Choď na obsah Choď na menu
 


UFO a ufóni

25. 12. 2010

Čo je UFO?

UFO je neidentifikovaný, prípadne neidentifikovateľný lietajúci objekt ako aj úkazy na nočnej či dennej oblohe, ktorých pôvod nedokážeme zistiť.

Pozorovania neznámych objektov, najmä rôznych komét, sú známe už zo staroveku. Neznáme lietajúce objekty údajne spozorovala aj armáda Alexandra Veľkého.

V roku 1947 vraj nad mestečkom Roswell v americkom Novom Mexiku pozorovali lietajúci tanier. Populárna hypotéza tvrdí, že miestny farmár následne na svojom poli našiel vrak objektu. Úrady údajný vrak odniesli zo zámerom utajenia celého prípadu.

UFO od praveku až po Area 51

Správy o záhadných lietajúcich objektoch sa objavujú už od antiky. Niektorí autori dokonca rozoznávajú UFO i na pravekých jaskynných maľbách. Často sa vyskytujú aj v stredovekých kronikách. Záhadné svetlo na oblohe pozoroval aj Krištof Kolumbus krátko pred jeho historickým pristátím pri amerických brehoch.

Masové pozorovania neidentifikovateľných lietajúcich objektov sa v USA vyskytli po prvý raz na konci 19. storočia. V roku 1896 videlo tisíce svedkov v dlhom páse od Sacramenta na západnom pobreží až po stredozápad čudné objekty na oblohe, ktoré dostali pomenovanie „blúdivé zjavenia“.

Ďalšia vlna svedectiev sa objavila až po druhej svetovej vojne. Začala v júni 1947 stretnutím sa seriózneho obchodníka a amatérskeho pilota Kennetha Arnolda s čudnými lietajúcimi objektmi nad Kaskádovým pohorím. Arnold však v skutočnosti neopisoval klasické diskovité telesá, ale stroje nápadne sa podobajúce tajným projektom nemeckých prúdových lietadiel. Je viac než isté, že plány i rozpracované konštrukcie si Američania po vojne priviezli domov ako korisť. Možno aj preto bolo vhodné nevyvracať verejnosti dojem, že ide o návštevníkov z Marsu. Hystéria vyvrcholila, keď o rok neskôr pri prenasledovaní záhadného lietajúceho objektu za podivných okolností zahynul kapitán Thomas Mantell. Jeho posledné slová z vysielačky údajne boli: „Preboha, veď v tom sú ľudia!“ Trosky lietadla sa našli o pár hodín neskôr.

Nie všetci ufológovia preto veria na obyvateľov prichádzajúcich z iných planét. Niektorí dávajú pozorovania UFO skôr do súvislosti s legendárnou Area 51 – utajovanou leteckou základňou v odľahlých púšťach Nevady, kde sa testujú supertajné konštrukcie. Nemožno preto vylúčiť, že aj stephenvillské pozorovanie môže súvisieť s aktivitami označovanými ako „projekty z čierneho sveta“

Americký pilot dostal počas studenej vojny príkaz zostreliť UFO

Príkaz zostreliť neidentifikovaný lietajúci predmet (UFO) nad anglickým vidiekom dostali v máji 1957 dve americké bojové lietadlá. O incidente z čias studenej vojny hovoria tajné záznamy, ktoré dnes zverejnil Národný archív v Londýne. Jeden z pilotov Milton Torres povedal, že bol "sekundy od odpálenia" 24 rakiet na nepravidelne sa pohybujúci objekt, ktorý mal podľa radaru veľkosť "lietadlovej lode".

V súčasnosti 77-ročný obyvateľ Miami uviedol, že objekt mal vo vzduchu chvíle nehybnosti, aby napokon dosiahol odhadovanú rýchlosť vyše 12.000 km/h. Po leteckom poplachu prikázal podivný človek Torresovi, aby o incidente nikdy nehovoril, čo pilot dodržal vyše 30 rokov. Jeho príbeh pritom patrí k desiatkam pozorovaní UFO v záznamoch ministerstva obrany v britskom Národnom archíve v Londýne.

"Bol som len nadporučík plne si vedomý dôležitosti situácie. Cítil som sa pritom ako jednonohý muž v súťaži kopania do zadku," uviedol Torres. V písomnej správe vykreslil udalosti, ako za pokojného počasia vzlietol so stíhačkou F-86 D Sabre z leteckej základne v britskom Manstone. Príkaz pritom znel vystreliť na UFO salvu rakiet. "Mal som zameraný cieľ, ktorý mal rozmery lietajúcej lietadlovej lode," povedal. V poslednej chvíli však nezvyčajný objekt z radarovej obrazovky zmizol a jeho stíhanie bolo zrušené. Torres sa vrátil na základňu, kde nasledujúci deň podal hlásenie nemenovanému mužovi, ktorý "vyzeral ako dobre oblečený obchodný zástupca IBM".

"Pohrozil mi narušením národnej bezpečnosti, ak by som niekomu šepol čo len slovko," uviedol pre denník Times. Dokumenty neobsahujú žiadne oficiálne vysvetlenie incidentu, ktorý sa stal v čase stupňujúceho sa napätia medzi Západom a Sovietskym zväzom. Lietadlá boli vtedy na britských základniach v stálej pohotovosti kvôli možnému sovietskemu útoku. Úrady zvyčajne pozorované UFO vidia ako meteorologické balóny, oblaky alebo normálne lietadlá. Torres hovorí, že na vysvetlenie čaká 50 rokov. "Nikdy na to nezabudnem. V tú noc som dostal príkaz spustiť paľbu ešte pred tým, ako som vzlietol. 

To sa nikdy predtým nestalo," povedal. Expert na UFO David Clarke konštatoval, že incident mohol byť súčasťou tajného amerického projektu vytvoriť virtuálne lietadlo, ktoré by sa zobrazilo na radarových obrazovkách a mohlo by otestovať sovietsku vzdušnú obranu. "Možno to, čo tento pilot videl, bol druh experimentu v elektronickej vojne. Alebo to mohlo byť UFO. Občas sa stáva niečo veľmi neobyčajné," povedal Clark. Britský Národný archív dnes zverejnil online aj ďalšie prípady pozorovaní UFO. 

 

UFO nad Veľkou Britániou

LONDÝN - Buď sa zhustila premávka UFO nad Britániou, alebo sa Angličania častejšie pozerajú na oblohu... V  roku 2007 sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšil počet hlásení obyvateľov na ministerstve obrany o lietajúcich predmetoch o 40 percent. Vlani Briti videli - alebo chceli vidieť - UFO 135-krát, kým v roku 2006 to bolo 97-krát. Medzi oznamovateľmi boli dokonca aj dvaja piloti. "Nehovorím, že prišli z iného sveta, ale ešte nikdy predtým som takéto niečo nevidel, pritom lietam už dlho," povedal médiám 50-ročný pilot.

Čo sa týka tvaru lietajúcich predmetov, tak sa hovorí o tanierikoch - podšálkach, trojuholníkoch alebo rúrach. Ako sa ukazuje, UFO nemajú sezónne lety, ľudia ich nad ostrovmi vidia celý rok. Stalo sa, že niekto ich videl aj 50 naraz. Všetky boli oranžovej svetielkujúcej farby a predtým, ako zmizli vo výške, sa najprv zhromaždili. Muž, ktorý kempingoval neďaleko mesta Cardiffe, si dokonca sťažoval, že mu UFO unieslo psa aj stan...

Britské úrady už niekoľko rokov zverejňujú dokumenty, ktoré sa zaoberajú fenoménom UFO. Predtým boli tajné, teraz však podliehajú zákonu o slobodnom prístupe k informáciám.

Aurora

Podrobnosti k tomuto prípadu obsahujú dokumenty, ktoré zverejnilo britské ministerstvo obrany. Štyri tisícky strán opisujú asi osemsto prípadov neidentifikovateľných lietajúcich objektov, ktoré sa odohrali v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Väčšina z nich však spadá do obdobia medzi rokmi 1993 až 1995.

Patrí medzi ne aj incident zo stredy, 31. marca 1993, keď asi 70 svedkov - vrátane policajtov a vojakov - uvidelo v južnom Walese veľký, nízko letiaci objekt. Vtedy sa špekulovalo, či to nebol tajný americký projekt špionážneho lietadla Aurora, o ktorého projekte sa dodnes toho veľa nevie.


Nočnú oblohu osvetľujú záhadné svetlá

Asi o tretej ráno,  tri dni po štedrej večeri v roku 1980 dvaja servisní technici na americkej leteckej základni vo východnom Anglicku videli nad lesom, kúsok za vojenským priestorom, silno žiariaci objekt, ktorý mal trojuholníkový tvar a bol lesklý. Podplukovník Charles Halt vtedy do správy napísal,  že objekt celý les osvetľoval jasným bielym svetlom.

Na druhý deň sa začalo vyšetrovanie, ktoré malo vysvetliť, čo mohlo byť tým asi dvojmetrovým objektom. Vyšetrovanie sa skončilo neúspešne, ale už v ten deň sa čudné úkazy na oblohe zopakovali.
Sám Halt uvidel zvláštne pulzujúce červené svetlo, ktoré sa kúsok nad vrcholkami stromov rozdelilo asi na päť menších bielych objektov a zmizlo. Incident sa stal známy ako britský Roswell. Ministerstvo obrany sa však výpoveďami svedkov prestalo zaoberať a vyhlásilo, že aj keď nepozná vysvetlenie, nevyzerá to na hrozbu pre bezpečnosť krajiny.

Okrem úkazov, ktorými sa zaoberalo letectvo či britské ministerstvo obrany, sú však dokumenty plné prípadov, ktoré patria skôr do ríše opileckej fantázie. Okrem svetiel na nočnej oblohe spisy zachytávajú aj prípady údajných kontaktov s mimozemšťanmi, strieľajúce vesmírne lode a spálené polia, ktoré boli na druhý deň nedotknuté.

Dočítať sa môžte, že dvaja návštevníci festivalu Glastonbury v roku 1994 videli v diaľke vznášajúci sa disk, no keďže ich viac zaujímala hudba ako komunikácia s mimozemšťanmi, daný objekt odletel.

Prestaňte popierať UFO, vyzvali Busha piloti

16.01.2008 

Skupina 20 bývalých pilotov a vládnych predstaviteľov zo siedmich krajín vyzvala vo Washingtone americkú vládu, aby obnovila oficiálne vyšetrovanie neidentifikovateľných lietajúcich predmetov UFO. Americké letectvo sa prestalo vyšetrovaním UFO zaoberať v roku 1969.

"Želali by sme si, aby sa vláda prestala uchyľovať k mýtom o tom, že pre všetky fenomény UFO existuje prosté vysvetlenie," vyhlásil bývalý guvernér štátu Arizona a bývalý vojenský pilot Fife Symington.

Neúspešný útok na UFO

Ten rovnako ako ostatní členovia skupiny tvrdí, že videl UFO. Symington ich vraj spolu s ďalšími stovkami ľudí zbadal v roku 1997 nad Phoenixom. 

kruhy v obilí

Za dôkaz existencie UFO sa považujú aj tajomné kruhy v obilí. Tieto sú zo Švajčiarska.

Členom panelu je aj bývalý pilot Air France, ktorý v roku 1994 videl na trase Nice - Londýn "ohromný letiaci disk", či iránsky stíhací pilot, ktorý sa na UFO neúspešne snažil zaútočiť v roku 1976.

Aljašku chceli ututlať

Aj keď sa ukáže, že údajne neidentifikovateľné lietajúce predmety bývajú najrôznejšie lietadlá, satelity alebo meteory, jeden z členov panelu, ktorý predtým pracoval pre britské ministerstvo obrany, tvrdil, že päť percent nie je možné vysvetliť.

"Otázka je, komu teda veriť: svojim omylným očiam alebo vláde?" spýtal sa zas bývalý vyšetrovateľ amerického Federálneho úradu pre letectvo John Callahan. 

UFO

Záber UFO nad New Jersey z roku 1952 z dokumentov FBI.

Tvrdil, že Ústredná spravodajská služba (CIA) sa snažila v roku 1987 zastaviť vyšetrovanie ohromnej osvetlenej gule nad Aljaškou.

UFO v politike

Kongresman Dennis Kicinich v televíznej debate s ostatnými demokratiskými kandidátmi povedal, že aj on videl UFO.

To isté tvrdili aj bývalí americkí prezidenti Ronald Reagan a James Carter. Americké vojenské letectvo vyšetrilo v rokoch 1947 az 1969 v rámci projektu Blue Book (Modrá kniha) 12 618 svedectiev ľudí, ktorí tvrdili, že videli UFO.

Armádni vyšetrovatelia došli k záveru, že ani v jednom prípade nešlo o bezpečnostnú hrozbu ani o zásah mimozemšťanov. Od skončenia projektu Blue Book sa nestalo nič, kvôli čomu by bolo potrebné vyšetrovanie UFO obnoviť, uvádza americké letectvo . 

V Texase  ľudia videli záhadný objekt

Už niekoľko desiatok ľudí pri meste Stephenville nezávisle od seba vypovedalo, že v posledných dňoch videlo vo vzduchu veľmi čudný stroj. Ploskatý, takmer nehlučný, s ostrými svetlami. A letel veľmi nízko a rýchlo. Lietadlo? Určite nie!

Všetci, ktorí údajné čudné teleso videli, kategoricky vylučujú, že si ho mohli popliesť s lietadlom. Priatelia si zo mňa uťahovali, keď som hovoril o divnej plochej veci, letiacej nad mojím pozemkom. Potom som sa však dočítal, že aj iní ľudia videli to isté. Aspoň viem, že nie som blázon, uviedol Ricky Sorrells z mestečka Dublin.

Väčšina obyvateľov uviedla, že objekt videli v noci 8. januára. Major Karl Lewis z neďalekej leteckej základne potvrdil, že v tom čase neboli vo vzduchu žiadne lietadlá F-16 ani iné stroje, dislokované na základni.

Uviedol však, že záhadným objektom zrejme nebude nič iné ako dopravné lietadlo. "V istom uhle a za určitého osvetlenia vám môže pripadať obyčajné lietadlo ako niečo úplne iné," povedal major.

Policajt: Nikdy som nič podobné nevidel!

Medzi ľuďmi, ktorí sa dušujú, že určite nešlo o lietadlo, sú však aj pilot či policajt.

"Nikdy som nič také nevidel, striedavo rýchlo blikali veľké červené a biele svetlá. Viem však naisto, že lietadlo to nebolo," povedal policajt Lee Gaitan.

Lietadlá vyzerajú inak
„Viem, ako sa lietadlá pohybujú na oblohe,“ povedala pre miestnu tlač jedna zo svedkýň, bývalá letuška Claudette Jonesová. „Toto určite nebolo lietadlo. Pohybovalo sa to veľmi rýchlo, úplne ticho a bolo to veľmi veľké. Po povrchu telesa sa pohybovali svetelné záblesky z jednej strany na druhú.“

Claudette s manželom, Lance Jonesom a priateľmi 8. januára pozorovali nezvyčajne krásny západ slnka na texaskej oblohe. V ich zornom poli sa zrazu objavilo niečo skutočne nečakané. Najpodrobnejšie svedectvo vydal bývalý pilot Steve Allen. „Tridsať rokov som bol súkromným pilotom, preto si myslím, že dokážem pohyb a rozmery predmetov na oblohe odhadnúť dosť presne,“ tvrdí. „Z tejto veci som videl len svetlá, ktoré ju ohraničovali. Muselo to byť aspoň míľu dlhé a pol míle široké (míľa je približne 1,8 km, pozn. red.). Rýchlosť by som odhadol na 3-tisíc míľ za hodinu. Svetlá na objekte vyzerali úplne inak, než pozičné svetlá lietadiel – pripomínali skôr stroboskopy na diskotéke.“

Podobne vypovedali aj ostatní členovia skupiny. Predmet sa im stratil zo zorného poľa po niekoľkých sekundách, ale o desať minút neskôr sa objavil opäť.
„Tentoraz to prelietalo zo západu na východ, smerom na Glen Rose, dve či tri míle južne od diaľnice 67,“ dopĺňa svedectvo Allen. „Za tým leteli dve stíhačky, pravdepodobne F-16.“
„Nikdy v živote som nič podobné nevidel,“ dodáva Lance Jones. „Nemyslím si, že by to boli mimozemšťania, skôr by som povedal, že to môže mať niečo spoločné s armádou.“

Stovky svedkov
Neďaleko od Stephenville, vo Fort Worth, má základňu 301. stíhacia letka americkej armády. Jej hovorca major Karl Lewis však poprel, že by v ten deň boli ich lietadlá vo vzduchu. Súčasne ponúkol vlastné vysvetlenie: „Som si istý, že to boli dve dopravné lietadlá. Pri západe slnka často vyzerajú ich pozičné svetlá nezvyčajne. Ak letia dva stroje blízko seba, môže sa pozorovateľovi zdať, že vidí jeden veľký lietajúci objekt.“

V nasledujúcich dňoch sa však prihlásilo niekoľko desiatok nových svedkov, ktorí objekt videli. A všetci popierali, že by išlo o bežné lietadlo. „Pár dní predtým som videl nad poľom vo výške asi 300 stôp (okolo sto metrov) lesklý hladký predmet, ale myslel som si, že bude lepšie, keď si to nechám pre seba,“ povedal mechanik Rick Sorrells. „Teraz aspoň viem, že nie som blázon.“

Zo Stephenville sa postupne prihlásili asi dve stovky svedkov. Ich výpovede sa zhodovali v tom, že išlo o objekt s veľkými rozmermi, ktorý sa pohyboval rýchlo a potichu. Ale aj to bol iba vrchol ľadovca. Reportéri, ktorí sa začali o vec bližšie zaujímať, zistili, že z rôznych miest Texasu prichádzajú podobné hlásenia už od začiatku januára. Jedno z prvých opisovalo skupinu svetelných objektov na nočnej oblohe neďaleko Houstonu 2. januára.

O čosi menej presvedčivejších je pár fotografií a videozáznamov, z ktorých jeden odvysielala i televízna stanica CNN. Sú z mobilných telefónov a pre nízku kvalitu nemožno posúdiť, či nejde o podvrhy.

Je to mimozemšťan?

Podivného tvora, pravdepodobne mláďa mimozemšťana, ktorého skúmal tím vedcov z celého sveta, našiel vo zvieracej pasci v roku 2007 farmár z mexického Metepecu.

Výsledky, ktoré unikli na verejnosť sú šokujúce! Genetické testy nasvedčujú tomu, že tvor nepochádza zo Zeme. Ak sú pravdivé prvotné informácie, že nemá DNA, potom je jediným takýmto známym organizmom na našej planéte.

 

Neznámého charakteru je aj jeho bunková štruktúra. Má jemnú kožu a dobre vyvinuté oči, aké nemajú žiadne známe primáty. Mozog má veľmi rozvinutú pamäťovú oblasť zameranú na učenie. Tvor má podľa vedcov rysy človeka a plaza a tiež zuby bez koreňov. Podľa vedcov, ktorí tvora skúmali, nepatrí k žiadnej známej rase na zemi!

    

  Závery vedcov nasvedčujú tomu, že existujú

Na verejnosť sa dostal vďaka mexickej televízii až teraz, po zverejnení záverov vedcov, ktorí malého "votrelca" skúmali. V súčasnosti je mŕtvolka umiestnená v laboratóriu na univerzite v Granade.

 Ufóni existujú

Bývalý astronaut  Edgar Mitchell, ktorý bol šiestym človekom na Mesiaci, šokoval poslucháčov britskej rozhlasovej stanice Kerrang! Radio vyhlásením, že mimozemšťania existujú. Podľa neho navštívili Zem niekoľkokrát, ale vlády ich prítomnosť už šesť desaťročí tutlajú.

Sedemdesiatsedem ročný Mitchell dodal, že podľa zdrojov NASA, ktorý kontakt s mimozemšťanmi zaznamenal, sú obyvatelia cudzích planét "malí mužíci, ktorí sú pre nás čudní". Skutočný mimozemšťan podľa neho teda zodpovedá bežnej predstave: je nízkej postavy, má veľké oči a hlavu. Naša technologická vyspelosť "nie je zďaleka" ako ich a "ak by chceli byť nepriateľskí, potom by sme teraz už neexistovali", dodal.

Mitchell spolu s veliteľom Apolla 14 Alanom Shepardom drží rekord najdlhšej prechádzky po Mesiaci. Počas misie v roku 1971 strávili na obežnici Zeme deväť hodín a sedemnásť minút.

"Mal som to privilégium zoznámiť sa so skutočnosťou, že nás mimozemšťania na tejto planéte navštívili, a preto fenomém UFO je skutočný," povedal Mitchell. "Naše vlády to všetko dobre taja približne posledných šesťdesiat rokov, ale pomaly to presakuje von a vybraní z nás mali tú česť sa s niektorými informáciami zoznámiť."

Predstavitelia NASA ale vzápätí Mitchellovo tvrdenie spochybnili. Hovorca úradu oznámil, že NASA UFO nesleduje,  nezúčastňuje sa na žiadnom utajovaní informácií o mimozemskom živote na tejto planéte ani na inom mieste vo vesmíre.

 Sú malí, siví a škaredí

ANI vy neveríte, že naozaj existuje mimozemská civilizácia? Ufológ Miroslav Karlík (59) by vám vedel o nej rozprávať celé hodiny. Už takmer dvadsať rokov sa ako predseda Klubu UFO v Trnave snaží vytvoriť databázu všetkých záhadných úkazov, ktoré sa u nás objavujú. Pozoruje, vyhodnocuje a eviduje všetky možné tajomné objekty, piktogramy či bytosti, ktoré nás údajne naozaj navštívili...

Názory na to, čo vlastne UFO je a odkiaľ prichádza, sú rôzne. Mnohí z nás si pod týmto pojmom automaticky predstavujeme lietajúci tanier plný malých príšer z vesmíru... 
  – Je viac teórií. Jedna tvrdí, že ide o mimozemské objekty a bytosti z našej budúcnosti, iná, že sú z paralelného sveta alebo sú to produkty pozemského charakteru, ktoré vytvorili inteligentnejšie bytosti, ako sme my. Vo všeobecnosti sú to z našej pozície normálne hmotné aj nehmotné objekty, ktoré sú buď statické, alebo sa pohybujú. 

A čo mimozemské bytosti? Naozaj sú to príšery? 
  – Podľa výpovedí ľudí, ktorí ich videli, sú to bytosti rôzneho vzrastu a pohlavia, pekní aj škaredí... Vo väčšine prípadov to však boli tzv. malé, sivé, škaredé postavičky vysoké asi 1,10 metra s veľkými čiernymi očami a neidentifikovaného pohlavia.

Jednu takú videl napríklad chlapec z Hlohovca, ktorý sa hral vo svojej izbe. Zrazu zbadal na balkóne sivú postavičku s veľkými čiernymi očami. Hneď to utekal povedať mame do kuchyne, ktorá ju tiež videla. Bývali na šiestom poschodí a nevedeli pochopiť, ako sa tam mohla dostať. Zavolali aj políciu, ale keď prišla, postavička tam už nebola. Na druhý deň ju chlapec spoznal v jednej vedecko-fantastickej knižke.

Iná pani videla vo výške šiesteho podlažia, ako sa v žeravej guli vznáša päť bytostí, dve ženy a traja muži. Ďalšia pani zase videla vo svojom byte asi 2,5-metrového krásneho blondína, ktorý sa na ňu usmial a zmizol.

Evidujete aj prípady, keď ľudia tieto mimozemské bytosti nielen videli, ale prišli s nimi nejakým spôsobom aj do kontaktu? 
  – Máme ich niekoľko. Sú to tzv. kontaktéri, čiže ľudia, ktorí tvrdia, že majú kontakt smimozemšťanmi. Či už optický, telepatický, alebo sa s nimi rozprávali. Tiež som sa už stretol s tým, že ľudom zostali po stretnutí s mimozemšťanmi stopy po vpichu ihly. Pán z Trnavy pestoval vo veľkom v skleníku kvety. V noci chodil každú hodinu prikurovať, aby nezamrzli. Okolo jednej hodiny v noci zbadal v skleníku niekoľko malých postáv. Ešte si pomyslel, že čo tam robia tak neskoro nejaké deti a chcel ich vyhnať. Keď prišiel bližšie, stálo tam sedem malých sivých postavičiek. Chcel rýchlo utiecť, keď zrazu zacítil na chrbte pichnutie. A skutočne. Na tom mieste mu zostala jazva, ktorá však na druhý deň zmizla.

V zahraničných médiách sa objavili aj výpovede ľudí, ktorí tvrdili, že ich mimozemšťania uniesli. 
  – Takí žijú aj u nás. V Topoľčanoch jednu paniu uniesli dokonca dvakrát. Takisto chlapec, ktorého najskôr uniesli, keď bol ešte malý a potom, keď mal dvadsať rokov. Dlhé roky si na to nespomenul. Až keď zbadal malých sivých niekde v časopise, začali sa mu vracať spomienky.

Znie to neskutočne. Neviem, či sa dá takáto výpoveď vôbec nejako overiť, alebo preveriť... 
  – Používajú sa na to špeciálne testy, v niektorých prípadoch sa používa aj spätná regresívna hypnóza. Je veľmi dôležité človeka dobre počúvať. Musím neustále sledovať aj sci-fi knihy. Pamätám si, že raz za mnou prišla staršia pani, ktorá mi tvrdila, že sa s mimozemšťanmi stretla. Vypočul som si jej príbeh a stále sa mi zdal nejaký povedomý. Keď som na druhý deň prišiel k nej domov, našiel som knihu, v ktorej bol ten istý príbeh, ktorý mi vyrozprávala. Celkovo je tých 60 percent výpovedí pravých a 40 percent falošných. 

Ich podoba môže byť rôzna. Viacero ľudí ich však opisuje ako malé sivé postavičky s veľkými čiernymi očami a nedefinovaného pohlavia.

O prítomnosti civilizácie z vesmíru by však mali byť aj iné dôkazy. 
  – Určite k nim patria piktogramy či agrosymboly. Sú to obrazce, ktoré vznikajú najčastejšie na obilných poliach, ale môžu byť aj v kukurici, snehu, cibuli či na asfalte. Na Slovensku sme ich doteraz zaznamenali štrnásť. Prvý sa objavil v roku 1992 vo Fiľakove. Ďalší bol napríklad v roku 1996 v Pustej Vsi pri Vrbovom. Skladal sa z piatich kruhov, pričom dva boli spojené spojnicou. Zbadal ich mladý muž cestou do práce. Do jedného kruhu dokonca vstúpil a na chvíľu stratil vedomie. Bolo zrejmé, že tam pôsobila určitá energia. Väčšina piktogramov sa objavila na južnom a západnom Slovensku. Kruhy sme zaznamenali aj v okolí Trnavy, v Bučanoch, pri Cíferi, Huli či v Petržalke.

Ako však viete, že to nie je výtvor človeka či prírody? 
  – Na overovanie pravosti existujú postupy, ktoré by som nerád opisoval. Mohlo by to pomôcť falšovateľom kruhov, pretože aj takí sú. Napríklad v Trnave sa v roku 1999 objavili kruhy v obilí, ktoré zámerne vytvorili mladíci. Vždy však treba mať nezávislé výpovede najmenej dvoch ľudí. Potom prídeme na miesto a urobíme špeciálne merania, ktoré vyhodnotíme.

Niektoré znaky, ktoré svedčia o ich pravosti, by ste však mohli prezradiť. 
  – Každý takýto kruh, ktorý vznikne na šikmej ploche, má predĺženú spodnú časť kružnice. To svedčí o tom, že boli urobené zhora. Nie sú to však kruhy po pristátí vesmírneho telesa, tie vyzerajú úplne inak. Ďalším znakom je, že obilie v kruhu má inú štruktúru ako mimo neho. Plodina je položená na zemi a vytvára určitý presný tvar. Pri mechanickom vytvorení by bolo obilie zlomené a nesúmerné.

Okrem kruhov v obilí sa hovorí aj o záhadných objektoch na oblohe... 
  – V rámci Slovenska máme viac takýchto výpovedí, dokonca sú o tom záznamy na videách aj fotografiách. Bohužiaľ, až v 70 percentách majú úplne reálne vysvetlenie. Preto potrebujeme mať pri ich vyhodnocovaní dobré poznatky z astronómie, meteorológie, fyziky či z leteckej techniky. Väčšinou ide o svetelné objekty na oblohe, ktoré sa dokážu pohybovať veľkou rýchlosťou a bez hluku. U nás sa často objavujú najmä v blízkosti Jaslovských Bohuníc.

Viete aj nejako vysvetliť, prečo k nám mimozemské civilizácie vlastne prichádzajú? 
  – Podľa našich poznatkov sú stále tu, nikdy neodišli a odjakživa monitorujú náš život. Vedia však, že akékoľvek zasahovanie spôsobuje degeneráciu. Keďže prešli približne tou istou formou vývinu ako my, snažia sa nás určitým smerom posúvať dopredu.

Vývoj kruhov

ZO SPRÁV v starých kronikách vyplýva, že s kruhmi v obilí sa ľudia stretávali minimálne od 17. storočia. Systematický záujem a pokusy o vysvetlenie príčin ich vzniku sa datujú od 70. rokov 20. storočia, keď v celom svete vznikli stovky organizácií, ktoré zhromažďujú dokumentáciu o jednotlivých javoch. Ich cieľom je objektívne posúdiť možné príčiny ich vzniku a predovšetkým vylúčiť tie javy, keď preukázateľne ide o zásah človeka. Zo záznamov vyplýva, že pozorované javy sa postupne stávajú viac a viac zložitými. Spočiatku boli zaznamenávané predovšetkým útvary v tvare kruhu alebo elipsy, často ako systém sústredených či vzájomne sa dotýkajúcich kružníc. V poslednom čase sa však objavujú snímky veľmi komplikovaných obrazcov, kde sú kombinované kruhy so štvorcami, obdĺžnikmi, trojuholníkmi a medzikružiami. 

Kozmonaut videl UFO

RUSKÝ kozmonaut Vladimir Kovaljonok (62), ktorý v rokoch 1977 až 1982 strávil 217 dní na kozmickej stanici Saljut 6, tvrdí, že mimozemšťania naozaj existujú. Vo vesmíre vraj videl mnoho neidentifikovateľných lietajúcich objektov. Kovaljonka najviac prekvapila mlčanlivosť jeho kolegov, ktorí s ním boli tiež na vesmírnej stanici. Tí totiž tvrdia, že žiadne UFO nevideli. Podľa niekoľkokrát oceneného kozmonauta ich však bolo vo vesmíre mnoho. Boli rôznych tvarov aj veľkostí. Jeden takýto objekt spozoroval aj v roku 1981. Zavolal aj kolegu Viktora Syvinycha, ktorý okamžite zobral kameru a chcel objekt natočiť. V tom momente však UFO explodovalo. Záznamy z pozemného riadiaceho centra neskôr potvrdili, že v tom čase sa vo vesmíre stalo niečo zvláštne. Experti vtedy namerali extrémne vysoké hodnoty radiácie. 

      

Dva spojené kruhy v obilí mohli vidieť v roku 1996 aj v Bratislave.

Priletia ufóni

PODĽA renomovaného nemeckého popularizátora vedy Dietra B. Hermanna (69) k nám o desať rokov priletia ufóni. Bude to vraj pravý čas, keď mimozemské civilizácie uznajú za vhodné konečne zasiahnuť a navštíviť pozemšťanov. Život na našej planéte je totiž pre nešetrné zásahy ľudí ohrozený. Britskí astronómovia sa tiež prikláňajú k tomu, že vo vesmíre naozaj nie sme sami. Objavili dve planéty podobné Jupiteru a Saturnu, ktoré obiehajú okolo hviezdy asi o polovicu menšej, ako je Slnko. Takisto nové snímky Marsu dokazujú, že aj na tejto planéte je skutočne život.

Roswell

Nové Mexiko je exotický kraj, príťažlivý pre našinca už len polohou či prírodou. Túto oblasť vyhľadávajú predovšetkým lovci záhad. Oprávnene, veď práve tu sa nachádza neveľké mestečko Roswell s populáciou 45 000 obyvateľov a rozlohou 75 kilometrov štvorcových. V roku 1947 sem malo dopadnúť naozajstné UFO. V prípade že, ste doteraz nad civilizáciou z inej planéty neveriacky krútili hlavou, mali by ste vedieť, že "roswellský prípad" už mnohých presvedčil, že tu nie sme sami.

V minulosti bol tento kraj známy drobnou manufaktúrou a farmárčením. V roku 1891 nastal v meste obrat. Postavili tu Vojenský ústav Nového Mexika, ktorý  tu je dodnes. Potom prišiel rok 1947 a Roswell prostredníctvom UFO magazínov vstúpil do povedomia celého sveta. Mala sa tu odohrať prvá havária mimozemského „lietajúceho taniera“ v histórii, dokonca aj s mŕtvymi telami jeho pilotov. Roswell si tento príbeh prisvojil, hoci sa incident odohral niečo cez 75 kilometrov od mesta, dokonca bližšie k malej dedinke Corona, s počtom obyvateľov necelých 200. To je dosť málo, takže oficiálnym UFO mestom sa stal predsa len Roswell.

Celý príbeh sa začal 25.júna 1947 rozprávaním pilota Kennetha Arnolda, ktorý vyhlásil, že počas letu spozoroval zvláštny objekt blízko Mount Rainer. Pohyboval sa rýchlo a celkom nehlučným spôsobom. Hneď sa začali v médiách šíriť rôzne dohady o pôvode objektu. Už o pár dní  farmár William Brazel  našiel na svojom ranči a všade navôkol roztrúsené trosky ako po nehode malého lietadla. So svojimi zisteniami sa zdôveril šerifovi, ktorý sa obrátil vyššie a výsledkom bolo pár dní väzenia pre Brazela. Prinútili ho mlčať o všetkom, čo videl.  

Trosky boli údajne dopravené práve na spomínanú vojenskú základňu. To už ale noviny na titulnej strane priniesli správu o lietajúcom tanieri. Hoci boli správy hneď dementované a označené za nepravdivé, už nikto nevymaže vetu zo San Francisco Chronicle z 9.júla 1947: „Mnohé chýry o lietajúcich tanieroch sa včera stali skutočnosťou, keď sa spravodajskej službe 509. bombardérskej skupiny 8. leteckého zboru vojenského letiska v Roswelli podarilo vďaka spolupráci miestneho farmára a šerifa získať jeden tanier.“ Samozrejme, že oficiálne miesta túto skutočnosť nikdy nepotvrdili. Napriek tomu sa stále objavovali nové dôkazy a svedkovia.

Ďalšie verzie príbehu

Trosky boli nesporné a bolo treba podať adekvátne vysvetlenia. Ako reakcia na správu o UFO vyšla oprava, že vlastne išlo o havarovaný meteorologický balón. Dalo by sa povedať, že aj keď to nikoho neuspokojilo, nastal aký taký pokoj. Ďalším kto rozdúchal záujem  okolo Roswellu bol Barney Barnett. Ten v roku 1980 už síce nebol medzi živými, ale jeho spomienky oprášil Charles Berlitz v knihe Roswellský Incident. Barnett v ňom hovorí dokonca o novom mieste havárie a to v Socorre, taktiež v Novom Mexiku. Lenže k tomu pridal aj pikantnú spomienku, že tu bolo nájdené celé UFO aj mŕtvymi telami mimozemšťanov. Nové Mexiko sa tak svojej mimozemskej histórie len tak ľahko nezbaví. Verzia A mimozemského príbehu  tvrdí, že blízko Roswellu havarovalo UFO. Verzia B tvrdí, že havária sa stala sv Socorre a pri Roswelle sa našli len zvyšky trosiek. Verzia C hlása, že ten skutočný príbeh bola práve Barnettova verzia a Roswell slúžil len na odvrátenie pohľadov od skutočného objavu v Socorre. Oficiálna verzia z US Air Force opäť prišla s logickým vysvetlením, v podobe skúšobného balónu plného umelých figurín. Tiež sa pýtate, prečo by k tomu vôbec bolo potrebné zaujímať nejaké stanovisko, ak sa nič také nestalo? Lenže okrem báchoriek je tu aj videofilm.

V roku 1990 vyšiel na svetlo sveta 17 minútový čiernobiely dokument, ktorý mal dokazovať, že mimozemské telá v roku 1947 pitvali americkí vedci. Jeho autorom bol Ray Santilli. Sám však znížil hodnotu svojho diela, keď v roku 2006 vyhlásil, že naozaj nejde o originálne zábery. Napriek tomu trvá na skutočnosti, že k výrobe filmu použil autentický materiál. Koniec koncov, čo iné mu zostávalo. Vlieva tak nádej, že predsa len niekde v Novom Mexiku je miesto, kam prídu cestovatelia zo vzdialených galaxii hľadať svojich stratených predkov.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.