Choď na obsah Choď na menu
 


Feng-shuei

26. 6. 2009

Zariaďujeme v štýle feng shuei

Zariaďujeme v štýle feng šuej

Staročínske umenie feng šuej má mnoho téz a formuliek, ktorých by ste sa mali pridŕžať preto, aby ste zo svojho interiéru vyťažili čo najviac, cítili sa v ňom príjemne a zároveň ste eliminovali rôzne negatívne vplyvy a energie. Máme pre vás zopár základných tipov, ktoré by vám mali pomôcť pri zariaďovaní svojho domova.

Koberce ako základ

Kobercová podlaha vo feng šuej znamená pevný základ, avšak za predpokladu, že je koberec zladený s ostatnými živlami a mal by kopírovať tvar miestnosti. Výrazným abstraktným vzorom sa však radšej vyhýbajte, pretože vyvolávajú neistotu, ktorá môže spôsobovať problémy. Väčšie vzory znesú len perzské koberce s prepracovanými detailami.
Pracovňa

Svoj pracovný stôl umiestnite podľa možnosti uhlopriečne oproti dverám a dbajte na to, aby nebol rovno, teda kolmo na dvere. Pamätajte si, že čím hlbšie v pracovni sedíte, tým lepšie. Neseďte chrbtom k dverám a vyhýbajte sa pracovni na konci rovnej chodby či priechodu.


Len zatvorené police

A otvoreným dajte zbohom! Nech sú umiestnené kdekoľvek, mali by byť po všetkých stranách uzavreté a najlepšie by bolo, ak by mali aj dvierka. Otvorené police totiž evokujú nože a privolávajú chorobu domácim, a tak sa zbytočne nevystavujte možnému riziku.

Zariaďujeme v štýle feng šuej
Spite v správnej polohe

Nasmerovanie postele je veľmi dôležité. Dbajte na to, aby ste nespali priamo pod trámom, aby vás nezasahovala hrana vyčnievajúceho rohu alebo vaše nohy nesmerovali priamo na dvere. Tiež pozor na toaletu, tam by nemala smerovať ani vaša hlava ani vaše nohy.


Pozor na zrkadlá

A to platí najmä pre spálňu, kedy zrkadlá otočené priamo k posteli spôsobujú negatívnu energiu. Preto pozor na vstavané skrine so zrkadlami, ktoré síce zväčšia priestor, no na druhej strane sa môžu postarať o rozpad vášho vzťahu či manželstva a privolať neveru. Ak aj napriek tomu zrkadlá v spálni máte, prikryte ich na noc nejakou látkou alebo zakryte tzv. španielskou stenou.


Menej znamená viac

Reč je o kúpeľni a toalete, kde by ste to s výzdobou nemali preháňať. Nejde ani o to, aby sanita a obklady boli luxusne drahé, pretože toaleta sama o sebe pôsobí veľmi zle. Stačí ozaj málo priestoru a zariadiť tieto miestnosti tak, aby v nich bolo všetko potrebné. Pamätajte, že záchodová misa by mala byť vždy zavretá a na toalete by dokonca nemala byť ani kvetina, pretože by mohla narušiť harmóniu vášho domova.


Zariaďujeme v štýle feng šuej
Rastliny ku šťastiu

Vedeli ste, že obrázok s pivonkami privodí lásku? Ak chcete zlepšiť šťastie v láske a patríte k slobodným, umiestnite obrázok do obývačky. Pokiaľ ste zadaní alebo v manželskom zväzku, zaveste si ho do spálne a oživíte tak partnerskú lásku. Takisto aj živé rastliny sú pozitívom nielen pre váš domov, ale aj pre vás samotných.


Mali by ste pestovať pomarančovník alebo citrónovník, pretože symbolizujú šťastie a prosperitu. Pozor však na kaktusy a bonsaje, pretože ani jedna rastlina nie je vhodná do interiéru. Kým kaktus vďaka pichliačom privoláva choroby, bonsaj reprezentuje zakrpatený rast a z toho dôvodu nie je dobrým prostriedkom harmonizácie.

Feng-Shuei a TV

Kam umiestniť televízor aby nespôsoboval viac škody ako na úžitku? Televízia doslova vytlačila sálajúci krb hoci je to aj paradoxné, lebo vydáva skôr chladné žiarenie.
Chladné televízne lúče a skutočnosť, že naša pozornosť je pri nej sústredená do jedného bodu ochladzujú vzájomné vzťahy, uberajú im na vrelosti, skutočnosti a narušujú rodinnú jednotu. Až k úplnému zrúteniu sociálnych vzťahov v rodine môže viesť situácia, keď  ju má každý člen domácnosti vo vlastnej izbe.

Kým oheň  hovor a smiech podnecuje, televízia komunikáciu skôr prerušuje. Buď ju ruší alebo prehlušuje čím ju znemožňuje alebo aspoň značne obmedzuje.

Naviac vydáva elektromagnetické žiarenie a  preto je nevhodné ju umiestňovať do spálne.

Jej vyžarovanie  sa dá stlmiť použitím veľkých kaktusov, sploštených opuncií alebo papradím. Dajú sa využiť aj drahé kamene, ktoré majú schopnosť žiarenie pohlcovať. Na tento účel je vhodný ruženín, záhneda, turmalín, krištáľ, baryt alebo lepidolit.
Kvetiny a kamene môžete rozmiestniť okolo televízie.
Najlepším riešením k odstráneniu tohto problému je ale jej umiestnenie do samostatnej zatvárateľnej skrinky.

Elektromagnetické pole obklopujúce televíziu je pomerne široké, preto ju treba sledovať zo vzdialenosti
minimálne dvoch metrov. Pokiaľ je to pre vás neprijateľné, rozmiestňujte nábytok v obývačke vždy tak, aby nebola hlavným centrom miestnosti.  Keď nie je v prevádzke ani uzavretá, zakrývajte ju dečkou.

 

Feng shuei pre vašu predsieň

Feng shuei pre vašu predsieň

Predsieň alebo v ideálnom prípade vstupná hala je akousi bránou do vášho životného priestoru. Určuje koľko energie čchi prichádza dovnútra a jej prúdenie do ďalších miestností.

Vchod do vášho obytného priestoru je vo Feng shuei považovaný za ten najdôležitejší aspekt. Aspoň toto by ste mali mať správne alebo sa aspoň snažiť pomocou Feng shuei trikov, aby to správne bolo. Takže, prekročte prah a venujte pozornosť svojej predsieni.
Je to čistý, priestorný, uprataný, presvetlený priestor, ktorý k vám domov vábi energiu? Alebo je to temná vecami preplnená "diera", na ktorú vám pri upratovaní nezostane dosť sily?

Neporiadok je všeobecne najväčším nepriateľom dobrého Feng shuei, ale v tak frekventovanej miestnosti ako je predsieň, môže neporiadok spôsobiť nielen stagnáciu energie v byte, ale i tráviace problémy a v neposlednom rade problémy v komunikácii medzi členmi rodiny.

Okrem neporiadku si všimnite i ostatné nebezpečenstvá, ktoré môžu Feng shuei vášho hlavného vchodu výrazne oslabiť.

Zrkadlo umiestnené priamo oproti dverám odráža prichádzajúcu energiu čchi späť a nedovolí jej prúdiť dovnútra bytu.
Nedostatok energie môžete pociťovať tiež vtedy, pokiaľ je hlavný vchod umiestnený priamo oproti zadnému vchodu. Takým domom energia len "presviští".

Najhoršia situácia ale nastane, pokiaľ sa od hlavných dverí naskytne pohľad priamo na otvorené dvere toalety. V tom prípade sa u vás čchi ani neohreje.

Najlepší spôsob, ako prilákať čchi vaším hlavným vchodom do celého bytu je zvonkohra umiestnená hneď za hlavnými dverami (materiál musíte zvoliť podľa orientácie hlavného vchodu) a misa obsahujúca všetkých päť prvkov (drevo, oheň, zem, kov, voda).

V stiesnenej predsieni je nutné pre vytvorenie tzv. žiarivej siene umiestniť vedľa vstupných dverí zrkadlo, aby sa opticky rozšírila.

Najúčinnejšie pre dobré Feng shuei vašej predsiene je vytvorenie malého domáceho oltára, ktorý by podľa čínskej tradície mal byť tým prvým, čo po príchode zbadáte. Krásne, čisté, oduševnené miesto. Umiestnite sem sviečky, vonné tyčinky, sošky bôžikov, kryštály, kvetiny, skrátka čokoľvek, čo je vám milé a blízke. Pokiaľ necháte sviečky rozsvietené, budú k vám domov vábiť dobrú energiu. Tak, prosím, len ďalej.

 

Veľké kúpeľne škodia šťastiu

Veľké kúpeľne škodia šťastiu

Kúpeľňa je miestom, ktoré je považované z hľadiska Feng-shuei za nebezpečné zhromaždenie negatívnej energie. Robí sa tu predsa očista tela i duše od nánosov prachu, potu, ale i únavy a ťaživých myšlienok.

V ideálnom prípade by sa táto miestnosť v byte či dome vôbec nemala vyskytovať, ale to by pre človeka asi veľmi prijateľné nebolo. Naučte sa preto vyrovnávať s negatívnou energiou!

Ak je vaša kúpeľňa malá, sotva sa tu dá pohnúť, nezúfajte, je to vlastne výhoda. Čím menší priestor kúpeľňa na pláne vášho bytu zaberá, tým lepšie.

Je zásadne vhodnejšie, aby bola umiestnená u obvodovej steny a nie v centre obytného priestoru, ako sa to stáva v panelákových bytoch. Ak je totiž kúpeľňa umiestnená v centre v centre šťastia a harmónie, ťažko sa tieto kvality v domácnosti udržujú. Sú totiž kúpeľňou nielen neustále znečisťované, ale tiež unikajú z domácnosti odpadom.

I keď sa vaša kúpeľňa v centre nenachádza, úzkostlivo zatvárajte dvere a z ich vonkajšej strany zaveste malé zrkadlo - kúpeľňa tak symbolicky zmizne. Vo vnútri kúpeľne by malo byť okno použiteľné na vetranie, ktorým preniká aspoň trochu denného svetla, inak by vo vašej rodine mohla hustnúť ťaživá atmosféra. Veľmi pozitívne pôsobí v kúpeľni veľké okno s výhľadom do zelene. Táto miestnosť by mala byť vždy uprataná a čistá, ale predovšetkým striedmo a jednoducho zariadená.

Kamene povolené

Veľké kúpeľne škodia šťastiu

Obrazy, kvetiny (i umelé) a hlavne fotografie vás a vašich detí zavesené napríklad nad umývadlom by mohli vniesť do života vážne nepríjemnosti.

Jedinou prípustnou dekoráciou a zároveň vhodným prostriedkom na zmiernenie negatívnej energie v priestore sú sviečky a kamene - najlepšie oblé, vodou omleté.

Plameň sviečky negativitu spáli a kamene ju sú schopné pohltiť a dokonca transformovať na pozitívnu, pokiaľ sa jedná o kamene drahé. Zvlášť vhodným drahým kameňom do kúpeľne je citrín, ktorý je zdrojom radostnej pozitívnej energie a priestor príjemne zateplí.

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou kúpeľne je zrkadlo. Práve v kúpeľni ich môžete mať, koľko chcete. Dajte vždy pozor na to, aby boli v celku. Zrkadlové obklady "krájajú" človeka obrazne na kusy a zvyšujú jeho zraniteľnosť, čomu je vhodné sa vyhnúť už len vzhľadom k tomu, že sme v kúpeľni často nahí už tak dosť zraniteľní.
Z farieb môžete zvoliť akúkoľvek, snáď s výnimkou čiernej, ktorá by negativitu miestnosti ešte posilňovala. Hlavné pravidlo pri zariaďovaní kúpeľne je však už zmienená striedmosť a jednoduchosť. Ak sa budete týchto zásad držať, nebude pre vás vaša kúpeľňa nebezpečná.

Feng-šuej a toaleta

Pretekajú vám peniaze medzi prstami? Použite Feng-šuej bezpečnostné opatrenia! Viete, ktorá miestnosť vo vašom byte je tou najnebezpečnejšou?

Symbol straty

Možno by ste to ani nepovedali, ale je to práve oná miestnosť. Proste záchod. V celej dlhej ľudskej histórii bývania bol záchod umiestnený vždy mimo obydlia.

Feng-šuej a toaleta

Treba povedať, že z pochopiteľných dôvodov. Ide predsa o miesto, kde odkladáme všetko, čo už nepotrebujeme, čo je nám na obtiaž, s čím už nechceme mať nič spoločné.


Kanalizácia tento problém vyriešila len zdanlivo. Z pohľadu Feng-šuej došlo k tomu, že sme prepojili extrémne jangovú vodu s čímsi akosi apriori negatívnym, a hľa, vytvorili sme typický symbol straty.
Áno, záchod je podľa Feng-šuej synonymom straty, čo sa nám síce veľmi hodí, keď si potrebujeme uľaviť, ale už menej sa nám to hodí v našom osobnom živote.


Pozor na otvorený poklop!

V čínskej tradícii je kúpeľňa a predovšetkým toaleta považovaná za pomerne nebezpečnú miestnosť, pretože množstvo pretekajúcej vody môže negatívne ovplyvniť tok peňazí v domácnosti, prípadne môže spôsobiť finančné a iné straty.

Feng-šuej a toaleta

Pokiaľ použijete niekoľko Feng-šuej trikov, ničoho sa obávať nemusíte, ale varovať musíme všetkých, ktorí nechávajú dvere na WC sústavne otvorené, preteká im záchod, odkvapkáva kohútik a hlavne všetkých, ktorí nechávajú zdvihnutý záchodový poklop! Nie je to žiadna malichernosť, ale základný spôsob ako neprichádzať zbytočne o peniaze. Koniec koncov od čoho by inak poklop bol.


Z hľadiska Feng-šuej je tiež veľmi nevýhodné, pokiaľ je toaleta umiestnená priamo oproti hlavnému vchodu alebo uprostred bytu, situácia sa ale mnohonásobne zhorší, pokiaľ necháme dvere otvorené. A pokiaľ ešte navyše záchod nezaistíme poklopom, môžeme si byť istí, že prichádzajúca energia (čchi) sa u nás ani neohreje a skončí rovno v odpade.
A podobné to bude i s našimi peniazmi. V domácnosti s malými deťmi sa preto môžu veľmi osvedčiť záchodové dosky s obrázkami na poklope, ktoré môžu vaše deti k zatváraní záchodovej misy motivovať.
Negatívnu energiu toalety môžete tiež zmierniť zavesením niekoľkých delfínov prípadne delfínovej zvonkohry nad záchodovú misu. Pozor si musíte dať len na to, aby delfíny boli orientovaní nosom nahor.
V žiadnom prípade sa nevypláca vybavovať kúpeľňu, a už vôbec nie záchod, množstvom kovových vecí. Kov totiž podporuje vodu a tej máme na tomto mieste až príliš.


Feng-šuej a toaleta
Feng-šuej opatrenia

Optimálne je vodu kontrolovať zemou. Z tohto dôvodu sa vo Feng-šuej často odporúča umiestniť na toaletu, prípadne i do kúpeľne niekoľko väčších kameňov. Kamene totiž patria svojou podstatou k zemi a tá jediná dokáže udržať rozbúrenú vodu pod kontrolou.
Zem môžete podporiť žltou, oranžovou, béžovou alebo hnedou farbou. Hoci sa to zdá neuveriteľné, modrá a biela farba, ktorou naše kúpeľne väčšinou zariaďujeme nie je z hľadiska Feng-šuej vôbec vhodná, pretože, ako už bolo povedané, podporuje vodu, ktorej je na tomto mieste až dosť.
Nech už sa rozhodnete harmonizovať svoju najnebezpečnejšiu miestnosť akýmkoľvek spôsobom, pamätajte vždy, že základom ochrany vášho rodinného bohatstva je váš zavretý záchod. Pokiaľ neveríte, vyskúšajte si to sami, ale varovali som vás...

Miesto blahobytu: ľavý zadný roh

Ľavý zadný roh: To je miesto blahobytu!

Cítite sa v živote nespokojne, alebo vás naopak trápia nezdary? Máte pocit, že ste bohatí a úspešní? Je potrebné podotknúť, že tieto stavy nie sú nijako objektívne a závisia len na každom človeku a jeho pocitoch. A len vy sami môžete tento stav zmeniť.
Podľa učenia feng-shuei sa v každom byte či dome nachádza sektor, ktorý spokojnosť s životom nielen odráža, ale i priamo ovplyvňuje. Harmonizáciou a správnym usporiadaním tohto miesta sa dá dosiahnuť subjektívne i objektívne spokojnejší a bohatší život. Ide o ľavý zadný roh posudzovaný pohľadom od vchodu bytu.
Toto miesto je miestom životnej hojnosti, životného naplnenia a spokojnosti. Tiež býva nazývané miestom blahobytu, spojené primárne s finančnou oblasťou. O peniaze ide, samozrejme, tiež, ale nielen o ne. Dostatok peňazí môže mať i ten, ktorého sektor hojnosti je v úplne neutešenom stave. Ale ten sa potom zo svojho bohatstva nedokáže radovať. Tak k čomu mu je?
Aktivovať toto miesto je veľmi jednoduché až prosté. Je nutné, aby tu bol život akéhokoľvek druhu. Umiestnite sem kvetiny, pelíšky zvierat, akváriá, miesto pre stretnutie členov rodiny. Vhodné je pokiaľ máte ešte dom len "na papieri" - napríklad kuchyňu alebo jedálenský kút, kde sa neustále niečo deje, tvorí a rodí. A hlavne nezabudnite na dostatok svetla!
Pokiaľ máte tú smolu, že ste do tohto rohu umiestnili skrine na šaty či iné skladovacie priestory, kde jediným životom sú pavúky, v horšom prípade aj myši, musíte takto aktivovať každý najvzdialenejší ľavý kút v každej obytnej miestnosti vášho domu či bytu.
To platí i pre rodiny, kde pôdorys domu nie je štvorec alebo obdĺžnik a práve toto miesto zostáva "vyhryznuté". Stred odráža našu vyrovnanosť Avšak podobných sektorov, ktoré ovplyvňujú pocity človeka i jeho vzťah k sebe samému, existuje v byte a dome viac. Veď so svojím obydlím ste neustále "spolu", prežívate - dalo by sa povedať - partnerský vzťah. Vzťah je to obojstranný - ľudská osobnosť, záujmy i nedostatky sa zrkadlia v obydlí a obydlie sa zase zrkadlí vo svojom majiteľovi.
Jednotlivé sektory bytu zrkadlia podľa Feng-šuej jednotlivé oblasti ľudského života, ale jedna z nich zrkadlí priamo vnútro, rovnováhu a vyrovnanosť je to stred. Presnejšie povedané geometrický stred obydlia, faktický stred, kde dochádza k najčastejšiemu stretávaniu členov domácnosti, stredy všetkých jednotlivých miestností i stred jedálneho či pracovného stolu. Všetky tieto stredy ovplyvňujú stred človeka, jeho sebavedomie, dobrý pocit z toho, akí sme a kde sa práve nachádzame.
Kvalita stredu má preto zásadný vplyv nielen na psychickú kondíciu a stabilitu osobnosti, ale i na dostatok energie, stav kostí a chrbtice a zažívacích orgánov - žalúdku, sleziny, žľazy, žlčníku i pečene. Stred domu či bytu by preto mal byť vždy priestorný a voľný. Vhodné sú centrálne haly. Tam, kde je stred spojnica stien, je nutné dbať na to, aby pozdĺž nich nebol postavený žiadny ťažký nábytok a aby tu bolo vždy upratané. Pre všetky stredy by sa mali využívať farby, ktoré vedú energiu nahor červená, ružová, oranžová a ich všemožné variácie a kvetinové motívy.
Ružovo vymaľovaná vstupná hala alebo obrus so stredovým kvetinovým motívom či oranžový koberec uprostred obývačky teda vytvára veľmi priaznivé feng-šuej a pomôže vám cítiť sa dobre.

Magické číslo sedem pomýli zlé sily

V ostatných rokoch sa stalo módnym smerom, spájať miestnosti v dome alebo v byte a vytvárať veľké, otvorené priestory. Je vhodné vzdať sa niektorých dverí, najmä ak na seba vzájomne narážajú. Sú totiž priamou cestou k rodinným hádkam. Ale nech m ani nenapadne zbaviť sa dverí do kúpeľne či spálne. Vtedy stratíme pocit intimity. Vhodné je nechať na mieste aj kuchynské dvere, aby sme sa izolovali od kuchynských zápachov a hluku.

Ak sa však chceme niektorých dverí zbaviť, mali by sme brať do úvahy naše vzťahy s deťmi. Vo filozofii feng-šuej vyjadrujú dvere rodičov a okná potešenie. Ak je pomer prvých k druhým väčší ako 1:3, existuje veľká pravdepodobnosť, že nám deti "prerastú cez hlavu". Dvere by sa mali otvárať smerom do bytu, do ktorého vchádzame a uhol roztvorenia by mal byť najmenej 90 stupňov. Inak nimi bude prichádzať negatívna energia. Keď sa budeme musieť cez dvere pretláčať, vyvolá to v našom živote nepohodlie. Dvere sa nesmú obíjať o nábytok alebo o čosi iné.

Vtedy je lepšie namontovať do miestnosti posuvné dvere. Pri projektovaní domu by sme mali vziať do úvahy fakt, že dvere by nemali smerovať priamo ku schodom vedúcim smerom dole. Vtedy bude zvnútra unikať dobrá energia.

A ešte jedno tajomstvo našich prastarých mám. Keď sa po odchode z domu musíme po čosi vrátiť, predtým ako dom znova opustíme, poseďme si na chvíľu a narátajme od sedem do jednej. Sedem je magické číslo, ktoré vraj pomýli zlé sily a umožní šťastne zakončiť jednu cestu a začať novú.

Teraz o farbách

Feng-Shuei 17: Tentokrát o farbách

Svetlo a farby značne ovplyvňujú náš život, naše bytie, hýbu našou mysľou, zafarbujú našu náladu a našu životnú energiu. Správna energia krásneho plného života v harmónii a zdraví nás obklopuje všade okolo nás, pokiaľ si farby a svetlo správne nadávkujeme. Farby sú sily, ktoré nás obklopujú všade svojim vplyvným pôsobením, a tým hlboko ovplyvňujú naše myslenie a city.
Životné deje medzi vonkajším a vnútorným prostredím prebiehajú všetkými zmyslovými orgánmi, cez pokožku prijímame z vonkajšieho prostredia informatívne vibrácie, ktoré sa zosilňujú a vedú do tela. Charakter chvenia sa odráža v každej bunke nášho tela. Nedostatkom svetla a farieb dochádza k pozvoľnému vykoľajeniu normálnych telesných funkcií, pretože tým začnú v krvi chýbať určité elementy, čo nakoniec vyvoláva nevoľnosť až chorobu.


Sedem farebných lúčov

Farebná energia umožní docielenie veľmi pozitívnych zmien nielen na telesnej úrovni, ale na úrovni psychickej vylepšuje celkový zdravotný stav. Naše telo je zdravé len vtedy, pokiaľ má vyvážený harmonický potenciál. Sedem farebných lúčov slnečného spektra v sebe nesie túto rovnováhu. Môžete si uvedomiť pocity z dúhy, ktorá sa vytvorí na oblohe...
Sedem farieb dúhy

červená - oranžová - žltá - zelená - modrá - indigová - fialová

Sedem farieb lomu svetla v krištály

červená - oranžová - žltá - zelená - modrá- indigová - fialová

Sedem farieb čakier

červená - oranžová - žltá - zelená- modrá - indigová - fialová

Nie je to náhoda, všetko so všetkým súvisí. Farby sú nosiče energetických informácií. Farebné chvenie vyvoláva psychologický účinok, naša myseľ prijíma dojmy a nálady. Farby môžu životnú energiu stupňovať, tým podporiť zdravie a zlepšiť náladu. Človek sa cíti vitálnejšie, sú účinnou ochranou pred telesným a psychickým zaťažením a predčasným starnutím.


Farby potrebujeme

Naše oči potrebujú farby rovnako ako potrebujú svetlo. Ako náhle vstúpime do pestrej oblasti farieb, ktorú predstavuje krásna príroda, západ slnka, rozkvitnutá lúka, letný východ slnka, jesenný farebný les... pociťujeme neuveriteľné citové zážitky. Prenesme si preto tieto "farebné pocity" aj do svojich bytov, kancelárií, obchodíkov, zahaľme sa do farieb a život bude veselší.


Nie nadarmo sa hovorí: "Biele steny - ťažký život." Je na tom niečo? Zrejme áno, skúste si spomenúť na svoj prvý byt ešte pred revolúciou, izby na vysokoškolských internátoch, prenajatý byt, kde biele steny boli utrpením a nemohli sme s tým nič urobiť, neboli možnosti či spôsob, ako presvedčiť prenajímateľa na zmenu.


Správna voľba

Voľba farby rozhoduje o tom, či sme touto farbou pozitívne povzbudzovaní a podporovaní, alebo nás upokojuje, či nás naopak rozrušuje a prekáža nám. Pri zariaďovaní priestoru by ste mali vedieť, že svetlé, studené farby majú zväčšujúci účinok, naproti tomu priestor s tmavými, teplými farbami vyzerá menší. Biela farba odráža svetlo najlepšie a najintenzívnejšie, biely priestor vyzerá vždy veľkoryso a svetlo, ale na druhej strane biela farba nič nepridáva. Biela farba tiež veľmi oslňuje a unavuje oči, je preto dobré ju kombinovať s ostatnými farbami, ktoré potom harmonicky upútavajú pozornosť.
Tiež to platí pre sivú farbu, ktorá v striebornom odtieni môže fungovať ako nosič živých farebných tónov. Z hľadiska Feng-Shuei platia určité farebné pravidlá pre jednotlivé oblasti kua a tiež pre jednotlivé miestnosti. Farbami môžete jednotlivé kua podporiť, rozprúdiť energiu a tým preniesť vibrácie tejto energie do vlastného života a činností. Môžeme podporiť zdravie, rozprúdiť komunikáciu, nastaviť dobrý partnerský život, zlepšiť finančnú stránku života... Farby sú naším dobrým priateľom.

Feng-Shuei 18: Ešte stále o farbách

Farby zrkadlia tú ktorú náladu, silne pôsobia na naše okolie a tiež na naše zdravie. Prostredníctvom farieb môžeme mať stále slniečko alebo aj zamračené... Farby môžeme kombinovať, teda dopĺňať, posilňovať, prekrývať ich účinky. Môžeme nimi docieliť veľmi pozitívny, podporný a povzbudivý efekt.

 

Farby a živly

K živlu VODA patrí plynúca čierna, modrá alebo i absencia farby V správnom pomere tieto farby vedú k zdokonaleniu človeka, v nadbytku naopak vyvolávajú depresívne prostredie, môže potom chýbať i fyzická energia. Do bytu je vhodné v týchto farbách voliť doplnky na zdôraznenie detailov - napríklad kraj alebo rám obrazu. Modrá je tiež farbou komunikácie, ale veľmi záleží na odtieni, ktorý by mal byť skôr svetlejší a jasnejší. Modrá je aj farbou emócií, preto sa neodporúča citlivým ľuďom. Kto má veľký apetít, mal by voliť taniere v modrej farbe, pretože tá jeho apetít podrží na uzde.

Voda je živlom kua č. 1 - Kariéra.
K živlu DREVO patrí farba zelená, a to zelená svieža, ktorá reprezentuje rast, idúci nahor. Veľmi vhodnými sú stálozelené rastliny, ktoré rastú priamo nahor. Svetlejšia zelená je tiež farba aktivity, vitality, má regeneračný účinok na organizmus a zotavuje po namáhavom pracovnom výkone. Zelená farba stimuluje rast kostí, dobré držanie tela, lieči pečeň a močový mechúr, povzbudzuje trávenie. Nadbytok zelenej okrem rastlín však môže pôsobiť na nadbytočný idealizmus.

Drevo je živlom kua č. 3 - Minulosť, Predkovia, Zdravie

                    a kua č. 4 - Bohatstvo.
K živlu OHEŇ patrí farba červená Je to aktívna, stimulujúca a pulzujúca farba. Pri nadmernom používaní môže červená farba vyvolávať agresivitu, migrény, netrpezlivosť, nepokoj. V správnom pomere povzbudzuje vášeň a sexualitu. Je to aj spoločenská farba, ktorá vytvára náladu a zanecháva dojem. Ak má človek problém s nadváhou, bolo by vhodné vyvarovať sa mať kuchyňu alebo jedáleň v červenom či oranžovom tóne, pretože tieto farby podporujú chuť k jedlu. Naproti tomu napríklad pridanie červeného chilli do jedla urýchľuje trávenie, ale tiež spomaľuje hojenie rán a vredov. V byte je vhodné v červenej farbe voliť doplnky vo forme sviečok, krytov lámp, vankúšov, koberčekov, obrusov, atď.

Oheň je živlom kua č. 9 - Dosiahnutie.
K živlu ZEM patrí farba žltá. Je to farba inšpirujúca, vedúca k spoločenskému uplatneniu, aktivuje introvertných ľudí. V európskom pojatí je spojená so žiarlivosťou. Je to farba slniečka, dodáva radosť a teplo. Má pozitívny a povzbudzujúci účinok, podnecuje k pracovnému výkonu. Žltá farba je dobrým pomocníkom proti nechuti k práci a proti únave. Pokiaľ si prajete mať dieťatko, použite posteľnú bielizeň, vankúše či prestieradlo v žltej farbe.

Zem je živlom kua č. 2 - Vzťahy

                     kua č. 5 - Jednota, Stred

                     kua č. 8 - Múdrosť.
K živlu KOV patria farby kovových odtieňov ako biela, sivá, strieborná, zlatá, medená Biela je farbou čistoty a kultivovanosti, tiež farbou nevinnosti, rezervovanosti. Zdôrazňuje existenciu svetla. Veľmi oslňuje a pôsobí namáhavo na oči. Sivá je farbou dokonalej neutrality, tiež farbou opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Strieborná sivá je ako strieborný lúč svetla či očakávanej nádeje. Zlatá, strieborná a medená dáva pocit lesku, hojnosti. Tieto kovové odtiene robia čokoľvek hodnotné, drahocenné a žiadúce. Vhodné je voliť doplnky kruhového tvaru z kovu, doplniť zrkadlá.

Kov je živlom kua č. 6 - Nápomocní priatelia, Cestovanie

                    kua č. 7 - Deti, Tvorivosť.
Farebné vybavenie bytu môže silno pôsobiť na naše nálady a tiež na naše zdravie. Farby v nás vyvolávajú pocity, emócie, nalaďujú nás na frekvencie, ktoré sa prenášajú do našich životov. Je preto nutné správne a cieľavedome voliť farebné zladenie v byte, kancelárii, obchodoch, reštauráciách, úradoch, aby sme dosiahli požadovaný účinok na všetkých prítomných.

 Feng-Shuei 19: Stále o farbáchMali by sme si uvedomiť, že výber farieb v interiéri je naozaj proces. Ak sa chceme cítiť v priestore dobre, presadiť sa, povedať svoj názor - volíme farby energetické. Pokiaľ chceme byť skôr v pokoji, odpočívať, načúvať či komunikovať - volíme farby tlmené.
Môžeme kombinovať studené a teplé farby na dosiahnutie vyváženosti a harmónie. Neodporúča sa však kombinovať viac ako 3 rôzne farby, z toho dve môžu v ploche prevládať a jedna ju doplňuje. Veľmi vhodné na dosiahnutie harmónie je miestnosti zladiť tón v tóne. Kľúčom k harmónii je vyváženosť, preto sa neodporúča mať strop, steny a dokonca i podlahu v rovnakej farbe - táto kombinácia môže pôsobiť dokonca až depresívne.


Teraz niečo o jednotlivých farbách:

ČERVENÁ

Červená zodpovedá životnej sile, pocitu vlastnej hodnoty a sebadôvery vo vlastný talent a možnosti. Červené chvenie spôsobuje vždy energetický zisk. Teplá červená je symbolom chuti do života, je výrazom emócií a lásky k zmyslovému životu, zážitkom, zdolávaniu problémov a dobyvačnosti. Je to farba ohnivého východu slnka, má najväčšiu schopnosť preniknúť, aktivovať, vitalizovať, zintenzívňuje a nalaďuje dynamicky až agresívne (pri použití veľkého množstva). Naše zmysly pociťujú červenú farbu ako vzrušenie, túžbu, žiadostivosť. Je energetickým darcom, ktorý pôsobí povzbudivo, podnecuje a stupňuje telesnú silu a výkonnosť vo všetkých oblastiach, či už je to oblasť sexuality, výkonného športu, alebo oblasť zdolávania životných problémov.
Červená robí človeka komunikatívnym, snaživým, vášnivým. Preto sa veľmi hodí do spoločenských miestností, reštaurácií, ako doplňujúca farba v podobe vymaľovania jednej kontrastnej steny alebo vankúšov, koberca, tienidiel lámp do obývacích priestorov, pretože navodzuje priateľskú aktívnu spoločenskú atmosféru. Červená dodáva aktivitu pri zaháľčivosti, nechuti k práci a lenivosti v učení. Preto by deti, ktoré majú ťažkosti s učením, mali robiť úlohy pod červeným svetlom. Do spálne sa skôr neodporúča, pretože je silne aktívna a môže spôsobovať nepokojný spánok a "divoké" sny. Pokiaľ ale miestnosť slúži len na milovanie, potom je to v poriadku. Na ľudí, ktorí majú problém s koncentráciou, môže pôsobiť až dráždivo. Tiež u cholerikov alebo ľudí trpiacich nervovými chorobami môže vyvolávať agresivitu a záchvaty zúrivosti.
Kto ale červenú farbu miluje, ten pociťuje jej žiarivé teplo ako pozitívne a stimulujúce, cíti sa posilnený, povznesený. V obľube k červenej farbe sa ale čiastočne ukrýva i skutočne silné prianie byť nápadný a dosiahnuť pozornosť a uznanie. Oblečenie v červenej farbe odráža veľkoleposť a imponuje, ale tiež môže vypovedať o snahe ovládať a dominovať. Pokiaľ sú do červenej primiešané odtiene žltej, hnedej, modrej, mení farba svoj charakter. Čím viac sa červená približuje hnedej, tým viac sa mení z dráždivého do upokojujúceho tónu. Oproti tomu, ak je primiešaná žltá, je účinok podnecujúci, povzbudzujúci, radostný. S modravým nádychom vstupuje farba do studenších tónov a sprostredkováva vyrovnanosť, dobromyseľnosť a nezištnosť.


ZLATÁ

Zlatá dáva pocit hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba správneho pravého stredu, farba najvyšších hodnôt, univerzálnej lásky. Zastupuje idealizmus, veľkorysosť, šľachetnosť. Zlatá robí čokoľvek hodnotné, drahocenné a žiaduce. Darček zabalený v zlatom papieri sugeruje vyššiu hodnotu, ale tiež ospravedlňuje vyššiu cenu. Zlatá transformuje poznanie na pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt. Do interiérov sa odporúča v podobe doplnkov, ako sú rámy obrazov, stojaca časť lampy, lustre, kľučky dverí a okien, batérie, lemovanie a okraje, alebo ju môžeme dať pre zvýraznenie interiéru na jednu stenu.

ORANŽOVÁ

Je symbolom veselosti, optimizmu a radosti zo života. Jej energia je teplá, pozitívna a povzbudzujúca. Žiarivá oranžová je tiež označovaná ako farba mladistvosti, ktorá podnecuje k zážitkom a dobrodružstvám. Ako žhavý a ohnivý plameň prenikne, zahreje a osvieti svojim leskom všetko, čo sa jej postaví do cesty a zanechá efektný, ohromujúci dojem. Je to farba stvorená z farebných kvalít červenej a žltej, ktoré sú symbolom faktorov osobnosti a múdrosti. Obsahuje mocné a povzbudzujúce vlastnosti. Oranžová zväčšuje pocit životnosti, ctižiadostivosť, chuť na aktivity a napomáha odvahe a sile. Otvára srdečnosť a radosť z kontaktu a obyčajne jej dávajú prednosť extrovertní a spoločenskí ľudia.

Pomáha proti depresiám, pesimizmu, nespokojnosti, pocitom letargie a nechutenstvu. Kto túto farbu odmieta, môže mať pocit, že mu nikto nerozumie, že s ním život zle nakladá. Taký človek máva ťažkosti s nadväzovaním kontaktov, alebo má zábrany spojené s duševnou skľúčenosťou či pocity menejcennosti. Oranžová je farba sebadôvery, nadšenia, odvahy a ľahko a radostne zvládnutého života. Pretože signalizuje optimistickú chuť do života, citové teplo a otvorenosť k všeobecným životným otázkam, je vhodná do všetkých spoločenských miestností, obývacích priestorov, reštaurácií. Neodporúča sa do pracovní a študovní, pretože zbytočne rozptyľuje a narúša myšlienkovú činnosť. Pokiaľ je vaše dieťa skôr hyperaktívne a má problém sústrediť sa na učenie, určite ho príliš neobklopujte oranžovou farbou.

Preto že zosilňuje chuť na jedlo, neodporúča sa ľuďom, ktorí majú v tejto oblasti problémy, jesť z oranžových tanierov alebo mať jedáleň v oranžovej farbe, určite sa to prejaví pár kilami na váhe. Aktívna energia sýtej oranžovej má veľmi rušivé pôsobenie na spánok, preto je nevhodná pre spálňu. V prípade, že potrebujete zosilniť sexuálnu energiu a potrebujete zlepšiť v tejto oblasti vzťah so svojim partnerom, jedna noc prežitá v oranžových obliečkach bude naozaj vášnivá a ohnivá. Zbytočne však nepredlžujte časové obdobie, pretože kvalita spánku bude narušená a vy sa potom budete cez deň cítiť ako po naozaj prežitej búrlivej noci bez potrebnej sily pre bežné záležitosti.

Oranžová je priradená k druhej čakre. Toto energetické centrum je v spojení s pohlavnými žľazami a kontroluje nielen sexuálne, ale i tvorivé sily a schopnosti. Na duchovnej úrovni je to symbolizované uvoľnením nahromadených citov a usporiadaním blokovaných pocitov.

RUŽOVÁ
Ružová obsahuje jemnejšie kvality červenej. Symbolizuje lásku, srdečnú náklonnosť bez pudovej zmyselnosti. Je to farba nehy, jemnosti a oddanosti. Obľuba ružovej zdôrazňuje väčšiu potrebu lásky a ochrany. Nežní a senzitívni ľudia, ktorí potrebujú veľa príchylnosti a ľudského tepla na dosiahnutie vnútornej stability, dávajú ružovej farbe prednosť veľmi často a výrazne. Prehnaná túžba po ružovej však vyjadruje narušený vzťah k realite a vedomé odvracanie sa od vážnych vecí života, preto pozor na "ružové okuliare" alebo vznášanie sa na "ružovom obláčiku". Keď ale ľudia túto farbu odmietajú, poukazuje to na občasné i nevedomé postrádanie nehy, snahu po emancipácii a samostatnosti a odmietanie sentimentálnych citov. Je to farba jemného spôsobu života, zdržanlivej elegancie, slávnostných nálad a sentimentálnych citov a hnutia mysle a tiež romantiky...

Jemné odtiene ružovej sú vhodné do spálne, pretože navodzujú pokojný spánok a majú upokojujúce účinky.

Do kua Vzťahov (č.2) položený kameň ruženín (ružový kremeň) či 2 srdiečka vyrobené z ruženínu robia skutočné zázraky. Tiež sú tieto odtiene vhodné ako obliečky či na vankúše do detských postieľok pre sladké sny, na načerpanie pozitívnej energie.

Ružová sa priradzuje aj k srdcovej čakre (okrem zelenej farby), nášmu štvrtému energetickému centru. V tejto úrovni nachádzame schopnosť vcítiť sa a súcitiť. Teda vnímame krásu, harmóniu a cituplné nálady. Srdcová čakra sa tiež nazýva "brána k duši", pretože je to sídlo našich hlbokých a najintímnejších citov.

Feng-Shuei 21: Farby žltá a zelená

Dostávame sa k žltej a k zelenej. Obe pripomínajú prírodu, zvlášť tú jarnú a letnú - zelená je lúka i les a žlté blahodarné slnko, ktoré dáva život.


ŽLTÁ           

Pôsobí jasne, povzbudivo, zahrieva a rozveseľuje. Je symbolom múdrosti, vysokej inteligencie a myslenia. Svojim pozitívnym, až magnetickým chvením pôsobí veľmi povzbudivo na nervy, dodáva pocit slobodného a nezaťaženého vývoja, uvoľnenia a oslobodenia. Radosť a chuť do života, veselosť. Preto sa tiež nadmiere pozitívnych citov hovorí "žltá nálada". Je to spoločenská farba, podporuje schopnosť kontaktu, spracovávanie zážitkov a dojmov.
Záľuba v žltej farbe značí tiež duchovnú čulosť, vnútornú bdelosť a ochotu stále sa niečomu učiť. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy, pocity neviazanosti a sú pritom naplnení silnou túžbou po diaľkach. Títo ľudia vystupujú skromne a milo, sú veľmi veľkorysí a úprimní, sú všestranne nadaní, prakticky založení. Ľudia, ktorí žltú odmietajú, to robia z pocitu krivdy alebo z pocitu, že musia vstúpiť s ostatnými do konkurenčného boja. Títo ľudia tiež môžu trpieť komunikačnými problémami, sú uzavretejší. Vnútorné túžby, city, priania sú potlačované.

Žltá je prostriedkom proti zlej nálade, nechuti a skleslosti. Kto chce mať slniečko po celý rok v byte a tiež pocit letného tepla a optimizmu, rozhodne by mal vymaľovať v žltých odtieňoch tmavé miestnosti či miestnosti, kde slniečko nikdy nesvieti. Alebo tiež používajte doplnky v žltých variáciách - vankúše, sviečky, prestieranie, atď.... Tiež žiarivky a žiarovky v žltej farbe, a nie odtieňoch modrej či bielej, sú do obydlia a domovov vhodnejšie. Je to farba spokojnosti, kreativity a predstavivosti. Vhodná je preto do spoločenských častí bytu, vyjednávacích miestností firiem, obchodov, atď. Odporúča sa aj do študentských izieb, pretože podporuje chápavosť a horlivosť v učení a pôsobí pozitívne na pamäť.

Kto túži po dieťatku, nech jednoznačne používa jasno žlté obliečky, prestieradlo a vankúše. Je to farba, ktorá prináša zmenu.

Žltá farba je rozpínajúca sa, žiarivá a prinášajúca radosť a veselosť, oživuje ducha a vyvíja silne pôsobivý účinok na naše životné centrum solar plexus, teda 3. čakru. Jej význam spočíva v tom, že sa skrz ňu cítime spokojní s fyzickým i s éterickým svetom. Je to sídlo podvedomia a stelesňuje harmonizujúci element rozumu a intelektu.

ZELENÁ

Zelená je farbou prírody, rastu, prebúdzajúcej sa jari. Symbolizuje hojnosť, rast, nový začiatok a rozvoj. Zelená sa považuje za neutrálnu farbu, ktorá zmieruje, zušľachťuje, pôsobí sviežo a vyrovnane a zároveň signalizuje zotavenie, uzdravenie, obnovenie síl, regeneráciu a dobrý zdravotný pocit. Zelenú si do bytu či na terasu môžete doplniť v podobe rastlín v kvetináči - stálozelené, kvitnúce či plodiace.

Štíhle rastúce do výšky sú výborné do kua č. 3, kde podporia vaše zdravie a vzťah k vašim predkom a rodičom, a aj do kua č. 4. Vhodnejšie sú s guľatými lístkami umožnia rast prosperity a bohatstva, a tiež osobný rast. Do bytu či kancelárie sú vhodné i rezané kvety - je to radosť nielen pre oči, ale i pre srdce.

Pohľad do zelenej prírody upokojuje nervy, oživuje oči, posilňuje zmysly a dáva pocit pokoja a zotavenia. Preto sa počas choroby, chrípky a virózy obklopujte svetlo zelenou farbou v podobe vankúšov v posteli či nočnej košele a pyžamka, denného oblečenia či spodnej bielizne - zelená je veľmi vhodným doplňujúcim prostriedkom na uzdravenie. Vďaka svojmu upokojujúcemu účinku je zelená pôsobivou pomocou pre nervózne a cholerické typy ľudí. Kto veľa pracuje na počítači, mal by mať podklad na obrazovke v zelenej farbe, aby bola podporovaná koncentrácia, zapamätanie a spomenutie si na dôležité veci.

Zelená pôsobí stabilne, vzbudzuje dôveru, symbolizuje pevné životné hodnoty a zásady. Zelená v tmavom až hlbokom odtieni znamená tiež integritu, dôstojnosť, vážnosť, uplatnenie a prestíž. Je vhodná do reprezentačných miestností, do miestností riaditeľov a vedúcich manažérov v podobe sedacích súprav a doplnkov ako kryty osvetlenia a stolné lampičky... Ctižiadostivosť, spoľahlivosť, silná vôľa a zvýšená schopnosť výkonu a pružnosti, kariéra, istota je známkou milovníkov zelenej. Naproti tomu ľudia, ktorým vnútorná stabilita zelenej chýba, väčšinou uznanie, moc a vážnosť len predstierajú, aby týmto spôsobom dali voľnosť svojej túžbe po vplyve, moci a veľkosti. Zle pochopená ctižiadostivosť zvádza k nečestnosti a predstieraniu falošných skutočností, čím je zakrývaná vlastná nedostatočnosť.

Zelená je aj platonická láska, hlava v oblakoch, symbolizuje cit pre krásu. Človek sa rýchlo zregeneruje, dobre vyspí. Sex? Je to len tzv. rýchlovka. Preto opatrne so zeleným povlečením, pokiaľ plánujete vášnivú noc. Preto i opatrne s vymaľovaním spálne v zelených odtieňoch.

Zelená je farbou srdca, vyrovnanosti, harmónie, mieru, nádeje a náleží k štvrtému energetickému centru - srdcovej čakre, ktorá sa tiež nazýva "brána k duši". Je to sídlo našich hlbokých vnútorných citov, dáva nám radosť a chuť do života, harmóniu, vyrovnanosť, srdečnosť a veľkorysosť. 

 

Feng šuej vo vašej kancelárii

Feng šuej vo vašej kancelárii

Pokiaľ sa chcete v práci cítiť dobre, mali by ste si starostlivo a vhodne vybrať svoj pracovný priestor. Len tak sa budete cítiť v práci komfortne a vďaka praktickým radám filozofie feng šuej budete mať vôkol seba dostatok pozitívnej energie.


Poloha stola

Výber stola či miesta nie vždy závisí len od nás, no mali by sme spraviť všetko pre to, aby sme dosiahli jeho priaznivé umiestnenie v priestore. Preto sa snažte, aby váš stôl bol oproti dverám, no nie kolmo na ne. Voľte teda radšej uhlopriečnu vzdialenosť od dverí, napríklad bližšie k pravému kútu miestnosti.
Neseďte chrbtom k dverám a vyvarujte sa ostrým hranám vystupujúceho rohu stola. Nemali by ste byť ani natočení k toalete alebo ku schodisku, rovnako sa vyhnite sedeniu rovno pred hranatým stĺpom. Okrem toku zlej energie takáto poloha znižuje vaše šance na možné povýšenie.


Dbajte o poriadok

Neporiadok na stole je nielen vašou nepeknou vizitkou, no rovnako vám zabraňuje v tom, aby ste sa vedeli naplno venovať svojej práci. Podľa feng šuej vyvoláva neporiadok chaos a doslova sa môžete utopiť v mori papiera. Preto sa vyvarujte kope fasciklov, kope dokumentov či kancelárskych potrieb. Rovnako dbajte aj o poriadok na policiach, pričom nezabudnite, že otvorené police pripomínajú čepele, ktoré sú zdrojom negatívnej energie.


Stôl a stolička

Vaša pracovná stolička by mala mať vysoké operadlo a opierky na ruky. Tie stoličky, ktoré vám nezakryjú celý chrbát sa vo fen šuej považujú za zlé, nakoľko práve stolička symbolizuje vašu oporu v práci a napomáha k celkovej vašej prosperite. Ak je váš stôl v tvare U či L, mali by ste ho radšej vymeniť, nakoľko sú tieto tvary nepriaznivé. Lepšie spravíte, ak budete sedieť za stolom obdĺžnikového tvaru, prípadne vlnovkovitého či oblého tvaru.


Technika

Tlačiareň, skener alebo kopírku dajte čo najďalej od miesta, kde sedíte, najlepšie na osobitnú poličku, stolík či niekde do knižnice. V blízkosti techniky umiestnite buď visiacu rastlinu, alebo klasickú kvetináčovú rastlinu. Dodržujte dostatočnú vzdialenosť medzi vami a monitorom, pre úsporu miesta na stole je najvhodnejší notebook.


Kvety

Keďže je monitor zdrojom negatívnej energie kvôli svojmu žiareniu, v jeho blízkosti a najlepšie v juhovýchodnom rohu stola umiestnite rastlinu v kvetináči, ktorá túto nepriaznivú energiu pohltí. Okrem toho sa postará aj o to, aby ste mali dobrý príjem a zvyšuje vaše šance na osobný a kariérny rast.


Osvetlenie

Každý typ osvetlenia sa postará o vaše dobré meno vtedy, ak ho umiestnite na juh. Dobré je myslieť nielen na stropné svetlo, ale aj na stolovú či stojacu lampu, ktorá by vám mala spríjemniť chvíle v práci za šera či daždivého počasia. Vedieť by ste mali, že svetlo by nemalo byť príliš ostré, no zároveň by malo slúžiť dostatočne na svoj účel. Pri stojacej lampe skúste zvoliť osvetlenie, ktoré si môžete regulovať podľa potreby - z tlmeného až po výraznejšie svetlo.

 

Zlatý kaprík prináša šťastie v zdraví, kariére i financiách

Čím potešiť svojich blízkych pod stromčekom? Niekedy je naozaj ťažké vybrať, hlavne ak chceme niečím mimoriadnym zaujať. Ak sa rozhodneme pre niektorý zo symbolov feng-šuej, ten kto ho dostane, určite hneď odhalí konkrétneho darcu kvôli jeho tvorivosti a originalite. Tieto malé predmety dokážu nielen potešiť, ale obdarovanému, ak ich správne umiestni, urobia aj dobré služby.

Určite sa každý poteší symbolu šťastného a bohatého kapra. Zlatý kaprík prináša šťastie v zdraví, v kariére a vo financiách. Jeho silu akoby vyjadrovalo aj u nás zaužívané prirovnanie zdravý ako ryba. Schopnosť ryby vymrštiť sa z dna až nad hladinu symbolizuje postup v kariére. Kapríkom by sme mali potešiť hlavne toho, kto v nejakej oblasti podniká. Ak mu má poslúžiť, mal by byť uložený v pracovni na severnej strane.

Súdržné korytnačky by sa mali ocitnúť tam, kde sa rodina z nejakých dôvodov málo stretáva. Niekedy je ťažké rozpamätať sa, kedy naposledy spolu obedovali, alebo večerali. Súdržné korytnačky sú vhodným symbolom aj do rodinných firiem. Treba ich uložiť na východnú stranu, lebo tejto prislúcha životná sféra rodiny.

Zatočený drak symbolizuje ambície, nevyčerpateľnú silu a výdrž, pričom pomáha človeku nadobudnúť dobrú fyzickú a psychickú kondíciu. Drak je vo feng-šuej symbolom, ktorý voľakedy mohli nosiť iba cisári a panovníci. Draka mali vyšitého na šatách, obrazy boli nalepené na hlavných dverách a na panovníckom kresle ich bolo vyrezaných tiež niekoľko. Drak pomôže aj človeku, ktorý má pocit, že ho opustila nádej. Už len pohľad naň vyjadruje jeho skrytú silu, ktorá sa prenáša aj na toho, kto ho vlastní.

A je tu ešte Fénix - mýtický vták , ktorý vstal z popola. Symbolizuje šťastnú budúcnosť. Jeho miesto je na juhu. Najlepšie je umiestnený ako nálepka na južnom okne vo výške očí. Ak v byte nie je žiadne okno s južným smerovaním, sošku Fénixa treba vystaviť v južnom rohu.

Silvia Gerecová, poradkyňa feng-šuej má ešte jednu radu: Ku každému symbolu pripojte krátky informatívny text s popisom jeho vlastností. Ešte lepšie je, ak sme osobní a vtipní. Ak sme sa rozhodli darovať múdru sovu, môžeme použiť napríklad takýto text: Ja som múdra sova. Pozri sa mi do očí, ako sa len na Teba usmievajú... Som určená len a len Tebe! Vlož si ma medzi dlane, uvidíš! Cítiš tú silu, ktorú vyžarujem? Som symbolom múdrosti a navyše som z kryštálu. Prišla som preto, aby som Ťa v múdrosti podporila. Keď hovorím múdrosť, nie je to iba o múdrosti rozumu, aj keď ten viem najviac vyzdvihnúť. Moja múdrosť zasahuje do celej oblasti života. V tom je aj umenie ako sa správne rozhodnúť, ako rozlíšiť dobré od zlého, čo je mojou prioritou v tej-ktorej etape môjho života. Keďže som múdra, vždy Ti rada poradím.

Môžeš si ma vybrať ako amulet a stále nosiť so sebou. Môžeš sa so mnou radiť. Môžem byť aj na Tvojom pracovnom stole a pozerať sa Ti do očí. Mala by si pocítiť, kedy uvažuješ správne a kedy nie. Tajne Ti to pošepkám, len mi ver! Ak by som sa dostala do nepovolaných rúk, napríklad ak by ma niekto ukradol, celú svoju silu uvoľním do vesmíru a ten, kto ma bude vlastniť, nebude mať zo mňa žiadny osoh.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.