Choď na obsah Choď na menu
 


Alternatívna liečba

23. 4. 2009

Liečba pijavicami

Košičanka MUDr. Nina Kostiková sa venuje liečebnej metóde, ktorá využíva sací reflex pijavice lekárskej

Keď sa do kože zahryzne 270 zubov, "bolí" to ako štípanec od komára

Niektorí ľudia vyhľadajú pri zdravotných problémoch lekára, iní sa neboja vyskúšať netradičnejšie metódy liečenia. Takou je aj liečba pijavicou lekárskou, odborne nazývaná hirudoterapia. Na Slovensku zatiaľ nemá veľa nadšencov, lebo pijavice sa vo všeobecnosti považujú za parazity, ktoré sajú krv. Málokto však vie, že práve využitím tejto vlastnosti dokážu chorému človeku aj veľmi pomôcť. MUDr. Nina Kostiková z Polikliniky Juh sa o schopnostiach týchto malých zvieratiek sama presvedčila a odvtedy nedá na ne dopustiť.

Ako to už býva, určité kroky by sme nikdy neurobili, ak by nás k nim nedohnali životné situácie. Doktorka Kostiková pochádza z Ukrajiny, kde lieky neprepláca poisťovňa, preto si ľudia pomáhajú, ako sa dá. Ako mladá neraz s nedôverou sledovala, ako jej mama a stará mama liečia bylinkami či práve pijavicami. Možno by tomu tak bolo dodnes, keby jej manžel jedného dňa vážne neochorel. Napriek dvom operáciám zachvátila jeho nohu gangréna (odumretie, hnitie tkaniva). Lekársky záver znel - amputácia. Práve preto sa MUDr. Kostiková rozhodla pre štúdium dostupných materiálov o liečbe pijavicou lekárskou na internete. "Dnes viem, že som veľa vecí nerobila správne, ale videla som, že to pomáha. Videli to aj lekári, ktorí boli prekvapení, no mne sa nakoniec podarilo nohu zachrániť," spomína dnes na svoje začiatky.

Ako sama hovorí, keď videla výsledky, začala sa tejto forme liečby venovať aktívnejšie. U nás však bolo a stále je málo možností pre jej štúdium. Ako prvá na Slovensku sa rozhodla absolvovať v Rusku na Moskovskej univerzite odbor hirudoterapia. Na štúdium nevzali hocikoho. Iba lekárov s niekoľkoročnou praxou. "Myslela som, že toto štúdium zvládnem ľavou zadnou, veď som vyštudovala hematológiu. No keď som videla, že prednášky majú docenti, akademici a iní odborníci, došlo mi, že to také jednoduché nebude," priznáva so smiechom. Preto sa neraz pozastaví nad tým, že u nás ponúkajú a vykonávajú liečiteľské služby liečitelia s trojmesačným kurzom a bez lekárskeho vzdelania.

"Najlepšie skúsenosti v tomto odbore má práve Rusko. Je zaujímavé, že sa tam ani v hlbokom socializme nevzdali liečby pijavicami. U nich je hirudoterapia dokonalá," vysvetľuje doktorka. "Na Slovensku zatiaľ nie je pochopenie pre túto prácu. Skúšala som tento odbor registrovať, no neúspešne." MUDr. Kostiková sa tejto práci venuje dva roky. Keďže pracuje ako hematológ s celomestskou pôsobnosťou, hirudoterapii sa venuje okrajovo a vo voľnom čase, preto, ako sama hovorí, nemá veľa pacientov. No tí, ktorých má, za ňou prichádzajú z celého Slovenska.

Väčšina je spočiatku nedôverčivá. Ak aj ľudia prídu, tak len vtedy, ak už majú skúsenosti s touto liečbou, alebo sa k tomu dostanú náhodou. "Raz za mnou prišiel pacient. No ´prišiel´ je asi silné slovo, lebo ho z každej strany podopierali deti. Na nohe mu vznikla gangréna a lekári mu ju boli rozhodnutí amputovať. Ten pacient však bol odhodlaný podstúpiť všetko, ale na chirurgiu by ho neboli dostali," popisuje MUDr. Kostiková jeden z prípadov. Spomínaný pacient dostal pijavice 12 krát. Gangréna pomaly ustupovala a noha bola zachránená. Zdalo sa však, že palec už nezachránia, preto si doktorka zavolala na pomoc chirurga. Ten, keď urobil prvý rez, nechcel veriť vlastným očiam. Z palca vytryskla krv, teda dôkaz, že bol ešte "živý". Takéto a podobné reakcie zaznamenáva MUDr. Kostiková často. Niektorí kolegovia sa na jej prácu dívajú so záujmom a dokonca jej posielajú svojich pacientov.

Samoliečba je nebezpečná

Veľa ľudí si myslí, že ak sa chcú liečiť pijavicami, stačí si nejaké zadovážiť a hor sa do liečenia. Nie je to také jednoduché. Ľahko sa môže stať, že si človek miesto pijavice lekárskej priloží na telo pijavicu konskú a tá narobí viac škody ako osohu. "Môže to byť pre človeka nebezpečné. Ja objednávam certifikované pijavičky poštou. Z Rakúska, Nemecka, Francúzska teraz aj z Anglicka. Sú tam chované v liahňach práve pre lekárske účely. Ku mne sa dostanú vyhladované, lebo nič nekonzumujú štyri ažb päť mesiacov. Potom chvíľu pobudnú v sterilnej vode, ktorá sa musí každý druhý deň vymieňať."

Pacient musí pred samotnou liečbou absolvovať lekárske vyšetrenie a doniesť svoju zdravotnú dokumentáciu, aby mala lekárka prehľad o jeho zdravotnom stave.

Samozrejme, hirudoterapia nie je vhodná pri liečbe všetkých diagnóz.

Je efektívna pri 55 ochoreniach - liečbe chorôb srdca, ciev, pri zápale priedušiek, cirhóze pečene, chronickej zápche, pri niektorých kožných ochoreniach, kŕčových žilách, či pri liečbe niektorých gynekologických ochorení. Liečba pijavicami sa neodporúča napríklad tehotným ženám alebo diabetikom, užívajúcim inzulín. Okrem toho pijavice pôsobia proti bolesti, zmenšujú opuchy, znižujú tlak, rozpúšťajú krvné zrazeniny, obnovujú poškodené cievky v tkanivách a orgánoch, zvyšujú aktivitu imunitného systému a zlepšujú bioenergetický stav organizmu.

Postup pri liečbe je pomerne jednoduchý. Miesto, na ktoré sa priložia pijavice, je potrebné potrieť liehom a následne destilovanou vodou. "Ich počet, ktorý prikladám na telo, závisí od viacerých faktorov," vysvetľuje lekárka. "Závažnosti choroby a aj od hmotnosti pacienta. Trvá to asi dve minúty, kým sa zahryznú. Každá má okolo 270 ´zubov´. Dôležitejšie ako to, že sajú krv, je to, že do tela vypúšťajú bioaktívne látky. Dĺžka pôsobenia tiež závisí od choroby. V niektorých prípadoch je to len pár minút, v iných do odpadnutia. Všetko, čo sa používa pri procedúre, sa použije iba raz. Vrátane pijavičiek, ktoré sa hneď po odpadnutí likvidujú v 10-percentnom chloramine. Nikdy ich nepoužívam viac krát." Vzápätí MUDr. Kostiková dodáva, že je jej ľúto, že ich musí ničiť, ale život, zdravie a bezpečnosť človeka je na prvom mieste.

Iní liečitelia však v snahe použiť pijavicu viackrát, približne každé dva týždne, vytlačia z nej nahromadenú krv. Robia to preto, lebo môže obsahovať rôzne toxické látky a keďže ju chcú znova využiť pri liečbe ďalšieho pacienta, mýlne sa domnievajú, že stačí krv z pijavice vytlačiť. Doktorka však upozorňuje, že je omnoho bezpečnejšie pre pacienta pijavicu zlikvidovať. "Dva týždne sú krátky čas na regeneráciu slín pijavice a jej biologicky aktívnych látok, ktorý trvá štyri až šesť mesiacov! Veľmi dôležité je, aby sa používali certifikované pijavice a nie pijavice s neistých zdrojov." V poslednej dobe pôsobí veľa liečiteľov, ktorí organizujú kurzy na liečenie pijavicami, ktoré nie sú akreditované. Je to veľmi nebezpečné, lebo títo ľudia, často nevedia, ako majú liečiť naozaj. Nie je to až také jednoduché. Nestačí iba pijavicu priložiť. Je potrebné vedieť aj to, kam. Na tele máme 125 bioaktívnych bodov a aj pár centimetrov vedľa môže napáchať škody.

MUDr. Kostikovú nedávno doslova pobúrila istá televízia, ktorá v programe privítala iba 15-ročnú liečiteľku. Podľa košickej lekárky takto mladé dievča nemôže mať ani potrebné zdravotné vzdelanie. Tiež ostala veľmi prekvapená po tom, ako na jednej internetovej stránke zbadala svoje údaje a informácie o liečbe pijavicami. Ten, čo tú stránku spravuje sa neobťažoval ani zmeniť text. MUDR. Kostiková správcovi stránky napísala a ten, bez slova ospravedlnenia, jej príspevky a informácie stiahol. Lekárka má pritom vlastnú internetovú stránku, na ktorej sa každý záujemca dozvie všetko potrebné k absolvovaniu tejto liečby. Okrem kontaktov na Mudr. Kostíkovú, si na stránke nájde aj zoznam chorôb, ktoré pomáha pijavica lekárska liečiť. Tiež si pre zaujímavosť môže prečítať bližšie informácie o tomto malom, ale užitočnom živočíchovi. Lekárka tiež priznáva, že je veľký problém u nás zohnať nejakú publikáciu k liečbe pijavicami. Preto sa chystá napísať vlastnú. Ako prezrádza, zatiaľ jej chýba iba potrebné množstvo času. Informácií, skúseností a chuti má dosť.

Pacienti, ktorí MUDr. Kostikovú navštívia, majú rôzne choroby, ale sú aj rôzneho veku. Od detí až po 70-ročných. Na otázku, či má s liečbou aj nejaké negatívne skúsenosti, odpovedá s úsmevom. "Mala som tu športovca, ktorému som po aplikácii pijavíc odporučila, aby aspoň týždeň nehral. Hneď v sobotu však stál na trávniku. Ako som sa však neskôr dozvedela, liečba mu pomohla." Ako je teda možné vidieť, pijavice splnili svoj účel aj na nedisciplinovanom pacientovi.

Reakcie pacientov na liečbu sú pozitívne. Jedným z prvých bol Valent Ľorko z Bertotoviec. Lieči sa na aterosklerózu (kôrnatenie tepien) a tiež mu hrozí amputácia nohy. Liečbu pijavicami podstupuje už druhý krát. Pri otázke, aký je to pocit, mať do tela zahryznutých trikrát po 270 zubov, sa len usmieva. "Vôbec to nebolí. Keď sa zahryznú, je to ako štípanec od komára. A cítim, že mi to pomáha."

Iná pacientka navštívila pôvodne MUDr. Kostikovú na hematológii. "Liečila sa na niečo celkom iné, no všimla som si, že má niečo s nohou. Po úraze predkolenia ho mala až po členok úplne modré a opuchnuté. Bol tam hematóm (krvná zrazenina) a aj trombóza (upchávanie ciev)." Pacientka bola rozhodnutá podstúpiť čokoľvek, len nie chirurgiu. Neváhala ani nad pijavicami. Už po prvej "kúre" nastali viditeľné zmeny a noha pomaly odpuchla. Pacientka neváhala a na druhú procedúru prišla hneď na druhý deň. Cestu merala cez celé Slovensko, priamo z Bratislavy. "Som prekvapená. Včera to vyzeralo hrozne, dnes oveľa lepšie. Už mi ani tie pijavice nepripadajú také hrozné," priznala pacientka. Hoci pijavica lekárska nemá hviezdne maniere a ani pre svoj život toho veľa nepotrebuje, sú veci, ktoré jej prekážajú. Nemá napríklad rada keď je zamračené. "Pijavičky sú dobrý indikátor počasia. Ak sa zdržujú vo fľaši hore, tesne pod vodnou hladinou, viem, že bude svietiť slnko. Ak sú dole, bude zamračené," vysvetľuje doktorka. Taktiež nemajú rady alkohol a nezahryznú sa ani do fajčiara. Preto sa odporúča pred procedúrou nefajčiť a nepiť. Počas procedúry sa môže stať, že pijavica odpadne a hneď zahynie. Znamená to, že v tele človeka je veľa toxických látok.Zdá sa, že hirudoterapia je účinná. Treba však zdôrazniť, že oveľa účinnejšia je v kombinácii s klasickou medicínou alebo s alternatívnou.

Akupunktúra

Pokladáte ju azda za šarlatánsku praktiku, ktorá je doménou liečiteľov? Je to takmer päťtisícročná čínska liečebná metóda, ktorá ovplyvňuje človeka ako celok – nielen jeho chorobu. Lieči sa ňou viac ako tretina ľudstva na celej zemeguli.

Na Slovensku ju môžu legálne vykonávať jedine odborníci s medicínskym vzdelaním a dosiaľ bolo v akupunktúre podľa platných zásad vyškolených do 600 lekárov. Bohužiaľ, liečebný poriadok ju považuje za nadštandard a pacient si ju v plnej výške hradí.

Akupunktúru môžeme charakterizovať ako lekársku disciplínu, ktorú možno uplatniť vo všetkých medicínskych odboroch v rámci prevencie, ale aj diagnostiky a liečby chorôb. Jej podstata spočíva v cielenom ovplyvňovaní organizmu tým, že sa podráždia (vpichom, tlakom, teplom, slabým elektrickým prúdom a pod.)  presne určené miesta na povrchu tela, v koži, podkoží, vo svalstve či na slizniciach. Tieto miesta sa nazývajú aktívne body. Majú spojitosť s vnútornými orgánmi, tkanivami alebo funkciami organizmu a ich podráždením možno na ne liečebne pôsobiť. Vo väčšine prípadov sa akupunktúra vykonáva ako súčasť komplexnej liečebnej a preventívnej starostlivosti. Pri niektorých bolestivých ochoreniach, alergiách alebo funkčných poruchách môže byť dokonca hlavným a jediným spôsobom terapie.
"Výhoda akupunktúry spočíva v tom, že je to liečba, ktorá pacienta nijako nepoškodzuje, čiže nemá nežiaduce vedľajšie účinky ako mnohé lieky. Často pôsobí priaznivo aj na také ochorenia, pri ktorých súčasná bežná medicína zlyháva a človeka ovplyvňuje ako celok - jednotu tela a duše. Samozrejme, len v prípade, že ju vykonáva kvalifikovaný a skúsený lekár u vyšetreného pacienta," zdôrazňuje doc. MUDr. Jozef Šmirala, PhD., z TAO AKU Centra celostnej medicíny, rehabilitácie, akupunktúry a EAV v Bratislave, ktorý má v tomto odbore 45-ročnú prax a vyše sedem rokov bol aj hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre akupunktúru. Na Slovensku sú v odbore akupunktúry najčastejšie vyškolení rehabilitační lekári, neurológovia, ortopédi či odborníci na bolesť (algeziológovia). Akupunktúre sa však môže venovať lekár s akoukoľvek špecializáciou v odbore klinickej medicíny, hoci aj zubár.
Môže akupunktúra uškodiť?
Zle vykonaná akupunktúra môže pacientovi, prirodzene, aj uškodiť. Ak je nejaká medicínska metóda dokázateľne účinná, nemôže byť logicky úplne neškodná. "Nebezpečenstvo v tejto oblasti hrozí najmä v prípade, ak akupunktúru vykonáva nelekár, ktorý nevie vyhodnotiť stav pacienta a prehliadne nejaké závažné ochorenie," vysvetľuje doc. Šmirala. "Pacient s bolesťami hlavy môže mať napríklad nádor na mozgu, s pomocou akupunktúry môžu bolesti načas ustúpiť, alebo sa zmierniť, a keď sa opäť objavia, na operáciu je už neskoro. Druhou možnosťou je riziko poranenia vnútorných orgánov, ktoré sa nachádzajú pod tzv. aktívnymi bodmi - najmä ak akupunktúru vykonáva laik. Liečitelia sú navyše často neseriózni a nekriticky prezentujú akupunktúru ako univerzálny všeliek." A to už ani nespomínajúc fakt, že nesterilnými ihlami u kadejakých šarlatánov možno preniesť rôzne infekčné ochorenia. Treba zdôrazniť, že akékoľvek laické aktivity v oblasti akupunktúry sú u nás v rozpore s platnými zákonmi.
Bohužiaľ, výkony v oblasti akupunktúry boli zdravotnými poisťovňami hradené len do roku 1997. Podľa novely Liečebného poriadku sa akupunktúra považuje za nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a pacient si ju hradí sám podľa cenníka toho-ktorého odborníka. "Cenotvorba by mala vychádzať z kalkulácie času lekára a nákladov potrebných na chod ambulancie," podotýka doc. Šmirala. Ceny za jedno akupunktúrne ošetrenie sa pohybujú od 250 Sk vyššie, pričom medzi jednotlivými lekármi môžu byť pomerne veľké rozdiely – niektorí pýtajú 400 -, iní vyše 500 Sk. Slovenskí akupunkturisti už niekoľko rokov bojujú za to, aby poisťovne hradili liečbu akupunktúrou aspoň pri niektorých diagnózach. "V Nemecku napríklad pacientovi s bolesťami krížov poisťovňa uhradí raz do roka 10 akupunktúrnych sedení. Je tam teda obmedzenie, čo sa týka diagnózy aj dĺžky liečby, ale chceli by sme dosiahnuť aspoň to," vysvetľuje autor niekoľkých učebníc akupunktúry a akupresúry.
Elektroakupunktúra podľa Volla
Základnou podmienkou na vykonanie akupunktúry je podrobné vyšetrenie pacienta. "Klasická podrobná, cielená anamnéza, čiže rozhovor s pacientom osvetlí mnohé veci," vysvetľuje doc. Jozef Šmirala. "Nasleduje celková prehliadka vrátane bežných fyzikálnych vyšetrení ako odmeranie tlaku, poklop, počúvanie, orientačné vyšetrenie chrbtice, ak sa pacient napríklad sťažuje na jej bolesti. Nasleduje samostatná akupunktúrna diagnostika, ktorá môže byť pulzová alebo prístrojová."
Pulzovú diagnostiku na Slovensku vykonáva z akupunkturistov len málokto, pretože si vyžaduje obrovskú praktickú skúsenosť. Zjednodušene povedané, ide o vyšetrovanie a hodnotenie pulzu na dvanástich bodoch oboch rúk tým, že lekár priloží svoje prsty na tzv. vretenovú tepnu (arteria radialis) na zápästiach a hmatá pulz jednotlivých orgánov, či je výrazný, plný alebo, naopak, slabý až nehmatateľný, prázdny, s nedostatkom tzv. energie čchi.
Doc. Šmirala vykonáva diagnostiku s pomocou tzv. elektroakupunktúry podľa Volla, so skratkou EAV. Ide o akési spojenie akupunktúry, homeopatie i súčasnej modernej medicíny a elektroniky. Vieme, že podstata akupunktúry spočíva v dráždení bodov energeticky spojených s vnútornými orgánmi alebo funkciami ľudského tela. "Tieto body vieme s pomocou špeciálneho prístroja a veľmi slabého elektrického prúdu podráždiť a odmerať odpoveď príslušného orgánu, ktorý je s konkrétnym bodom vnútorne spojený. Zisťujeme jeho zvýšenú alebo zníženú aktivitu a dokážeme tak zistiť poruchu v jej prvopočiatkoch, v odbornom jazyku v tzv. predklinickom štádiu, keď sa navonok ešte nijako neprejavuje a laboratórne či iné prístrojové vyšetrenia neobjavia odchýlku od normy. EAV je teda ideálna preventívna metóda, ktorá nemá nijaké nepriaznivé vedľajšie účinky." Pre skeptikov to znie možno neuveriteľne, ale lekári, ktorí sa tejto metóde venujú, tvrdia, že táto presne cielená a dávkovaná biofyzikálna diagnostika spojená s liečbou môže byť v rukách odborníka veľmi účinná.
Tonizačné a sedatívne pôsobenie ihličiek
Podľa spôsobu dráždenia aktívnych bodov poznáme dnes viacero druhov akupunktúry. "Možnosti stimulácie sú rôzne, od vpichu ihly cez tlak, elektrický prúd z elektródy, aplikáciu tepla až po laserový lúč," vysvetľuje doc. Šmirala. "Vybrať ten najúčinnejší spôsob podráždenia je niekedy dosť ťažké, hoci ja po štyroch desiatkach rokov praxe považujem za najúčinnejšiu klasickú akupunktúru ihlami. Jestvujú aj rôzne metodiky, pri tonizačnom pôsobení akupunktúry vpich trvá krátko, len 2-3 minúty a s ihlou sa robia rôzne manipulácie, zasúva a povyťahuje, otáčame ňou, alebo prechádzame nechtom po jej vrúbkovaní, čo vyvoláva vlnu podráždení. Najčastejšie je však sedatívne pôsobenie, keď sa do vybraných aktívnych bodov napichajú akupunktúrne ihly a nechajú sa 15-20 minút pôsobiť."
Pri jednom akupunktúrnom sedení sa obyčajne zavádza 10-12 ihiel - známych aktívnych bodov je zhruba tisíc, ale nie všetky sa používajú rovnako často. Tvrdí sa, že čím lepší odborník, tým menej ihiel potrebuje na ovplyvnenie konkrétnej choroby, resp. orgánu. Podľa doc. Šmiralu však aj starí čínski majstri, ktorých mal možnosť vidieť, zavádzajú do tela pacienta približne takéto množstvo ihiel. Akupunktúru môžu absolvovať aj deti, ale musia už byť väčšie a rozumnejšie, staršie ako tri roky, aby sa im dalo vysvetliť, o čo ide a dokázali pokojne ležať. Príliš drobné a chudé deti majú navyše aj veľmi jemné jednotlivé štruktúry na tele. Ihly do tela doc. Šmirala zavádza v ľahu – aj v rámci prevencie odpadnutia – môžu byť jednorazové, čo vychádza drahšie, alebo ich možno opakovane sterilizovať. Aurikuloterapiu (do ucha) možno vykonať v sede. V konkrétnych prípadoch takisto možno pre jedného pacienta (najmä ak prekonal napríklad žltačku) vyhradiť súpravu ihiel, ktoré odborník v rámci cyklu viacerých sedení používa jedine v jeho prípade. Aj takéto ihly sa, prirodzene, po každej akupunktúre sterilizujú. "Horná veková hranica pre akupunktúru nejestvuje, hoci sa tvrdí, že nad 70 rokov veku je už menej účinná."
Na bolesti i alergie
Špeciálnu prípravu na akupunktúru pacient nepotrebuje. Po dôkladnej diagnostike a výbere jednotlivých aktívnych bodov mu odborník určené miesta dezinfikuje napusteným tampónom a zavedie jednotlivé ihly. Niekedy stačí ísť do hĺbky pol milimetra, inde aj 7 cm. Závisí od miesta aktívneho bodu  aj korpulentnosti pacienta. Aj preto jestvujú rôzne dĺžky i druhy akupunktúrnych ihiel. Po absolvovaní akupunktúry by pacient asi hodinu nemal vykonávať fyzicky náročnú činnosť.
"Jedine na EAV diagnostiku by pacient mal prísť bez toho, aby užil svoje lieky, kofeín v káve či čaji, alebo alkohol," vysvetľuje doc. Šmirala, ktorý má urobené atestácie z vnútorného lekárstva, gastroenterológie, fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie aj z akupunktúry. "Samozrejme, pacientovi nemožno niekoľko dní pred vyšetrením zakázať užívať predpísané medikamenty, ale ak má prísť na diagnostiku ráno, požiadam ho, aby si nedal raňajší štamperlík, kávu, zelený, čierny čaj či liek. Môže tak urobiť hneď po ňom. Aby nedošlo ku skresleniu vyšetrenia."
Pri akých diagnózach možno dosiahnuť s akupunktúrou najvýraznejšie úspechy? Predovšetkým pri bolestiach každého druhu. Vieme, že bolesť môže byť súčasťou iného ochorenia, ale môže stáť aj samostatne, napríklad pri neuralgii trojklanného nervu či fantómových bolestiach po amputácii končatiny. Dobré skúsenosti s akupunktúrou sú pri migrénach. "Ďalej dokážeme pozitívne ovplyvniť všetky funkčné poruchy a psychosomatické ochorenia. Napríklad je jednoznačne dokázané, že žalúdočné a dvanástnikové vredy súvisia s dlhotrvajúcim stresom. Vďaka akupunktúre sa telo akosi prispôsobí stresovej záťaži a natoľko ju nevníma. V mnohých prípadoch pôsobenie akupunktúry nevieme vysvetliť, len vieme, že funguje. Organizmus je pre nás ešte stále veľká neznáma."
Akupunktúrnou liečbou sa môže veľmi pekne upraviť zdravotný stav aj alergikom. Najmä ak absolvujú cyklus vpichov pred začiatkom svojej peľovej sezóny, čo vyvolá zvýšenie obranyschopnosti tela, pretože akupunktúra má len z 20 percent okamžitý účinok, ale neskôr majú jednotlivé terapie kumulatívny efekt. Niektorí si môžu znížiť množstvo protialergických liekov, alebo ich neužívajú vôbec.
Podľa doc. Šmiralu je dokonca možné akupunktúrou ovplyvniť aj také civilizačné ochorenie ako vysoká hladina tukov v krvi. "Mám s tým aj vlastné dobré skúsenosti. Dvanásť rokov som pracoval v kúpeľoch a tam sme mali aj takýchto pacientov. Ovplyvnenie tukového metabolizmu nie je častou indikáciou na akupunktúru, ale funguje, hoci pacient nemôže očakávať, že to pôjde bez zmeny v stravovaní."
A na akého pacienta môže byť  školiteľ v akupunktúre doc. Jozef Šmirala obzvlášť hrdý? "Je to napríklad vlastná manželka. Kedysi dostala zápal mozgových blán, následkom ktorého ohluchla. Primárka ORL-oddelenia v Banskej Bystrici tvrdila, že už nikdy počuť nebude. Denne som chodil za ňou do nemocnice a robil jej akupunktúru. Po dvoch týždňoch pani primárka nechcela veriť audiogramu mojej ženy, myslela, že jej ho omylom vymenili. Dnes nemá nijaké problémy, normálne počuje."
Čo je a ako účinkuje akupunktúra
 • Každý organizmus má systém tzv. aktívnych bodov, ktoré sú pospájané do dráh na povrchu celého tela a majú aj vnútorné prepojenia medzi sebou a s jednotlivými orgánmi. V tomto systéme bodov a dráh prúdi energia čchi a informácie nevyhnutne dôležité pre organizmus. Akupunktúra je tisícročiami overená prastará čínska liečebná metóda, u nás  odbor medicíny, ktorý tieto systémy a ich funkcie študuje a pozitívne ovplyvňuje v zdraví i v chorobe. Slovo akupunktúra pozostáva z latinských slov acus, čiže ihla a punctio, čiže bodnutie. Nazvať však akupunktúru pichaním do bodov by bolo zjednodušením, pretože v modernej akupunktúre sa už nepoužíva len ihla, ale aj iné spôsoby dráždenia aktívnych bodov, napríklad nahrievaním, tlakom, elektrickým prúdom, laserom a pod.
Môže akupunktúra pomôcť aj vám?
S pomocou akupunktúry možno úspešne liečiť, predchádzať, ale aj diagnostikovať približne 350 rôznych ochorení. Najčastejšie ide o:
 • bolesti každého druhu – hlavy (vrátane migrény), zubov, tváre (neuralgia trojklanného nervu), kĺbov, krížov, chrbtice, brucha (napr. bolestivá menštruácia)
 • funkčné a psychosomatické poruchy – vredová choroba žalúdka a dvanástnika, poruchy hybnosti a funkcie žlčníka a žlčových ciest, čriev, zvýšený krvný tlak v 1. a 2. štádiu, primárna sterilita, ťažkosti v prechode (menopauza), slabosť a malátnosť, poruchy sluchu, čuchu, chuti, niektoré metabolické poruchy…
 • alergické ochorenia – senná nádcha, astma, žihľavka, atopický ekzém
 • cievne ochorenia – poruchy prekrvenia končatín (Raynaudova choroba, ďalej Meniérova choroba)
 • neurologické a reumatické choroby – neurózy, depresie, tiky a kŕčovité sťahy tváre, obrna lícneho nervu, ischias a iné ochorenia chrbtice, artrózy, artritídy (zápaly kĺbov), syndróm karpálneho tunela, tenisový lakeť
 • závislosti – od alkoholu, nikotínu, iných drog
 • iné – nadváha a obezita, vypadávanie vlasov, akné, znecitlivenie pri bolestivých vyšetreniach, zvyšovanie imunity organizmu, zvyšovanie výkonnosti v športovej medicíne, zajakavosť
Kontraindikácie akupunktúry (komu sa neodporúča)
 • tehotným ženám
 • pacientom s hemofíliou a inými poruchami zrážania krvi (najmä klasická akupunktúra vpichmi)
 • dojčatám (tu sa odporúča akupresúra tlakom)
 • pacientom s akútnou psychózou a motorickým nepokojom
Kde nájdete svojho akupunkturistu?
Neúplný zoznam lekárov aktívne vykonávajúcich akupunktúru, ktorý sa nám podarilo získať a doplniť s pomocou internetu, nájdete na www.pravda.sk/akupunktura. Odborníci s medicínskym vzdelaním, ktorí sa venujú akupunktúre v praxi a v zozname sa nenájdu, nech kontaktujú autorku článku na bstuppacherova@pravda.sk, ich kontaktné údaje doplníme.
Druhy akupunktúry
(podľa spôsobu dráždenia aktívnych bodov)
1.      klasická akupunktúra: vpichom ihly
2.      akupresúra a bodová masáž: tlakom alebo masážnymi úkonmi na jednotlivých bodoch
3.      elektropunktúra: elektrickým prúdom z elektródy
4.      elektroakupunktúra: elektrickým prúdom do akupunktúrnej ihly zavedenej v aktívnom bode
5.      laseropunktúra a fotopunktúra: laserom a svetelným lúčom
6.      moxibuscia (moxovanie): aplikácia tepla
7.      sonopunktúra a ultrasonopunktúra: zvukom a ultrazvukom
8.      magnetopunktúra: elektromagnetickým poľom a podobne
(podľa miesta výberu aktívnych bodov na celom tele alebo v rámci tzv. mikrosystémov)
1.      klasická korporálna akupunktúra: aktívne body na celom povrchu tela
2.      aurikuloterapia: aktívne body na ušnici
3.      cheiropunktúra: aktívne body na dlaniach a rukách
4.      podopunktúra, reflexológia: aktívne body na nohách a chodidlách
5.      kraniopunktúra: aktívne body vo vlasatej časti hlavy
6.      faciopunktúra: aktívne body na tvári a podobne
Prepichovanie uší a piercing
Podľa doc. Šmiralu na túto problematiku nie sú z hľadiska akupunktúry jednotné názory. Piráti nosili náušnice na strane ušnicovej laterality (čiže ak boli praváci, na pravom uchu, ak ľaváci, na ľavom), pretože v strede ušného lalôčika sa nachádza tzv. bod oka. "Jeho dráždenie má vplyv na kvalitu zraku, ale treba si uvedomiť, že iná vec je, ak aktívny bod dráždime terapeuticky a pôsobíme na príslušný orgán liečebne a iná, ak ho dráždime chronicky, dlhodobo, alebo príslušnú štruktúru zničíme. Prepichnutím oslabíme možnosti akupunktúry ušnice (aurikuloterapie) a trvalá stimulácia konkrétneho aktívneho bodu môže pôsobiť negatívne.

Pomáha, ale všemocná nie je

doc. MUDr. Jozef Šmirala, PhD., prezident Slovenskej spoločnosti pre akupunktúru.

Bezpečnosť ihiel

Ihly, ktoré sa pri akupunktúre opakovane používajú, sú sterilizované podľa hygienických predpisov platných pre sterilizáciu, napríklad aj chirurgických a iných nástrojov, ktoré sa používajú v zdravotníctve.

Obava z prenosu infekcie v ambulancii lekára je neopodstatnená. Okrem toho je možné pri akupunktúre používať aj ihly na jedno použitie, pre pacienta to však predstavuje zvýšené náklady, pretože ich musí zaplatiť. V odôvodnených prípadoch sa postupuje aj tak, že sa pre konkrétneho pacienta vyčlenia ihly na opakované používanie a počas liečby sa uskladňujú zvlášť v Petriho miske na jeho meno, pričom sa, samozrejme, pred každým použitím sterilizujú. Náklady na taký postup sú však len o niečo menšie ako pri jednorazových ihlách.

Jedna jednorazová ihla stojí 5 - 6 korún, takže ak sa ich v priemere pri jednom sedení použije 10 či 12 kusov, každý si ľahko vyráta, koľko musí priplatiť ku cene jedného akupunktúrneho sedenia.

Ako sa pohybujú ceny akupunktúry?

Podľa súčasne platného Liečebného poriadku sa akupunktúra považuje za nadštandard a pacient si ju musí v plnej výške hradiť. Cenotvorba by mala vychádzať z kalkulácie času lekára a nákladov potrebných na chod ambulancie.

U jednotlivých odborníkov sa ceny pohybujú od 250 Sk vyššie za jednu aplikáciu akupunktúry.

V Nemecku zdravotná poisťovňa za jedno akupunktúrne sedenie zaplatí pacientovi s konkrétnou diagnózou 25 eur, a to desať ráz v rámci jedného cyklu raz do roka. Chceli by sme dosiahnuť aspoň takúto úhradu - s obmedzením diagnózy a dĺžky liečby.

Elektroakupunktúra

Spomínanú metódu vymyslel nemecký lekár Dr. Voll pred viac ako 40 rokmi a používa sa na celom svete. Najviac v Nemecku, Taliansku, Spojených štátoch.

Mnoho ráz bola táto diagnostická, ale aj liečebná metóda overovaná pomocou bežných postupov v konvenčnej medicíne. Dá sa povedať, že výpovedná hodnota tejto metodiky je veľmi dobrá, hoci môže byť zaťažená subjektívnymi chybami, ale to platí pre každé lekárske vyšetrenie - aj v bežnej medicíne. Musí ju však vykonávať lekár, ktorý ju vie interpretovať a ktorý ovláda aj modernú medicínu.

Jej podstata spočíva v tom, že pomocou špeciálneho prístroja a veľmi slabého elektrického prúdu vieme podráždiť jednotlivé body energeticky spojené s vnútornými orgánmi či funkciami ľudského tela a odmerať ich odpoveď. Zisťujeme zvýšenú alebo zníženú aktivitu a dokážeme tak zistiť poruchu v štádiu, keď sa navonok ešte nijako neprejavuje a laboratórne či iné prístrojové vyšetrenia konvenčnej medicíny neobjavia odchýlku od normy.

Metódu tejto diagnostiky, ktorá sa dá použiť aj na liečbu, zdokonalili v rámci kozmického výskumu v bývalom Sovietskom zväze. Bola určená pre kozmonautov, aby boli schopní v prípade potreby na obežnej dráhe vzájomne sa otestovať a pomocou elektronického prepisu informácií na neutrálny nosič (napr. obyčajnú destilovanú vodu, alkoholový roztok) si vyrobiť aj homeopatické prípravky šité priamo na mieru.

Pomoc pri polyneuropatii

Pomohla by akupunktúra pri polyneuropatii dolných končatín ak nejde o následok cukrovky?
Vieme, že polyneuropatie sú ochorenia, ktoré postihujú periférny nervový systém. K prvým príznakom patria bolesti, nepríjemné pocity ako mravčenie, pálenie, neskôr znížené vnímanie dotyku a bolesti. Najčastejšou príčinou je pokročilá cukrovka, závažná porucha funkcie obličiek, niekedy k poškodeniu nervov vedú aj infekcie, alkoholizmus, traumy, otrava toxínmi a podobne.

Je ťažké jednoznačne odpovedať na to, či by akupunktúra v takomto prípade pomohla, dosahujú sa čiastočné úspechy, aj to nie u všetkých pacientov. Závisí od toho, v akej fáze sa ochorenie nachádza, pretože organické zmeny na cievach a nervoch sú už nezvratné. V počiatočných štádiách ochorenia by však akupunktúra mohla byť nádejou na zlepšenie stavu.

Na alergiu a obezitu

Akupunktúra je veľmi účinná pri všetkých alergických ochoreniach a niekedy dokáže pomôcť viac ako bežná protialergická liečba. Pacienta však treba vyšetriť, aby sme zistili, či do jeho zdravotných problémov nie sú zainteresované aj iné orgány.

Podľa mojich skúseností liečba akupunktúrou v takýchto prípadoch trvá pol roka, následne má pacient rok prestávku, potom sa liečba opäť zopakuje. Niekedy sa podarí úplne sa zbaviť alergie, inokedy úľava nie je stopercentná, ale je možné aspoň znížiť dávky protialergických liekov.

Čo sa týka problematiky chudnutia pomocou akupunktúry, treba si uvedomiť, že obezita je komplexný problém, preto musí akupunktúre takisto predchádzať dôkladné vyšetrenie pacienta. Akupunktúra však môže byť len jedným z pilierov liečby obezity, dokáže tlmiť pocit hladu, urýchliť dosiahnutie pocitu nasýtenia, pri kombinácii telovej akupunktúry s ušnou sa predpokladá do určitej miery aj ovplyvnenie metabolizmu.

Chudnutie je vždy záležitosťou príjmu a výdaja energie, takže bez fyzického pohybu a zmeny v stravovacích návykoch to nepôjde. V tomto ohľade akupunktúra pomáha, ale všemocná nie je.

Potrebujeme na absolvovanie akupunktúry nejaké odporúčanie, napríklad od pediatra, obvodného lekára?

Nijaký výmenný lístok nie je potrebný, to platí pre lekárov, ktorí robia cez poisťovne. Akupunktúra sa považuje za nadštandard, pacient si ju platí. Je však dobré zobrať si ku akupunkturistovi výsledky vyšetrení, ktoré máte k dispozícii, dá sa od nich „odpichnúť".

Vyklenutie platničky

Pri vyklenutiach platničky často dosahujeme veľmi pekné výsledky, niekedy sa pacienti vyhnú operácii. Akupunktúra síce neodstráni vyklenutie platničky, ale dosiahne sa ňou ten efekt, že zlepšením prekrvenia v postihnutom mieste sa „odplaví" opuch, ktorý tlačil na nervový koreň. Pacient sa teda môže pohybovať, normálne žiť.

Kedysi sme robili výskum s neurologickými pracoviskami. U 40% pacientov, ktorí boli indikovaní na operáciu chrbtice, sa dosiahlo zlepšenie a stav sa upravil bez chirurgického zákroku.

Moxácia
Nahrievanie akupunktúrnych bodov

Už starí Číňania prišli na to, že cigarety dokážu aj liečiť

Keď sa povie moxovanie, väčšine ľudí to nič nepovie. Na prvé počutie pripomína boxovanie, ale so športom to nemá nič spoločné. Naopak. Rany nerozdáva, ale pomáha ich liečiť. A hoci zmienka o cigaretách či cigarách môže opäť vyvolať údiv, moxovanie je založené práve na nich. Napriek pochybnostiam ide o liečebnú metódu, ktorá je založená na tradičnej čínskej medicíne.

Moxovanie nie je metóda, ktorá by sa objavila "len tak". V skutočnosti je preverená stáročiami. Používa sa vyše tisíc rokov. Vychádza zo starej klasickej čínskej medicíny, ktorá existuje bola známa už pred naším letopočtom. Moxácia je nahrievanie akupunktúrnych bodov.

Moxovanie vychádza z akupunktúry. Rozdiel je v tom, že kým pri akupunktúre sa body na tele napichujú špeciálnymi ihlami, pri moxácii sa nahrievajú. "Dá sa to robiť viacerými technológiami. Najznámejšia je cigara z paliny dračej. Palina dračia má veľmi dobré dezinfekčné účinky. Keď mám nejakú virózu, zapálim cigaru z paliny, nechám chvíľu dym pôsobiť a potom vyvetrám."

Náhradou je uhlíková cigara. Po zapálení má na hrote až 850 C. "Má neutrálny zápach, takže s ňou nemajú problém ani alergici. Z paliny sa vyrábajú malé kužele, ktoré sa položia na podložku a následne na telo. Podložkou môže byť soľ, plátok cesnaku, zázvoru (ďumbieru). Z nich sa teplom tlejúcej paliny uvoľňujú do tela látky, ktoré sú v nich obsiahnuté. Dnes sa už vie, že cesnak je prírodné antibiotikum."

Kuželíky a cigary

Spomínané kuželíky sa prikladajú hlavne na pupok, ktorý sa vysype soľou. Práve na ňu sa potom položia. "Pri ´studenej´ akupunktúre sa napichujú priamo akupunktúrne body. Ja akupunkturistka nie som. Môžu to robiť u nás na Slovensku len lekári s titulom. Pri tejto ´teplej´ akupunktúre sa dá použiť aj teplá ihla, na ktorú sa namotá zvitok paliny. Napichne sa akupunktúrny bod a palina sa zapáli. Tým pádom vyhrieva ihlu a teplo intenzívnejšie preniká do akupunkúrneho bodu a stimulácia je intenzívnejšia."
Podobným spôsobom fungujú aj malé samolepiace cigarky. Prilepia sa na akupunktúrny bod, zapália sa a tlejú. Postupne sa tlením zmenšujú. Majú papierový základ so samolepkou a menší prúžok z kovu. Ten sa tlením nahreje. Je to vlastne určitá "odmerka" pre každý akupunktúrny bod. V starej Číne sa táto metóda využívala v liečiteľstve.

Moxácia je veľmi vhodným doplnkom inej metódy - bankovania. Je dobrá aj na zápaly pri prebytku vlhkosti v tele, ktoré bankovanie vytiahne pod povrch a moxovaním sa vhodne doplní energia." Podľa čínskej medicíny je to energia Čchi, ktorá je vlastne životnou energiou. "Známa je aj reflexná diagnostika. Väčšina ľudí má oslabené obličky, ktoré majú na starosti správu tekutín v organizme. Reflexná plôška na chodidle sa nachádza zhruba v strede chodidla kde je prvý bod meridiánu obličiek. Ten zvyknem nahrievať pri celkovom oslabení organizmu chorobou, stresom, vyčerpanosťou."

Moxovacou cigarou sa miesto len nahrieva, nie pripaľuje. Zhruba 1 až 2 centimetre od pokožky, u veľmi citlivých ľudí aj viac. Keď miesto mierne začervená, je to dobrý znak priaznivej reakcie."

Vtedy už je akupunktúrny bod nastimulovaný a postupuje sa ďalej. "Ja väčšinou začínam práve ´obličkovým´ bodom. V odbornej literatúre sa uvádzajú body, ktoré pomáhajú pri niektorých chorobách. Je ich zhruba 10 až 20 na tú, ktorú chorobu. Väčšinou sa zvolia štyri prioritné, tie sa potom nahrievajú.

...

V starej Číne sa liečiteľ považoval za dobrého vtedy, ak pri moxovaní vznikne pľuzgier. Dnes tento drastický spôsob využíva veľmi málo praktizantov moxy. Nahriaty bod podporuje rozprúdenie dobrej energie v tele. Na moxovanie sa už dajú kúpiť hotové cigary a cigarky.

Existujú aj body prvej pomoci. V strede chodidla je už spomínaný prvý bod obličiek. Na ruke je ďalší bod 4. hrubého čreva. Keď má názov meridian hrubého čreva, pôsobí na hrubé črevo. "Čínska medicína na rozdiel od klasickej berie človeka a jeho organizmus ako celok. Nezaoberá sa výhradne vzniknutým dôsledkom, ale hľadá príčinu a prečo vôbec vznikla. Môžu ňou byť emócie, stav psychiky, alebo aj stres. Napríklad strach veľmi vplýva na hrubé črevo, rôzne obavy zase na srdce. Ak je človek jedovitý, oslabí sa funkcia žlčníka. Podľa bolesti v reflexnej plôške sa zistí, ktorý orgán a do akej miery je postihnutý. Reflexnú diagnostiku robím na chodidlách, ktoré povedia veľmi veľa."

Tradiční čínsky lekári pracujú s myšlienkou, že cez energetické dráhy prúdi do tela energia (čchi), ktorá je jednou zo zložiek výživy jednotlivých orgánov. Pre tieto dráhy sa používa i názov meridiány, pretože ich pozdĺžny priebeh pripomína priebeh poludníkov (meridiánov) na glóbuse. Existuje 12 párov meridiánov (12 na ľavej a 12 na pravej polovici tela) a aj dva nepárové meridiány. Vedú buď po povrchu tela, alebo sú v jeho vnútri. Energia povrchových meridiánov sa koncentruje v akupunktúrnych bodoch. Meridián sa nedá odmerať, vidieť ani odfotiť. Skrátka existuje. Sú stanovené jeho začiatočné a konečné body, i to, ktorými časťami tela vedie. Aj to, či sú jing alebo jang, ktoré musia byť v rovnováhe.

Každý má inú citlivosť

A. Grofová sa moxovaniu venuje zhruba tri roky. "Na moxovanie zatiaľ chodí málo klientov kvôli tomu, že u nás táto metóda ešte nie je veľmi rozšírená. Alternatívna čínska medicína je zatiaľ ešte v pozadí. Trochu by mala vstúpiť do povedomia klientov." Chýba aj určitá osveta, ktorá by verejnosti priblížila alternatívne spôsoby liečby, ktoré čínska medicína poskytuje. "Väčšina ľudí príde na moxovanie zo zvedavosti. "

Citlivosť na moxovanie je u každého rôzna. "Kým malé deti reagujú už po sekunde, mala som klientku, ktorej som cigaru držala centimeter od bodu možno dve minúty. Až potom jemne zacítila teplo, akoby jej niečo stúpalo hore nohou." Druhá noha už regovala inak, citlivejšie.

Moxovanie je univerzálna metóda, ktorá pomôže aj pri chrípke. "Napríklad pri teplote. Na tele sú body pomocou ktorých sa moxovaním dá znížiť teplota. Nie som lekár, aby som liečila vírusové a chrípkové ochorenia. Každý človek je individualita a všetko závisí od rôznych aspektov. Preto sa nedá povedať, po koľkých ´sedeniach´ moxovanie pomôže. Nie je to ako s antibiotikami, pri ktorých možno povedať, v akých dávkach sa majú brať a po akom čase asi zaberú. Všetko závisí od prostredia, v ktorom človek žije, od myslenia a stresu."

Len pre porovnanie, pri akupunkúre musí byť presnosť na milimetre štvorcové. "Moxovanie zasahuje plochu zhruba 1 cm2 a preniká ďalej. Spôsoby moxovania sú rôzne. Buď sa cigara priloží k bodu na niekoľko sekúnd a odtiahne sa - tzv. ´zobkanie´. Alebo sa pohybuje sem a tam - tzv. ´žehlenie´. Ja väčšinou krúžim doprava. Tým pádom je to energia vo forme nabíjania. Ide o to, aké má človek symptómy." Ak sa moxovanie robí napríklad na pravej ruke, musí sa robiť aj na ľavej, čo je princíp duality.

Napriek medicíne i rôznym liečebným metódam je podľa A. Grofovej najdôležitejšia pohoda mysle. "Psychika a obzvlášť myšlienka vládnu telu. Veľmi dobre to vidno, keď človek ráno vstane a vie, aký ťažký deň ho čaká. No napriek tomu sa usmeje na seba v zrkadle, vie ovplyvniť svoju náladu k lepšiemu. Potom je krajší celý deň." To je najjednoduchšia a najúčinnejšia rada, ktorá môže pomôcť každému.

Urinoterapia

Literatúra hovorí o tom, že ten, kto sa rozhodne užívať moč, mal by urobiť vo svojom jedálnom lístku dôkladné opatrenia. Treba sa vyhýbať presolenej a korenenej strave, nadbytku bielkovín a živočíšnym potravinám.

Informácie z bunky

Najväčšiu tradíciu v liečbe urinou majú Rusko a východné krajiny, ale využívali ho všetky civilizácie a kultúry na našej Zemi. Často sa spomína ako "elixír života" a už pred piatimi tisíckami rokov ho v Indii nazvali ,,nápoj bohov". Pre budhistických mníchov je to ,,nebeský nektár" a na niektorých miestach ho majú ešte aj dnes povolený ako jediný liek. Základy urinoterapie môžeme hľadať v najstaršej a najrozsiahlejšej knihe o urinoterapii v Šivambakulpe. Šivambu znamená v hindštine moč.

U nás, akože v civilizovanej krajine prežíva názor, že urina je nečistý odpad. Pritom čerstvý moč, ktorý je najvhodnejšie užívať, je nasýtený minerálmi, vitamínmi, enzýmami, hormónmi a inými látkami. Urina pochádza z krvi, ktorá je mierne zásaditá. Od nej sa separuje v obličkách, kam krv prichádza cievami zo srdca. Obsahuje látky rovnakého zloženia a koncentrácie ako ma krvná plazma. Ak telo nebojuje s nejakou infekciou, urina prechádza sterilným prostredím. A keďže krv, z ktorej vzniká táto látka, vstupuje do každej bunky, disponuje kompletnými informáciami o stave nášho organizmu. Informácie v urine sú jedinečné pre každú osobu, a preto sa má používať vlastná urina.

Mnohí zástancovia urinovej terapie tvrdia, že pravidelné užívanie vylieči všetko. Príkladov na vyliečenie rôznych diagnóz by sa našlo dosť, ale ako vždy, pravda je kdesi uprostred. Niekomu pomôže zbaviť sa neduhov celkom, inému čiastočne, ďalšiemu vôbec. V každom prípade však dokáže jeden malý zázrak človek sa stane prístupnejší a otvorenejší všetkému, čo je vôkol neho a je schopný prijať do svojho vedomia aj veci, ktoré by predtým odmietol.

Zázračná rastlina
Fyzioterapeut JAROSLAV NEČADA z Nitry pri klasickej masáži využíva aj alternatívne postupy. Na účinky paliny obyčajnej nedá dopustiť.
Keď ma nedávno „seklo v krížoch“, rozhodla som sa vyhľadať profesionála, ľudoví liečitelia nie sú moja parketa. Nakoniec som našla pomoc u známeho nitrianskeho maséra a fyzioterapeuta Jaroslava Nečadu. Keď som po náročnej masáži a „naprávaní“ konečne pocítila úľavu, všimla som si, že Jarov stôl s rôznymi masťami a olejmi „zdobia“ aj cigarety. Na otázku, či fajčí, sa len zasmial a jednu mi podal. „Skús si ju zapáliť, asi ti chutiť nebude,“ ponúkol mi cigaretu, v ktorej je namiesto tabaku kvalitne vysušená palina obyčajná.

Nápad z Číny

„Popri farmakoterapii využíva staročínska medicína existenciu biologicky aktívnych bodov na tele, ktoré voláme aj čínskymi bodmi,“ prezradil nám Jaroslav Nečada. „Ide o liečbu akupunktúrou a prehrievaním, teda moxovaním. Úlohou takejto liečby je dodať chorému stratenú bioenergiu teplom. Práve preto sa prehrievaním liečia najmä chronické ochorenia. Moxa využíva okolo sto aktívnych bodov na tele, porovnať sa dá s klasickou akupunktúrou,“ vysvetľuje nám. „Táto metóda je aj vedecky overená, dokázalo sa, že na mieste prehrievania sa tvoria rôzne bielkovinové látky, ktoré pomáhajú zvýšiť obranyschopnosť organizmu, stabilizovať vegetatív ny nervový systém, zvýšiť prekrvenie a uvoľnenie svalstva a zrýchliť látkovú výmenu. Moxovanie je dôležitá súčasť prevencie a liečby niektorých chorôb a možnosť uchovania zdravia liečbou bez liekov,“ hovorí.

Liečba palinou

Slovo moxa pochádza zo staročínskeho slova mogusa, čo znamená palinové vlákno. Do Európy sa dostalo v šestnástom storočí prostredníctvom Holanďanov usadených v Japonsku. Pri prehrievaní rovnomerným a pomalým horením vlákna paliny sa vyrába teplo, ktoré preniká do svalov a dodáva telu potrebnú energiu.

Jaroslav Nečada medzitým svojej pacientke nasype na odhalený pupok štipku soli. „V momente intenzívneho horenia je v ohnisku asi 825 stupňov Celzia,“ šokuje nás. „Palina rastie všade, dokonca aj u nás ako burina. Dôležité je jej kvalitné vysušenie, aby sme dosiahli pomalé horenie, málo dymu a aromatickú vôňu. Ku kvalite prispieva aj jej skladovanie. Hovorí sa, že na sedemročnú chorobu treba použiť trojročné vlákno.“

Pálivá bolesť

„Existuje veľké množstvo rôznych spôsobov prehrievania, z ktorých sa u nás využíva len niekoľko. Mnohé totiž vyzerajú dosť drsne,“ pokračuje Jaro. „Ukážem vám nepriame prehrievanie s izolačnou podložkou, po ktorom nezostáva nijaká jazva. Ako izolačnú látku použijem suchú jemnú soľ. Táto metóda sa využíva pri ošetrovaní v bode pupka, ktorý je inak pre akupunktúru zakázaný. Pupok naplním soľou a na ňu položím palinový kužeľ – ‚guľôčku‘, ktorú zapálim. Palina pomaly tlie a vytvára teplo. Táto metóda sa používa pri bolestiach brucha, akútnych a chronických hnačkách, vracaní. Vhodná je aj v prípade kolapsu s chladnými končatinami, nadmerným potením a nehmatateľným pulzom. Ošetrenie trvá, kým spomínané príznaky nezmiznú,“ pokračuje a pýta sa pacientky, aké má pocity. Tá statočne drží, ale cíti nesmiernu horúčavu.

Zázraky masáže

Jaroslav Nečada je profesionálny fyzioterapeut, ktorého prioritou sú masáže. „Okrem nich využívam na liečbu svetlo, teplo a alternatívne metódy, napríklad bankovanie. Ako bývalý športovec viem, čo telu pomôže. Táto práca ma nesmierne baví, masážam sa venujem niekoľko rokov. Neustále sa vzdelávam a verím, že svojim pacientom pomôžem.“

  Jaroslav Nečada 

  kontakt:               0903 851 555       prípadne               0902 505 202       .

Aromaterapia

Mozog a vôňa to zariadia

Vône esenciálnych olejov rôznych rastlín, kvetov, či ovocia spúšťajú v ľudskom tele zvláštne - liečivé reakcie. Takto liečili už v starovekom Egypte. Vdychom sa molekuly arómy dostávajú do krvného obehu a v podstate nos odovzdáva o príslušne aróme informáciu mozgu, ktorý ju ďalej spracováva. Veľmi zjednodušene na takomto princípe funguje aromaterapia.

Správne zvolená vonná silica môže pomôcť ako prevencia proti nachladnutiu, bolestiam hlavy, alergiám , depresiám a mnohým ďalším ochoreniam. Spomeňme niektoré vonné silice.

Bazalka pôsobí ako stimulant a je výborná pri poruchách zažívacieho traktu, či už zápale žalúdka, tenkého čreva, alebo proti napínaniu na zvracanie.

Fenikel môže pomôcť pri odtučňovaní, levanduľa zasa uvoľňuje napätie, osoží pri depresiách a úzkosti.

Pomocou vône citrónu možno zlepšiť vylučovanie podkožného tuku, jablčná aróma upokojuje nervy, pepor zasa stimuluje krvný obeh a rozmarín je nielen diuretikum, analgetikum, ale osvieži pamäť.

O niektorých ľuďoch sa hovorí, že majú veľmi komplikovanú, nevyrovnanú povahu. Pre tých, čo reagujú príliš emocionálne, na upokojenie odporúčame masáž pozdĺž chrbtice vonným olejom. Do 50 ml základného oleja dáme 10 kvapiek rumančeka, 8 kvapiek levandule a 8 kvapiek ruže.

Máte ťažkosti so spaním?  Skúste si dať surovú cibuľu alebo med v mlieku

Jedli ste príliš slanú potravu cez deň? Asi sa vám bude snívať o ťažkej práci, lebo v noci budete pociťovať smäd. Veľa ste pili, alebo máte problémy s pečeňou? Pravdepodobne budete vo svojom sne plávať, alebo sa vám aspoň o vode a veciach súvisiacich s vodou bude snívať. Stres sa ohlasuje napríklad tým, že máme nekonečnú prácu, ak nás v sne navštívi drak náš mozog by sa už rád venoval iracionálnym úvahám.

V starých lekárskych knihách sa môžete dočítať, že nedobrý spánok má na svedomí zlý krvný obeh. Preto radili trieť telo hrubším, vo vode namočeným uterákom, dvadsať minútové kúpele s bylinkami, najradšej s levanduľou, alebo kvetom lipy, potom ešte ordinovali šliapanie studenej vody. Ďalej odporúčali piť vlažné mlieko po malých dúškoch.

Trocha drastickejší recept nabáda zjesť surovú cibuľu, alebo aspoň pár kvapiek cibule pridať do pohára vody. Za priam zaručené "uspávadlo" považovali 1 lyžičku medu rozpustenú v mlieku. Z byliniek na dobrý spánok možno užiť valeriánu, respektíve valeriánový koreň. Pri jeho dávkovaní však musíme byť veľmi opatrní, denne by ho nemalo byť viac, ako vrchovatá čajová lyžička.

Liečenie energiami

Dávajte pozor na nebezpečné úskalia

Je stále viac chorých, ktorí sa najmä ak zlyhá klasická liečba, rozhodnú využiť služby liečiteľov. Uvádzame názory odborníkov na použitie niektorých metód.

Musíme vychádzať z faktu, že každý človek má svoj energetický obal, ktorý ho okrem iného chráni pred cudzími vplyvmi prostredia. Ak je obal oslabený, odklonený, alebo je cudzí vplyv príliš silný, môže dôjsť k informačnému napojeniu s pôsobiacim subjektom. Funguje to jednosmerne ale aj obojsmerne. Pomocou tohto napojenia sa dajú získavať od "postihnutého" informácie, ale ho aj "riadiť". Dochádza tu k stretom oboch vplyvov s vlastným "Ja" človeka, čo vedie k závažným zdravotným poruchám. Klasickým príkladom spomínaného pôsobenia je činnosť rôznych náboženských siekt, ktoré sa pomocou rôznych obradov či modlitieb napoja na svojich príslušníkov. Tí sa potom stávajú poslušným nástrojom svojich "prorokov".

Pozor preto na úskalia, ktoré niektoré liečebné metódy so sebou prinášajú a ktoré sa v poslednom čase stali doslova hitom. Lekári zaoberajúci sa súčasne s psychotronikou pred ich neuváženým používaním varujú. (Napríklad MUDr. G. Solár, či MUDR. T. Rosinský).

Metóda reiki odkláňa energetický obal mimo ľavej poloviny hlavy (ako aj väčšina ostatných metód) a zbavuje tak človeka jeho prirodzenej ochrany a vystavuje ho tým pôsobeniu vonkajších vplyvov.

Narušuje tiež šiestu čakru, čím môže dôjsť k energetickej nevyváženosti. Ak sa tak stane, neskôr sa to odrazí na zdravotnom stave.

Metóda de Silvu spomaľuje biorytmi mozgových centier. Odkláňa energetický obal so všetkými možnými následkami pôsobenia vonkajších vplyvov.

Zmeny v činnosti mozgu môžu spôsobiť rozvinutie dovtedy latentných chorôb (epilepsia, psychické poruchy atď.).

Holotropné dýchanie je veľmi účinná metóda pri liečení drogových závislostí, ak liečbu uskutočňuje lekár s jedným pacientom. V neskúsených rukách a pri skupinovom praktizovaní (ako sme stále častejšie svedkami) však môže mať negatívne následky. Prekysličením organizmu dochádza k narušeniu metabolizmu, čo môže spôsobiť rozvinutie celého radu dovtedy latentných chorôb (rakovina, psychické poruchy atď.) Naviac, opäť dochádza k odkloneniu energetického obalu a s tým spojenými rizikami.

Muž sa pred operáciou zhypnotizoval

Hypnotizér Alex Lenkei z Worthingu vo Veĺkej Británii v stredu podstúpil 83 minútovú operáciu ruky bez anestézie. Šesťdesiatjedenročný muž bol pri plnom vedomí, vďaka hypnóze, do ktorej sa sám uviedol, však necítil bolesť. „Trvá mi to približne 30 sekúnd až jednu minútu. Potom sa cítim hlboko zrelaxovaný,“ povedal registrovaný hypnotizér, ktorý toto povolanie vykonáva od svojich 16 rokov. „Bol som pri plnom vedomí, všetko som vnímal. Bolesť som však necítil,“ uviedol Lenkei. Počas zákroku bol pre možné komplikácie na operačnej sále aj anestéziológ. „Som naozaj rád, že všetko dopadlo dobre,“ skonštatoval chirurg po operácii.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.