Choď na obsah Choď na menu
 


Kultúra mesta

20. 5. 2010

Botanická záhrada

V Botanickej záhrade sprístupnili verejnosti najúžasnejší botanický nález minulého storočia, ihličnan wollemia nobilis. Vo voľnej prírode rastúci ihličnan sa dá prirovnať k tomu, ako keby sme objavili dinosaura. Úplne nový botanický druh považovali vedci až do roku 1994 za vyhynutý najmenej dva milióny rokov. O tom, že je to unikát, svedčí aj ozdobná klietka, v ktorej je vystavený, aby bol chránený pred poškodením.

Posledných 23 exemplárov objavil náhodne správca národného parku David Noble v rokline asi 150 km od Sydney v Austrálii. Lokalita nálezu je dodnes utajovaná. Ihličnan dorastá do výšky až 40 metrov. Keďže neznesie teploty pod mínus 10 stupňov Celzia, budú ho môcť návštevníci vidieť iba od konca apríla do konca októbra. Je to skvost, ktorý možno prirovnať k Mone Líze v Louvri.

Motýlia šou. Zo striebristých kukiel vyletia nádherné madagaskarské
kométy.

Návštevníci budú môcť znovu obdivovať aj exotické motýle. Niektoré už poletujú, ďalšie sa liahnu a iné privezú z Anglicka v priebehu výstavy, ktorá sa začne už zajtra a potrvá do konca júna. Motýlia šou každoročne trhá rekordy v návštevnosti.Organizátori sa stále snažia predstaviť aj iné druhy, ako doteraz. Vystavený bude aj vypreparovaný atacus atlas, najväčší motýľ sveta, ktorý žije iba 1 až 3 dni. Unikátom je, že vlani nakládli vajíčka a z nich sa vyliahli aj húsenice, ktoré prežili ako škodcovia na banánovníkoch. Novinkou bude argema mittrei z Madagaskaru, nazývaná aj obrovská motýlia kométa. Je to žlto sfarbená "topmodelka" s rozpätím krídiel 25 cm. Motýľov bude poletovať po záhrade asi tritisíc.

Radnica chce "zatočiť" s bezdomovcami

Mesto chce pod hrozbou pokuty zakázať bezdomovcom a neprispôsobivým osobám na všetkých verejných priestranstvách v Košiciach obmedzovať alebo obťažovať ostatných. A napríklad aj dočasne prebývať v parkoch či na lavičkách. Je však sporné, či by také nariadenie bolo v súlade so zákonmi a ústavou. Primátor ubezpečuje, že ešte sa pre istotu poradia s prokurátorom.

Dodržiavanie nariadenia má kontrolovať mestská polícia a jeho porušenie pokutovať primátor.

Nechcú nikoho diskriminovať, len nastaviť pravidlá tak, aby mohol verejné priestranstvá užívať každý a nik nebol obmedzovaný inými. Na verejnom priestranstve nemožno ´kempovať´, ani ho nesmú užívať neprimeraným spôsobom len úzke skupiny obyvateľov.

Priestupky proti verejnému poriadku (napríklad rušenie nočného pokoja, budenie verejného pohoršenia, znečistenie, poškodenie alebo neoprávnené zabratie verejného priestranstva atď.) však už stanovuje zákon o priestupkoch. Také konanie teda možno sankcionovať priamo na základe zákona a VZN na to netreba.

Okrem už ustanovených priestupkov zákon umožňuje mestu určiť v záujme verejného poriadku aj ďalšie povinnosti (priestupky) fyzických osôb. Ale nie iba tak, ako sa samo rozhodne. Len na základe iných zákonov (napríklad obmedzenie piť alkohol na verejnosti umožňuje iný zákon). A musia rešpektovať základné práva a slobody podľa ústavy. Preto je sporné, či nové nariadenie nepôjde nad rámec zákona a ústavy. Mesto pripravuje aj nový návrh obmedziť požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Ale už len v určitom čase alebo na určitom mieste, ako vyžaduje zákon.

Košice vzdali poctu Sándorovi Máraiovi

Úryvkom z knihy Košická pochôdzka začala v sobotu popoludní spomienková slávnosť, ktorou si Košičania uctili 108. výročie narodenia svojho rodáka, spisovateľa Sándora Máraia.

Poctu majstrovi slova, ktorý je v zahraničí prirovnávaný k Ernestovi Hemingwayovi, prišlo k jeho pamätníku na Mäsiarskej ulici vyjadriť približne 60 obdivovateľov jeho umenia i charakteru.

Následne prebehol v pamätnej izbe v Klube národnostných menšín krst knihy o tomto významnom obyvateľovi metropoly východu z pera Tibora Meszárosa.

Pamätník S. Máraia ozdobilo v sobotu množstvo kytíc a vencov, ktorými dojatí Košičania prejavili svoj vrúcny vzťah k svojmu rodákovi. Pokloniť sa jeho umeniu prišiel i primátor mesta František Knapík či generálny konzul Maďarskej republiky János Szerencsés.

Krstilo sa milovaným vínkom autora "Mal som rád Košice a básne, ženy a víno, česť. Iné som nemal rád. Všetko ostatné je tajomstvo," toľko všetko hovoriace slová majstra, ktoré zazneli na úvod prezentácie knihy. Jej vydaním Košice plnia istý dlh voči tomuto talentovanému spisovateľovi, ktorý sa tu narodil v roku 1900 ako Sándor Grosschmid.

O vydanie dvojjazyčnej publikácie sa postaralo jediné maďarské vydavateľstvo v regióne s cieľom zaplniť chýbajúcu medzeru. "Som potešený, že i napriek istým problémom sa to napokon podarilo. Naša verejnosť sa po dlhé roky nemala možnosť s jeho dielom zoznámiť. Možno keď dočítame túto knihu lepšie pochopíme, kým vlastne autor bol," povedal v rámci prezentácie primátor Košíc a následne prikročil so zodpovednými ku krstu Rizlingom vlašským, najobľúbenejším nápojom S. Máraia.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.