Choď na obsah Choď na menu
 


dohady

30. 6. 2012

 

Je teleportácia len fantáziou?

Je teleportácia ľudí a objektov len zbožným želaním autorov sci-fi?

Zatiaľ možno áno, ale kvantová fyzika nikdy nevylúčila, že by existencia dokonale identickej kópie, teda základ myšlienky teleportácie, nebola možná aj u omnoho väčších objektov než sú fotóny alebo elementárne častice.

O preskúmaní efektu takzvanej kvantovej previazanosti alebo prepletenosti sa teraz pokúšajú vedci z postupimského Ústavu Maxa Plancka pre gravitačnú fyziku a Leibnizovej univerzity v Hannoveri.

Rovnaké čísla na kockách 

O čo ide pri tomto pokuse? Základom je myšlienkový experiment, ktorý v roku 1935 spravil Albert Einstein s Borisom Podolským a Nathanom Rosenom.

Predpokladali pri ňom, že na základe kvantovej mechaniky môžu byť dva objekty takmer tajomne spojené, a to bez ohľadu na vzdialenosť.

V stave nepredvídateľného konania sa tak môžu správať dokonale identicky. Teoreticky je tak možné, že na dvoch kockách vrhaných na stôl v rôznych miestnostiach padne vždy rovnaké číslo.

Einstein: Je to strašidelné

Sám Einstein princíp kvantovej previazanosti, známy tiež pod odborným pojmom EPR nelokalita, označil za "strašidelné spojenie na diaľku".

Experti z Postupimu a Hannoveru, ktorí svoj najnovší experiment popísali v odbornom časopise Physical Review Letters, chcú "naučiť" identicky sa správať dve zrkadlá zavesené vo vákuu na kyvadielkach z kremíkových vlákien.

Rozhýbať by ich mal laserový lúč, ktorého dopad zaistí aj presné meranie "správania" zrkadiel v uzavretej sústave. "Keby sa nám podarilo nájsť previazanosť medzi zrkadlami, šlo by o malú senzáciu," povedal v tlačovej správe k experimentu Roman Schnabel z postupimského ústavu.

Podobné experimenty ako Nemci robí aj Rakúšan Anton Zeilinger, ktorý pred desiatimi rokmi uskutočnil v Innsbrucku vôbec prvú kvantovú teleportáciu fotónu.

Či sa ale v budúcnosti podarí prenášať celé objekty, nie je vôbec isté. Jasno v tom nemajú ani vedci. Napríklad britský fyzik Roger Penrose tvrdí, že kvantovo-mechanické javy aj tak vyruší gravitácia. Riadená kvantová teleportácia má však aj tak veľkú budúcnosť napríklad v počítačových čipoch alebo medicíne.

Prišla sa mŕtva Majka rozlúčiť?!

Až teraz to prezradili! Mrazivé veci sa udiali dva dni po zmiznutí Majky Guráňovej († 24) u jej rodičov. Fotka s jej podobizňou, ktorú mala jej mamina na nočnom stolíku, sa záhadne zmenila!

VPRAVO - zmenená fotka po smrti. VĽAVO - pôvodná fotka pred smrťou.

Majka zmizla bez stopy 9. októbra. Dva dni nato o jedenástej večer, mala jej mama zvláštne pocity a uzrela niečo, na čo nikdy v živote už nezabudne. „Niečo zo mňa vysávalo energiu, išlo to od nôh. Nedokázala som sa ani pohnúť. Ako keby mi niekto chcel vytiahnuť srdce, bolo to hrozné. Majku som jasne videla pred sebou,“ opísala ten večer pani Iveta. 
Mráz po chrbte behá aj pri zaujímavom zistení rodiny, že v ten večer sa jedna fotka Majky zmenila! Od pôvodnej sa líšila tým, že zrazu bolo na krku vidieť červené fľaky. „Hneď sme si zmenu fotky všimli,“ šokujú rodičia. Až teraz, keď zistili, ako ich dcéra zomrela, vedia, čo sa s fotkou stalo. Ich dcéra im dala znamenie, že s ňou nie je niečo v poriadku. 
Majku našli po necelých dvoch mesiacoch od jej zmiznutia v ružomberskej časti Polík! Vrah jej podľa polície po útoku stolárskym pilníkom dal na hlavu igelitovú tašku, ktorú lepiacou páskou obviazal okolo krku. Dievčina sa tak zadusila. K hroznému činu sa polícii priznal Tomáš B. (20) z Ružomberka, začo mu hrozí 20 rokov až doživotie.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.