Choď na obsah Choď na menu
 


Byt a bývanie

15. 4. 2010

Sadrokartón

Pri kúpe sadrokartónu si treba dávať pozor na nekvalitný čínsky sadrokartón s príliš vysokým obsahom vody. Tento nekvalitný stavebný materiál môže zapríčiňovať pliesne ako aj zhoršenú kvalitu vzduchu.

Povolená zostatková vlhkosť sadrokartónu je zhruba dva až dvanásť percent. V čínskom voda tvorí až polovicu jeho hmotnosti.

Značkové sadrokartóny majú na hranách názov výrobcu a označenie hrúbky.

Čínsky má vypísanú len hrúbku a je lacnejší asi o dvadsať percent. Štvorcový meter najpredávanejšieho bežného sadrokartónu s hrúbkou 12,5 mm od Rigipsu sa v stavebninách predáva asi za 2,4 eura.

Lacnejší stavebný materiál možno zohnať aj z Poľska. Nie vždy je však poľský materiál aj rovnako kvalitný. Dajú sa zakúpiť oceľové profily na prichytávanie  sadrokartónových dosiek z Poľska, sú ale tenšie ako profily značkové. Štandardná hrúbka ocele pri profiloch u nás je 0,6 mm v Poľsku je to 0,5 mm.

Rekonštrukcie bytov

Okná

Výmena okien v trojizbovom byte  vyjde na cca 2 500 eur. Cena za štandardný byt je v priemere od 2 300 do 2 600 eur .

Jadrá

Hrubé práce sa pohybujú okolo 2 650 eur. K tomu treba prirátať materiál ako kvádre či rozvody, čo je ďalšia tisíceurovka a nakoniec obklady, sanitu a ďalšie výrobky, ktoré to všetko zakryjú.

Jadro sa dá prerobiť za cca 2 600 eur a pripočítať k tomu treba stavebný materiál i zariaďovacie prvky.

Ako postupovať

 • Rekonštrukciu bytu si dobre premyslite, je to investícia na dlhé roky

 • Konkurencia je taká veľká, že sa oplatí prejsť viacero obchodov a nájsť najvýhodnejšie ceny

 • Prelistujte si pre inšpiráciu časopisy o bývaní, prípadne navštívte bytového architekta

 • Firmu si vyberte starostlivo, zaujímajte sa o referencie, choďte sa pozrieť na ich predošlú prácu

 • Starostlivo si dohodnite práce a ich cenu, do zmluvy zakomponujte aj čas trvania rekonštrukcie

 • Pripravte si dostatok financií, prerábanie jadra vyjde na cca 4 000 eur výmena okien v trojizbovom byte na 2 300 eur.

 

Aby nám v kúpeľni bolo teplo

Aby nám v kúpeľni bolo teplo

Príjemný kúpeľ vo vani pri sviečkach s pohárom dobrého vína... alebo masáž prúdom horúcej vody zo sprchy? Akýkoľvek spôsob relaxu v kúpeľni si vyberiete, iste mi dáte za pravdu, že k príjemnému pocitu z chvíľ strávených v kúpeľni patrí teplo. Pri rekonštruovaní kúpeľne si môžete vybrať z niekoľkých možností.

Klasikou sú radiátory. V prípade, že je váš byt napojený na ústredné vykurovanie, alebo máte vlastný plynový kotol, s ich napojením nebudete mať žiadny problém. Môžete si vybrať z rôznych druhov - článkové liatinové, hliníkové alebo doskové oceľové radiátory. Výhodou liatinových radiátorov je, že dlho držia teplo, majú dlhú životnosť. Nevýhodou je častá poruchovosť. Hliníkové radiátory sú vyrobené bez zvarov a spojov. Majú väčšiu výhrevnosť než liatinové a menší objem, preto sa skôr nahrejú. Doskové oceľové radiátory sa v súčasnosti predávajú najviac. Majú malý objem a rýchlo sa nahrejú, ale aj rýchlo vychladnú. Ich výhodou je veľký tepelný výkon pri zabratí malej plochy.

Najjednoduchším spôsobom vykurovania rekonštruovanej kúpeľne je elektrické vykurovanie. Výhodné sú kúpeľňové „rebríky" hrubé niekoľko centimetrov, ktoré stačí primontovať na stenu a zapojiť do zásuvky. Sú nezávislé od centrálneho vykurovania, v prípade potreby ich môžete použiť aj na sušenie uterákov. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch aj farbách. Cenovo náročnejšie sú rebríky z antikoru, chrómu alebo v kombinácii kovu a skla.

Aby nám v kúpeľni bolo teplo

Veľmi obľúbeným sa v poslednom čase stalo podlahové vykurovanie. Pri rekonštruovaní kúpeľne je najvhodnejšie použiť elektrické vykurovacie rohože, ktoré sa môžu uložiť na pôvodnú dlažbu. Pri určení správnej veľkosti do kúpeľne je potrebné odmerať plochu podlahy, na ktorú ju budeme inštalovať.

Nezabudnite odpočítať plochy pod záchodovou misou, vaňou, sprchou, pod ktoré nie je možné vykurovaciu rohož položiť. Oplatí sa zakúpiť aj termostat s reguláciou, ktorý možno naprogramovať. Podlaha sa po inštalovaní elektrickej rohože zvýši zhruba o 15 mm (v závislosti od hrúbky izolačnej vrstvy a dlaždíc). Podlahové vykurovanie môže byť aj teplovodné s rúrkami, toto riešenie si vyžaduje väčšiu konštrukčnú výšku podlahy (min. 15 cm).

Aby nám v kúpeľni bolo teplo

Ďalším spôsobom ako získať teplo v kúpeľni sú vykurovacie panely, ktoré môžu slúžiť ako hlavný alebo doplnkový zdroj tepla. Ich dizajn je veľmi zaujímavý, na výber sú panely, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú umelecké diela. Fungujú na princípe infravykurovania.
Najvhodnejšie je umiestniť ich oproti najmasívnejšej a najviac ochladzovanej stene. Teplo, ktoré vyžarujú je veľmi príjemné a nedochádza k úbytku kyslíka ani k zníženiu vlhkosti v miestnosti.


Veľmi dôležité na dosiahnutie správnej tepelnej pohody v kúpeľni (odporúčaná teplota je 22 stupňov) je správny výber vykurovacieho telesa, ktorý závisí od mnohých faktorov - veľkosti miestnosti, počtu a veľkosti okien, hrúbky obvodových stien. Pred jeho inštaláciou si teda nechajte poradiť od odborníka v oblasti vykurovania.

Uchráňte svoj domov pred plesňami!

Chcete bývať zdravo? Potom sa presvedčte, či vo vašom byte alebo dome nebujnejú plesne. Aj keď sa jedná o mikroskopické organizmy – huby, môžu mať vo zvýšenom množstve na ľudský organizmus poznateľne negatívny vplyv.

Ak už sa s problémom plesní vo vašom byte/dome potýkate, skúste  antiplesňové prípravky. Na výber sú prípravky s chlórom i bezchlórové.

Zamávajte s nimi
V bytoch a domoch sa plesne najčastejšie vyskytujú na stenách, tapetách, podlahových krytinách, na dlaždiciach či v škárach medzi nimi, výnimkou nie je ani nábytok. Na povrchu vnútorných stien sa plesne spočiatku prejavujú ako stmavnuté a zavlhnuté miesta, v konečnej fáze môžu byť až čierne. Okrem toho môžu mať podobu tiež rôzne farebných nárastov – napr. biele, zelené, žlté, tmavo modré alebo šedé až čierne. Výskyt plesní je dôsledkom zvýšenej vlhkosti vzduchu v byte/dome alebo môže byť prejavom rôznych stavebných porúch (napr. zatekanie dažďovej vody, nevhodne zateplený objekt). Ďalším dôvodom môže byť havária (napr. prasknuté vodné potrubie, vytopenie susedmi a pod.). Najčastejším zdrojom zvýšeného výskytu vlhkosti v bytu/domu je ale sám človek a jeho konanie.

Varenie, pranie a sušenie prádla, sprchovanie sa – to všetko sú činnosti, pri ktorých vzniká vodná para. Ak v daných priestoroch nedochádza k dostatočnej cirkulácii vzduchu, vodná para sa na stenách, podlahe alebo nábytku zrazí a vsiakne sa. A práve tak vzniká „živná“ pôda pre plesne. Dôležité je preto dostatočne vetrať a udržovať teplotu aspoň 20 °C. Miestnosti bez okien (napr. špajze) a skrine vstavané do steny je potom vhodné opatriť vetracím systémom. V prípade kuchyne a kúpeľne by to mala byť samozrejmosť. Ak je príčinou výskytu plesní nejaká zo stavebných porúch, je nutné odstrániť nielen pleseň, ale čo najskôr práve danú stavebnú poruchu, inak sa opakovanému výskytu plesne nevyhnete.

V prípade, že sa u vás doma pleseň objavila „iba“ v dôsledku vyššej koncentrácie vlhkosti vo vzduchu a nezasahuje veľké miesto, môžete ju odstrániť svojpomocne. Je nutné ešte pripomenúť, že plesne vždy odstraňujeme za mokra, aby nedochádzalo k ich rozprašovaniu a vdychovaniu ich mikročastíc. Postihnuté miesto najskôr týmto špeciálnym prípravkom postriekame, necháme ho podľa návodu pôsobiť a potom kefou alebo handrou namočenou v tom istom prípravku začneme plesne z daného miesta a povrchu mechanicky odstraňovať. Pri silnom napadnutí plesňou tento postup niekoľkokrát opakujeme.

Kde sa berú a kde sa im páči...
Dôležité je ale tiež poznať príčinu vzniku plesní, pretože jedine tak sa dá ich opakovanému výskytu najlepšie zabrániť. Plesne sa rozmnožujú a rozširujú výtrusmi – takzvanými spórami. Tie sa vzduchom dokážu prenášať na veľké vzdialenosti a ich vdychovanie často u citlivejších jedincov vyvoláva prieduškovú astmu alebo alergickú nádchu. Okrem toho plesne tiež do ovzdušia uvoľňujú prchavé látky (napr. ketóny, aldehydy, estery a pod.), ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, dráždiť oči a poškodzovať sliznice dýchacích ciest. Nezriedka sa tiež objavuje podráždenie pokožky. Vdychovanie prchavých látok a spór z plesní je značne nebezpečné i pre tehotné ženy, pretože sa negatívne môže podpísať na vývine plodu.

Zatiaľ čo väčšina organizmov k svojmu životu potrebuje svetlo, plesne nie. Dokonca ani kyslík. Dôležitá je pre ne ale vlhkosť. Ideálne je pre ne tiež prostredie, kde sa teplota pohybuje medzi 18 až 28 °C. V takýchto podmienkach dokáže počas len piatich dní z jednej spóry vzniknúť ďalšia miliarda nových spór.


Ako na pleseň

 • Ako už bolo povedané – dôležitá je cirkulácia vzduchu v byte/dome, ktorá prispieva k rýchlejšiemu prirodzenému vysušovaniu priestorov. Vetráme preto často a dostatočne intenzívne. Miestnosti bez okien aspoň opatríme vetracím systémom.

 • Dôležité je dodržovať tiež správnu teplotu v byte/dome. Ak sú priestory málo vetrané a naviac málo vykurované, sú priamo vhodným miestom pre plesne.

 • V miestnostiach dbáme i na udržovanie ideálnej vlhkosti. Rozhodne by nemala presiahnuť 60 %. Vlhkosť vzduchu v byte/dome by sa mala pohybovať medzi cca 30 – 50 %.

 • Predcházať plesniam sa dá tiež pravidelným a dôkladným upratovaním a pravidelným vyhadzovaním odpadkového koša. Pravidelne tiež odmrazujeme, umývame a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.

 • V rodinných domoch by sme mali pravidelne kontrolovať stav strešnej krytiny (kvôli zatekaniu dažďovej vody), funkčnosť odkvapov a dažďových zvodov.

 • Dôležitá je tiež pravidelná kontrola rozvodov vody a kanalizácie. Zabudnúť by sme nemali ani na kontrolu ústredného kúrenia (kvôli úniku vlhkosti v oblasti kohútikov).

 • Nábytok neumiestňujeme tesne k stenám, ale cca 5 cm od nich. Tým je umožnené, aby okolo stien i naďalej prúdil vzduch.

 • Dalšie opatrenia predstavujú rôzne preventívne prípravky, ktoré sa pridávajú do náterových hmôt, farieb a pod.

Najnovšie nábytkárske trendy 

Obývačka

* V módnych trendoch čoraz viac prevažuje čiernobiela farebnosť, jasné priame línie, dnes dopĺňané o barokovo tvarované doplnky. Aj na najnovších návrhoch z talianskych dizajnérskych dielní možno vidieť práve tento kontrast medzi farbami a tvarmi.

* Z materiálov stále dominujú prírodné dyhy, ktoré sa kombinujú s lakovanými plochami s vysokým zrkadliacim, často až metalickým leskom. Napodobenie kovov - zlata, striebra, medi sa používa na rovnaké plochy dvierok i na čalúnenie sedačiek, pričom dôraz sa kladie najmä na kvalitu v čalúnení - látky, koža a jemne zapracované detaily.

Kuchyňa

* Hlavnou myšlienkou dnešnej trendovej kuchyne je predovšetkým dôraz na detail v kombinácii s harmonizujúcimi tvarmi čistých línií.

* Nemôžu chýbať lesklé povrchy oživené kovovými akcentmi, ktoré dodajú nádych elegancie. Bezúchytový systém dvierok umocňuje horizontalitu a štíhlu líniu kuchynskej linky. Zapracovaním farebných plôch sa docieli svieži nádych celkového charakteru kuchyne.

* Dnešný dizajn sa tiež jednoznačne prikláňa k funkcii a k čo najpraktickejšiemu využitiu kuchynskej linky. Jeho dôkazom je napríklad úplné sprístupnenie skrytých rohov a hlbokých zásuviek pomocou otočných a výsuvných systémov, či tiché uzatváranie.

* Pri kuchyniach najčastejšie rozoznávame napríklad rustikálny štýl - pri zhotovovaní sa používa skôr masív (ten je zriedkavejší) alebo dyha (orech, čerešňa, gaštan).

* Minimalistický štýl sa využíva pri kuchyniach s vysokým leskom - používajú sa melamín a dyha.

Kúpeľňa

* V súčasnosti pozorujeme zvýšený záujem architektov, ale aj koncových klientov najmä o väčšie formáty (až do rozmerov 60 x 120 cm) obkladov a dlažieb. Takmer pravidlom je ich bezšpárová pokládka.

* Farebnosti sú skôr strohé až technické, doplnené o výrazný vzor, ktorý je pre celý návrh dominantný. Často sa uplatňujú barokové vzory na dekóroch, použitie mozaiky, prírodné motívy alebo rôzne reliéfy. Rovnako populárne sú aj imitácie dreva, ktoré vďaka pokročilej technológii textúrovania dokážu priamo konkurovať svojim organickým predlohám.

Spálňa

* Trendom pri spálňach sú dnes jednoduché, kubistické tvary, ktoré charakterizujú výrazné čelá na posteliach, hranaté a mohutné tvary. Postele sú väčšie, rozložitejšie, ale nižšie. Materiály, ktoré sa používajú nielen na výrobu postelí, ale i ostatných častí spálne, sú najmä exotické dreviny a materiály s vysokým leskom. Smer udávajú najmä talianski návrhári.

Aké materiály sa najviac používajú v bytoch

V nábytku je na výslní drevo a striekaný materiál a konečný výzor je dopracovaný detailmi, spojmi a kovaním. Začali sa používať viac materiály, ktoré vyvinul kozmický a vojenský priemysel, a tak napríklad sedačky potom dlhšie vydržia, nevysedia sa tak a pod. Výber materiálu je teda veľmi dôležitý.

Kúpeľne
Súčasným favoritom v kúpeľňovom nábytku je drevená dyha, drevo a jeho imitácie. Určite bolo v minulosti nezvyčajné vidieť v kúpeľni drevo, ale skúste, ako príjemne bude pôsobiť v tomto interiéri, v ktorom bude vyvažovať chladné pôsobenie dlažby, obkladu a sanity. Vybrať si môžete z nábytku vytvoreného v duchu minimalizmu či romantizmu. Ak však uprednostníte kúpeľnu v technoštýle, môžete zvoliť i kombináciu farebného plastu a kovu alebo kovu a skla. Pamätajte aj na to, že ak si vyberiete zostavu v jednej neutrálnej farbe, doplniť ju môžete sýtofarebným dekorom a nábytok nadobudne farebný dojem. Výhodou takéhoto výberu je možnosť meniť farbu dekoru a tým i farebný pocit z kúpeľne, ktorá v lete môže byť modrá, v zime napríklad oranžová.

Schodisko
V našich zemepisných šírkach je veľmi obľúbeným materiálom na zhotovenie schodiska drevo. Inklinujeme k nemu asi aj preto, že v našich génoch je ešte stále zakódovaná informácia o minulosti slovenských príbytkov, ktoré boli s drevom bytostne spojené. Drevo pozitívne vnímame zrakom, hmatom a dokonca aj čuchom, tak že kvalitné celodrevené schody v domácnosti určite prispievajú ku skvalitneniu a k zútulneniu celého bývania.
Na najviac exponované časti, ktorými sú nášľapné plochy a oddychové miesta na schodisku, sa musí použiť tvrdé drevo. Zvyčajne sa využívajú dub alebo buk, ale do úvahy prichádzajú aj čerešňa, jaseň, javor, mahagón, tík. V porovnaní so smrekom alebo s borovicou sú odolnejšie proti opotrebeniu.

Dvere
Vnútorné - interiérové dvere oddeľujú priestory s rovnakou alebo podobnou teplotou. Sú to vlastne dvere medzi izbami bytu a preto nemusia spĺňať také nároky ako vchodové, exteriérové dvere. Z tohto dôvodu je aj ich konštrukcia jednoduchšia.
Dverná konštrukcia musí byť pevná a stabilná, aby odolávala prevádzkovému zaťaženiu, teda zatváraniu a otváraniu dverného krídla, aby si zachovala rozmerovú stabilitu pri zmenách teplôt a aby zabezpečovala požadovanú zvukovú nepriezvučnosť. Dverné krídlo môže byť rámové alebo doskové, jeho rám zabezpečuje statické aspekty, prenáša zaťaženie pomocou závesov do zárubne.
Na tepelno-objemové zmeny má vplyv materiál dverí. Keďže interiérové dvere sa vyrábajú väčšinou z dreva alebo z materiálov na báze dreva, musí byť výber kvalitný. Ak je rám dverí z dreveného masívu, musí byť dobre vysušený, aby sa nedeformoval, preto je vhodnejšie používať lamelové drevo.

Podlaha
Do bytových, verejných priestorov a kancelárií - teda všade tam, kde sa predpokladá veľký výkyv teplôt a vlhkostí sú zasa vhodnejšie plávajúce veľkoplošné parkety. Sú to viacvrstvové povrchovo upravené parkety s nášľapnou vrstvou z masívneho dreva. Najrozšírenejšiemu typu týchto podláh sa hovorí „hotové parkety", pretože sa po položení nebrúsia a nelakujú. Jednotlivé lamely sú už upravené z výroby a podlaha sa už môže používať krátko po položení.
Ak už vieme, aké drevené parkety budú v najbližšom čase vytvárať podlahu nášho interiéru, je potrebné venovať pozornosť parametrom, ktoré môžu bezprostredne ovplyvniť životnosť a estetickú stránku drevenej podlahy. Jedným z nich je relatívna vlhkosť, ktorá by v miestnosti nemala prekračovať hodnotu 65 % a v čase vykurovania by nemala klesnúť pod 45 %. Dôležitým parametrom je aj odporúčaná teplota v interiéri, ktorá by mala byť v rozpätí 18-22 °C. Mimochodom, takéto prostredie je ideálne nielen pre drevené parkety, ale aj pre človeka samého.

Kuchyňa
Konečný výraz kuchyne napokon určuje výber kuchynského nábytku, jeho farebné a materiálové vyhotovenie a celková kompozícia jednotlivých prvkov. Kombináciou určitých typov a rozmerov horných skriniek, políc, obkladov stien možno vytvoriť rôzne zostavy, ktoré podmieňujú charakter kuchyne.
Aktuálna podoba dnešných kuchýň sa vyznačuje akcentom vodorovnej línie, hornými výklopnými skrinkami s výškou do 45 cm, spodnými skrinkami s hlbokými kontajnermi, ktorých šírka je najčastejšie 90 cm (do 120 cm). Niekomu však môže byť bližšie striedanie rôznych výšok horných skriniek, prípadne väčší počet vonkajších políc alebo pestrejšia farebnosť.
Kvalitného výrobcu kuchýň spoznáte podľa vyhotovenia ohranenia hladkých rovných dvierok a korpusu (masívne hrany, plastové ABS hrany), podľa čistoty tvarovania alebo frézovania dvierok, kvalitného kovania, podľa pevných bezškárových spojov pracovných dosiek, rovnomernej kresby a farby dreva. Aby kuchyňa dobre plnila svoju funkciu, všetko potrebné by malo byť ľahko prístupné a poruke. V móde je minimalistický štýl vychádzajúci zo šesťdesiatych rokov.

Súčasťou bytu sú dnes aj pracovne

Domáca pracovňa je v súčasnosti väčšinou úzko zviazaná s počítačom. Počítač v byte dnes už neznamená len vytvorenie efektívneho domáceho pracoviska, ale aj uľahčenie a organizovanie bežných povinností vrátane voľného času. Počítač sa stáva členom domácnosti, ktorému je venovaná veľká pozornosť. Z časti bytu, ktorá bola pôvodne pracovňou, detskou alebo študentskou izbou, sa stáva miesto, kde trávime čoraz viacej času a kde bude azda raz aj centrum rodinného diania.

Výber a vybavenie miesta pre počítač závisia od toho, akú úlohu zohráva v živote rodiny. Stáva sa už takmer samozrejmosťou, že počítač nájdeme najskôr v detskej izbe, kde je súčasťou študentského kútika. Často je počítač používaný všetkými členmi domácnosti, vtedy sa nachádza v spoločných priestoroch, ako je obývačka alebo dokonca kuchyňa. Najmä vtedy, ak rodina disponuje obytnou kuchyňou. Takéto riešenie je výhodné napríklad pre rodičov, ktorí svoje malé deti musia mať stále na očiach, a pritom sa chcú venovať aj svojmu „elektronickému dieťaťu". Vo výnimočnom prípade nedostatku priestoru sa pracovňa môže stať súčasťou spálne, ktorá je obyčajne najtichšou časťou bytu alebo domu.

Počítačové pracovisko v domácnosti môže slúžiť aj ako pracovný nástroj, zdroj obživy. Vtedy bude namieste, ak si pre prácu vyhradíme samostatnú miestnosť s rozlohou aspoň 8 m2. Pri práci na počítači dlhšie ako 4 hodiny z dôvodu rizika veľkého kontrastu jasu obrazovky monitora a okolia nie je vhodné umiestniť pracovňu v miestnosti otočenej na juh.

Počítač je skvelým pomocníkom, no ak sa pri jeho používaní nebudeme riadiť určitými pravidlami, môžeme si zhoršiť či dokonca poškodiť zdravie, chrbticu či zrak. Medzi rizikovú skupinu osôb s ochoreniami chrbtice patria práve častí užívatelia počítačov. Neprirodzené alebo nesprávne držanie tela pri práci s počítačom zapríčiňuje tiež zníženie koncentrácie a zvýšenú únavu, čoho dôsledkom je tiež nižšia produktivita práce. Zdanlivo jednoduché a nekomplikované vzťahy medzi prvkami pracovného priestoru s počítačom majú však svoje jednoznačné zákonitosti.

Pracovný stôl, pracovná stolička, poloha a umiestenie PC, osvetlenie pracovnej plochy by mali mať svoje optimálne rozmery, sklony, vzťahy a intenzitu, ktoré sa spoločne nazývajú ergonomické zásady.
Vzhľadom na rozmery monitora bežne používaného aj pre prácu v domácnosti je optimálny rozmer stola 80 x 120 - 150 cm. Ak je na stole nainštalovaná posuvná znížená plocha pre klávesnicu, môže hĺbka pracovného stola byť 65 cm, ktorá zabezpečí prípadné vystretie nôh voľne pred seba pod stolom. Výška stola je závislá od veku a výšky používateľov, no pre umiestenie klávesnice je vhodné rozpätie výšky od 60 do 70 cm. Ideálne by bolo, ak by bola nastaviteľná aj výška pracovnej plochy stola podľa individuálnych potrieb. Všeobecné pravidlo o správnej výške hovorí, že výška pracovnej dosky by mala byť asi o 3 cm nad výškou lakťa sediaceho človeka. To umožňuje prípadné mierne naklonenie nad stolom pri opretí lakťov o stolovú dosku, ktoré však pre prácu pri počítači ergonómovia neodporúčajú. Hlbší predklon, viac ako 10° alebo príliš vysoká pracovná výška rýchlejšie spôsobujú únavu a bolesti chrbta. Najvhodnejšia úprava okraja pracovnej plochy stola je tzv. ergo hrana, keď pri opieraní sa o ňu hrana netlačí a neodpútava pozornosť pri práci. Hrana pracovnej plochy môže byť tiež aj zaoblená.
Správna stolička, s nastaviteľnou výškou sedadla a sklonom operadla, je už dnes priam nevyhnutnosťou. Výška sedadla od 42 až do 54 cm je závislá aj od telesnej konštitúcie používateľa. Podobné pravidlo ako pri sklone predlaktia a ramena platí aj pre uhol medzi predkolením a stehnom, resp. výškou sedadla stoličky. Najmenej unavujúce je smerovanie lýtok kolmo na podlahu. Nie je vhodný sklon dozadu pod sedadlo alebo šikmo dopredu. Sklon chrbtice a línie stehien je najvhodnejší 95°, pri takomto sklone sa zaťaženie chrbtice prenáša na operadlo a na sedadlo stoličky. V týchto polohách je najpriaznivejší krvný obeh. Pri zvislom nastavení operadla stoličky všetko zaťaženie prenáša chrbtica, čo je unavujúce. Sedadlo stoličky musí byť dostatočne široké, najlepšie čalúnené, a v prednej časti zaoblené, aby jej okraj nebránil prietoku krvi v nohách. Nie najvhodnejší predklon pri práci pri pracovnom stole je možné odstrániť použitím stoličky s opierkami predlaktia. Najlepšie ergonomicky vhodné pracovné stoličky majú nastaviteľnú aj polohu týchto opierok, a to v smere dopredu i nabok. Najnovšie výskumy potvrdzujú teóriu o vhodnosti naklonenia sedacej plochy mierne dopredu, pre stále udržanie chrbtice vo zvislej polohe, a tak výrobcovia ponúkajú aj možnosť úpravy sklonu sedadla.

Farby v interiéri

S farbami, ktoré sú blízke čistým farebným tónom, je vhodné v interiéri zaobchádzať s väčšou opatrnosťou. Ak zvolíme výraznejšiu farbu nábytku, potom je nutné na steny a podlahové krytiny vybrať neutrálnu farebnosť. Treba tiež zohľadniť, na ktorú svetovú stranu je izba orientovaná, aké svetelné pomery a teplota sú jej vlastné, a podľa toho vyberať - teplé farby do studených miestností a studené odtiene do miestností s dostatkom denného svetla.
Do priestoru čisto biele steny nie sú vhodné, pretože chlad sterilnej bielej farby dáva pocit prázdnoty a navyše príliš oslňuje a unavuje oči. Dobré sú však ako doplnkové steny k iným teplým odtieňom farieb, lebo opticky miestnosť rozširujú. Ďalšou zásadou je dodržanie prirodzeného postupu farieb ako v prírode - od tmavej pri zemi po svetlú hore na oblohe. Ak toto usporiadanie obrátime (napríklad hnedá na strope), dáva to človeku pocit niečoho neprirodzeného, stiesňujúceho, ťaživého až ohrozujúceho. Okrem toho tmavý strop miestnosť opticky znižuje.
Dôležité je nekombinovať priveľa farieb vo veľkom množstve naraz, aby interiér nepôsobil roztrieštene. Kontrastné ladenie vytvoríte, ak použijete dve zo základných alebo doplnkových farieb, ktoré medzi sebou tvoria podľa farebného kruhu maximálny kontrast.

Červená má doplňujúcu zelenú - zloženú z modrej a žltej;

žltá má doplňujúcu fialovú - zloženú z červenej a modrej;

modrá má doplňujúcu oranžovú -zloženú zo žltej a z červenej.

Ak si prerábate byt, stavebný úrad o tom musí vedieť

Naša čitateľka sa nám v liste posťažovala na svojpomocné stavebné aktivity spoluobčanov. "V posledných rokoch sa obytné domy stávajú ´remeselníckou zónou´, kde bez ohľadu na dennú, či večernú hodinu, sobotu, nedeľu, či akýkoľvek iný sviatok pracujú zbíjačky, vŕtačky, kaldivá, brúsky a podobné stroje," uvádza sa v sťažnosti.

"Spoluobčania si svojpomocne prerábajú ´králikárne´ na svoj obraz. Isteže, majú na to právo, ale čo tak dodržiavanie zákona a trochu ohľaduplnosti k ostatným? Kde sú inšitúcie, ktoré majú na starosti kontrolu? Kto vlastne dáva povolenia laikom k tomu, aby robili odborné práce, pri ktorých treba dodržať predpísané technologické postupy, aby sa nespôsobila ujma iným?" Čitateľke vadí aj prístup kompetentných orgánov. Podľa nej si svoju funkciu neplnia. "V miestnej samospráve zaniklo oddelenie, ktoré to malo na starosti. Teraz prešli kompetencia na mesto. Ostane všetko tak ako doteraz, či si počkáme kým sa niektorý z panelákov nezloží ako domček z karát?" Keďže sa táto problematika týka naozaj širokého okruhu ľudí, pozreli sme sa na ňu bližšie.

Rôzne úpravy bytov zaznamenali naozajstný rozmach. Pri kontajneroch často vidno murivo, či vyrezané syporexové panely. Preto je skutočne namieste otázka, či skutočne nie sú byty upravované živelne. Pravdou je, že konanie v tejto oblasti usmerňuje Stavebný zákon. Na jeho dodržiavanie dozerajú Stavebné úrady. V Košiciach patria pod magistrát.

"Podľa stavebného zákona č.50 existuje niekoľko kategórií, v ktorých je popísaný druh práce a spôsob informovania stavebného úradu," povedala hovorkyňa magistrátu Jana Geročová. "Sú bežné práce, ktoré majiteľ bytu môže vykonávať aj bez povolenia (napr. nátery, výmeny okien, dlažba a pod.), potom existujú práce, ktoré si vyžadujú ohlásenie stavby, kde stavebný úrad posudzuje vplyv tejto zmeny na životné prostredie a statiku.

Majiteľ bytu napíše list stavebnému úradu v príslušnej Miestnej časti, ktorá majiteľovi do 30 dní odpovie, či má alebo nemá námietky voči zamýšľaným prácam." Pre vysvetlenie, ohlasovacia povinnosť platí napríklad pri prerábaní bytových jadier, kde sú väčšinou umiestnené kúpeľňa a WC. Mnohí si síce túto povinnosť splnia, no na vyjadrenie stavebného úradu už nečakajú.

 Situácia je iná, ak chce majiteľ bytu robiť väčšie úpravy. "V prípade, že sa jedná o väčšie prestavby v byte, napríklad zmeny v nosných stenách, je nutné žiadať príslušný Stavebný úrad o stavebné povolenie.

" Mnohí vlastníci bytov nad tým mávnu rukou. Pritom sa v takomto prípade musí k zámeru vyjadriť aj statik. Navyše sa pri rekonštrukcii nesmie zasahovať do nosnej konštrukcie a meniť vzhľad i účel objektu. Každý majiteľ bytu by si predtým, ako sa do rekonštrukcie bytu vôbec pustí mal všekto premyslieť a hlavne sa informovať o povinnostiach, ktoré ho v takom prípade čakajú. Inak môžu prísť na rad sankcie. Tie môžu byť v prípade fyzických osôb do 10-tisíc korún. Ak by však došlo k narušeniu statiky celého objektu, tak sa sankcie nemusia pohybovať v tisícoch, ale mesiacoch, či rokoch... Preto je najlepšie informovať sa na príslušnom stavebnom úrade.

Na záver možno dodať už len to, že všetko závisí od spolupráce stavebníka so stavebným úradom. Nemalo by sa však zabúdať ani na susedské a medziľudské vzťahy.

Ako zvládnuť prestavbu bytového jadra

Už dlhšie rozmýšľate nad rekonštrukciou jadra? Búranie, sekanie, zmena rozvodov kanalizácie či ďalšie práce nie sú lacnou záležitosťou. Úpravy kúpeľne a toalety vás môžu stáť aj niekoľko desiatok tisíc korún.

Preto si ešte predtým všetko dobre premyslite a naplánujte. Preberte úpravy s odborníkom alebo stavebnou firmou a nezabudnite ani na vybavenie povolenia. Ak sa chcete vyhnúť možným nepríjemnostiam, upozornite na začiatok prác susedov.

Ak ste nespokojný s vaším bytovým jadrom a neviete si poradiť, ako by sa rekonštrukcia dala zrealizovať, oslovte odborníka. Je totiž možné, že vaše predstavy sa budú dať uskutočniť, ale budete potrebovať omnoho viac financií, ako ste predpokladali.

Čo budete potrebovať

Najlepšie spravíte, ak oslovíte stavebnú firmu, ktorá vám dokáže zabezpečiť celú prestavbu. Teda má projektanta a ľudí, ktorí rekonštrukciu kompletne zrealizujú. Stavebný inžinier (projektant) vám pripraví technický návrh (vizuál), zvyčajne robí aj stavebný dozor a po ukončení aj kolaudáciu. Takýto postup je výhodný, pretože dostanete všetko „pod jednou strechou“ a celkové náklady sú lacnejšie, ako keby ste na každý jeden postup najali iného človeka. Ušetríte teda čas i energiu. Ešte pred rozbehnutím stavebných úprav budete potrebovať statika, ktorý vám s presnosťou povie, ktoré steny alebo priečky môžete búrať, aby sa nenarušila statika domu.

Povolenie na prestavbu

Nezabudnite navštíviť stavebný úrad v mieste, kde byt rekonštruujete a ohlásiť prestavbu. Na to treba vyplniť formulár, ktorý dostanete na príslušnom úrade a spolu s ostatnými dokumentami (technický výkres pôvodného a plánovaného bytového jadra v dvoch vyhotoveniach, technický opis, statický posudok, čestné vyhlásenie o vlastníctve nehnuteľnosti). Príslušný úrad je vám podľa zákona povinný odpovedať do tridsiatich dní a máte dva roky na vykonanie prác. Ak búrate nosnú stenu, potrebujete súhlas všetkých nájomcov bytov v paneláku, list vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy. Pri stavebnom povolení a kolaudácii (pri ukončení) platíte stavebnému úradu správny poplatok približne 700 korún.

Postup pri rekonštrukcii

1. Pri prestavbe bytového jadra sa najskôr vybúra stará, najčastejšie umakartová konštrukcia.
2. Všetky priečky vám nanovo vystavajú z tehál (sadrokartónu či tvárnic).
3. Súčasne sa robia nové rozvody vody a elektriny a obklady stien.
4. Konečnú sumu rekonštrukcie ovplyvňujú použitý materiál, ceny prác a v konečnom dôsledku aj výdavky za novú vaňu, umývadlo a iné potreby. Celkovo sa cena za kompletnú rekonštrukciu kúpeľne a toaliet pohybuje od 70- do 110-tisíc korún.
5. Nezabúdajte ani na to, že budete potrebovať aj niekde „prežiť“, takže si vybavte dočasné náhradné ubytovanie.

ORIENTAČNÉ NÁKLADY NA PRÁCU A MATERIÁL

Búracie práce

250 Sk/1 hod.

Murovanie nových stien

130 Sk/m²

Izolácia, omietanie

150 Sk/m²

Montáž vodomerov

1

reklama

 

200 Sk

Príprava vodovodov na sanitu

3 500 Sk

Obmurovanie stupačky

1 400 Sk

Radiátor

2 000 Sk

Sprchovací kút

6 500 Sk

Odvoz odpadu

1 000 Sk/1 tonu

 

Správne svetlo v každej miestnosti

Práve v zime je prevažne tma a v miestnostiach potrebujeme správne nadávkované osvetlenie. Je rovnako dôležité na čítanie, ako aj v kúpeľni alebo v kuchyni.

Už žiadne clonenie

Azda každý z nás má lampu na čítanie, napriek tomu sa mnohí rozčuľujú za písacím stolom a žiarovka pritom vytvára tieň. Tomu zabránia zrkadlové žiarovky. Stačia 25- až 40-wattové. Aby sme zabránili tmavým tieňom, ktoré spôsobuje dopad svetla, nastavíme svetlo šikmo na knihu.

Správna výška

Takisto aj nad jedálenským stolom alebo nad stolom v obývačke je dobré mať zrkadlové žiarovky. Tak zabránime odrážaniu svetla na lesknúcom sa povrchu stola, ako je sklo alebo lak. Dôležitejšia ako model lampy je výška lampy nad stolom: keď ju zavesíme asi 60 cm nad plochou, bude stôl rovnomerne osvietený bez toho, aby to bránilo výhľadu. Podľa veľkosti stola a miestnosti môžeme použiť 60- až 100-wattovú žiarovku.

Vrchné svetlo v kúpeľni nám poskytne dobré osvietenie celej plochy. Ideálne je mať žiarovky nad zrkadlom alebo pozdĺžne neónky s krytmi. V porovnaní s bodovými svetlami nevrhajú tiene na tvár. Neónky alebo žiarovky je najlepšie vybrať v teplom bielom odtieni, pretože ten vrhá príjemné teplé svetlo.

Šetríme energiu

V kuchyni môžeme podľa chuti vybrať medzi teplou bielou a neutrálnou bielou. Neutrálna biela poskytuje skvelé chladné svetlo, ktoré je vhodné pri práci v kuchyni. Halogénové alebo LED lampy pod vrchnými skrinkami osvietia celú pracovnú plochu v kuchyni. Praktické sú samonalepovacie LED bodové svetlá, ktoré môžeme bez problémov a bez vŕtania upevniť, sú vhodné aj na osvietenie tmavých chodieb a skríň. Veľkou výhodou je, že LED lampy spotrebujú iba zlomok energie normálnej žiarovky a pritom vydržia asi 50-krát dlhšie.

Nevýhodou je, že doteraz sú určené skôr len pre osvietenie menších priestorov a nie celých miestností. Okrem klasických žiariviek šetriacich energiu si môžeme vybrať aj guľovité a sviečkovité tvary. K dispozícii sú aj rôzne odtiene žiaroviek, takže neposkytujú už len chladné svetlo. 

Máte doma steny biele alebo biele?

Ste klasik, a keď už sa rozhodnete vymaľovať byt, zostávate pri bielej farbe? Avšak i tak sa musíte rozhodnúť, akú bielu zvolíte!

Existuje totiž niekoľko odtieňov a navyše sa jednotlivé typy od seba líšia tiež svojimi ďalšími vlastnosťami. Podľa čoho teda vyberať ako sa v rôznych bielych odtieňoch orientovať? "Štandardom vo vyjadrení belosti je udávanie v percentách k síranu barnatému," vysvetľuje Petr Pešek, technológ aplikácií spoločnosti Primalex, "niektorí výrobcovia používajú aj iné porovnávacie štandardy, napr. k oxidu horečnatému, kde číselná hodnota pre rovnako biely povrch môže byť o dve až tri percenta vyšší."

Zvýšenie belosti farby sa docieľuje spravidla pridávaním kvalitných bielych pigmentov titánovej belosti. Podľa ich množstva sa potom farby delia do niekoľkých kategórií farby s najnižšou belosťou sa dajú na trhu nájsť napríklad pod názvami štandard (napríklad s belosťou minimálne 77 percent Ba SO4), u viac bielych sa môžeme stretnúť s názvami Plus či Bonus (minimálna belosť sa pohybuje 82 až 84 percent BaSO4) a u najbelších s označením Polar či Profi sa belosť pohybuje nad deväťdesiatimi percentami BaSO4.

V čom je rozdiel?

Štandardne najmenej biele farby patria k tým najlacnejším, majú náplne prevažne z kaolínov, ktoré garantujú vysoké krytie. Kaolíny ale nie sú ideálne biele, čo sa prejavuje v "záverečnom" odtieni steny potom majú nádych do iného odtieňa podľa použitej náplne. "Sú vhodné napríklad do skladísk, garáží a miestností, kde nie sú nároky na odolnosť proti oteru, kde nie je požadovaný vysoký odraz svetla a podobne," popisuje Petr Pešek a dodáva: "Povrch nie je čisto biely, nesie sfarbenie po náplni. Vďaka nedokonalej belosti sa dá hodnotiť ako teplejší."

U farieb strednej triedy sa dosahuje väčšia belosť pridávaním titánovej beloby a súčasne aj tmelu. Náter tak získava na belosti a tiež odolnosť proti oteru. O stupeň vyšším procesom prechádzajú aj tie najbelšie odtiene a najkvalitnejšie materiály pri výrobe dochádza k zvyšovaniu prídavku titánovej belosti a uberaniu kaolínov. Tieto snehobiele farby sú potom určené práve do obývacích miestností, kde taký odtieň pôsobí veľmi čisto a krásne. Navyše vyšším odrazom svetla ešte zvyšujú intenzitu osvetlenia teda vďaka nim získavate pocit, že je v miestnosti viacej svetla. Odporúčajú sa preto do obývacích a detských izieb, ale napríklad aj do škôl.

Ešte dokonalejšie

Biele farby sa dajú ešte zdokonaľovať napríklad pridaním disperzií sa spevní ich povrch natoľko, že sa dajú dokonca umývať alebo ako vraví norma, sú odolné proti umývaniu a drhnutiu. To oceníte nielen v kuchyni a kúpeľni, ale často i v detských izbách. 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.