Choď na obsah Choď na menu
 


mená na M,P,S,V,Z

23. 5. 2008

Marek

Dnešný oslávenec Marek prináša nošu plnú aprílovín. Obsahuje pranostiky, ktoré výrečne dokumentujú bláznivosť počasia v tomto jarnom mesiaci. Ak vyjde jurajovská jar a Marek sa prezentuje pekným slnečným počasím, nie je to najpriaznivejší výhľad. Pranostiky hovoria: Ak chodíš na Marka v košeli, v máji ťa kožuch pritúli / Čo Marek zohreje, to Pankrác odveje / Ak na Marka pot utieraš, na Serváca kožuch vyberáš / Ak Marek pripeká, gazda ešte ponarieka / Ide Marek, bude tma (čierne mraky). Opačná, mokrá alternatíva prorokuje: Ak na Marka dážď, suchého leta sa dočkáš / Na Marka daždivo, sedem týždňov blativo / Ak dážď príde na Marka, v lete zo sucha zem ako škvarka. Zaujímavá je skúsenosť, ktorá z nepriazne markovských dažďov vysekáva tri dni od Marka do Vitala (28. 4. - oslávenec podľa starých kalendárov). Tá vraví: Hrmenie medzi Markom a Vitalom úrodný rok zvestuje.

V záhradkách a na poliach, kde je teraz veľa roboty so siatím a sadením, je však Marek dôležitým štartérom pre pestovateľov nášho druhého chleba a uhoriek. Hlavne v južnejšie položených častiach Slovenska býva tradičným termínom pre siatie uhoriek a výsadbu zemiakov: Na Marka je dobre zemiaky sadiť a uhorky siať / Zemiakov, vysadených na Marka, bude plná jamka.

  

Pankrác

Meno Pankrác má grécky pôvod a jeho význam je "všemocný". Spolu so Servácom a Bonifácom je v pranostikách charakterizovaný ako zmrznutý svätý, pretože sa v dňoch, na ktoré pripadajú práve ich meniny, obyčajne ochladí. Často pôsobia flegmaticky. Sú to extroverti, ktorí k životu potrebujú spoločnosť. Sú príťažliví, inteligentní, disponujú výbornou pamäťou a sú veľmi rodinne založení. Ich základnou charakteristikou je citlivosť.

Šťastné farby Pankrácov sú čierna, modrá a sivá. Ochranné rastliny sú divozel a baza, ochranné kamene sokolie oko a jaspis, ich živočíchom je sýkorka a znamením Vodnár.

 

Sabina

Ich farbami sú modrá a zelená

Ich osobným číslom je sedmička, čo reprezentuje tajomnosť.

Sabíny vždy majú okolo seba isté vibrácie, ktoré zneisťujú okolie. Nikto presne nevie, čoho sú schopné, a tak si od nich človek radšej udržiava odstup. Sabíny pôsobia dosť pyšne a nafúkane, ale to je len ich obranný reflex. Túžia po uvoľnení, chceli by si nájsť toho pravého, mať kopu detí, aj dobré zamestnanie. Také sú ich sny, ibaže málokedy sa splnia.

Keďže sa v nich ťažko vyznať a pochopiť ich v ženskej úrovni, dostávajú príležitosť realizovať sa aj v typicky mužských oblastiach. Zverujú sa im mnohé zodpovedné a ťažké úlohy a Sabíny sa rady stanú nepostrádateľnými. Potom, keď už majú nejaký vplyv a moc, zriedka sa rozhodnú venovať sa ženským povinnostiam. Takýto postoj ich vháňa do vnútorných konfliktov, preto často trpia depresiami a pocitom nedocenena.

Toto meno sa hodí pre znamenia: Lev, Býk, Panna, Strelec a vhodnými farbami sú modrá a zelená.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr, ich šťastné farby sú červená a modrá. Ochranné rastliny podbeľ, kôpor a petržlen, ochranné kamene sú tigrie oko, topás a achát, živočíchom je čajka a znamením Blíženci.

 

 

Servác

 

Servác má latinský pôvod a v preklade znamená "záchranca". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame málo. Servácovia, v ktorých sa skrýva úžasná inteligencia, sa dobre hodia k svojmu totemovému zvieraťu diviakovi. Majú vyvážené reakcie a disponujú nesmiernou odvahou. Sú aktívni, výnimočne životaschopní a verní, pokiaľ ich niekto neoklame.

V strave by mali Servácovia uprednostniť špargľu, figy a kuracie mäso. Servácov ovplyvňuje planéta Saturn. Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a štiav, ochranné kamene zafír, opál a granát.

 

 

Slavomír 

 

Slavomír má slovanský pôvod a znamená "sláviaci mier". Meniny oslavujú 22. apríla.

Slavomírovia sú hraví, občas pôsobia neisto. Bývajú málo objektívni. Sú radi v centre pozornosti, majú egoistické sklony. Majú dobrú intuíciu a v zamestnaní dosahujú väčšinou pozoruhodné výsledky. Sú predvídaví a majú sebe obrovský potenciál, treba ho len správne využiť.

 

 

Svetozár

Meno Svetozár má slovanský pôvod a jeho význam mena je "žiariaci".Sú to veľmi emotívni ľudia s cholerickými sklonmi. Milujú dobrodružstvá. Ak sa do niečoho pustia, rýchlo dosiahnu výnimočné úspechy. Sú nezávislí, pyšní, keď sa im niečo nepáči, patrične to okomentujú. Skrýva sa v nich neodolateľný šarm, vždy sú objektívni, majú vycibrený zmysel pre spravodlivosť.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená, fialová, ochranné rastliny púpava, cesnak, rozmarín, ochranné kamene diamant a ametyst, znamením je Baran a živočíchom páv.

  

  

 

Štefan sa nevzdáva

Veda a technika 

Mužské meno Štefan je gréckeho pôvodu a v preklade znamená "víťaz". Štefan bol svätcom a zároveň patrónom koní. S nositeľmi tohto skôr dedičného mena sa stretávame pomenej, aj keď v minulosti bolo na Slovensku obľúbené a časté.

Nositeľov oslovujeme prevažne Števo, Števko alebo Pišta. V súčasnosti sa ešte uchovávajú tradície, ktoré sa viažu k menu Štefan, ako sú návštevy príbuzných a vinšovanie.

Štefanovia, ktorí majú meniny na druhý sviatok vianočný, sú rozhodní, odvážni, ale aj opatrní. Štefanovia sú muži, čo stoja za svojimi slovami a nevzdávajú sa. Ich život je relatívne stály. Majú okolo seba spoľahlivých priateľov.

Mohli by sme ich nazvať aj večnými študentmi. Štefanovia sú zanietení pre psychológiu a medicínu. Ich zmysel pre prispôsobovanie a fantáziu z nich robí aj zručných novinárov alebo fotografov disponujúcich obrovskou ľudskou skúsenosťou.

Zvyčajne sú Štefanovia zdraví muži s veľkou vitalitou. Mali by ale dávať pozor na prepracovanosť, stravovať sa racionálne a dopĺňať si vitamín A.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, rozmarín, ochranné kamene diamant a ametyst.

 

Valér

Mužské meno Valér má latinský pôvod a význam mena je "silný, zdravý". Meniny oslavujú 18. apríla. Valérovia majú rozpoltené povahy. Nie vždy sú ľahko ovládateľní. Miestami sa prejavujú ako šťastní, inokedy sú zlostní. Zvyčajne sú to však činorodí a čulí extroverti. Sú typickí obrovskými emóciami, obdivuhodnou aktivitou a rýchlymi reakciami. Ich achillovou pätou je pýcha. Vyznačujú sa výnimočnou inteligenciou.

Ovplyvňuje ich planéta Mesiac, osudovým znamením je Rak. Ich šťastné farby sú strieborná, krémová, ochranné rastliny rumanček, jazmín, žihľava, živočích kôň, kamene nefrit a karneol.

  

Zina

Ženské meno Zina má grécky pôvod a jeho význam je "dobrá", "priateľská". Tieto ženy sú najmä ľudské a prosociálne. Majú sklon k ľahkomyseľnosti, čo im môže spôsobiť isté problémy. Ziny zvládajú štúdium s prehľadom. Priťahujú ich povolania, v ktorých sa možno presadiť a skrýva sa v nich aj isté riziko. Cítia sa dobre v oblasti obchodu, alebo napríklad vo svete reklamy. Zdravie majú priemerné. Ziny by sa mali vyhýbať prepracovanosti, prospeje im pravidelné cvičenie, prechádzky a strava bohatá na železo.

Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Neptún. Šťastné farby Ziniek sú svetlozelená, biela a žltá. Ochranné rastliny skorocel, túžobník, ochranné kamene akvamarín a rubín.

 

Zita

Meno má pravdepodobne perzský pôvod a znamená "dievča".Zity sú emotívne, aktívne, vyznačujú sa rýchlymi reakciami. Nie vždy to s nimi býva jednoduché, ale sú vytrvalé v práci. Občas bývajú žiarlivé, ale na druhej strane sú plné nehy a lásky. Majú sklon uzatvárať sa do seba. Zvyčajne sú výborné študentky, hodia sa im povolania ako detská lekárka, ošetrovateľka či učiteľka. Stoja obomi nohami na zemi, sú inteligentné, ale pritom sa neusilujú vynikať. Hoci sú zraniteľné a citlivé, bývajú strohé, najmä keď sa rozčúlia. Majú hlboký zmysel pre priateľstvo. Ich zdravotný stav býva dobrý, slabinou môžu byť črevá, pokožka a pľúca. Ich zvieracím totemom je holubica, ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby sú oranžová a modrá, ochranné rastliny čakanka a fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.

 

Zoltán

Meno Zoltán je z meno z tureckého slova sultán, čo pôvodne znamená moc, vláda, alebo z južnoslovanského mena Zlatan. Zoltán je muž, ktorý odolá všetkému ako losos, jeho totemový živočích. Zoltán sa málokedy nazlostí. Ak sa tak predsa stane, potom to už stojí za to. Radi podstupujú riziko a pracujú v tíme. Nadradené a odmerané správanie môže však zablokovať ich kariéru. Majú železnú vôľu, no potrebujú istý čas, kým dozrejú. Sú vitálni a prospieva im vyvážená strava. Zoltánov ovplyvňuje planéta Slnko. Šťastné farby týchto mužov sú žltá a medená. Ochranné rastliny mak, nechtík a rumanček, ochranné kamene kryštál, granát a ónyx.

 

 

 

Zuzana

Krstné meno Zuzana je v súčasnosti menej časté, aj keď v minulosti bolo veľmi obľúbené. Má hebrejský pôvod a v preklade znamená "ľalia", "lotos".

Zuzany, ktoré oslavujú meniny 11. augusta, nie sú veľmi prispôsobivé. Majú rýchle reakcie a k ich povahe patrí aj to, že sú priame. V citovom živote sú oddané a láskyplné. Zároveň sú panovačné a chcú byť všade prvé.
Sú spoločenské a neúnavné. Rodičov, príbuzných, priateľov, či partnerov celkom uťahajú. Našťastie majú železné zdravie, aj keď nemajú ani potuchy o pravidelnom spánku. Zuzany by sa mali stravovať pravidelne. V ich jedálnom lístku by nemali chýbať výrobky zo sóje a morské ryby.
Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú modrá a biela. Ochranné
rastliny rebarbora a fialka, ochranné kamene záhneda a achát.

 

Na každý deň pripadá niekoľko mien /len ľudia o tom nevedia / 

 

Z bežne dostupných kalednárov sa to však nikto nedozvie.
Každá matrika by mala mať poruke takzvaný slovenský menný kalendár, v ktorom je ku každému dňu priradených spravidla niekoľko mien.

 

Napríklad 

 

k 12. februáru patrí nielen Perla, ale aj Ronald, Zoro, Zoroslav, Slavena, Solveiga, Zoroslava a Eulália.

27. apríla je podľa kalendára Jaroslava, ale aj Aristida a Tulie.

 

 

Samozrejme, lepšie by sa slávilo meno, ktoré si každý môže nájsť vo svojom diári.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.