Choď na obsah Choď na menu
 


mená na A,B,D,J,

24. 5. 2008
 
Nomen omen, alebo meno predurčuje osud, pomyslím si vždy, keď narazím na bizarné spojenie mena človeka s profesiou, ktorú vykonáva. Tak napríklad obľúbené reportáže redaktorky STV Predajňovej sa týkajú obchodov a obchodovania. Pani Žabková má zasa na starosti štátny dozor nad kvalitou vôd. Po svete chodí pán Hoblík, zástupca stolárskej firmy a dokor Vražda, ktorý pracoval ako súdny lekár. A pán Soldát dlhé roky uvádzal armádny magazín. Meno má vraj totiž tú magickú moc, že keď ho celé roky vyslovujeme pri predstavovaní, podvedome nás to ťahá tam, kde má naše meno pôvod.

Hľadanie toho správneho mena pre deti môže byť skutočné dobrodružstvo, najmä ak ho vyberáte iným spôsobom, ako kedysi.

Meno sa teda musí dobre vybrať, ale aj náležite osláviť. Vyslovovať vždy s láskou a nikdy nekomoliť. Ak dieťa cíti, že jeho meno je pre vás to najkrajšie na svete, dáte mu základ sebadôvery na celý život. Viem, o čom hovorím.
  

Anastázia

Meno je gréckeho pôvodu a znamená "vzkriesená".  Meniny oslavujú 30. apríla.Temperamentné Anastázie nikde neobsedia. Prechádzajú zo vzrušenia do teatrálnych depresií. Často menia koníčky, majú problémy s koncentráciou. Sú to milučké, zvodné, rozkošné a vysoko inteligentné špekulantky, ktoré vyžadujú pozornosť okolia. Ich život býva trochu rozháraný, lákajú ich výnimočné povolania.

Obľúbené farby sú zelená a biela, ochranné rastliny tabak, myší chvost, fialka a mäta, ochranné kamene achát, zafír a koral. Ich živočíchom je poštový holub a znamením Váhy.

 

 

  

Bernard

Mužské meno Bernard má nemecký pôvod a význam mena je "silný medveď". Bernardov treba od útleho detstva zjemňovať. Aj napriek drsnosti ich totemový vták je kukučka, symbol akejsi rozpínavosti. Zvyčajne sú z nich vedúci pracovníci, ktorí myslia len na to, ako pevnou rukou viesť ľudí okolo seba. Ťažko sa dajú ovplyvniť, ustúpia len silným a opakovaným argumentom. V citovom živote sú Bernardovia požadovační. Nechcú byť miláčikmi rodiny, ale rovnako nechcú ani to, aby rodičia pred nimi uprednostňovali súrodencov. Bernardovia si vyžadujú len porozumenie, a nie rozmaznávanie. Životaschopnosť týchto mužov je vynikajúca. Niekedy to zneužívajú a tak trochu zanedbávajú svoje zdravie. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, chmeľ, ochranné kamene diamant a ametyst.

 

Bonifác

Meno Bonifác má latinský pôvod a význam mena je "človek dobrého osudu". Zdanlivo sú veľmi zdržanliví, ale v skutočnosti sú vášniví a nervózni. Hoci pôsobia chladne a odmerane, skrývajú v sebe oheň. Sú to ľahko ovplyvniteľní introverti. Bývajú urážliví, vzťahovační, často sú si neistí sami sebou. Ich priateľstvo či láska sa nezískavajú ľahko.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr, obľúbené farby sú červená a biela. Ochranné rastliny podbeľ, kôpor, ochranné kamene tigrie oko a topás. Rastlinný totem je citrónovník, živočíchom je albatros a znamením Blíženci.

  

Dana, Danica

majú hebrejský pôvod, meno v preklade znie "Boh je sudca". Meniny oslavujú 16. apríla.Dany a Danice sú láskavé a sentimentálne nenápadné ženy - introvertky. Niekedy im chýba sebadôvera. Sú životaschopné, odolávajú únave a chorobám. Sú dobré študentky a výborné športovkyne. Bývajú rozumne panovačné, priateľstvo však kladú na piedestál.
Obľúbené farby sú tmavomodrá a zelená, ochranná rastlina fialka a medovka, ochranné kamene ametyst a achát, ich živočíchom je červienka a znamením Vodnár.

 

Hermína

Meno Hermína má nemecký pôvod, jeho význam je odvodený od mužského mena Herman, ktoré znamená bojovník. Sú veľmi empatické, činorodé, nikdy neobsedia dlho na jednom mieste. Sú to extrovertky, ktoré potrebujú publikum pre svoje výstupy. Majú svoj názor, ktorý si nedajú vyvrátiť. Sú energické, rýchlo sa rozhodujú. Majú výbornú pamäť, sú zvedavé, milujú drobné klebietky.

Ich obľúbenými farbami sú tmavomodrá a zelená, živočíchom je veľhad. Ochranné rastliny sú divý vinič, medovka, baza a ochranné kamene ametyst, achát a perla, znamením je Vodnár.

 

 

Igor

Meno Igor je ruské, v preklade "boh Ingvio ochraňuje". Igorovia sú veľmi emotívni, inteligentní, citliví, jemní, zmyselní a taktní. Zvyčajne majú podrezaný jazyk. Mávajú sklon k sentimentu, zvyknú často meniť nálady. Sú to muži boja, ale zväčša bojujú sami so sebou. Majú predpoklady na to byť autoritou, no zrazu začnú o sebe pochybovať. Sú to zvláštni chlapíci...

Ich totemovým zvieraťom je bizón, znamením Baran a ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny: púpava, rozmarín, ochranné kamene: diamant, ametyst a jaspis.

 

Jarmila

je meno slovanského pôvodu s významom „milujúca jarosť, bujarosť". Meniny oslavujú 28. apríla.Nositeľky tohto mena stoja oboma nohami na zemi. Sú to mlčanlivé, uzavreté sangviničky. Rady prijímajú dary, majú malomeštiacke majetnícke sklony. Sú však veľmi odvážne, prácu vykonávajú zodpovedne a svedomito. Ak sa vydajú, sú z nich síce prísne, ale vynikajúce matky. Neznášajú intrigy a faloš. Sú z nich dobré priateľky, tajomstvá si nechávajú pre seba.

Ich farbou je zelená, rastlinou levanduľa, živočíchom klokan a znamením Panna.

 

 

Jozef

Jozefovia vždy vedia, čo chcú. Sú obdarení pozoruhodnými danosťami. Vedia sa dobre ovládať, majú vyrovnanú povahu a podľa toho, čo vravia a akým spôsobom žijú, máme dojem, že sú nositeľmi nejakého posolstva, ako ich totemové zviera hrdlička. Usilujú sa prinášať lásku tým, čo ich obklopujú.
Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Obľúbené farby týchto mužov sú modrá, žltá, ochranné rastliny žihľava, šalvia, kamene ametyst, smaragd a granát. Mali by sa vyhýbať riskantným situáciám a viac odpočívať. 

  

Juraj 

Meno Juraj má grécky pôvod, v preklade znamená "roľník".  Meniny oslavuje 24. apríla.

Jurajovia sú veľmi komunikatívni, inteligentní, v spoločnosti obľúbení, majú podrezaný jazyk. Dobre ovládajú svoje emócie. Občas však mávajú depresie, bývajú sentimentálni. Mali by byť poriadnejší a opatrnejší. Môžu byť z nich úspešní ekonómovia, umelci alebo politici. Sú to muži boja, ale bojujú zväčša sami so sebou.

Obľúbené farby: červená a zelená, ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene ametyst a jaspis, ich živočíchom je bizón a znamením Baran.

 

Júlia, Juliána

Meno Júlia má latinský pôvod a jeho význam je "vlasatá, mladá". Zvyčajne sú to veľmi pôvabné vznešené a očarujúce ženy. Pôsobia odmerane a namyslene, no tým iba skrývajú svoju citlivosť a zraniteľnosť. Sú to introvertky, vyhýbajúce sa kontaktu s davom. Ak sa k niekomu pripútajú, zvyčajne je to na celý život.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Šťastnými farbami sú biela a zelená, ochranné rastliny sú myší chvost, fialka, ochranné kamene koral a opál. Ich živočíchom je sob a znamením Váhy.

   
Július
Mužské meno Július má latinský pôvod a znamená "vlasatý", "mladý". Nositeľov tohto na našom území menej rozšíreného mena oslovujeme aj Julo, Julko. Meniny majú 11. apríla.
Ich osobnosť je uspôsobená tak, aby mohli čeliť životným ťažkostiam. Júliusovia sú rozvážni ľudia, podobajú sa svojmu totemovému zvieraťu volavke. Duševne dozrievajú veľmi zavčasu. Júliusovia sú už ako chlapci rozumní, majú dobrý úsudok a spoľahlivú pamäť. Snom týchto mužov je štúdium práva, aby sa mohli stať advokátmi, či sudcami. Radi ľuďom ponúkajú sladkosti.
Zdravie Júliusov je dosť vrtošivé. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec, bazalka, ochranné kamene rubín, jaspis a opál.

 

Justína

 

 

Ženské meno Justína je odvodené od mužského mena Justín, má latinský pôvod a v preklade znie "patriaci Justovi". Svoje meniny oslavujú 14. apríla.Justíny sú extrovertky, chcú všetko porozprávať a naplno prežiť. Nežijú v ústraní, potrebujú sebavyjadrenie. Sú to úžasné, zmyselné a vášnivé osobnosti. Sú schopné dokonale predstierať emócie, ale nejde o dvojtvárnosť, len o hru. Majú zmysel pre priateľstvo. Štúdium ich nenadchýňa, radšej cestujú. Sú z nich výborné obchodníčky a odborníčky pre styk s verejnosťou. Sú maškrtné a majú sklon k celulitíde. Mávajú štastie a vedia ho využiť.

Ich zvierací totem je lastovička, znamenie Váhy, farba zelená a ochranná rastlina céder.
 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.