Choď na obsah Choď na menu
 


Dreviny a kry

26. 6. 2009

Dreviny

Rez popínavých drevín 

Ak chcete popínavé dreviny udržať v dobrej forme, mali by ste sa zamerať na správny rez. Iba ten zaručí, že budú mať pekný tvar a každoročne aj záplavu kvetov a plodov.

Všestranné využitie popínavých drevín oceníte v každej záhrade bez ohľadu na jej veľkosť, tvar alebo štýl. Dokážu vytvoriť zelenú stenu, pekné pozadie na rast iných rastlín, ale aj zakryť starý múr či menej pekný kút záhrady. V snahe získať dostatok slnečných lúčov sa dokážu šplhať cez rôzne prekážky. Vytvárajú veľa dlhých, rýchlo rastúcich výhonkov a len veľmi málo stoniek a kmeňov, ktoré by ich uniesli. Na svoj rast preto často potrebujú oporu a niektoré druhy aj vyväzovanie. V prirodzených podmienkach sa v silnej konkurencii ostatných rastlín snažia obstáť rýchlym rastom, čo však v záhrade môže byť prekážkou. Správne načasovaný rez sa tak stáva nevyhnutnosťou. Pozor však, lebo každý druh má iné nároky na čas a spôsob rezu.

Kry

Ruže

Ruža je symbolom lásky a privoláva ju

Všimli ste si to množstvo odrôd nádherných ruží? Povieme si čo o nich hovorí mágia. Ruže sa od nepamäti používali tam, kde išlo o lásku. Ružička by teda mala byť všade, kde sa praktizujú milostné čary. Šťava vylisovaná z okvetných lístkov sa dáva do kúpeľov, aby privolala lásku. Šípky z planej ruže sú dobré nielen na chutný čaj, ale robí sa z nich i náhrdelník, ktorý by mal prilákať lásku.

Čaj z nerozvinutých ruží vypitý pred spaním by mal zasa spôsobiť, že sa nám prisnijú veštecké sny. Žena, ktorá chce vedieť ako sa bude volať ženích, by mala na lístky zo stonky ruže napísať mená svojich ctiteľov. Lístok, ktorý zostane najdlhšie zelený je odpoveďou. Ak sa doma často hádate, skúste miestnosť ozdobiť ružami, vraj podstatne upokojujú atmosféru.

Ruža má veľký význam v reči kvetov

Základná informácia, ktorú spolu s ružou dávame je, že ňou vyznávame lásku.

Biela ruža hovorí: Trápim sa, lebo si mnou opovrhla.

Jasno červená: Som z tvojej lásky celý preč.

Žltá ruža: Žiarlim na teba.

Planá ruža: Tvoja láska ozdoby nepotrebuje.

Stolistá ruža: Obdivujem ťa.

 

Vôňa a krása ruží uchvacovala už staroveké civilizácie. Požívala sa v kozmetike a aromaterapii. Ružový olej sa vyvažoval zlatom.

Ruža šípová pre vysoký obsah kyseliny askorbovej, flavonoidov a ako zdroj C vitamínu sa podáva pri vyčerpanosti, prechladnutiach a miernej infekcii.

Zo šípok sa robí zápar, ale aj sirup.

 

Nové ruže zo starých

Veľmi jednoduchý spôsob, ako si rozmnožiť ruže, je rozmnožovanie odrezkami. Osvedčil sa pri väčšine skupín, len veľkokveté ruže zakoreňujú ťažšie. Najvhodnejším obdobím je jún, ale môžete tak urobiť počas celého leta. 

Vyberte vyzreté, ale nie úplne zdrevnatené výhonky, na pukoch ktorých už presvitá farba, ale ešte sa úplne nerozvinuli. Nevhodné sú mäkké konce stoniek. Každú stonku narežte asi na desaťcentimetrové odrezky tak, že ju zrežete hneď nad púčikom hore a tesne pod púčikom dole.

Čo budete potrebovať

Okrem odrezkov si pripravte menšie črepníky so substrátom, do ktorého primiešajte trochu piesku a perlitu. Budete potrebovať aj priehľadnú fóliu, igelitové vrecúška alebo sklenené poháre, ktorými črepníky s vysadenými odrezkami napokon zakryjete. Počas zakoreňovania podľa potreby polievajte. Na jar zakorenené odrezky vysaďte do voľnej pôdy.

1. Z odrezkov odstráňte všetky listy okrem dvoch vrchných

2. Konce namočte do vody, stimulátor sa lepšie prichytí

 3. Potom odrezky namočte do stimulátora rastu

 4. Ceruzkou urobte jamku do substrátu..

 5. Odrezok zasaďte asi 3 cm hlboko a substrát pritlačte.

 6. Vysadené odrezky napokon polejte.

 

Tip záhradkára:

Z obľúbenej ruže si odrežte nezdrevnatený výhonok. Ponechajte pár vrchných listov a spodnú časť odrezka narežte do kríža. Dovnútra zasuňte zrnko pšenice a stonku cez noc namočte do pohára s vodou. Potom vysaďte do substrátu zmiešaného s pieskom. Pšenica uľahčí zakoreňovanie.

Kráska ruža si potrpí na záhradníka  

Ruža je kráĺovná kvetov, preto sa treba o ňu aj kráĺovsky starať v priebehu celého vegetačného obdobia. Medzi hlavné práce na jar patrí strihanie ruží, počas celého roka prihnojovanie a na jeseň výsadba nových odrôd.

Ruže sa pestujú už viac ako sto rokov. Za prvú vyšĺachtenú veĺkokvetú ružu sa považuje odroda La France vyšĺachtená šĺachtiteĺom Guillotom v roku 1867. Odvtedy bolo vyšĺachtených tisíce ďalších odrôd. Ĺudí fascinujú bohatou farebnosťou, vôňou, tvarom
kvetov. Ruže z vlastnej záhrady sú ako vlastné deti. Ako sa o ne starať?

Strih tvaruje korunu

Strihanie ruží je veĺmi dôležité, pretože správnym rezom tvarujeme korunu. Hlavný rez robíme vždy na jar. Jesenným rezom by sme riskovali vymrznutie ruží. Na jeseň pri
záhonových ružiach len skrátime výhony na 70 až 80 cm, aby nám neprekážali pri zazimovaní (ohŕňanie, zakrývanie čečinou).
Pri všetkých skupinách ruží (popínavé, sadové, veĺkokveté, mnohokveté, miniatúrne) najskôr odstránime suché, vymrznuté, poškodené, slabé a prebytočné výhony a potom ostatné výhony skrátime. Veĺkokveté ruže striháme na 2 až 4 očká na jednom výhone, mnohokveté odrody na 6 až 7 očiek. Miniatúrnym ružiam iba upravíme korunku a sadovým ružiam len odstránime suché, vymrznuté a poškodené výhony, iný rez nerobíme.
Pri popínavých ružiach, ktoré kvitnú opakovane, odstránime len odkvitnuté kvety. Pri odrodách, ktoré kvitnú len raz do roka, odstránime celé odkvitnuté výhony. Mladé výhony, ktoré budú kvitnúť na budúci rok, priviažeme na konštrukciu. Po odstránení starých a vyviazanínových výhonov je dobré popínavé ruže prihnojiť zálievkou.
Ruže striháme mierne šikmým rezom asi 1 cm nad očkom. Záhonové ruže striháme na vonkajšie očko. V prípade, že máme staršie ruže, na ktorých máme 5 až 6 výhonov,
môžeme aspoň dva výhony zostrihnúť na vnútorné očko, aby sme zaplnili stred korunky.

Dosť živín, veľa kvetov

Aby ruže bohato kvitli, potrebujú dostatok živín. Ruže hnojíme vždy na jar viaczložkovými hnojivami s obsahom dusíka. Môžeme použiť priemyselné alebo prírodné hnojivá. Z priemyselných hnojív sú špeciálne na ruže vhodné Rosare či Rokosan, z kombinovaných NPK, Slovcerit a iné. Z prírodných hnojív je najdostupnejší maštaĺný hnoj, kompost, prípadne slepačí trus.
Na jar pri odhŕňaní okolo ruže urobíme ryhu, do ktorej nasypeme granulované hnojivo a zahrnieme ho zemou. Takýto spôsob môžeme použiť aj v prípade hnojivej zálievky či dobre vyzretého maštaĺného hnoja.
Dobré a lacné prírodné hnojivo je slepačí trus. Nasypeme ho do nádoby, zalejeme vodou, občas premiešame a necháme vylúhovať. Koncentrát rozriedime vodou a použijeme ako hnojivú zálievku.
Ako doplnkové hnojenie môžeme použiťv máji, keď sú už vyzreté listy, tekuté hnojivá na list (Vegaflor, Hermavit) a po prvom kvete superfosfát a síran draselný spolu ako hnojivú zálievku.

Najvhodnejší čas na výsadbu ruží je október, november. Ak sme to nestihli, môžeme ich vysadiť aj na jar, na konci marca či začiatku apríla. Pri sadení treba vykopať dostatočne veĺkú jamu (asi 30x30x30 cm), aby korene ruže boli voĺne rozložené. Na zlepšenie pôdnych pomerov môžeme do pôvodnej vykopanej zeme pridať kompost a rašelinu. V žiadnom prípade nedávame do jamy maštaĺný hnoj!
Pri sadení dávame pozor, aby miesto očkovania bolo 3-5 cm pod povrchom pôdy. Jednou rukou ružu držíme a druhou prisýpame zem a utláčame ju tak, aby medzi koreňmi neostala vzduchová bublina. Keď je jama naplnená zemou asi do troch štvrtín, ružu zalejeme. Keďvoda vsiakne do pôdy, jamu doplníme zemou až po okraj.

Voda životabudička

Ak ruže kupujeme v predajni, alebo nám prišli poštou, je vhodné korene pred vysadením namočiť do vody na 24-48 hodín. Najlepšie je ruže kúpiť priamo od pestovateĺa a hneď ich vysadiť. Ak nám nejaká ruža vyhynula a chceme ju nahradiť, pôvodnú zem v jame vymeníme, lebo sú v nej zostatky koreňov uhynutej ruže, ktoré môžu spomaliť rast novej ruže.

Pri výsadbe dodržujeme vzdialenosť kríkov podĺa skupín ruží: veĺkokveté ruže sadíme vo vzdialenosti 50-60 cm od seba, mnohokveté vo vzdialenosti 40-45 cm, miniatúrne 25-30 cm, sadové aspoň 2-3 m a popínavé podĺa toho, na aký účel ich používame a o akú odrodu ide (niektoré odrody dosahujú dĺžku aj šesť metrov).

Základné pestovateľské postupy

1. Ruže sú "deti slnka", preto potrebujoe slnečné a vzdušné miesto.

2. Vyžadujú mierne kyslú (5,5-6,0 pH) hlinitopiesčitú, humóznu pôdu s dostatkom živín, hlbokoe 50 -70 cm.

3. Veľkokveté ruže sú vhodné na záhony a na rez.

4. Mnohokveté ruže sú vhodné na záhony, nie na rez, bohato kvitnú.

5. Miniatúrne ruže sú vhodné do skaliek, vedľa chodníkov a do kvetináčov.

6. Sadové ruže vyniknú v trávnikoch na väčších priestoroch, nie sú vhodné na záhony.
7. Popínavé ruže sú vhodné na vytvorenie "steny", ktorou si môžeme predeliť plochu.


Ako na ružový záhon

Ruže sadíme najlepšie na slnečné záhony s hlinitopiesočnatou humusovou pôdou. Vyhýbame sa trvale zatieneným a veterným miestam. Opatrne postupujeme aj v prípade polôh obrátených na juh a s prudkým poludňajším slnkom. Pre tmavočervené odrody to tiež nie je vhodné miesto na výsadbu, pretože tu trpia úpalom a rýchlo odkvitajú. Sadíme sem radšej odrody so žltými alebo bielymi kvetmi. 
Miesto na výsadbu starostlivo pripravíme, odstránime kamene, zvyšky koreňov a pôdu prekypríme. Na výsadbu vyberáme iba zdravé odrody, ktoré odolajú mrazom a chorobám aj bez postreku.

Na záhone, v ktorom sadíme ruže do jedného radu, kombinujeme rovnako vysoké odrody, inak celkový efekt pôsobí neusporiadane. Aby sme mohli záhon z každej strany bez problémov ošetrovať, nemala by jeho šírka presiahnuť jeden a pol metra. Dodržiavame pravidlo, že pred tmavým pozadím vysádzame svetlokvitnúce a pred svetlým tmavokvitnúce odrody. Ruže dobre vynikajú pred tmavým pozadím ihličnanov a pred listnatými krami. Ideálne je, ak listnaté kry v pozadí kvitnú skôr ako ruže, aby im svojimi kvetmi nekonkurovali. Na kombinovanú výsadbu s ružami sú vhodné drobné jarné cibuľoviny a v susedstve ruží sa dobre vynímajú okrasné trávy. Naopak, nikdy ich nekombinujeme s mečíkmi a georgínami.

Kontajnerové ruže sadíme na záhon do rovnakej hĺbky, v akej rástli aj v kontajneri.

 

Ako vysadiť ruže do riadka

1. Pomocou špagáta vytýčime smerovanie a dĺžku ryhy, ktorú vykopeme dostatočne širokú. 
2. Na dno ryhy navrstvíme kyprú zeminu obohatenú kompostom a rozmiestime sadenice. 
3. Tie zahrnieme zeminou a utlačíme zašliapnutím povrch pôdy. Výdatne zalejeme. 
4. Nakoniec rezom na dva púčiky upravíme výhonky, pričom slabé odstránime úplne.

 

Jarný rez ruží

NA rez je najvhodnejší termín skoro na jar. Presnejšie, keď pominie nebezpečenstvo mrazivých nocí, čo je obyčajne koncom marca až začiatkom apríla. Za posledné roky sa však tento termín najmä v teplejších oblastiach výrazne posúva.

Preto môže byť pri skorom nástupe jari vhodným termínom na rez už koniec februára a začiatok marca, vo vyšších polohách pri nepriaznivých podmienkach až apríl. Vhodný termín neurčuje kalendár, ale počasie a stav rastliny.

Pri reze platí rovnaký postup pre všetky ruže. To znamená, že prvé odstránime odumreté, napadnuté a namrznuté výhonky. V ďalšej fáze sa sústredíme na výhonky staré, nevyzreté a smerujúce dovnútra kra. Po tejto úprave nasleduje detailnejší rez jednoročných výhonkov, ktorý má vplyv aj na kvitnutie a rozloženie kra. Čiastočne sa však už odlišuje podľa jednotlivých skupín. Rez je však pre všetky skupiny rovnako dôležitý a významne ovplyvňuje kvitnutie a zdravotný stav krov. Môžeme ním dokonca aj načasovať kvitnutie ruží. Výnimku v nárokoch na rez tvorí len skupina sadových ruží, ktoré zväčša rez nepotrebujú. Celkom im postačí iba úprava kra občasným presvetlením odspodu a skrátenie celkom tenkých a prevísajúcich výhonkov. Tieto objemné, husté a kompaktné kry dosahujú výšku 2 – 3 m a rastú aj bez opory. Keď ich však kombinujeme s pergolami, tvoria spolu veľmi pekný, estetický dekoratívny prvok.

Načasovanie kvitnutia!

Rezom môžeme ovplyvniť kvitnutie a doslova ho načasovať. Ak totiž režeme v skorých termínoch, kvitnutie tak urýchlime a kry kvitnú už v polovici júna. Neskorším rezom kvitnutie posunieme zvyčajne do druhej polovice mesiaca.

 JARNÝ REZ RUŽÍ: Prvé odstránime odumreté, napadnuté a namrznuté výhonky.

 

Na rez treba:

 • špeciálne gumené ochranné rukavice, ktoré sú určené na ošetrovanie ruží (alebo aspoň kvalitné hrubé kožené rukavice, ktoré ochránia pred ostňami)
 • záhradnícke nožnice, ktoré majú predpísanú hrúbku rezaných výhonkov do priemeru 22 mm (existujú aj nožnice špeciálne na ruže, ale celkom postačia kvalitné záhradnícke univerzálne nožnice, nie však lacné typy na jednu sezónu)
 • kôš alebo inú zbernú nádobu (všetky odstránené výhonky pozberáme a ak nie sú napadnuté, pridáme do kompostu)

   

  Ruže do vašej záhrady

   PREDSAVZALI ste si konečne vysadiť nový záhon a plánujete nákup ruží? Určite si zo širokej ponuky osvedčených odrôd na našom trhu vyberiete.

    Vieme, ako dopestovať bohato rozkvitnuté ružové kry. Tajomstvo úspechu spočíva vo výbere vhodnej odrody, v dôkladnej výsadbe a správnom reze. Ak teda plánujete založiť nový záhon, predstavíme vám dvanásť osvedčených odrôd a ponúkneme zoznam ďalších, ktorým sa na Slovensku darí. Nezabudnite však, že okrem správneho výberu netreba zanedbať ani zásady pri výsadbe a rovnako dôležité sú i pestovateľské podmienky a ďalšia starostlivosť o ruže. Prvá otázka, ešte predtým ako sa rozhodnete pre konkrétne odrody, znie: kde ich vysadiť?

  Vhodné miesto

    Ruže obľubujú slnečné polohy s hlinitopiesočnatou humusovou pôdou. Na trvale zatienených miestach sa budú len trápiť a doslova prežívať. Rovnako im nevyhovujú ani veterné polohy, takže na takýchto miestach s nimi ani nepočítajte. Na druhej strane ani polohy obrátené na juh s prudkým poludňajším slnkom nie sú ideálnou voľbou pre všetky druhy. Ruže tu rýchlo odkvitajú a trpia úpalom, najmä tmavočervené odrody. Na týchto miestach preto pestujte odrody so žltými či bielymi kvetmi.

  Pri nákupe nezabudnite, že: ... na pestovanie vyberáme iba zdravé odrody. Rastliny by mali odolávať mrazom a nebezpečným chorobám aj bez postreku.

   

  Ešte pred výsadbou

    Ak ste si vybrali odrody vhodné do vašej záhrady, pred ich nákupom či priamo výsadbou starostlivo pripravte miesto, kde ich chcete pestovať. Odstráňte všetky kamene, zvyšky koreňov a pôdu dôkladne prekyprite rýľom. Ak je vaším zámerom celý záhon ruží, naplánujte ho tak, aby nebol širší ako 1,4 metra, inak je ťažko prístupný a zbytočne si sťažíte starostlivosť oň. Pred výsadbou ešte nezabudnite, že rastliny nesadíme husto vedľa seba, pretože najmä kríčkové ruže potrebujú veľa živín a nerady sa o ne delia.

   

  Ako sa postarať  o ruže, aby vám robili radosť čo najdlhšie

  Najdôležitejšie je odstraňovať dokvitajúce kvety ruží. Kvety alebo celé súkvetia odstráňte rezom nad najbližším vyvinutým púčikom alebo výhonkom, ktorý smeruje von z kra. Ak by ste kvety nechali na rastline, množstvo energie by vyplytvala na tvorbu plodov. Opakovane kvitnúce druhy môžu ušetrenú energiu využiť na tvorbu nových kvetov, pri druhoch, ktoré kvitnú iba raz, sa tak posilní ich rast. Plody nechajte dorásť a dozrieť len na tých druhoch, ktoré svojimi šípkami prinášajú do záhrady nový estetický prvok a navyše poslúžia v zime ako chutná potrava a neoceniteľný zdroj vitamínov pre spevavé vtáky. Nezabudnite ani na výmladky. Tie takisto treba odstrániť, aj výmladky vyrastajúce z podpníka, ktoré oslabujú naštepenú ušľachtilú časť až tak, že môže odumrieť. Po odhrnutí pôdy výmladok likvidujeme v mieste, kde vyrastá. Odstrihnutý často narastie znova. Lepšie je preto vylomiť ho prudkým pohybom, pričom odstránime i spiace púčiky.

  Pre zdravé ruže

  Čaje alebo studené výluhy z liečivých rastlín pomáhajú nielen ľuďom, ale aj rastlinám. Napríklad ruže budú krajšie a zdravšie, ak na ne aplikujeme postrek pripravený z cesnaku či prasličky roľnej. Vo svojich listoch a výhonkoch obsahujú totiž látky, ako napríklad kyselinu kremičitú či éterické oleje, ktoré pomáhajú predchádzať chorobám. Príprava nálevu je jednoduchá, preto sa oplatí vyskúšať ho

 • Listáreň

  Hortenzie

  Aby mala hortenzia modré kvety, potrebuje substrát s veľkou koncentráciou voľných katiónov, teda substrát s veľmi kyslou pôdnou reakciou. Jej rozpätie by sa malo pohybovať medzi 3,5 až 4,5 pH. Toto dosiahnete zálievkou roztokom zelenej skalice alebo si vyberte v obchode niektoré zo špeciálnych hnojív. Je možné kúpiť hnojivo Floria na modré hortenzie alebo hnojivo Krištalon na hortenzie. Mnohým sa osvedčil aj netradičný ľudový recept – zapichnite k rastline do substrátu každý hrdzavý klinec, ktorý doma nájdete.

  Kvety liečiteľky

  KVITNÚCE letničky najkrajšie pôsobia v susedstve atraktívnej plodovej a listovej zeleniny – šalát, hlúbovitá zelenina – alebo aj pri menej známych zeleninových druhoch, ako je napríklad červenolistá čakanka.

  Takmer všetky letničky môžete vysievať spolu s prvou zeleninou. Ich výhodou je rýchly vývoj a nebudete dlho čakať na prvé kvety. Letničky si môžete zaobstarať aj vo forme hotových priesad, čo je síce drahšie, ale efektívnejšie riešenie. Tie potom zasadíte na voľné miesta vo veľkom črepníku alebo v zeleninovom záhone. Samozrejme, nemali by ste zabudnúť ani na rozličné druhy byliniek a korenín, ktoré zlepšujú zdravotný stav zeleniny. Osvedčila sa napríklad kombinácia rajčín a bazalky.

  Tip proti škodcom

  MNOHÉ kvety letničiek, napríklad kapucínky, môžete použiť do šalátov. Viaceré z nich dokonca odpudia všetkých škodcov zo záhona, napríklad aromatické a nenáročné aksamietnice, liečivé nechtíky, okrasný tabak i hľuznaté begónie, slnečnice alebo papuľky. Hrachor voňavý môžete zasa nechať popínať sa po bambusových paličkách medzi zeleninu.

   

   

  Pozor na zálievku

  LETNIČKY sa hodia na slnečné až polozatienené miesta v nížinách, ale aj v horských oblastiach. Pri dobrej opatere kvitnú bez prestávky celú sezónu. Vydržia aj slabšie mrazíky. Dlhé previsy bohato obsypané kvetmi dopestujete, keď raz týždenne do zálievky pridáte hnojivo. Polievajte opatrne, muškáty sú sukulenty, spotrebujú málo vody. Pred zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Je potrebná dobrá drenáž. Samozavlažovacie kvetináče pre muškáty nie sú vhodné.

   

   

  Komentáre

  Prehľad komentárov

  Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.