Choď na obsah Choď na menu
 


Rady pred domácnosť

17. 9. 2009

Ako sťažiť vyčíňanie vykrádačov

V dovolenkovom období vzrastá počet vlámaní do bytov či domov. Preto je vhodné mať byt či dom poistený. Ak došlo k vlámaniu, snažte sa ho ihneď ohlásiť na polícii. Po vlámaní, pokiaľ je to možné, sa nedotýkajte vecí ktorých sa mohol dotýkať páchateľ, aby  ste  nezmarili možnosť zaistenia dôležitých  stôp.

Rady

Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná, nezabúdajte ani na podkrovie, malé strešné a pivničné okná. Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, napr. výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu poistky dverových závesov, dvere spevnite oplechovaním. Na prízemí nainštalujte okrasné mreže a bezpečnostné fólie na okná, balkóny a loggie spolu so spoľahlivým zatváraním okien. Nenechávajte kľúče pod rohožkou, v kvetináči atd. lebo to sú prvé miesta, kde ich zlodeji hľadajú. Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma, ale v banke. Zapísané heslo nikdy nedávajte do vkladnej knižky, ale si ho uložte oddelene na inom, bezpečnom mieste. Cennosti, najmä šperky, cenné zbierky a pod. môžete uschovať v prenajatom bankovom trezore. Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené číslo na doklade umožní polícii pátrať po odcudzenom majetku, vec identifikovať a vrátiť majiteľovi. Príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov požiadajte, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu, či pohyb neznámych osôb.

Nezaťahujte okná bytu roletami - dávate tým na vedomie, že nie ste doma.

Na remeselníkov si dajte dobrý pozor

Aj vo vašom byte si už kadečo po rokoch užívania žiada opravu či výmenu.

Najčastejšou bolesťou, najmä v panelových bytoch sú rozvody vody, elektriny a kúpeľňa s kuchyňou. Starosti robia kvapkajúce batérie aj slabé vedenie, ktoré vyráža poistky, keď naraz ide chladnička, práčka a nebodaj si zmyslíte zohriať jedlo v mikrovlnke. Mohol staviteľ predpokladať, že raz doba a technika natoľko pokročia a hliníkové vodiče nebudú stačiť?

Aj keby sa vám celkom nechcelo robiť doma okrem maľovania nejaké zásahy, budete musieť, práve preto, lebo váš byt, musí zodpovedať súčasným normám.

Podľa nich sa v jednotlivých častiach – plynové vedenie a spotrebiče, elektrické vedenie, vodomery a iné – vykonávajú povinné revízie. Ak nebude všetko v poriadku, pri prípadnej pohrome poisťovňa odmietne znášať škody, hoci ste jej nikdy ani korunu nedlhovali.

Budete teda potrebovať kadečo v byte prerobiť, upraviť a opraviť. Akiste nie ste odborníkmi na všetko, nuž oslovíte remeselníkov, ktorí by nimi mali byť.

Ale pozor! Je veľa takých, ktorí sa za odborníkov iba vydávajú.

„Ó pani zlatá, že vyhodiť jadro, vymeniť vaňu za sprchu, obložiť a vydláždiť? Žiadny problém, urobíme, opravíme, v piatok ráno začneme a v nedeľu večer sme hotoví.“ Len nepovedia, v ktorú nedeľu. A keď konečne prídu, po týždni sa ozvú susedia, že ich vytápate.

Nemáte záručný list, faktúru a nič, čím by ste dokázali „remeselníkom“, že vás poškodili, oklamali?

Zásadne si nevyberajte takých, ktorí s vami neuzavrú riadnu dohodu.

Možno sa vám bude vidieť, že vás to bude stáť trochu viac.

Ale to je omyl. Ak porovnáte náklady detailne, je to za rovnaké peniaze.

A ušetríte si nervy!

Dobré rady pre príjemný spánok v lete

Vďaka rôznym druhom materiálov môžme spať v letných mesiacoch pod perinou ktorá príliš  nehreje ale skôr  jemne chladí, v zime zas pod ľahkou a  teplou prikrývkou.

Prírodné materiály
V minulosti sa spávalo výhradne pod perinou vyplnenou perím, nakoľko iný druh materiálu ani nejestvoval. Prírodné materiály ale
nie sú vhodné pre alergikov, nakoľko sa v nich udržujú roztoče. Tí, ktorí si  ich chcú aj napriek tomu kúpiť, majú možnosť výberu medzi perím a vlnou.

Perie je v rôznych kvalitách a to od lôžkového až po luxusné, vždy prachové. Strižná vlna je vhodná pre reumatikov lebo prijíma vlhkosť smerom dovnútra a späť do ovzdušia ju vracia mimo lôžka. Pri prírodných materiáloch sa musí počítať s náročnejšou údržbou v špeciálnej čistiarni. Periny sa dajú kúpiť v štandardných rozmeroch alebo ušiť na zákazku.

Syntetické materiály
Prírodné materiály dávno nahradili umelé s rovnakými vlastnosťami a oveľa ľahšou údržbou. Zastúpené sú polyesterom, viskózou a polyamidom. Najčastejšie sa stretávame s polyesterovými vláknami, ktoré sú duté alebo plné. Umožňujú zachovať si po dlhý čas pôvodný objem. Rozlišujeme ich podľa použitého vrchného materiálu, typu a množstva výplňového vlákna.
Ich použitie predurčuje aj spôsob ich prešitia. Všeobecne sú prikrývky zo syntetických materiálov príjemne ľahké, splývavé a ideálne pre alergikov lebo sa v nich nedržia roztoče aj s  možnosť ich pratia v práčke.
Pre nerozhodných existuje zmiešaná náplň, z peria a dutého vlákna, ktorá vykazuje dobré izolačné a úžitkové vlastnosti, je príjemná, nezlieha sa a rovnako ako ostatné sa môže bežne prať.
Na oko…
O dokonalý pocit pri spánku sa zaslúži i celkový vzhľad lôžka. Nie len samotná posteľ ale aj lôžkoviny. Šijú sa zo stopercentnej bavlny, saténu, damašku, žerzeja, krepu alebo flanelu. Je jedno, ktorému materiálu dá užívateľ prednosť, z praktického hľadiska by mal dbať na ľahkú údržbu, t.j. postačí jemne prežehliť, niektoré sa nemusia žehliť vôbec. Plachty sa šijú z froté alebo žerzeja.
Malý slovníček
Satén – 100 % bavlna a polyester
Damašok – 100 % bavlna s ornamentálnym alebo geometrickým vzorom
Žerzej – bavlnený úplet
Náš tip
Vankúše sa líšia podľa použitého vrchného materiálu, podľa spôsobu šitia a typu výplňového materiálu. V poslednej dobe sú obľúbené vankúše plnené dutým vláknom v tvare vločky, kde je stálosť objemu a schopnosť regenerácie po vypratí najväčšia. Pri niektorých vankúšoch (so zipsom) je možné množstvo tejto guľôčkovej výplne regulovať. Predávajú sa totiž i náhradné výplne. Najkvalitnejšie modely vankúšov majú vyberateľný vnútorný vak. Návlek i vnútorný vak s náplňou sa tak dajú prať samostatne podľa potreby. Pre pevnejšiu oporu hlavy a krčnej chrbtice sú naviac vyvinuté špeciálne typy vankúšov.

2 x meraj a raz rež
Štandardný rozmer periny 135 x 200 cm
Pre dlháňov je k dispozícii 135 x 220 cm
Dvojperina 200 x 240 cm
Vankúše 50 x 70 cm alebo 70 x 90 cm

Kúpa výrobkov z dutého vlákna

Deky a vankúše z dutých vláken sú v najrôznejšej kvalite. Prikrývky za 10 - 20 eur sú vyrábané z obyčajného vlákna bez dutiny a nie sú tak hrejivé ako tie z pravých dutých vlákien.

Orientovať sa dá aj podľa ceny. Kvalitná prikrývka z dutého sylanizovaného vlákna, ktorá váži 1,3 kilogramu stojí od 26 - 30 eur. Dobrý vankúš 13 - 20 eur.
Ako výplňový materiál sa používa predovšetkým sylanizované stopercentné polyesterové vlákno v podobe guliek, od kvality ktorých závisia i ďalšie vlastnosti vankúša.

Pri nekvalitných sa po pár týždňoch  výplň spája a vznikajú hrče.
Pokiaľ chcete výplne prať, všímajte si  údaje o odporúčanej teplote. Na zničenie škodlivých látok je potrebné vyváranie pri 90 stupňoch, pričom mnohé výrobky sa dajú prať len na 60 -ke.

Výrobky z dutého vlákna: Ako sa nenechať nachytať?

 

Neodporúča sa kupovať prikrývky a vankúše z pestrých tkanín, skôr jednofarebné a vo  svetlejších  odtieňoch.

Ničia vás v lete komáre, osy či muchy?

Proti otravnému hmyzu treba urobiť niekoľko opatrení. Základné a najúčinnejšie je zabránenie jeho vniknutiu do domu namontovaním sieťky na okná. Môžete použiť aj rôzne spreje prípadne elektrické odpudzovače.

Môžete si pomôcť aj prírodnými prostriedkami.

Levanduľa, tymian alebo paradajkové rastliny v kvetináčoch vytvoria pod oknami vonnú ochrannú bariéru proti hmyzu.

Zväzky čerstvej žihľavy pri otvorenom okne účinne odpudzujú muchy.

Pomoc pri bodnutí

Pri bodnutí hmyzom priložte na zasiahnuté miesto kúsok rozkrojenej cibule.

Pri uštipnutiach osy alebo včely najprv skontrolujte, či v koži nezostalo žihadlo. Ak áno, vytiahnite ho a ranu schlaďte obkladmi s ľadovými kockami.

Ak ste na bodnutie hmyzom alergickí vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako je to s vodnými filtrami?

Ak voda z vodovodu nezodpovedá vašim predstavám o kvalitnej pitnej vode a kupovať balenú vodu sa vám nechce, môžete si kúpiť niektorý z prístrojov, ktoré jej kvalitu zlepšia.
Existuje veľmi veľa
zariadení na doúpravu pitnej vody, ktoré fungujú na rôznych princípoch. Väčšina z nich kombinuje niekoľko spôsobov úpravy vody, pretože každá metóda odstraňuje len vymedzený okruh kontaminantov. Pre všetky však platí jedno pravidlo a to že všetky takéto prístroje si vyžadujú pravidelnú údržbu.
Najčastejšie chyby domácich vodných filtrov môžeme zhrnúť do niekoľkých bodov:
- účinnosť nebýva rovnaká po celú dobu životnosti
- z vody sú okrem preukázateľne škodlivých kontaminantov odstraňované aj zdraviu prospešné látky (väčšinou minerály a stopové prvky - vápnik, horčík, fluoridy a podobne)
- niektoré typy filtračných vložiek prístrojov podporujú množenie mikroorganizmov
- mnohé prístroje uvoľňujú do filtrovanej vody nežiaduce látky - je to spôsobené buď nekvalitnou filtračnou vložkou alebo nevhodne zvoleným materiálom zo strany výrobcu
- mnoho výrobcov sľubuje, že ich prístroj odstráni aj také látky, s ktorými si v skutočnosti  neporadí
- nie všetci výrobcovia podávajú jasný a zrozumiteľný návod na použitie a manipuláciu s prístrojom
- filtračné vložky niektorých systémov zďaleka nevydržia to, čo sľubuje ich výrobca alebo distribútor

Ak sa rozhodnete pre kúpu nejakého typu domáceho vodného filtra, riaďte sa týmito pravidlami:
-
 vyberajte taký prístroj, ktorý preukázateľne rieši práve váš problém s vodou - to znamená, že odstraňuje tie látky, ktoré sa vo "vašej" vode vyskytujú vo vysokých koncentráciách - dodávatelia pitnej vody (vodárne) sú povinní na požiadanie zdarma podať aktuálne informácie o kvalite dodávanej vody. Takže sa nerozpakujte informovať aj o týchto veciach. Ak máte vlastný zdroj vody (studňu), je lepšie uskutočniť opakovaný rozbor vody.
- pri výbere vodného filtra si overujte informácie o jeho schopnostiach a deklarovaných zárukách (výkon, efektívnosť, záručný servis, ceny náhradných dielov vrátane filtračnej vložky, ktorú budete musieť pravidelne dokupovať). V návode by malo byť jasne uvedené, ktoré látky je prístroj schopný odstrániť a ktoré nie - ak tieto informácie nenájdete, nekupujte ho.
- nekupujte prístroje na báze reverznej osmózy
- nedávajte filtrovanú vodu dojčatám - žiadny prístroj nemá schopnosť upraviť vodu v takej kvalite
- preferujte výrobcov, ktorí vás sami v sprievodných textoch upozorňujú, ktorými z ukazovateľov analýzy vody - alebo ktorými inými okolnosťami - je používanie ich filtrov ohraničené alebo limitované
- väčšina dobrých a nepreťažovaných vodných filtrov pre domácnosť skutočne odstraňuje (znižuje) široké spektrum kontaminantov. Ak sa vás niekto bude snažiť presvedčiť, že "tento filter je na všetko", zmeňte informátora alebo značku filtra.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.