Choď na obsah Choď na menu
 


Flóra a zdravie

2. 12. 2008

Stromy sú „zelení lekári“

Strom je stále považovaný za najmocnejší symbol ľudstva. Staré národy verili, že je nabitý množstvom energie. Korene má hlboko v zemi a korunu v nebi, ktorá ako anténa energiu nepretržite prijíma.
Potrebujete sa zbaviť zlej energie, ktorá vás frustruje, oberá o blahodarné životné šťavy? Vyberte sa do lesa.

Stromy sú priam stvorené na našu ochranu. Svojimi korunami a šumiacimi listami nás pozývajú do bezpečia svojho náručia.
V letných horúčavách nám poskytnú osviežujúci chládok. Stromy v sebe skrývajú silnú dávku magnetizmu, ktorú môžu zo seba vydávať. Pohľadajte si strom, ktorý bude najlepším liekom na vaše problémy. Stačí sa oň oprieť alebo ho oboma rukami objať, stíšiť svoju myseľ a odovzdať mu svoju bolesť, problémy, ale aj zlé svedomie. V duchu sa treba uvoľniť a predstaviť si, ako do každej našej bunky prúdi energia. Na tento úkon stačia zhruba tri minúty. Po uplynutí tohto času sa v duchu poďakujte stromu za pomoc a energiu, o ktorú sa s vami podelil.

Kvitnúce majú najviac energie

Stromy sú citlivé na dotyk v čase pučania. Vtedy sa ich nedotýkajte.
Najviac liečivej sily poskytnú v čase kvitnutia. Podľa lunárneho kalendára majú najviac energie v čase pribúdajúceho mesiaca.
Energiu si možno dobiť z akéhokoľvek stromu okrem topoľa a gaštana, ktoré odoberajú z prostredia negatívnu energiu. Tieto stromy využite na odovzdanie niektorého vášho neduhu, a to fyzického alebo psychického (zápal, bolesť chrbtice a podobne, ale aj zlosť a agresivita). Postavte sa k stromu chrbtom, zátylkom a krížovou časťou tela sa k nemu pritlačte. Využite pritom vizualizáciu a predstavte si, ako od vás to, čoho sa chcete zbaviť, odchádza. Po namáhavých dňoch úplne postačí, ak si k stromu na chvíľu len sadnete. Za posilu a „liečenie“ sa stromu poďakujte.

Jin-jang energia

Je najvhodnejšie obdobie. Slnečné dni nás lákajú do prírody. Parky sú plné čerstvej novej zelene. Stačí si iba vyhradiť trochu času na prechádzku, spomenúť si na dobré rady o liečivých schopnostiach „zelených lekárov“ a vybrať si toho najvhodnejšieho.
Najväčšie množstvo liečebného magnetizmu má v sebe breza, dub, lipa, smrek a borovica. Veľmi málo magnetizmu majú v sebe ovocné stromy a agáty. Ihličnany sú nositeľmi jin energie, listnáče jang.
Prijmite naše odporúčanie oddýchnuť si v prítomnosti stromov.

***

Vŕba pritúli, breza odplaví smútok

Potrebujete si dať vysušiť slzy a odplaviť trápenie a bolesť? Vyhľadajte brezu. Brezové drevo „plače“. Šumom listov vo svojej korune dokáže osušiť slzy iným. Zaháňa melanchóliu a pesimizmus. Vyvoláva dobrú náladu. Nájdete pri nej pokoj. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Okrem iného je tento sošný strom s bielou kôrou stromom mladosti. Jeho listy majú omladzujúce účinky. Mladé brezové lístky majú silu liečiť reumatické ochorenia a dnu. Brezový extrakt dodá lesk a silu vašim vlasom. Listy z brezy majú močopudné účinky a pomáhajú vyplaviť a rozpustiť močové kamene.

Ste rekonvalescent a vaše fyzické sily potrebujete dostať znovu do formy? Skúste to v prítomnosti duba. Už naši predkovia ho považovali za posvätný. Kôra tohto stromu má protizápalové účinky. Pomáha pri hemoroidoch, ale aj pri nadmernom potení.

So svojimi smutnými, spustenými konármi, predstavujúcimi smútok, vŕba pritúli každého sklamaného v láske a so zlomeným srdcom. Vŕba je symbolicky aj stromom zosnulých. Dokáže sa podeliť o smútok a samotu a osloviť každého, kto má nízke sebavedomie.

Buk predstavuje symbol hlavy. Ak sa budete chvíľku opierať o jeho kmeň, prečistia sa vám energetické kanály – čakry. Senzitívnejší pocítia úľavu. Prestane ich bolieť hlava alebo sa im zmiernia bolesti hlavy. Vyčistí sa vaša myseľ a získate pozitívnejší pohľad na život. Gréci privádzali k bukom neplodné ženy a verili, že sa dočkajú potomka. Bukový les poskytuje pocit bezpečia a problémy dokážete vnímať z nadhľadu.

Lipa - strom Slovanov, je symbolom zmierenia a lásky. Táto symbolika sa využíva najmä pri vysádzaní lipy, aby urovnávala medziľudské vzťahy a chránila mier. Jej voňavý kvet je účinný prostriedok proti nádche a prechladnutiu. Skúste si posedieť pod lipou v čase jej kvitnutia a v duši sa vám rozprestrie pokoj, láska a optimizmus.

Borovica - blahodarne pôsobí na pľúca a srdce. Podobne ako breza dokáže odplaviť smútok. Uľahčí odpúšťanie a pomôže zbaviť sa zlého svedomia. Nepodceňujte jej silu. Pobyt v jej blízkosti posilňuje pamäť a navracia duševnú rovnováhu. Má antiseptické účinky. Inhalovaním sa zbavíte nádchy.

Jedľa - podporne pôsobí na prekrvenie tela. Posilňuje intuíciu. Pomáha pri odhlieňovaní horných dýchacích ciest. Zmierňuje bolesti hlavy. Jedľu by mali objať predovšetkým tí, ktorých trápia problémy v sexuálnom živote, pretože tento strom im možno pomôže viac ako ktorýkoľvek sexuológ.

Smrek - jeho vyžarovanie pomáha prečisťovať auru. Prináša pokoj a mier do duše. Je dokázané, že smrek má schopnosť dôkladne prečistiť vzduch. Smrek má ochrannú moc a na niektorých miestach ho aj dnes vysádzajú, aby chránil dom a rodinu pred zlom, chorobami a nepriazňou osudu.

 

Pozitívne účinky ginka známe už takmer tritisíc rokov

Pomáha zahnať depresie, migrénu aj pocit úzkosti

Takmer tritisíc rokov uplynulo odvtedy, čo jeden čínsky lekár opísal pozitívne účinky ginka. Odvtedy sa používa nepretržite. Zmierňuje astmu, kašeľ i rôzne choroby pľúc. Podporuje aj krvný obeh a "vháňa" krv do mozgu. Oceňujú ho hlavne ľudia trpiaci studenými končatinami a tí, čo majú problémy s pamäťou.

Látky, ktoré sa nachádzajú v jeho zvláštnych listoch sú vynikajúcim antioxidantom. Ginkom sa liečia aj obličkové a pečeňové problémy. Odporúča sa aj pri migrénach, depresiách a pocitoch úzkosti. Jeho vynikajúcou schopnosťou je aj vyrovnávanie tlaku, pričom ľuďom s nízkym tlakom ho zvýši, tým s vysokým ho zníži. Pomáha tiež liečiť kŕčové žily, je prevenciou infarktu a odporúča sa aj pri zotavovaní sa po mŕtvici.

Aby ginko zaberalo čo najlepšie, treba ho kombinovať s dostatočným prísunom selénu, betakaroténu a vitamínov E a C.

 

Ginkom na alzheimera?

Cesnakové pilulky, kapsule s rybím olejom či ženšenové životabudiče... Mnohí si chránime zdravie pomocou prírodných prípravkov. A trh s nimi je skutočne obrovský. Stoja však naozaj za to? Prospešnosť niektorých často nie je dokázaná a dokonca môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. Poradíme vám, na čo si treba dať pri ich užívaní pozor.

 

Ginkgo

Má pomáhať: 
Pri poruchách prekrvovania, zásobovania mozgu kyslíkom.
Skutočnosť: 
Je dokázané, že užívanie výťažku z ginkga zlepší schopnosť pohybu pri ťažkostiach s motorikou. Ginkgo priaznivo ovplyvňuje pamäť a ďalšie mozgové funkcie, prekrvuje mozog a končatiny. No pokiaľ ide o Alzheimerovu chorobu, chýbajú štúdie, ktoré by porovnali účinok ginkga s účinkom liekov, ktoré predpisujú lekári.
Čo by ste mali vedieť: 
Výťažok ginkga môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi, preto by ste ho asi päť až osem dní pred operáciou mali vysadiť. Ginkgo totiž môže ešte zvýšiť účinok liekov, ktoré majú zabrániť zrážanlivosti krvi.

 

Cesnak

Má pomáhať: 
Proti arterioskleróze a zvýšenému cholesterolu, má vynikajúce antibiotické účinky.
Skutočnosť: 
Cesnak dokáže znížiť zrážanlivosť krvi. Nie je však isté, či je naozaj schopný zastaviť rozvoj arteriosklerózy. Znižuje krvný tlak, no nepotvrdilo sa, že má pozitívny účinok v prevencii ochorení, ako sú srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.
Čo by ste mali vedieť: Pred operáciou prípravky obsahujúce cesnak určite vysaďte. Lieky znižujúce krvný tlak a tie, ktoré riedia krv, totiž môžu mať vďaka cesnaku silnejší účinok.

 

Ženšen

Má pomáhať: 
Pri zníženom výkone, poruchách koncentrácie či vyčerpanosti.
Skutočnosť: 
Výskumy na zvieratách potvrdili, že ženšen ich dokáže ochrániť pred škodlivými následkami pri preťažení organizmu. Štúdia na ľuďoch síce tiež dokázala prospešnosť ženšenu, ale dôkazy pôsobenia sú nepatrné.
Čo by ste mali vedieť: 
Niektoré ženšenové produkty obsahujú alkohol. Ten môže účinok mnohých prípravkov zosilniť. Ľudia s vysokým krvným tlakom alebo s cukrovkou by ho mali užívať len po konzultácii s lekárom. A pozor – ženšen môže oslabiť aj účinok antikoagulačných liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.

 

Rybí olej

Má pomáhať: 
Proti arterioskleróze a zvýšenému cholesterolu.
Skutočnosť: 
Štúdie hovoria, že rybí olej naozaj dokáže znížiť hladinu cholesterolu. Či sa tým však bude vytvárať menej usadenín v cievach, nie je dokázané. Tiež nie je isté, že prispeje k zlepšeniu stavu pri srdcovocievnych ochoreniach.
Čo by ste mali vedieť: 
Keďže rybí olej dokáže brzdiť zrážanlivosť krvi, pred operačným zákrokom ho vysaďte. Určite by ho nemali konzumovať ľudia, ktorí majú zápal pankreasu, chorú pečeň, zápal žlčníka či problémy s trávením.

 

Ľubovník

Má pomáhať:
Pri ľahkých až stredne ťažkých depresiách.
Skutočnosť: 
Ľubovník sa môže používať na liečbu ľahkých depresií a stavov mrzutosti, rozladenosti. Či sa stav človeka zlepší, sa však ukáže až po dlhšom pravidelnom užívaní.
Čo by ste mali vedieť: Ľubovníkový extrakt môže zapríčiniť citlivosť pokožky na svetlo. Mali by ste sa preto vyhýbať intenzívnemu slnečnému žiareniu či soláriám. Navyše, účinok rozličných liekov môže byť obmedzený.

 

Hloh

Má pomáhať: 
Pri srdcovej slabosti, dýchavičnosti, vyčerpanosti.
Skutočnosť:
V spomenutých prípadoch môže byť naozaj prospešný, dokonca zlepšuje činnosť srdca. Jeho účinok je však oveľa menší ako pri liekoch predpísaných lekárom.
 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.