Choď na obsah Choď na menu
 


Použivajú tajné bylinky

8. 4. 2008

Použivajú tajné bylinky

JEMNOU VÔŇOU BYLÍN láka turistov v Karlových Varoch Múzeum becherovky. Na konci prehliadky si vychutnajú aj kalíštek chutného likéru vyrobeného podľa tajného receptu.

Múzeum nájdete na začiatku pešej zóny v továrni, kde sa becherovka odjakživa vyrába. Tento likér namiešal už v roku 1807 Josef Becher ako medicínu na lepšie trávenie. Predával ho v maličkých fľaštičkách ako liek. Zákazníci si ho však tak obľúbili, že kupovali aj desať naraz. Becher ho teda začal plniť do pollitrových nádob, ktoré označil charakteristickými písmenami JB. Značku sprevádzajú dodnes. 
Po prehliadke všetkých fľašiek, do akých kedy becherovku plnili, sa začína cesta do hlbín továrne. Už po niekoľkých schodoch omamná vôňa bylín silnie a návštevníci sa dostávajú do iného sveta.

 

 Aj takéto zákutia v múzeu nájdete.

Tajný recept

V becherovke je množstvo bylín a korenín. Väčšina rastie v zámorí, vysvetľuje sprievodkyňa. Ich druhy a pomer poznajú len dvaja ľudia, hlavný technológ a riaditeľ továrne. Bylinky namiešajú v miestnosti, ktorá sa nazýva drogikamre, a nechajú vylúhovať v alkohole. Práve ony spôsobujú, že becherovka sa pokladá za nápoj na dlhovekosť. Ak sa to s jej množstvom, samozrejme, nepreháňa. Rodina Becherovcov pila 20 mililitrov likéru ráno a popoludní a všetci sa dožili viac ako 80 rokov.

 

  Časť zo zápiskov Josefa Bechera v múzeu vystavujú.

Dlhé potrubie

Po vylúhovaní dozrieva likér dlhých osem týždňov v dubových sudoch. Potom ho cez deväťkilometrové potrubie, teda „becherovod“ premiestnia do stáčarne, odkiaľ už putuje rovno do tradičných zelených fliaš so žltou etiketou. Na konci prehliadky premietnu návštevníkom film o histórii likéru a dajú im ochutnať za kalíštek. Nás ponúkli aj zimnou becherovkou. Horúcim nápojom z becherovky a ríbezľového džúsu. 
Za vstupné zaplatia dospelí 100 českých korún, čiže približne 131 slovenských korún. Deti a dôchodcovia približne 65 slovenských korún.

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.