Choď na obsah Choď na menu
 


Domáce spotrebiče

3. 12. 2008
Energetici chcú učiť ľudí šetriť elektrinou

KOŠICE. Východoslovenská energetika, a. s., (VSE) spustila projekt Šetrime energiu. Rozhodla sa tak pomôcť svojim odberateľom v zorientovaní sa, ako ušetriť čo najviac elektriny.

VSE začal s prevádzkou internetovej stránky www.SetrimeEnergiu.sk s množstvom praktických rád a tipov ako efektívne využívať elektrinu. Dozviete sa na nej napríklad, že ak vymeníte 100-wattovú žiarovku za úspornú žiarivku s tým istým svetelným výkonom, no spotrebou 20 wattov, tak pri priemernej svietivosti šesť hodín za deň ušetríte ročne vyše 600 korún za elektrinu. Návratnosť investície do žiarivky sa pritom dostaví po štyroch mesiacoch.

Na stránke je možné vypočítať si aj to, ktorá chladnička, či iný spotrebič sa oplatí viac kúpiť. Ak máme chladničku s odberom 1,2 KWh za 15 000 Sk a druhú s odberom 2 KWh za 9 000 korún, tak ročne na energii ušetríte vyše 1 200 korún. Navyše námraza tepelne izoluje chladiaci priestor, čím sa znižuje chladiaci výkon. Ak je hrubšia ako 3 mm, môže zvýšiť spotrebu elektriny až o 75 percent!

Pohotovostný režim na televízii, či inom spotrebiči spotrebuje ročne elektrinu za cca 100 Sk, ak má niekto päť takýchto zariadení, ľahko si vypočíta úsporu. Preto je lepšie vypínať elektroniku úplne a nielen ovládačom. Pri praní obmedzením teploty z 90° C na 60° C ušetríte až 25 percent energie. Moderné automatické práčky majú až o polovicu nižšiu spotrebu ako staršie typy.

Koľko žerú?

                                                       

V každej domácnosti sú desiatky spotrebičov, ktoré sú doslova požieračmi elektrickej energie. Ktoré to sú a ktoré, naopak, žerú menej, ako by ste predpokladali?

 

Kombinovaná chladnička 200/100 
– ročná prevádzka vyjde podľa toho, či ste v úspornej triede A++, alebo v neúspornej triede C na 846 až 2 530 Sk.

 

Stolný počítač s monitorom 
– pri dennom využití 2 hodiny vás vyjde na 1 152 Sk. Keď ho však máte počas dňa zapnutý na šetriaci režim, musíte rátať s ďalšími nákladmi – od 1-tisíc do 3-tisíc Sk ročne, celkovo 4 152 Sk.

 

Bojler 100-litrový 
– pri ohreve na 55 stupňov stojí štvorčlennú rodinu denne 50 Sk, za rok 16 240 Sk.

 

Sporák
- záleží, na koľkých platničkách varíte. Ak je to hodinu denne na dvoch platničkách, tak za rok to je 2 464 Sk.

 

Televízia 
– ak máte klasickú CRT obrazovku, tak za hodinu jej prevádzky dáte 50 halierov. LCD vyjde na 1 Sk a plazma v priemere 1,50 Sk. Pri troch hodinách pozerania televízie denne potom za tento spotrebič zaplatíte 500 až 2 500 Sk. V tom je zarátaná aj spotreba za pohotovostný režim.

 

Osvetlenie 
– ak svietite denne dve hodiny dvoma 60-wattovými žiarovkami a šiestimi úspornými žiarivkami 23 W a dvoma 40-wattovými žiarovkami v kuchyni v priemere 1 hodinu denne, za rok dáte za osvetlenie bytu 1-tisíc Sk.

 

Pekáreň na chlieb 
– upečenie chleba trvá 3,5 hodiny a stojí 11 korún. Ak budete piecť chlieb trikrát do týždňa, za ročnú prevádzku domácej pekárne zaplatíte 1 730 Sk.

 

Umývačka riadu 
– umytie 8 súprav štyrikrát týždenne vyjde na 700 až 1- tisíc Sk ročne. Jedno umytie vyjde pri 60 stupňoch od 3,50 do 4,50 Sk.

 

Žehlenie 
– hodinové žehlenie bavlny stojí 1,20 Sk. Ak žehlíte dve hodiny týždenne, zaplatíte za to 240 Sk.

 

Mikrovlnka 
– 10-minútové denné používanie rúry s výkonom 800 W stojí 60 halierov. Spolu s pohotovostným režimom za toto zariadenie dáte ročne 369 Sk.

 

Varná kanvica 
– uvarenie 1 litra vody stojí 50 halierov. Pri ohriatí 3 litrov denne zaplatíte ročne 548 Sk.

 

Upratovanie vysávačom 
– hodina vysávania vyjde od 5 do 10 korún, za rok je to od 260 do 520 Sk, záleží na výkone vysávača.

 

Práčka 
– jedno vypranie bielizne pri 60 stupňoch stojí od 3,60 do 9 Sk. Ak takto periete štyrikrát do týždňa, zaplatíte za rok za pranie od 750 do 1 800 Sk.

Zmerajte si spotrebu

  Sú prístroje – wattmetre – ktoré spoľahlivo odhalia, ktorý elektrospotrebič v domácnosti vám z vrecka vyťahuje denne najviac peňazí. Môžete si ich kúpiť v elektropredajniach. Ich cena sa pohybuje od 1 200 Sk do 1 700 Sk. Dajú sa však aj požičať. Keď si ich zaobstaráte, zmerať by ste mali spotrebiče nielen počas plného výkonu, ale aj keď sú len v pohotovostnom režime. S prekvapením možno zistíte, že mnohé aj takto odoberajú elektrinu, a preto sa ich oplatí odpojiť od siete.   

Tipy na úsporné opatrenia

  Aby ste nemuseli odpájať spotrebiče z každej zásuvky, pomôže predlžovací kábel s vypínačom, na ktorý budú napojené. Jeho cena je rôzna, ale kúpite ho už od 60 Sk. Odborníci odporúčajú, aby ste si pri rekonštrukcii elektrickej siete urobili dva okruhy. Jeden, na ktorý by ste napojili spotrebiče, ktoré musia byť neustále zapojené – chladnička, mraznička, a druhý, na ktorom budú prístroje, ktoré môžete bez problémov odpojiť – televízor, počítač. Pri odchode z domu potom stačí jedným ističom vypnúť druhý okruh. Ďalšie úsporné opatrenie platí pre tie domácnosti, ktoré kúria elektrinou a odoberajú ju aj v nízkej tarife. Vtedy k nim počas určitého obdobia cez deň prúdi lacnejšia elektrina a ak ju využijete na pranie či umývanie, zaplatíte často len polovicu.

 

Ako ušetriť? Začnite svetlom!

Ako ušetriť? Začnite svetlom!

Nemusíte byť práve strýko Držgroš, aby ste sa snažili maximálne ušetriť na prevádzke svojej domácnosti. Ako na to? To
Úplná väčšina domácností svieti príliš draho! Pritom riešenie vyjde na niekoľko sto korún! Viete, že energeticky úsporná žiarovka ušetrí až 1600 korún? I keď sa im vraví žiarovky, ide o energeticky úsporné žiarivky. Tie spotrebujú až o osemdesiat percent menej energie pri rovnakej svietivosti.
Energeticky úsporná dvadsať wattová žiarivka svieti šesťtisíc hodín a pritom spotrebuje 120 kilowatthodín energie. Klasická stowattová žiarovka , ktorá vydáva rovnaké svetlo, vydrží svietiť len tisíc hodín. To znamená, že na rovnakú dobu svietenia spotrebujete šesť obyčajných žiaroviek namiesto jednej úspornej. Navyše zo siete odoberiete päťkrát viac energie.
I keď sú úsporné žiarivky o niečo drahšie, celkové náklady na svietenie jedného svetla môžete znížiť až o dve tretiny. Úspora tak činí až 1600 korún za rok! Bežná žiarovka prevedie deväťdesiat až deväťdesiatpäť percent použitej energie na teplo. Ale len zvyšok teda päť až desať percent elektriny - na svetlo. Takže skôr než zdrojom svetla sa stáva zdrojom tepla. A naozaj chcete svoj byt vykurovať žiarovkami? Je to neekonomické! Energeticky úsporné žiarivky spotrebujú až o osemdesiat percent menej prúdu, aby vydali rovnaké svetlo ako žiarovky.

Sú drahé, ale

Trh ponúka energeticky úsporné žiarivky pre každý typ objímok, navyše v mnohých veľkostiach, tvaroch a typoch. V ponuke sú tiež matné úsporné žiarivky, nízkoenergetické žiarivky so svetelným čidlom pre vonkajšie osvetlenie a dokonca i výrobky s pohybovým hlásičom! Energeticky úsporné žiarivky môžete mať vo farbe denného svetla, v neutrálnej bielej i teplej bielej.
Do obytných miestností sa odporúča teplá biela. Neutrálne biele svetlo je vhodné do kuchyne alebo domácej kancelárie. Neutrálny odtieň sa hodí viac do kancelárií a komerčných priestorov.

Čím nahradiť obyčajnú žiarovku?

 

Žiarovka     úsporná žiarivka

25 wattov     6 wattov

40 wattov     8 wattov

60 wattov    12 wattov

100 wattov   20 wattov

 

Ako ušetriť pri svietení

Bez svetla v domácnosti si život nevieme predstaviť. Z celkových nákladov na energie v domácnosti je to iba dva a pol percenta, ale pri použití správnych svetelných zdrojov ušetríte nemalé peniaze.

 

Kompaktné žiarivky

Sú päťkrát účinnejšie ako klasické žiarovky, usporia až 80 percent energie pri rovnakej intenzite osvetlenia. Ich životnosť je až desaťnásobne vyššia – aj vyše 10-tisíc hodín. Nevýhodou je vyššia cena, no vráti sa zhruba za rok v ušetrenej energii. Nie sú vhodné na krátke osvetlenie s častým vypínaním. Neodporúča sa použiť ich na schodisko či toaletu. Tiež sú citlivé na vonkajšiu teplotu. Na osvetlenie záhrady ich nedávajte.
Cena: podľa výrobcu a výkonu od 119 korún (3,95 eura)

Halogénové žiarovky

Vznikli z klasických pridaním halogénu do banky, čím sa predĺži životnosť na 2- až 4-tisíc hodín. Svetlo je však „studenšie“. Odporúča sa použiť ich na bodové osvetlenie. Sú troška hospodárnejšie, poskytnú o 15 percent viac svetla ako klasická žiarovka. 
Cena: 70 až 150 korún (2,32 až 4,97 eura).

Klasické žiarovky

Premenia na svetlo iba tri percentá, zvyšok je teplo. Životnosť žiarovky je asi tisíc hodín. Jej svetlo je však najpodobnejšie slnečnému, príjemný odtieň farby najviac lahodí oku. Kde ich použiť: Do miestností, ako sú špajza či toaleta, kde potrebujete okamžite a na krátky čas svetlo. 
Cena: 14 (0,46 eura) až 30 korún (0,99 eura).

Lineárne žiarovky

Fungujú na presne rovnakom princípe ako kompaktné žiarivky, majú tvar trubíc. Nároky a výhody sú ako pri žiarivkách. Najviac sa používajú v obchodoch a kanceláriách. Našli si už miesto aj v moderných obytných priestoroch. 
Cena: okolo 100 korún (3,31 eura).

 

 

Takto môžete ušetriť

 
Parameter klasická žiarovka  kompaktná žiarivka 

príkon

100 W

20 W

životnosť

1 000 hod.

10 – 12 000 hod.

denný čas svietenia

3,3 hod.

3,3 hod.

životnosť v rokoch

približne 1 rok

približne 10 rokov

cena

29 korún (0,96 eura)

250 korún (8,29 eura)

 

 

 

Náklady za 10 rokov

Klasická žiarovka

Kompaktná žiarivka

nákupná cena

10 x 29 = 290 korún  (9,62 eura)

250 korún  (8,29 eura)

cena za spotrebovanú energiu  

4 070 korún (135,09 eura)

814 korún (27,01 eura)

náklady spolu

4 360 korún (144,72 eura)

1 064 korún (35,31 eura)

 

 

 

  úspora

0

3 296 korún (109,40 eura)

 

Žiarivky aj lacnejšie

NA TRHU môžete kúpiť nielen žiarovky, ale aj žiarivky v rôznych cenách. Lacnejšie žiarivky nájdete zväčša aj v nižšej cene. Niektoré však majú uvádzanú nižšiu životnosť. Ak je cena polovičná a životnosť tiež, usporíte rovnako. Problémom môže byť len počet použitých žiariviek, ktoré nezahadzujte do odpadu, ale treba ich odovzdať do zberu. (iš)

LED diódy

SÚ technológiou budúcnosti, majú veľmi dlhú životnosť, môžu sa často vypínať a nie sú náročné na prostredie. Zatiaľ sa však veľmi nevyužívajú a treba ešte doladiť ich konštrukciu a najmä parametre svetelného spektra, pretože svetlo mení farbu prostredia. Používajú sa v prenosných lampičkách. Svoje uplatnenie si už našli na bodové osvetlenie alebo na náladové osvetlenie interiéru. (iš)

Pozor na ortuť

AK sa vám rozbije klasická žiarovka a neporežete sa na skle, nič sa nestane. Pozor však na žiarivky, ktoré obsahujú ortuť. Preto ich nevyhadzujte do kontajnera, ale odovzdajte ich v predajni, kde takéto svetelné zdroje predávajú, alebo v zberni. Tam ich odborne a najmä ekologicky znehodnotia.

Aj farba je dôležitá

TÓN svetla sa udáva v kelvinoch s označením K. Nízke čísla označujú teplé farby, vysoké, chladné svetlo. Klasická žiarovka má hodnotu 2 700 kelvinov. Je vhodná do vašej obývačky. Svetlo s hodnotou 6-tisíc kelvinov dajte tam, kde je treba ostrejšie svetlo, ako sú učebne. Vyberte si tak, aby hlavne netrpeli vaše oči. (iš)

Svietivosť je dôležitá

Z HĽADISKA úspory je dôležitá spotreba energie vo wattoch, ale aj životnosť v hodinách i počet štartov. Dôležitá je aj svietivosť v lumenoch. Ak sa dvadsaťwattové žiarivky líšia svietivosťou, dá viac svetla tá, ktorá má vyššiu hodnotu lumenov. (iš)

 

Užitočné rady a tipy

- v maximálnej miere využívajte denné osvetlenie 

- používajte svetlé farby stien a stropu 

- na čítanie, písanie, ručné práce používajte lokálne osvetlenie 

- používajte moderné svetelné zdroje, napríklad kompaktné žiarivky

- žiarivky vypínajte vtedy, ak odchádzate zmiestnosti na viac ako 15 minút

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.