Maliny a černice sú veľmi chutným drobným ovocím, pre ktoré možno nájsť miesto v každej záhradke. Ich jemnú chuť milujú najmä deti. Okrem toho sa z malín a černíc robia výborné kompóty, džemy, marmelády a sirupy. Včasná jar je vhodným obdobím na výsadbu nových atraktívnych odrôd.
Pôdno-klimatické podmienky Slovenska sú na pestovanie malín a černíc ideálne. Navyše šľachtitelia vyšľachtili nové odrody malín a černíc, ktoré sú príťažlivé veľkosťou plodov, vzhľadom, úrodnosťou, ale aj cennými výživnými látkami. Sú veľmi lahodné, majú silnú, typicky malinovú vôňu a chuťovo harmonickú šťavu.
Malinám sa dobre darí aj na severe
Malinám sa dobre darí v polohách s nadmorskou výškou od 200 do 400 m. Možno ich však s úspechom pestovať aj v lokalitách s nadmorskou výškou nad 600 m, teda aj v záhradkách v okolí Liptovského Mikuláša, Popradu, Dolného Kubína či Starej Ľubovne.
Úrody, veľkosť a kvalita plodov veľmi závisia od zrážok počas vegetácie. Ak prší v období pred dozrievaním a počas vyfarbovania plodov, stačí, ak dostanú ročne približne 500-600 mm zrážok. Maliny pestované na svahoch s priepustnými pôdami a v teplých podmienkach s dostatkom slnečného svetla vyžadujú ročne 700-800 mm zrážok.
Malinám vyhovujú piesočnato-hlinité alebo hlinito-piesočnaté dostatočne vlhké, mierne kyslé pôdy s obsahom humusu vyšším ako 2 percentá. Nemajú rady zamokrené pôdy s vysokou hladinou podzemnej vody. V suchších podmienkach však vyžadujú hlboké, ťažšie pôdy, ktoré lepšie zadržujú vlahu.
Černice chcú viac tepla
Černice majú podobné nároky ako maliny, ale lepšie sa im darí v neutrálnych až mierne zásaditých pôdach a v teplejších oblastiach. Odrody ako sú Thornfree, Theodor Rheimers, Lukrécia sa môžu pestovať bez ochrany v oblastiach, kde zimné mrazy neklesnú pod -18°C.
V drsnejších podmienkach treba černice chrániť pre mrazmi napríklad zakrytím čečinou. Keďže maliny i černice kvitnú neskôr, možno ich sadiť aj v záhradkách ležiacich aj v takzvaných mrazových kotlinách.
Aj keď najvhodnejším časom na výsadbu je včasná jeseň, maliny a černice možno sadiť aj na jar, a to hneď ako to pôda dovolí. Dôležité je nezabudnúť na doplnkovú závlahu, lebo sadenice sú chúlostivé na zaschnutie koreňov počas prepravy a vysádzania.
Do záhrady len overené sadenice
Sadíme jednoročné sadenice zakúpené v špecializovaných predajniach, nie z náhodnej výsadby. Len vtedy máme záruku, že budeme pestovať sadenice žiadanej odrody v dobrom zdravotnom stave.
Každoročne odstraňujeme odrodené, suché a prebytočné výhony, ktoré zahusťujú porast. Najlepšie je urobiť to hneď po zbere úrody, aby sa porast presvetlil a aby sa dobre vyvinuli nové výhony pre budúcu úrodu. Na jar odstránime tenšie a krátke výhonky tesne pri povrchu pôdy. Odstránime aj namrznuté konce výhonov. Dĺžku výhonov černíc prispôsobujeme opornej konštrukcii.
Porast pravidelne plytko okopávame, aby sme odstránili burinu, ale nepoškodili korienky a vyrastajúce letorasty. Hlboké kyprenie škodí aj rodiacim výhonom, ktoré potom ešte pred zberom zasychajú. V období sucha zavlažujeme aspoň raz týždenne.
Na hnojenie malín a černíc sa odporúča v predjarnom období asi 1 kg plného hnojiva (NPK, Cererit a iné) na 10 m2. Hnojivo zapravíme do pôdy plytkou okopávkou. Z organických hnojív sa odporúča každý tretí rok 1-2 kg vyzretého maštaľného hnoja na 1 m2 alebo kvalitný kompost.
Klasické a moderné odrody
Maliny a odrodu černíc Wilsonova skorá pestujeme buď v pásoch bez opornej konštrukcie, alebo s jednoduchou či dvojitou drôtenkou. Možno ich pestovať aj pri koloch. Políhavé odrody černíc (Thornfree), ale aj krížence červenej a čiernej maliny (Schafferova obrovská) pestujeme pri vysokých drôtenkách, ale aj pri plotoch, múroch alebo záhradných besiedkach. Záhradkári stále pestujú obľúbené odrody malín Rubín, Zeva II, Gatineau, Granát, Canby, Bojana, Afrodita.
Na trhu sa však objavili moderné poľské odrody s vynikajúcimi vlastnosťami - Polana, Polka, Pokusa, Poranna rosa. Tieto odrody rodia na jednoročných výhonoch, ktoré možno po zbere jednoducho skosiť. Vďaka vzpriameným výhonom ich možno pestovať bez oporných konštrukcií.
Nové poľské odrody sú veľmi úrodné a majú veľké a chutné plody. Polana a Pokusa sa cenia ako vynikajúce stolové dezertné odrody. Polku považujú niektorí pestovatelia za najlepšiu odrodu malín na svete. Poranna rosa zaujme atraktívnou zlatisto žltou až jemne oranžovou farbou a skvelou chuťou.
Z černíc je u nás najrozšírenejšia odroda Thornfree, zo starších Theodor Rheimers, Lukrécia, Wilsonova skorá. V ostatných rokoch sa rozširuje aj kríženec maliny a černice s názvom Tayberry s veľkými červenofialovými plodmi výbornej osobitej chuti.
***
Čo ešte treba vedieť o pestovaní malín a černíc
1. Maliny a černice možno pestovať v každej záhradke. Základom úspechu sú zdravé sadenice, výkonné odrody a dobrá záhradkárska agrotechnika.
2. Vhodná je včasná jesenná, ale aj čo najskoršia jarná výsadba. Nezabúdajme na závlahu po vysadení, v období kvitnutia a na začiatku dozrievania.
3. Sadenice kupujeme zásadne v špecializovaných predajniach so zárukou pravosti odrody, dobrého zdravotného stavu a kvality sadeníc.
4. Černice a maliny sú pomerne odolné voči chorobám a škodcom. Najlepšou prevenciou je pravidelný rez a udržiavanie vzdušného presvetleného porastu.
5. Úroda z 10 m pásu je pri odrodách malín Rubín a Gatineau 8 kg, pri odrode černíc Thornfree 17,9 kg a Theodor Rheimers 15,4 kg. Autor je ovocinársky odborník, prednáša na SPU v Nitre
Kto chce v lete zberať maliny, musí ich vysadiť hneď na začiatku jari.