Choď na obsah Choď na menu
 


Výstavba

30. 7. 2008

Central Park v Košiciach

 

Central Park v Košiciach. Snímka: Letterstone Britská investičná a developerská skupina Letterstone predstavila svoj projekt Central park s takmer štyristo bytmi, hotelom a obchodmi pri nemocnici na Terase v Košiciach. Celkové investície predstavujú približne 2 miliardy korún.spoločnosť Letterstone postaví v Košiciach doposiaľ najrozsiahlejšiu obytnú zónu Central Park. Do výstavby takmer štyristo bytov, hotela a obchodov investuje dve miliardy korún.


Obytný komplex so zázemím vznikne na sídlisku Terasa, neďaleko novej fakultnej nemocnice. Bude mať najmä dvoj a trojizbové byty, ale aj luxusné apartmány s veľkými terasami ako aj exkluzívne kancelárske priestory, relaxačné centrum a podzemné parkovanie pre vyše päťsto áut. Priľahlý hotel by mal mať viac ako sto dvojposteľových izieb a vlastnú reštauráciu. Dominantou komplexu sa stane osemnásťpodlažná obytná budova.

Na Terase komplex s 382 bytmi a hotelom 

 

Právoplatné územné rozhodnutie polyfunkčného areálu sa očakáva v najbližších dňoch, výstavba by sa mala začať v júni tohto roku. Po dokončení vyrastie v komplexe pozdĺž Ondavskej ulice 382 bytov na celkovej ploche 23-tisíc metrov štvorcových. Otvorenie komplexu je naplánované uprostred roku 2011.Pri vstupe na náš trh zohľadnila spoločnosť Letterstone najmä priaznivý ekonomický vývoj Slovenska, ako aj vhodné sociálno-ekonomické podmienky pre investovanie. "Slovensko považujeme za krajinu s veľkým potenciálom hospodárskeho rastu," hovorí manažér spoločnosti Edward Stevenson.

Najviac menších bytov

Projekt je zameraný predovšetkým na dvojizbové a trojizbové byty s rozlohou približne 55 až 75 metrov štvorcových. V hlavnej veži bude umiestnených 271 bytov, na posledných šiestich podlažiach budú luxusné apartmány s veľkými terasami. Cena za meter štvorcový bytu sa bude pohybovať na úrovni 40- až 50-tisíc korún. Východný blok bude mať 101 bytových jednotiek a západný blok poskytne na ploche 6-tisíc metrov štvorcových kancelárske priestory. Pre obchody bude na prízemí k dispozícii vyše tisíc metrov, rovnakú veľkosť bude mať aj relaxačné centrum.

Parkovisko pod zemou

Väčšinu z asi dvojhektárového pozemku severne od Ondavskej a východne od pozemku nemocnice by mala zabrať dvoj- až trojpodlažná podnož. V jej vnútri vznikne 609 parkovacích miest. Z podnože na streche, na ktorej má byť zeleň, vyrastie štvorica blokov. Dominantou bude 18-podlažná obytná budova, ďalšie dva obytné bloky sa budú skladať z niekoľkých budov, ktoré budú výškovo ustupovať smerom k Ondavskej ulici. Prvý z blokov bude pozostávať z troch rôzne vysokých budov - jedenásť-, deväť- a osempodlažnej. Druhý bude zložený zo štyroch osem- až päťpodlažných budov. Štvrtý blok bude slúžiť na prechodné ubytovanie. Hotel bude s kapacitou 200 hostí, spoločnosť zatiaľ rokuje s majiteľmi svetových sietí o tom, kto ho bude prevádzkovať.

Architektonické riešenie projektu zabezpečuje anglický ateliér Benoy, ktorý sa napríklad podieľa aj na Auparku v Košiciach či Twin City v Bratislave. Projektovým manažérom je slovenská firma Rabit Engineering.

Spoločnosť Letterstone sa vypracovala z realitnej kancelárie medzi najväčších anglických developerov. Podniká i v Maďarsku a Rumunsku. Súbor víl a apartmánov postavila aj na jednom z karibských ostrovov.


Miesto schátranej kongresovej haly vyrastie hotel

Kongresová hala v Košiciach straší už niekoľko rokov. Nedávno dostala nových majiteľov so sídlom v Rakúsku. Predtým zmenila majiteľov viackrát, no s jej stavom nikto nič nerobil. 
 

Nedostavané kongresové centrum na Námestí osloboditeľov naposledy vlastnili talianski majitelia, ktorí tam chceli vybudovať polyfunkčné centrum Verona. Vydané bolo aj rozhodnutie, no ruina stále lákala len bezdomovcov. Nedávno ju však kúpila rakúska spoločnosť, ktorá sa zaoberá hotelierstvom a aj v Košiciach ráta s výstavbou hotela.

Hala sa nachádza vo veľmi zlom bezpečnostnom stave, a preto musí byť zbúraná. Hotel sa potom postaví na tomto mieste. Na internetovej stránke viedenskej irmy je v pripravovaných projektoch aj City hotel v Košiciach. Malo by ísť o 4-hviezdičkový hotel s kancelárskymi priestormi a obchodmi. Ako termín ukončenia je uvedený december 2009 a rátajú s investíciou 40 miliónov eur, teda 1,3 miliardy Sk.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.