Choď na obsah Choď na menu
 


Liečte sa bylinkami

6. 11. 2009

Liečte sa bylinkami

NEDAJTE SA zaskočiť chrípkou, zapáleným hrdlom či plným nosom. Na neduhy týchto mrazivých dní sme pre vás prichystali bylinky, z ktorých si navaríte najlepšie liečivé čaje.

Medovka lekárska
ČAJ z medovky lekárskej vám pomôže pri angíne, bolestiach hlavy, tváre aj zubov. Poslúži tiež ženám, ktoré majú bolestivú menštruáciu. Zalejte 8 lyžičiek medovky 2 pohármi vriacej vody a nechajte odstáť v zakrytej nádobe 10 minút. Čaj môžete piť počas celého dňa. Pomáha aj pri zdurených lymfatických uzlinách a vredových ochoreniach. Na utíšenie bolestivých opuchov použite gázu namočenú do odvaru.

 

Baza čierna
AJ čaj z bazy čiernej je vynikajúcim liekom pri prechladnutí. Podporuje potenie a znižuje horúčku. V kombinácií s lipou a materinou dúškou účinne pomáha proti kašľu. Pri horúčkových ochoreniach zalejte 2 lyžičky kvetov 1/4 litrom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pred jedlom vypite denne dve šálky. Listy z bazy čiernej posilňujú aj našu imunitu.

 

Mäta pieporná 
MÄTOVÝ čaj je vynikajúcim liekom na kašeľ a nádchu, ale aj pľúcne ochorenia. Oceníte ho aj pri ochoreniach žalúdka a čriev i poruchách pečene a žlčníka. Podporuje potenie, znižuje horúčky a zabraňuje vracaniu a plynatosti. Jednu lyžičku zalejte 1/4 litrom vody a 10 minút nechajte spariť. Pozor: mätový čaj nie je vhodný pre dojčatá pre vysoký obsah mentolu.

 

Levanduľa 
POMÔŽE vám pri bolestiach hlavy, poruchách trávenia a celkovom vyčerpaní. Po prekonaní infekčného ochorenia vypite ráno a na obed jednu šálku čaju z levandule. Pripravíte ho rovnako ako čaj z mäty piepornej. Na celkové uvoľnenie je výborný kúpeľ z levandule. Nechajte zovrieť liter vody, zalejte ním 50 gramov byliniek a po 30 minútach pridajte odvar do kúpeľa.

 

Pamajorán obyčajný 
OCENÍTE ho pri ťažkostiach s dýchaním, pri suchom kašli, ale aj pri ner-vových poruchách. Upokojí vás a navodí pocit „dobrej mysle“ – aj preto mu Česi hovoria „dobromysl“. Pár kvapiek čajového odvaru na vankúši podporí váš príjemný spánok. Pri kašli zalejte 2 lyžice pamajoránu pol litrom vody a nechajte spariť 10 minút. Čaj pite 2-krát denne.

 

Ibiš lekársky 
ČAJ z ibiša oceníte pri zápale dýchacích ciest i močových orgánov a takisto pri katare žalúdka a čriev. Pripravíte ho rovnako ako čaj z materinej dúšky. Denne vypite 1 až 3 teplé šálky. Pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla kloktajte čaj, ktorý musí odstáť pol hodiny.

 

Materina dúška 
LAHODNÝ čaj z materinej dúšky pomáha pri chorobách dýchacích ciest a zápaloch močových ciest. Vďaka obsahu silice sa užíva aj pri tráviacich problémoch. Jednu lyžičku zaparíte 1/4 litrom vriacej vody a krátko lúhujete. Pri ochoreniach močových ciest pomôže kúpeľ zo 100 až 200 gramov byliniek.

Aký čaj pomôže, keď  je vám zle?

Štrajkuje vám žalúdok? Pohlaďte ho dobrým čajom a hneď sa vám uľaví. Keď potrebujete rýchlo a šetrne upraviť trávenie, popíjanie bylinkového času je tým najdostupnejším prírodným liekom. Stačí vedieť, po akých bylinkách siahnuť.

Trávenie je nesmierne komplikovaný proces, lenže to zisťujeme až vtedy, keď nefunguje tak hladko, ako má. Namiesto bezproblémového spracovávania potravy sa v tele hromadia toxíny a nestačia sa dostatočne rýchlo vylučovať von. Výsledkom je nafúknuté brucho, nepríjemný pocit plnosti, prekysľovanie či plynatosť.
Akútne žalúdočné ťažkosti môžu časom prejsť do chronických problémov a tie už sa liečia oveľa horšie. Trávenie je len jedno, tak si ho šetrite. Popri vyváženej strave napríklad aj pravidelným popíjaním čajov.
Mätový čaj chráni žalúdok
Klasikou je mätový čaj. Pre jeho osviežujúcu chuť patrí vôbec k najobľúbenejším. Netreba ho ani prisládzať medom. Mäta obsahuje triesloviny, ktoré chránia žalúdok, črevá, aj žlčník. Pôsobí protizápalovo a zrýchľuje látkovú výmenu, pretože podporuje tvorbu žalúdočných kyselín. Najlepšie je dopriať si šálku mätového čaju po sýtejšom obede.
Pŕhľavový čaj prečistí črevá
Pŕhľava je rastlinka, s ktorou sa často stretávame v súvislosti s očistnými kúrami. V čom je jej ozdravná sila? Blahodarne vplýva na hrubé črevo. Okrem toho zlepšuje peristaltiku čriev, takže pomôže, ak vás trápia problémy s vylučovaním. Pŕhľavový čaj môžete popíjať po malých dúškoch viackrát denne.
Harmančekový čaj uľaví od bolesti
Harmanček pôsobí mierne analgeticky. Je to veľmi účinná bylinková zbraň proti bolestivým žalúdočným kŕčom. Pomáha aj pri nutkavom pocite na zvracanie alebo pri nadmernej tvorbe plynov. Má jemnú chuť, ktorú ešte viac vytiahnete dosladením medom.
Ďumbierový čaj naštartuje látkovú výmenu
Vynikajúcim prostriedkom pre podporu spomalenej látkovej výmeny je aj koreň ďumbiera. Nemusíte ho kupovať hotový, domáca príprava je ozaj jednoduchá. Budete potrebovať  za lyžičku nastrúhaného ďumbierového koreňa a asi pol litra vriacej vody. Po dvadsiatich minútach lúhovania môžete dochutiť medom a popíjať.
Nebojte sa kombinovať
Staré mamy majú v rukáve vždy množstvo receptov proti nevoľnosti. Často sa v nich miešajú aj viaceré bylinky, čím sa maximalizuje blahodarné pôsobenie čaju na trávenie. K osvedčeným ľudovým receptom patrí napríklad čaj z feniklu, anízu a rasce. Odsypte po 1,5 dkg zo všetkých troch prísad do šálky, zalejte 3 dl vriacej vody, nechajte vychladnúť a môžete piť. 

Štrngnite si s bylinkami

Otravuje vás na jeseň melancholická nálada? Zažeňte ju ľubovníkovou tinktúrou. Na vred predkolenia vyskúšajte nechtíkovú tinktúru a reumu odplašte kostihojom

Z byliniek si nepripravujte len čaj, vyrobte si z nich aj tinktúry. Príprava nie je náročná, zato liečivý účinok obrovský. Nezabúdajte, že ich dôležitou súčasťou je alkohol, preto si hneď po štamperlíku za volant nesadajte. Ktoré bylinkové „pálenky“ by vám doma nemali chýbať?

KOSTIHOJOVÁ NA KĹBY

Liečivo s obsahom alkoholu si vyrobte z čerstvého alebo sušeného koreňa. Ak si však môžete vybrať, zvoľte radšej čerstvý a získaný na jeseň. Vtedy má najväčšiu liečivú silu, len sa pripravte na to, že pri jeho získavaní sa riadne zapotíte. Ale námaha sa vám viacnásobne vráti. Ako na to? Čerstvo vykopaný koreň umyte, očistite od čiernej kôry a postrúhajte na kuchynskom strúhadle. Do zaváracieho pohára nalejte pol litra vodky a pridávajte postrúhaný kostihoj tak dlho, až dosiahne hladinu. Nádobku zavrite, koreň nechajte v alkohole lúhovať štrnásť dní a každý deň pohárom potraste. Potom obsah preceďte, zvyšný alkohol vytlačte z kostihoja a bylinkovou tekutinou naplňte menšie fľaštičky.

ČO NAPRÁVA?
Tinktúrou z kostihoja vyliečite boľavé koleno a uľavíte pri reume. Niekoľkokrát denne si ňou natierajte ubolené kĺby. Rovnako pomáha pri vyvrtnutiach, skrátka pri všetkých bolestiach kĺbov, svalov a šliach. Postará sa aj o lepšie sceľovanie kostí pri zlomeninách a podporuje tvorbu mazu, čo bráni vysychaniu kĺbov. Vymaže modriny a zmierni opuchy. Aby ste dosiahli ideálny liečebný efekt, na noc si na poranené miesto priložte obklad z gázy namočenej do tinktúry. Prekryte ho mikroténovým vrecúškom a obviažte.

NECHTÍKOVÁ PROTI ZÁPALOM

Tinktúru si namiešajte z čerstvých alebo sušených kvetov a kvalitného bieleho, aspoň štyridsaťpercentného alkoholu. Pamätajte na to, že pri použití vysušených rastliniek získate menší objem tekutiny, v suchej podobe absorbujú viac alkoholu ako v čerstvej. Liečivý zázrak si môžete pripraviť dvojakým spôsobom. Pri prvom nemusíte nič vážiť. Stačí, keď do zaváracieho pohára nalejete destilát a pomaly doň vsypete oranžové kvety nechtíka lekárskeho tak, aby hladina siahala centimeter nad ne. Nádobu zavrite, zmes nechajte dva týždne postáť a občas premiešajte. Po štrnástich dňoch obsah preceďte, z kvetov dôkladne vytlačte zvyšný alkohol a tekutinu vlejte do menších fľaštičiek. Uložte ich do chladnej a tmavšej miestnosti. Pri druhom spôsobe prípravy pracujte s pomerom jedna k piatim, čo znamená, že na sto gramov kvetov potrebujete 500 ml alkoholu. Ďalej už postupujte rovnako ako pri prvom spôsobe. Pozor! Ak používate sýtooranžové čerstvé kvety, pred zaliatím ich pomeľte v mlynčeku. Narušíte v nich rastlinné vlákna a kvety sa lepšie vylúhujú.

PREČO PO NEJ SIAHNUŤ?
Nechtíková tinktúra má silné hojivé aj protizápalové účinky. Robí zázraky zvonku i znútra. Nedajú vám spávať ani jesť boľavé afty či zapálené ďasná? Polievkovú lyžicu hojivého zázraku si vlejte do úst a vyplachujte ich čo najdlhšie. Bolí to, ale pomáha. Keď sa vám často robia zádery okolo nechtov, niekoľkokrát denne si dajte na ne liečivý roztok a zakrátko sa zacelia. Ničí vášmu partnerovi život ekzém? Začervenanú a svrbiacu pokožku mu ňou potrite každú hodinu, zakrátko sa upokojí. Rovnako postupujte aj pri preležaninách, ťažko sa hojacich ranách a vredoch. Účinné sú aj nechtíkové obklady na noc. Namočte gázu do liečivej tekutiny, zľahka vyžmýkajte, priložte na postihnuté miesto, prekryte mikroténovým vrecúškom a obviažte ovínadlom.

KEDY JU PIŤ?
Vzplanul vo vašom tele akýkoľvek zápal, máte podráždený žalúdok, pečeň, hrubé črevo či maternicu? V tom prípade si tri- až päťkrát denne naordinujte čajovú lyžičku tinktúry. Pite ju zamiešanú v troške čaju. Bolieva vás počas menštruácie brucho tak, že sa škriabete po stene? Tri razy denne prehltnite za lyžičku, začnite už pár dní pred začiatkom periódy. Prečo sa ešte oplatí mať poruke nechtíkovú tinktúru? Zlepší činnosť centrálnej nervovej sústavy a srdca. Bylinkári ju odporúčajú aj ako prevenciu rakoviny a dokonca sa používa na podpornú liečbu zhubných nádorov prsníka, hrubého čreva či pečene.

REPÍK VYLIEČI HRDLO

Zázračnú tekutinu si pripravte z čerstvých alebo sušených kvetov. Postupujte rovnako ako pri nechtíku. Do zaváracieho pohára nalejte kvalitný biely destilát a sypte doň usušené rastliny repíka lekárskeho dovtedy, kým nesiahajú takmer po hladinu alkoholu. Alebo si liečivý kokteil vyrobte v pomere jedna k piatim. Potrebujete hoci sto gramov sušených rozmrvených alebo čerstvých pomletých kvetín a pol litra alkoholu. Pohár na štrnásť dní zavrite a každý deň zmes premiešajte. Tekutinu potom preceďte, z repíka vyžmýkajte zvyšný alkohol, tinktúru naplňte do menších fľaštičiek a uložte na tmavšie miesto.

KEDY JU POUŽIŤ?
Repíková tinktúra má pri vonkajšom použití silný hojivý a protizápalový účinok. Siahnite po nej hlavne pri kožných ochoreniach. Zhojí hnisavé a nehojace sa rany, pomliaždeniny, odreniny, skúste ju aj na vredy predkolenia či ekzémy. Vybrala si vás za obeť hnisavá angína? Nekupujte drahé kloktadlá, spoľahnite sa na hojivý repík. Hltom neriedenej tinktúry si hrdlo poriadne vykloktajte. Rovnako postupujte aj pri aftách.

PREČO JU POPÍJAŤ?
Lebo vyhojí rôzne zápalové ochorenia. Čajovú lyžičku tinktúry vliatu do trošky čaju pite tri- až päťkrát denne pri problémoch so žalúdkom, s dvanástnikom, pankreasom či so žlčníkom. Bonusom bude aj silnejšia imunita.

ĽUBOVNÍK VÁS ROZVESELÍ

Kedy si vyrobiť tinktúru z tejto žlto kvitnúcej byliny? Keď vás sužuje pochmúrna nálada, ktorú nič nevylepšuje. Takisto pri problémoch so spánkom a pri stavoch úzkosti. Na jej prípravu sú ideálne plne rozkvitnuté rastlinky, ale rovnakú službu vám urobí aj sušený ľubovník. Nadrobno ho nakrájajte, nasypte do zaváracieho pohára a zalejte kvalitnou vodkou, domácou pálenkou alebo konzumným liehom. Alkohol by mal siahať dva až tri centimetre nad vrstvu byliniek. Už po chvíli spozorujete, že obsah sčervenie vďaka hypericínu, červenému farbivu. Zmes nechajte dva týždne macerovať, denne ju premiešajte, potom preceďte a liečivo môžete užívať. Každý deň si doprajte štyri čajové lyžičky. Ústup depresívnej nálady spozorujete po siedmich až štrnástich dňoch. Neskôr dávku znížte na dve či tri lyžičky denne, ale popíjajte ju niekoľko mesiacov.

PROPOLISOM PROTI CHRÍPKE

Propolisová tinktúra síce nepatrí medzi lahôdky, no lieči jedna radosť. Máte v rodine včelára? Vypýtajte si od neho aspoň dvesto gramov tejto hmoty a vložte ju do siedmich decilitrov konzumného liehu alebo vodky. Každý deň zmes premiešajte a na deviaty ju preceďte. Skolila vás angína? Kávovú lyžičku propolisového lieku vlejte do dvoch decilitrov teplej vody a hrdlo si niekoľkokrát denne vykloktajte. Proti chrípke s vysokou horúčkou alebo tečúcemu nosu zabojujte tridsiatimi kvapkami tinktúry, ktoré prehltnite trikrát denne. Budete sa čudovať, ako vám v okamihu prehreje organizmus a pocítite úľavu. Poradí si aj so všetkými kožnými chorobami, dokonca aj s plesňou na nohách. Postihnuté miesta si potrite vatou namočenou v tinktúre a nepríjemné svrbenie sa stane minulosťou. Pozor! Ak patríte k alergikom, radšej sa propolisovej tinktúre vyhnite, patrí k silným alergénom. Nie ste si istí? Otestujte sa. Vnútornú stranu zápästia si potrite malým množstvom tekutiny a sledujte, či sa na ňom neobjaví vyrážka či začervenanie pokožky. Keď je všetko v poriadku, pokojne ju smiete používať. 

Záhrada lieči

Poznáte túto bylinku? Ak ste diabetik, nemala by vo vašej záhrade chýbať. Práve teraz je najvhodnejší čas na jej zber a spracovanie.

Jastrabina je mohutná trváca bylina z čeľade bôbovitých. Vytvára dutú, vyše metra vysokú stonku. Spoznáte ju podľa nepárnoperovitých listov zakončených osťou a kvetov usporiadaných do dlhostopkatých, strapcovitých súkvetí, ktoré kvitnú v júli až v auguste. Plodom je tenký viacsemenný struk.

Ako ju pestovať

Darí sa jej v teplých oblastiach na stredne ťažkých, prevzdušnených, výživných pôdach s dostatkom vápnika. Porast môžete založiť z jarnej sejby v apríli až v máji alebo ju pestujte z priesad, ktoré sa sadia na jeseň. V záhradkách sa osvedčilo vegetatívne rozmnožovanie, oddeľovaním trsov zo starších materských rastlín. Počas vegetácie odstraňujte z porastu burinu a podľa potreby ho pohnojte.

Správny zber

Vňať zberajte na začiatku kvitnutia v júli až v auguste. Príliš neskorý zber môže spôsobiť zoslabnutie a následne vymrznutie rastlín počas zimy. Vňať zrežte asi 5 cm nad zemou. Pred sušením odstráňte poškodené a zdrevnatené stonky. Sušte ju prirodzeným teplom v tenkých vrstvách, najlepšie v tieni. Najčastejšie sa ako droga používa sušená kvitnúca vňať, ale aj semená.

Účinok a použitie

Droga obsahuje galegín, ktorý znižuje obsah cukru v krvi, preto nachádza uplatnenie pri podpornej liečbe cukrovky. Používa sa aj na zvyšovanie vylučovania mlieka dojčiacich matiek. Extrakty z drogy sa pridávajú do krémov, ktoré sa používajú na podporu zacelenia zrastov a kožných defektov.

Jastrabinový zápar

Droga sa používa vo forme záparu. Dve lyžice nadrobno porezanej vňate zalejte 600 ml vriacej vody a varte 3 minúty. Potom ho lúhujte ešte 30 minút. Zápar preceďte a užívajte šesťkrát denne 80 ml asi 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.

 

ROZMARÍN LEKÁRSKY (Rosmarinus officinalis)

Rozmarín je neopadavý, husto rozkonárený poloker so stonkou priamou alebo vystúpujúco, drevnatou. Povôdne je zo Stredomoria, preto u nás vonku vymŕza

rozmarinJe obľúbený pre svoju typickú vôňu a liečivé účinky i využitie v kuchyni.

botanické zaradenie a výskyt: patrí do čeľade hluchavkovitých, 10-15 cm vysoký vždy zelený poloker, darí sa mu v mierne suchej, vápenatej až humóznej pôde, najlepšie v chránenej polohe. Neznáša extrémy ako priveľa slnka alebo vody, je citlivý na mráz.

zber a využitie: zbierajú sa listy, ktoré ostro, typicky voňajú. Toto je spôsobené obsahom éterického oleja (terpény, terpénestery, borneol, cineol)

Užíva sa na podporu trávenia, vylučovania moču, povzbudzuje nervovú činnosť. V alkoholovom výluhu sa používa i zvonka pri rozmarin-1reume. Známe je i rozmarínové víno (výluh rozmarínu v bielom víne). Z rozmarínových listov možno pripraviť odvar, ktorý vlejeme do vane. Takýto kúpeľ pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde. Alternatívou je použitie čistého rozmarínového oleja do kúpeľa (do vody teplej 37 stupňov sa pridá 6 kvapiek).

Ochladeným odvarom z rozmarínu si možno i oplachovať vlasy, je to výborné proti lupinám.

V kuchyni sa využíva ako korenina. Hodí sa k mäsovým pokrmom, do omáčok, a najmä k divine.. Je výborný na aromatizovanie nálevov, možno z neho pripraviť i vonný ocot

Upozornenie

pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach jedovatý (môže poškodiť obličky) hlavne ho nesmú užívať tehotné ženy.

Z rastliny sa zberá pre liečivé účely list, prípadne vňať. Z čerstvých listov sa destiluje silica. Droga obsahuje silicu zloženú z borneolu, cineolu a gáfru, ďalej z bornylacetátu, kamfénu, limonénu a pinénu. Obsahuje triesloviny, flavonoidy, alkaloidy, organické kyseliny, kyslý saponín, horkú substanciu a fytoncidy.

Užíva sa hlavne zvonka vo forme mastí. Uplatňuje sa ako prípravok tíšiaci bolesť a prekrvujúci pri kĺbovom a svalovom reumatizme, nervových zápaloch a pri chorobách z nachladnutia. Užíva sa aj vo forme obkladov, prísada do aromatických kúpeľov a do ústnych vôd.

Vnútorne sa užíva v ľudovom liečiteľstve ako upokojujúci prostriedok, napr. v klimaktériu a pri ženských poruchách, nervových vyčerpaniach. Pije sa ako studený macerát alebo zápar. V južnej Európe sa užíva rozmarínové víno ako vzpružujúci a močopudný prostriedok. Ľudovo sa užíva aj ako žlčopudný prostriedok, pri poruchách trávenia, proti nadúvaniu, pri zníženom krvnom tlaku a zvonka na infikované rany, ekzémy a proti parazitom.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.