Choď na obsah Choď na menu
 


Zaváranie

26. 4. 2009

 

Zavára podľa starých receptov

Vychýrenou špecialistkou v širokom okolí na zaváranie a varenie džemov je Budkovčanka Mária Adamová (52).

 

„Skúste zavárať ako ja, podľa receptúry starých mám. Ovocie je lahodné a aj dobre vyzerá. Sirup v zaváranine je pekne červený,“ tvrdí pani Mária. 

Jej lahôdky ochutnal už nejeden maškrtný jazýček a po netradičných zaváraných orechoch sa vždy len tak zapráši. V lete zavára všetko, čo sa dá. Teraz sú to červené ríbezle a maliny. Tajomstvo jej vynikajúcich zaváranín je v receptoch starých materí.

„Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte.

 

Recepty na zaváranie

Kompóty

Broskyňový kompót v mede
Potrebujeme * zrelé broskyne * 1 l vody * 250 g cukru * 250 g medu * rum

Ako na to?
* Pekné, tvrdé broskyne ponoríme na chvíľu do vriacej vody, olúpeme ich, rozpolíme a poukladáme do pohárov. Vodu s cukrom a medom povaríme a broskyne zalejeme vychladnutým roztokom. Do každého pohára dáme niekoľko olúpaných rozdrvených jadier a 2 PL rumu. Dobre uzavrieme a dáme do hrnca s dierkovanou vložkou a od bodu varu sterilizujeme 10 minút alebo 25 minút pri teplote 85 °C. V hrnci necháme vychladnúť.

Hroznový kompót
Potrebujeme * 450 g hrozna * 1 l vody * 300 g cukru

Ako na to?
* Na zaváranie sú vhodné prakticky všetky stolové a muštové sorty hrozna, ktoré sa u nás pestujú, aj keď výhodnejšie sú veľkoplodé sorty. Veľmi znečistené hrozno pred odstopkovaním umývame, aby sme odstránili postrekové látky a nečistoty. Dobre umyté bobule už potom nemusíme umývať.

Pri odstopkovaní zdravé bobule opatrne odtrhneme od stopky a ukladáme priamo do pohárov, ktoré mierne potriasame a zalejeme nálevom z vody a cukru.

Bobule hrozna pri vyššej teplote praskajú, takže kompót je nevzhľadný a nechutný, preto sa musí sterilizovať opatrne.

Sterilizujeme pri teplote 75 až 80 °C asi 15 minút.

Hruškový kompót
Potrebujeme * 2 kg hrušiek * 2 l vody * 0,5 kg cukru

Ako na to?
* Hrušky umyjeme, olúpeme, rozpolíme a odstránime jadrovníky. Vodu privedieme do varu , hrušky do nej na chvíľu ponoríme, potom ich schladíme v ľadovej vode a necháme odkvapkať. Ovocie naukladáme do fl iaš. V hrnci povaríme vodu s cukrom asi 5 minút a sirup necháme mierne vychladnúť. Ovocie potom zalejeme sirupom tak, aby bolo celé zakryté. Poháre dobre uzavrieme a sterilizujeme asi 25 minút pri teplote 90 °C.

Medové marhule
Potrebujeme * 2 kg marhúľ * 400 g medu * 1 l vody

Ako na to?

* Zrelé, ale dostatočne tvrdé marhule dobre poumývame a poukladáme do pohárov.

Zalejeme ich horúcim roztokom vody a medu a až po vychladnutí uzavrieme a sterilizujeme.


Slivkový kompót so škoricou
Potrebujeme (na 4 poháre po 200 ml) * 1 kg vykôstkovaných sliviek * trochu škorice * trochu pomôcky na
konzervovanie * 625 ml vody * 200 g cukru * 2 kl červeného vínneho octu
Ako na to?
* Slivky nakrájame na ľubovoľne veľké kúsky a rozdelíme do zaváracích pohárov. Do každého pohára nasypeme na špičku noža škorice a pomôcky na konzervovanie. Prevaríme vodu s cukrom a octom a ihneď nalejeme na slivky až po okraj. Poháre uzavrieme, trochu nimi potrasieme, postavíme ich do plechu na pečenie, ktorý naplníme do výšky 2 cm horúcou vodou a vložíme do spodnej polovice predhriatej rúry. Zavárame pri teplote 90 °C asi 60 minút.

Brusnicový kompót
Potrebujeme * 3 kg brusníc * 1 kg hrušiek * 1,5 kg kryštálového cukru * 15 klinčekov
Ako na to?

* Brusnice umyjeme, necháme odkvapkať a dáme ich do hrnca a necháme variť, aby pustili šťavu. Potom pridáme cukor, hrušky nakrájané na tenké mesiačiky, klinčeky a necháme ešte 15 - 20 minút povariť.

Vznikne hustá zmes, ktorú plníme do fliaš a sterilizujeme 15 minút. Keď zmes plníme do fl iaš, treba ju stále miešať a dávať do pohárov aj husté brusnice aj šťavu.

Kompót z plodov bazy čiernej
Potrebujeme * 0,5 kg zrelej bazy * cukor * mletú škoricu * vodu
Ako na to?
* Zrelé plody bazy natrháme aj so stopkami, dôkladne ich opláchneme a pomocou vidličkyoddelíme plody od stopiek. Plody potom nasypeme do pohárov od detskej výživy a poriadne nimi potrasieme. Poháre naplníme do výšky asi 3/4 cm pod okraj. Do každého pohára dáme 2 kl cukru, na špičku noža škorice a zalejeme vodou. Uzavrieme a sterilizujeme 15 minút pri teplote 75 °C.

Slivkový kompót s vínom
Potrebujeme * slivky * 750 ml vody * 750 ml červeného vína * 750 g kryštálového cukru * kúsok celej vanilky * kúsok celej škorice * niekoľko klinčekov
Ako na to?
* Pekné, tvrdé, ale zrelé slivky umyjeme, zbavíme stopiek a poukladáme do pohárov. Vodu, víno, cukor, vanilku, škoricu a voňavé klinčeky dobre povaríme, necháme vychladnúť a precedíme. Týmto roztokom zalejeme slivky, poháre dobre uzavrieme a uložíme do zaváracieho hrnca s dierkovanou vložkou a od bodu varu sterilizujeme 30 minút pri teplote 80 °C.


Rebarborový kompót
Potrebujeme * 1 kg olúpanej rebarbory * 0,5 kg cukru * kôru z polovice citróna * škoricu
Ako na to?
* Rebarboru pokrájame na asi 2 cm dlhé kúsky. Zalejeme ich vodou, zasypeme cukrom, pridáme citrónovú kôru a škoricu. Varíme, až kým rebarbora zmení farbu a cukor sa roztopí. Odstavíme z ohňa a necháme vychladnúť. Studenú rebarboru aj s nálevom a pásikmi kôry dáme do pohárov, ktoré uzatvoríme a sterilizujeme 20 až 30 minút pri teplote 90 °C.

Ako na to? 2.X
* Dočista umyté stonky listov olúpeme, potom ich nakrájame asi na 3 cm dlhé kusy a uložíme do flaš. Uvaríme 40 % cukrový sirup, ktorým kusy rebarbory za horúca zalejeme vo fľašiach a pridáme trochu citrónovej šťavy alebo niekoľko klinčekov. Potom fľaše uzavrieme a vo vodnom kúpeli sterilizujeme.


Jablkový kompót
Potrebujeme * jablká * kyselinu citrónovú * škoricu * klinček Na nálev * 1 l vody * 600 g cukru * kl kyseliny citrónovej

Ako na to?
* Umyté jablká odstopkujeme, ošúpeme škrabkou na zemiaky, rozrežeme na štvrtiny až osminky a nožom alebo lyžičkou odstránime jadrovníky. Po ošúpaní a rozrezaní sa musia jablká ponoriť do vody okyslenej kyselinou citrónovou. Vo vode sa nesmú jablká dlho namáčať, aby sa nevylúhovali cenné látky. Surové alebo krátko povarené odkvapkané jablká vo vode poukladáme do pohárov, na ktorých dno môžeme dať plátok citróna, malý úlomok škorice, prípadne celý alebo rozrezaný klinček. Poháre plníme tak, aby horná potlačená vrstva siahala 5 až 10 mm od okraja pohára.

Sterilizujeme pri teplote 80 až 85 °C 15 až 25 minút.

Jablkový kompót  2.X

Potrebujeme* 40 g masla * 2 veľké jablká (pevný druh) * 300 ml jablkovej šťavy * 1 PL hrozienok * 1 PL cukru * štipku mletej škorice

Ako na to?
* Jablkovú šťavu varíme prikrytú 2 minúty na prudkom ohni. Hrozienka umyjeme a namočíme do horúcej šťavy. Jablká obielime, odstránime jadrovníky a nakrájame na rezance. Šťavu z hrozienok zlejeme a zmiešame s jablkami, polovicou masla, cukrom a škoricou. Všetko prikryjeme a varíme 6 minút na miernom ohni. Občas zamiešame, aby jablká rovnomerne zmäkli. Kompót podávame vlažný.

Jarabinový kompót
Potrebujeme * jarabiny * 1 l vody * 1,5 kg cukru

Ako na to?
* Odstopkované jarabiny vylúhujeme aspoň hodinu v dvoch vodách alebo ich krátko povaríme vo vode, aby sa odstránila nežiaduca chuť. Odkvapkané plody plníme do pohárov s menším objemom, mierne ich pri plnení potlačíme. Zalejeme nálevom z cukru a vody, sterilizujeme 10 - 15 minút pri teplote 80 °C. Kompót po sterilizácii necháme voľne na vzduchu vychladnúť.


Čučoriedkový kompót

Potrebujeme * čučoriedky * 1 l vody * 600 g cukru

Ako na to?
* Plody opatrne umyjeme a povyberáme zelené bobule, listy a iné nečistoty. Po odkvapkaní ich plníme do menších pohárov za mierneho potriasania až po vrch. Pri príprave kompótu môžeme použiť nálev z vody a cukru alebo plody zasypať cukrom a zaliať vodou. Sterilizujeme 15 minút pri teplote 80 - 85 °C.

Kompót zo zelených vlašských orechov
Potrebujeme * nedozreté orechy * 1 l vody * 2 kg cukru * škoricu * klinčeky

Ako na to?
* Nedozreté zelené vlašské orechy umyjeme, zalejeme studenou vodou a necháme 14 dní vylúhovať. Vodu denne meníme. Ku koncu lúhovania má byť šupka orechov hnedá až čiernohnedá. Orechy scedíme, necháme odkvapkať a varíme ich vo vode. Potom ich necháme vychladnúť v studenej vode a odkvapkať. Orechy naložíme do pohárov, zalejeme ich horúcim nálevom z vody a cukru, prípadne k nim pridáme kúsky škorice a klinčeky. Poháre uzavrieme a sterilizujeme 20 – 40 minút pri teplote 95 °C.

Jablkový kompót s ríbezľami a mandlami
Potrebujeme * 1,6 kg jabĺk * 200 g červených ríbezlí * limetku * citrón * hrsť olúpaných mandlí nakrájaných na polovice * 1 l vody * 300 g cukru * 4 kúsky škorice * kyselinu citrónovú

Ako na to?
* Vodu a cukor uvaríme. Jablká umyjeme, nelúpeme ich, ale nakrájame na štvrtiny. Odstránime stopku, jadrovník a zvyšok okvetia a kúsky vložíme do vody s trochou kyseliny citrónovej. Ríbezle umyjeme a odstopkujeme. Citrón dôkladne umyjeme a olúpeme tak, aby sme z kôry získali špirálku. Limetku len umyjeme a spolu s citrónom nakrájame na kolieska. V niektorých kúskoch jabĺk urobíme nožom kapsičku, do ktorej vložíme polovicu mandle. Potom jablká naložíme do pohárov, pridáme k nim ríbezle, kolieska citrónu a limetky, špirálku citrónovej kôry, ktorú omotáme okolo kúskov škorice. Všetko zalejeme teplým nálevom a sterilizujeme 20 minút pri teplote 80 °C. Potom obrátime poháre hore dnom a necháme vychladnúť.


Opité hrušky
Potrebujeme * 1,5 kg pevných zrelých hrušiek * 0,5 l vody * 250 g cukru * vanilkový cukor * 300 ml rumu * šťavu z citróna
Ako na to?
* Vodu s cukrom a polovicou dávky rumu uvaríme a do vychladnutého nálevu nalejeme zvyšný rum. Hrušky olúpeme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame na rezy. Ihneď ich vložíme do citrónovou šťavou okyslenej vody, aby nezhnedli. Potom ich nakladáme do pohárov, zalejeme nálevom a sterilizujeme asi 15 minút pri teplote 85 °C.

Brusnice vo vlastnej šťave
Potrebujeme * 1 kg brusníc * 0,5 kg cukru * citrón
Ako na to?
* Brusnice preberieme, opláchneme pod tečúcou vodou a necháme odkvapkať. Vložíme ich do misy, pridáme cukor, premiešame a necháme asi hodinu odležať. Keď brusnice pustia šťavu, dáme ich do kastróla a varíme zvoľna vo vlastnej šťave až do sklovitej konzistencie. Potom ich scedíme. Citrón nakrájame aj s kôrou na tenké kolieska. Brusnice naložíme do pohárov a prekladáme ich kolieskami citróna. Roztok z brusníc ešte prevaríme, zoberieme z neho penu a zalejeme ním brusnice v pohároch. Uzavrieme a uložíme na tmavé a chladné miesto.

Polené slivky vo vlastnej šťave
Potrebujeme * slivky * cukor * vodu
Ako na to?

* Slivky umyjeme, zbavíme stopiek, nerezovým nožom ich rozpolíme a odkôstkujeme. Naložíme ich do litrových pohárov rezom dolu. Do každého pohára pridáme 70 g cukru a 2 PL vody. Sterilizujeme 30 minút pri teplote 95 °C.

Trnkový kompót
Potrebujeme * trnky * vodu * kryštálový cukor * kyselinu citrónovú
Ako na to?
* Úplne zrelé a zmäknuté trnky umyjeme, naložíme do pohárov a zalejeme roztokom 450 g cukru a 5 g kyseliny citrónovej v 1 l vody. Sterilizujeme pri teplote 85 °C asi 25 minút.


Sterilizované strúhané jablká
Potrebujeme * jablká * kyselinu citrónovú Na nálev * 1 l vody * 0,5 kg cukru

Ako na to?
* Umyté, spravidla nešúpané jablká nastrúhame na rezanku hrubú asi 2 mm a ponoríme do mierne okyslenej vody.

Dobre odkvapkanú rezanku čo najpevnejšie natlačíme do pohára až po vrch a zalejeme nálevom, ktorého hladina má siahať 5 až 10 mm pod okrajpohára. Nastrúhané jablká môžeme sterilizovať aj s malým prídavkom vody, potom dostaneme tzv. dusené jablká. Sterilizujeme pri teplote 80 až 85 °C 25 minút.

 

Zelenina a huby

Nakladané kyslé uhorky
Potrebujeme (na 4 poháre po 250 ml) * 1 kg malých uhoriek * 2 PL soli na posypanie * trochu čerstvého kôpru * trochu estragónu * trochu horčicového semienka * niekoľko bobkových listov * niekoľko guliek čierneho korenia * 1/2 cibule nakrájanej najemno * trochu pomôcky na konzervovanie * 750 ml vody * 380 ml octu * 2 PL cukru * 2 PL soli na nálev

Ako na to?
* Uhorky umyjeme, necháme odkvapkať, potom premiešame so soľou a necháme cez noc odležať. Potom ich rozdelíme spolu s bylinkami, korením a cibuľou do zaváracích pohárov. Do každého pohára pridáme na špičku noža pomôcky na konzervovanie.

Prevaríme vodu s octom, cukrom a soľou a horúci nálev ihneď nalejeme na uhorky až po okraj. Poháre uzavrieme, trochu nimi potrasieme, postavíme ich do plechu na pečenie, ktorý sme naplnili do výšky 2 cm horúcou vodou a vložíme do spodnej polovice predhriatej rúry. Zavárame pri teplote 100 °C asi 80 minút.

Pikantná zelenina
Potrebujeme * 2 červené papriky * 2 zelené papriky * 2 žlté papriky * 4 menšie cibule * 2 cukiny * 4 mrkvy * 250 g kapusty * balíček pikantného fixu
Ako na to?
* Papriky umyjeme, očistíme a nakrájame na prúžky. Cibuľu, mrkvu a cukiny olúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Kapustu umyjeme a nakrájame na tenké prúžky. Všetku zeleninu dôkladne premiešame a natlačíme do pohárov. Zálievku z pikantného fixu pripravíme podľa návodu na obale. Hotovým horúcim nálevom zeleninu zalejeme a poháre uzavrieme.

Kečup
Potrebujeme * 2 kg paradajok * 250 g cibule * 3 mäsité červené papriky (môže byť aj feferónka) * cviklu * kúsok škorice * 4 klinčeky * 10 zrniek nového korenia * 5 zrniek čierneho korenia * 3 bobkové listy * kúsok badiánu * 2 kl sladkej papriky * 125 ml octu * PL horčice * PL solamylu * 2 kl soli * 200 g cukru
Ako na to?
* Paradajky, cibuľu, papriku, feferónku a ošúpanú surovú cviklu pokrájame a dáme variť. Škoricu, klinčeky, nové korenie, čierne korenie, bobkový list a badián dáme do gázy alebo do kúska plátna, zaviažeme a varíme spolu so zeleninou asi 2 hodiny. Uvarené suroviny okrem korenín prepasírujeme, pridáme sladkú papriku a cukor a znovu ich dáme variť. Počas varenia a keď je cukor rozpustený, pridáme nálev z octu, horčice, soli a solamylu. Necháme prejsť varom. Horúce dáme do pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 10 minút.

Nakladané klásky mladej kukurice
Potrebujeme (na pohár s veľkosťou 0,5 l) * 200 g kláskov kukurice * 20 g soli Na nálev * 1/2 PL kryštálového cukru * 60 ml octu * 20 ml vínneho octu

Ako na to?

* Klásky premiešame so soľou a necháme odležať. Potom kukuricu opláchneme, osušíme a vložíme spolu s lístočkami bazalky do pripraveného pohára. Zmiešame 1/2 PL kryštálového cukru, ocot, vínny ocot z červeného vína, zmes doplníme vodou na 300 ml a necháme zovrieť. Marinádu zalejeme kukuričné klásky.


Nakladaná tekvica v pomarančovej šťave
Potrebujeme * 3 kg tekvice * 2 PL kyseliny citrónovej * vodu * 1 l pomarančového džúsu * 0,5 kg cukru

Ako na to?
* Tekvicu zbavenú šupky a jadier nakrájame na rovnako veľké kocky, zmiešame ich s kyselinou citrónovou a zalejeme vodou tak, aby bola ponorená. V chlade ju necháme odležať 24 hodín. Potom vodu z tekvice zlejeme, k tekvici pridáme pomarančový džús s cukrom a varíme asi 10 minút. Potom tekvicu naložíme do pripravených pohárov a sterilizujeme pri teplote 80 °C 15 - 20 minút. Horúce poháre obrátime hore dnom a necháme vychladnúť.

Zaváraná cvikla
Potrebujeme * 5 kg j cvikly * 1 l vody * 150 ml octu * 120 g kryštálového cukru * kl rasce * kl feniklu * kl soli * chren podľa chuti
Ako na to?
* Cviklu uvaríme do mäkka a postrúhame ju na strúhadle. Potom uvaríme nálev a necháme ho vychladnúť. Potom cviklu zalejeme nálevom a premiešame. Dáme do zaváraninových pohárov a sterilizujeme. Ak máme radi chren, nastrúhame ho do cvikly pri podávaní alebo pred zaváraním.


Kapustovo-mrkvový šalát

Potrebujeme * 4 kg postrúhanej kapusty * 1 kg postrúhanej mrkvy * 0,5 kg cibule Na nálev * deko * 0,5 kg kryštálového cukru * 0,5 l octu * 1 l vody
Ako na to?
* Postrúhanú kapustu, mrkvu a cibuľu zmiešame. Prevaríme suroviny na nálev, po vychladnutí ich precedíme a nalejeme na zmes. Necháme odstáť 24 hodín. Potom šalát naložíme do fl iaš a sterilizujeme 20 minút.


Zaváraná červená kapusta
Potrebujeme * 9 -10 kg červenej kapusty * 0,5 l octu * 550 - 600 g kryštálového cukru * deko * 2 l vody

Ako na to?
* Kapustu najprv nastrúhame a necháme do večera odležať. Večer ju zalejeme horúcim nálevom z uvareného octu, kryštálového cukru, deka a 2 litrov vody. Ráno naplníme do pohárov (netlačíme veľmi) a sterilizujeme 7 minút.


Sterilizovaný karfiol
Potrebujeme * karfiol * trochu octu * uhorky * červenú papriku * 750 ml vody * 250 ml octu * 20 g soli * 30 g kryštálového cukru * bobkový list * trochu horčicových semienok

Ako na to?
* Karfiol rozobraný na ružičky dáme na 20 minút do mierne osolenej vody. Potom ho vyberieme a vhodíme na 5 minút do vriacej vody s malým množstvom octu. Vyberieme a vychladnutý ukladáme do pohárov spolu s kolieskami nakrájanej uhorky a pokrájanou červenou paprikou. Vodu, ocot, soľ, cukor, bobkový list a horčicové semienka povaríme. Vychladnutým nálevom zalejeme naplnené poháre. Uzatvoríme a od bodu varu sterilizujeme 15 minút.


Huby s paprikou a cibuľou
Potrebujeme * 1,8 kg rôznych húb * 600 g cibule * 0,5 kg paprík * 150 g cukru * 250 ml oleja * kečup * malý rajčiakový pretlak Na nálev * 200 ml octu * 200 ml vody * bobkový list * 3 klinčeky * 3 zrnká čierneho korenia * 5 zrniek nového korenia * 30 g soli
Ako na to?
* Huby nakrájame na plátky, cibuľu na kolieska, papriku na prúžky. Pridáme cukor, olej, kečup a pretlak, premiešame a naložíme zmes do pohárov. Zalejeme prevareným nálevom a sterilizujeme 15 minút.


Huby v oleji
Potrebujeme * 0,5 l bieleho vínneho octu * 250 ml vody * 3 strúčiky cesnaku kl čierneho korenia * 2 kl soli * čerstvý alebo sušený tymian * 1 kg tvrdších húb * 2 pásiky citrónovej kôry * bobkový list * olivový olej
Ako na to?
* Do vody dáme všetky ingrediencie okrem citrónovej kôry a povaríme asi 15 minút.

Pridáme huby (väčšie prekrojíme na polovice) a varíme ďalších 10 minút. Potom scedíme, huby vložíme do pohárov a do každého pridáme kúsok citrónovej kôry. Olej zohrejeme na teplotu 80 °C a opatrne ho nalejeme do pohárov tak, aby huby boli úplne ponorené. Poháre uzavrieme a odložíme na chladné miesto, kde vydržia až 12 mesiacov. Podávame napríklad s cestovinami. Olej, ktorý získa lahodnú hubovú príchuť, môžeme použiť do rozličných šalátov.


Nakladané huby
Potrebujeme (na 4 poháre po 250 ml) * 200 g očistených kuriatok * 300 g očistených hríbov * trochu tymianu * trochu majoránu * zopár lístkov bazalky * trochu pomôcky na konzervovanie * 750 ml vody * 180 ml červeného vínneho octu * 3 kl soli * 2 PL cukru * kocku zeleninového bujónu * 4 PL olivového oleja
Ako na to?
* Huby nakrájame na ľubovoľne veľké kúsky a rozdelíme ich do zaváracích pohárov. Do každého pohára nasypeme na špičku noža pomôcky na konzervovanie. Prevaríme vodu s octom, soľou, cukrom, korením a kockou bujónu, horúci nálev ihneď nalejeme na huby a pridáme PL oleja do každého pohára. Poháre uzavrieme, trochu nimi zatrasieme, postavíme ich na plech na pečenie, ktorý sme naplnili do výšky 2 cm horúcou vodou a dáme do spodnej polovice predhriatej rúry. Zavárame 70 minút pri teplote 95 °C.


Džemy

Čučoriedkový (brusnicový) džem
Potrebujeme * čučoriedky alebo brusnice * 600 g cukru na 1 kg ovocia
Ako na to?
* Čučoriedky alebo brusnice vytriedime, odvážime, operieme, vyberieme na sito a varíme ich v smaltovom hrnci za stáleho miešania do hustej konzistencie. Do zahustenej šťavy pridáme potrebné množstvo cukru a ďalej varíme 10 minút od začiatku varu. Za horúca plníme do pohárov, uzavrieme a necháme vychladnúť.

Šípkový džem
Potrebujeme (na 2 poháre po 500 ml)
* 800 g šípok * 0,5 kg jabĺk * kôru a šťavu z pomaranča * 0,5 kg želírovacieho cukru
Ako na to?
* Šípky odstopkujeme a starostlivo zbavíme okvetia, umyjeme, necháme odkvapkať, prekrojíme na polovice, vydlabeme semienka a s 250 ml vody varíme asi 20 minút domäkka. Hmotu pretrieme sitom a odvážime 500 g šípkového pyré.
Jablká olúpeme, vykrojíme jadrovníky a pokrájame ich na malé kocky. V hrnci zmiešame jablká so šípkovým pyré, cukrom, pomarančovou šťavou a kôrou a privedieme do varu. Varíme pozvoľna asi 3 minúty. Horúce naplníme B do pohárov a ihneď uzavrieme.

Jablkovo-hruškový džem s vodkou
Potrebujeme (na 4 poháre po 250 ml) * 0,5 kg jabĺk * 0,5 kg hrušiek * 150 ml vodky * kl kyseliny citrónovej * balíček želírovacieho cukru

Ako na to?

* Jablká a hrušky umyjeme, ošúpeme, nakrájame na malé kúsky (prípadne nastrúhame) a odvážime (po 0,5 kg z každého ovocia). Ovocie a kyselinu citrónovú zmiešame v hrnci so želírovacím cukrom. Všetko privedieme za stáleho miešania do varu a necháme 5 minút povariť, pričom neprestávame miešať. Potom dáme dolu z platne. Pridáme vodku a dobre premiešame. Prípadnú penu odoberieme a džem plníme do pripravených pohárov. Uzavrieme, otočíme hore dnom a necháme približne 5 minút stáť na viečku.


Pomarančový džem
Potrebujeme * 1 kg pomarančov * 50 g cukru * 100 ml koňaku
Ako na to?
* Pomaranče dobre umyjeme, olúpeme, kôru zbavíme veľkej časti bielej dužiny a varíme ju do mäkka postupne v 3 vodách (vždy zlejeme a dáme čistú vodu). Dužinu zbavenú jadier nakrájame, podlejeme vodou a zvoľna varíme. Potom pridáme cukor, pridáme na rezance nakrájanú kôru a uvaríme dohusta. Džem ešte za horúca plníme do nahriatych fľaštičiek.


Mangový džem
Potrebujeme * 1,5 kg manga * 3 hrnčeky cukru * 1/4 hrnčeka citrónovej šťavy

Ako na to?
* Mangá olúpeme a dužinu nakrájame, pridáme cukor a citrónovú šťavu a pomaly varíme asi hodinu. Občas zamiešame. Priebežne skúšame, či džem hustne. Keď sa tak stane, nalievame ho do zohriatych, sterilizovaných pohárov a po vychladnutí uzavrieme.

Slivkový džem s vlašskými orechmi
Potrebujeme * 900 g odkôstkovaných sliviek * 100 ml červeného vína alebo hroznového džúsu * 100 g vlašských orechov * balíček želírovacieho cukru

Ako na to?
* Slivky umyjeme, odkôstkujeme a odvážime 900 g. Nakrájame na malé kúsky, vložíme do hrnca a privedieme do varu. Vylúpané vlašské orechy nasekáme na menšie kúsky a odvážime 100 g. Orechy spolu s cukrom pridáme do hrnca a za stáleho miešania varíme minimálne 3 minúty. Plníme do pohárov a otočíme dnom hore.


Jablkový lekvár
Potrebujeme * 1 kg jabĺk * 400 g kryštálového cukru * 2 lyžice octu
Ako na to?
* Jablká zbavené jadrovníkov zomelieme na mäsovom mlynčeku. Pridáme cukor, ocot a necháme postáť v chlade 24 hodín. Potom hmotu uvaríme do sklovita. Horúci lekvár nalejeme do pohárov a uzavrieme.


Džem z broskýň a hrozna
Potrebujeme * 1 kg broskýň * 200 g hrozna * čerstvý zázvor * 400 g želírovacieho cukru * kl kyseliny citrónovej
Ako na to?
* Broskyne a hrozno sparíme vriacou vodou a olúpeme, rozkrojíme a zbavíme kôstok a jadierok. Ovocie nakrájame na kúsky. Zázvor olúpeme a nastrúhame na hrubom strúhadle. Všetko zmiešame a asi 5 minút varíme. Potom do ešte nie celkom rozvarenej ovocnej hmoty vmiešame želírovací cukor a kyselinu citrónovú a za stáleho miešania varíme ešte 4 minúty. Hotový džem nalejeme do pohárov, uzavrieme a otočíme hore dnom.


Hrušková marmeláda
Potrebujeme * 1 kg olúpaných hrušiek bez jadrovníkov * 2 kl kyseliny citrónovej * 1 balíček želírovacieho cukru * 2 PL rumu
Ako na to?
* Umyté a olúpané hrušky zbavené jadrovníkov rozmixujeme a vložíme do kastróla. Vmiešame kyselinu citrónovú a za stáleho miešania privedieme do varu. Varíme minimálne 3 minúty. Odstavíme z ohňa a primiešame 2 PL rumu. Ihneď plníme do pripravených pohárov, uzavrieme a otočíme na asi 5 minút dnom hore.


Brusnicový džem s koňakom
Potrebujeme (na 4 poháre po 250 ml) * 1,25 kg brusníc * 180 ml vody * 1,25 kg cukru * balíček gelfi xu klasik * 6 PL koňaku
Ako na to?
* Brusnice privedieme spolu s vodou a cukrom za stáleho miešania do varu. Varíme asi 10 minút. Primiešame gelfi x klasik a za stáleho miešania znova povaríme. Dáme dolu z platne a prilejeme koňak. Horúci džem ihneď plníme do pripravených pohárov až po okraj a uzavrieme.


Slivkový lekvár z rúry
Potrebujeme * 2 kg sliviek * 250 g kryštálového cukru * trošku mletej škorice * 20 ml slivkového likéru alebo rumu

Ako na to?
* Ovocie umyjeme, necháme odkvapkať, prerežeme napoly a odkôstkujeme. Dáme ido väčšieho pekáča, posypeme cukrom, škoricou a premiešame. Za častého miešania pečieme pri teplote 180 °C asi 2 hodiny. Horúci slivkový lekvár premiešame s likérom alebo rumom, nalejeme do pohárov, zatvoríme, na 5 minút postavíme hore dnom a necháme vychladnúť.


Citrusové želé
Potrebujeme * 400 ml pomarančovej šťavy (asi z 10 pomarančov) * 200 ml grapefruitovej šťavy (2 grepy) * 150 ml citrónovej šťavy (4
citróny) * 1 kg cukru * 3 PL rumu * 1 kl kyseliny citrónovej * balíček gelfi x klasik
Ako na to?
* Citrusy vytlačíme a šťavu z nich precedíme. Zmiešame ju s gelfi xom a dáme variť. Do vriacej šťavy pridáme cukor s kyselinou citrónovou, premiešame a varíme asi minútu. Odstavíme a primiešame rum. Potom želé naložíme do nahriatych pohárov a ihneď uzavrieme.


Nemiešaný slivkový lekvár
Potrebujeme * 7,5 kg sliviek * 1,5 kg kryštálového cukru * 250 ml octu
Ako na to?
* Odkôstkované slivky premiešame s cukrom, octom a necháme ležať v chlade 24 hodín. Potom ich dáme do pekáča s vyšším okrajom a v rúre „pečieme“ 3 až 3,5 hodiny pri teplote 130 – 150 °C. Horúci lekvár plníme do pripravených fliaš.


Želé z pomarančov s campari
Potrebujeme * 650 ml pomarančovej šťavy * 400 g cukru * 100 ml campari * balíček (25 g) gelfi xu extra
Ako na to?
* Z pomarančov vylisujeme šťavu a odmeriame z nej 650 ml. Nalejeme ju do hrnca, primiešame campari a cukor zmiešaný s gelfi xom extra. Uvedieme do varu a za stáleho miešania varíme najmenej 3 minúty. Potom z povrchu stiahneme penu, želé nalejeme do umytých fľaštičiek, uzavrieme ich viečkami, obrátime hore dnom a necháme stáť do druhého dňa.


Jablkovo-pudingová výživa
Potrebujeme * 3,5 kg * 3,5 l vody * 3 vanilkové pudingy * 600 g kryštálového cukru
Ako na to?
* Najskôr si umyjeme a ošúpeme jablká, zbavíme ich jadrovníkov a nakrájame na menšie kúsky. Potom ich dáme do hrnca, podlejeme vodou a dusíme asi 45 minút. Keď budú mäkké, scedíme ich, ale necháme si asi 0,5 l vody. Tri vanilkové pudingy zmiešame spolu s odloženou vodou z jabĺk, potom nalejeme na jabĺčka, pridáme cukor a všetko spolu rozmixujeme. Potom nalejeme zmes do pripravených pohárov, uzavrieme a necháme odpočinúť hore dnom.


Sirupy a šťavy

Hroznový sirup
Potrebujeme * 400 ml hroznovej šťavy z bieleho hrozna * 600 ml hroznovej šťavy z modrého hrozna * 1,5 kg kryštálového cukru * 15 g kyseliny citrónovej
Ako na to?
* Umyté hrozno bez stopiek vylisujeme, šťavu necháme postáť, aby sa kal usadil. Čistú šťavu precedíme a rýchlo zohrejeme. Po častiach pridávame cukor a stále miešame. Keď sa na povrchu vytvorí pena, odoberieme ju, sirup necháme znova prejsť varom a hneď odstavíme. Nalejeme do pripravených čistých fliaš, dobre uzatvoríme. Odložíme na tmavé, chladné a suché miesto.

Hruškový nektár
Potrebujeme * vodu * kryštálový cukor * kyselinu citrónovú
Ako na to?
* Hrušky olúpeme, rozkrájame, zbavíme jadrovníkov, podlejeme vodou a celkom ich rozvaríme. Rozvarenú hmotu prepasírujeme cez jemné sito. Na 1 kg jemného pretlaku pridáme podľa hustoty 0,3 až 0,5 l vody. Rozriedený pretlak dáme variť a rozpustíme v ňom 300 g cukru a 4 g kyseliny citrónovej na 1 kg pretlaku. Po rozpustení prísad varenie ukončíme a nektár naplníme do fl iaš, uzavrieme a sterilizujeme vo vodnom kúpeli 15 – 20 minút pri teplote 95 °C.

Pomarančovo-mrkvový džús
Potrebujeme * 2 veľké pomaranče * 2 veľké mrkvy * 1 kl kyseliny citrónovej

Ako na to?

* Do 2 l vody dáme ošúpané a na väčšie kusy nakrájané pomaranče, pokrájané mrkvy spolu s kyselinou citrónovou a necháme to spolu variť za občasného miešania asi 2 hodiny. Potom necháme trochu vychladnúť a hmotu rozmixujeme. Do 10 l vody pridáme približne 800 g až 1 kg kryštálového cukru a necháme prejsť varom, precedíme cez umelé sitko a vlažné plníme do fliaš.

Trnkový sirup
Potrebujeme * vodu * kryštálový cukor * kyselinu citrónovú

Ako na to?
* Trnky, ktoré prešli mrazom, podlejeme vodou a prehrejeme ich asi 10 minút pri teplote 60 - 70 °C. Šťavu necháme prekvapkať cez utierku a zvyšok miernym tlakom vylisujeme. Môžeme použiť aj elektrický odšťavovač. V šťave zohriatej na 80 - 85 °C rozpustíme 1,6 až 1,7 kg cukru a 6 g kyseliny citrónovej na 1 liter šťavy. Sirup naplníme do pohárov, uzavrieme a uschováme na chladnom a tmavom mieste. Pre dekoráciu môžeme do každého pohára pridať pár celých trniek.


Paradajková šťava
Potrebujeme * 1 kg paradajok * 0,5 l vody * šťavu z 2 pomarančov * 2 kl soli * 2 kl cukru * 2 kl octu * kl pomôcky na konzervovanie
Ako na to?
* Paradajky umyjeme a nakrájame na malé kúsky. Spolu s vodou, šťavou z pomarančov, soľou a cukrom dobre premiešame a privedieme do varu. Varíme asi 10 minút (do rozvarenia paradajok). Odstavíme z platne a necháme v zakrytej nádobe asi 5 minút. Potom paradajky pretlačíme cez sitko. Získanú šťavu opäť privedieme do varu, znova odstavíme z platne a pridáme ocot a pomôcku na konzervovanie. Dobre premiešame a plníme do pripravených pohárov.


Jablkový mušt
Potrebujeme * zrelé kyslasté jablká
Ako na to?
* Jablká umyjeme, zbavíme nejedlých častí a hneď lisujeme, aby na vzduchu nezhnedli. Šťavu necháme postáť a čistú opatrne stočíme do čistých fl iaš, zaviažeme celofánom a vložíme do zaváracieho hrnca s dierkovanou vložkou. Sterilizujeme v pare 20 minút pri teplote 80 °C alebo od bodu varu 8 minút. Po sterilizácii z hrnca vyberieme a vychladnuté odložíme do chladu.


Jablčný ocot
Potrebujeme * 1 kg jabĺk * 3 l vody
Ako na to?

* Jablká postrúhame aj so šupkou, dáme do 4-litrového pohára a zalejeme 1 l prevarenej a vychladnutej vody. Zavrieme viečkom a necháme 10 dní kvasiť v teple. Potom prilejeme 2 l prevarenej a vychladnutej vody. Necháme ešte 20 dní kvasiť. Potom ocot zlejeme do fl iaš a uchovávame v tmavej komore.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.