Choď na obsah Choď na menu
 


Jezuiti si volia vlastného čierneho pápeža

31. 1. 2008

 

Rím - V Ríme sa v pondelok zišlo 225 delegátov apoštolskej rehole Spoločnosť Ježišova. Jezuiti z celého sveta sa stretli, aby si zvolili nového generálneho predstaveného, prezývaného "čierny pápež".
Túto prezývku má generálny predstavený jezuitov nielen vďaka sutane, ktorá je vždy čiernej farby na rozdiel od pápežovej bielej, ale aj vďaka celosvetovému vplyvu, ktorý majú obaja zvyčajne až do svojej smrti.

 

Jezuitský rád je najväčším a zrejme aj najvplyvnejším, hoci kontroverzným, katolíckym rádom.

Tohtoročná generálna kongregácia, ako sa volebné zhromaždenie nazýva, sa od minulých odlišuje tým, že súčasný generálny predstavený rádu 79-ročný Peter-Hans Kolvenbach dostal od pápeža Benedikta XVI. povolenie odísť pre vysoký vek na odpočinok.
Holanďan Kolvenbach zastáva funkciu od roku 1983 a získal si široké uznanie za to, že previedol jezuitov cez jedno z najzložitejších období v ich 468-ročnej histórii.

 

Jeho charizmatický predchodca, Bask Pedro Arrupe, mal s predchádzajúcim pápežom Jánom Pavlom II. niekoľko konfliktov. Keď začiatkom 80. rokov prekonal Arrupe porážku, pápež Ján Pavol II. vymenoval do čela rádu osobného vyslanca, aby sa ubezpečil, že budú mať jezuiti správne smerovanie, čo však vtedy niektorí z nich odsúdili ako "pápežov výnimočný stav".

Základné fakty o jezuitoch
  • Rád bol založený v roku 1540 Španielom sv. Ignácom z Loyoly.
  • Pápež Klement XIV. v roku 1773 pod nátlakom takmer celej Európy rád zrušil, obnovil ho v roku 1814 pápež Pius VII.
  • Jezuiti riadia mnohé prestížne stredné školy i univerzity vo svete a vydávajú intelektuálne časopisy.
  • Pápež Ján Pavol II., ktorý zomrel v roku 2005, sa dostal s jezuitmi do sporu. Podľa neho sa rád stal príliš nezávislý, ľavicový a politicky orientovaný, osobitne v Latinskej Amerike.
Kolvenbachovi jezuiti vďačia za obnovenie dobrých vzťahov s Vatikánom v uplynulých 25 rokoch a za riešenie problematického úbytku ich členov.

 

Očakáva sa, že Kolvenbachovho zástupcu si jezuiti zvolia do polovice januára. Cirkevné médiá ako jedného z jeho možných nástupcov spomínajú Lisberta D'Sousu z Indie, podľa niektorých jezuitov nadišiel čas, aby rád riadil predstaviteľ rozvojového sveta.

"Rozvojový svet je nielen centrom pôsobenia jezuitov, ale aj cirkvi," napísal americký páter James Martin v týždenníku U.S. Jesuits. "Zvolenie generálneho predstaveného z rozvojového sveta by bolo zaujímavé ako možný precedens pred budúcim pápežským konkláve, nech už bude kedykoľvek," napísal.
 
 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.