenice. Manipuláciu s guľatým košom vám uľahčí črepník, na ktorý si ho položíte.

 

3. Vysaďte rastliny do nádoby tak, že dopredu dajte rastliny previsnuté a nižšieho vzrastu a do stredu vyššie a vzpriamené.

 

 

 4.Vysadenú nádobu zaveste na bezpečné miesto tak, že ju bude kovová retiazka držať na troch miestach po jej obvode.

 

 

 

Sýto fialový balkón

Ak máte radi výraznejšie odtiene, vyskúšajte túto farebnú kombináciu. Ideálne je, ak efekt balkónoviek zvýrazníte ešte aj nábytkom či drobnými doplnkami v rovnakom tóne. Výsledok bude naozaj stáť za to. Čo teda treba vysadiť do črepníkov? Poďme na to.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Lobelka drobná:
Rast: previsnutý. 
Výška: 10 – 25 cm. 
Obdobie kvitnutia: máj až september.

 

 Skaevola: 
Rast: previsnutý.
Výška: 30 – 50 cm.
Obdobie kvitnutia: máj až október.

 

 Zvonček: 
Rast: kompaktný, previsnutý. 
Výška: 10 – 30 cm. 
Obdobie kvitnutia: jún až september.

 

 Sirôtka: 
Rast: vzpriamený.
Výška: 15 – 25 cm. 
Obdobie kvitnutia: február až jún.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.