Choď na obsah Choď na menu
 


Bývanie

1. 8. 2009

Prepad cien bytov sa zastavuje

V priebehu tohto roka pokračoval pokles cien aj počtu predávaných nehnuteľností.
Podľa údajov počtu vkladov do Katastra nehnuteľností v Košiciach sa ich počet znížil o 37 percent.

Ceny bytov v Košiciach, predaných v tomto roku boli od 700 do 1 140 €/m2 v  závislosti od lokality a stavu bytu. Priemerná cena panelového bytu na sídlisku v pôvodnom stave je 800 - 850 €/m2. Čím je byt menší, tým je cena na m2 vyššia. Ponuka je ale stále vyššia ako dopyt.

Žiadané sú podnájmy do 250 €  pri 1-izbových a do 400 € pri 3-izbových bytoch.Na Ťahanovciach kompletne zariadený 4-izbový byt je na prenájom za 400 €. Za tú istú cenu je však aj byt v centre, tiež kompletne zariadený. Záleží aj od situácie, ako rýchlo potrebuje majiteľ  byt prenajať.

Záujem o podnájmy pretrváva  ale ich ceny sa takmer nezmenili. Záujem majú väčšinou zahraniční študenti. Hľadajú skôr tie luxusnejšie. V Starom Meste a na Terase pri nemocnici stojí podnájom 3-izbového bytu asi 500 €. V okrajových mestských častiach 330 - 400 €.

Paškov luxus. Prenájom za 66-tisíc!

Mlčanie prelomil za 119 dní. Toľko trvalo, kým šéf parlamentu Pavol Paška odpovedal na otázky, ktoré sa týkajú jeho luxusného bývania. Apartmán v centre Košíc mu nepatrí, mesačne platí nájomné úctyhodných 66-tisíc Sk (2 030 €)! Na mieste, kde predseda parlamentu žije, pôvodne nemali vyrásť byty, ale športovo-relaxačné centrum.

Zimná záhrada, bazén, telocvičňa, prekrásna terasa a k tomu obrovský apartmán. To všetko patrí do komplexu v mestskom parku. Ten je pamiatkovou rezerváciou. Jeden z bytov patrí aj Pavlovi Paškovi. „Predseda si tento priestor prenajal za sumu 66-tisíc korún mesačne,“ povedal jeho hovorca Jozef Plško.
V objekte je spolu sedem apartmánov. Postavila ich spoločnosť City Park Club. Jej šéfom je Paškov známy Dušan Mach, ktorý sedí aj v Dozornej rade štátneho Transpetrolu. Pôvodne mali postaviť oddychové centrum pre širokú verejnosť. „Budú (apartmány) len pre členov klubu. Aj tí sú verejnosť,“ obhajoval sa ešte minulý rok v septembri Mach.

Predseda parlamentu Pavol Paška si už užíva svoj luxusný košický byt, ktorého cena sa môže pohybovať v desiatkach miliónov korún.

V obchodnom registri si už svoje hniezdočko totiž uvádza ako svoju oficiálnu adresu. Komplex, v ktorom sa byt nachádza, je v mestskom parku. Ten je pamiatkovou rezerváciou. V dome s nadštandardným vybavením je sedem apartmánov a ich majitelia to majú iba na skok do centra mesta metropoly východu. Tenisové kurty a bazén nie sú výnimkou. Dom postavila firma Paškovho známeho Dušana Macha, ktorý je v Dozornej rade Transpetrolu. Predseda parlamentu tvrdí, že byt nevlastní, ale má ho v prenájme za 66-tisíc korún mesačne.

 Luxusný byt šéfa parlamentu J. Pašku.

Prominenti už v Mestskom parku bývajú 

Známy košický podnikateľ Dušan Mach už má na luxusnej adrese Mestský park 1 trvalý pobyt. Prihlásil si ho v apartmáne na krátkodobé ubytovanie, v nebytovom športovo-relaxačnom dome, navyše v území, ktoré nie je na trvalé bývanie. Tvrdí, že je to aj jeho odpoveď Korzáru, ktorému chcel ukázať, že bývanie tam nie je zakázané. V Mestskom parku 1 býva aj jeho kamarát a predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).  

Moderné apartmány Polyfunkčného športovo-relaxačného domu, ktorý priamo susedí s Mestským parkom, už majú nájomcov. Šéf predstavenstva investorskej firmy City Park Club a šéf Dozornej rady Transpetrolu Dušan Mach (nominant ministerstva hospodárstva, ktoré riadi Ľ. Jahnátek zo Smeru) nedávno spečatil svoje bývanie tým, že si tam prihlásil trvalý pobyt. 

Už bývajú

Jeho prominentným susedom v menšom apartmáne je predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Ten figuroval aj v rovnakých spoločnostiach ako D. Mach, či súčasný župan Zdenko Trebuľa (Smer). Ďalšími apartmánovými celebritami sú prezident Mestského futbalového klubu a člen dozornej rady City Park Club Blažej Podolák, autori projektu, architekti Juraj Koban (dekan fakulty umení TU a predseda dozornej rady City Park Club) a Štefan Pacák z firmy Kopa a ich podnikateľský spoločník, bývalý hlavný architekt mesta Peter Murko. Okrem Kobana a Podoláka by tam ostatní už mali bývať.  

Apartmány áno, byty nie

Murko v minulosti ako šéf Útvaru hlavného architekta (ÚHA) posúdil, že zámer športovo-relaxačného domu s apartmánmi je v súlade s územným plánom. Ten tam, v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie, záväzne stanovuje funkciu šport a rekreácia, nie bývanie. Na základe stanoviska ÚHA to stavebný úrad povolil. Bytová budova na trvalé bývanie by tam neprešla. Bola by v rozpore s územným plánom. V súlade s ním je polyfunkčná stavba na nebytové účely vrátane krátkodobého ubytovania. Apartmány sa podľa mestského stavebného úradu nemusia líšiť od nadštandardných bytov.   

Mach dokázal, že sa to dá

D. Mach v apartmáne nielenže býva, ale dokonca si tam prihlásil trvalý pobyt. "Chápte to ako moju odpoveď napríklad na článok v Korzári z 20. 9. 2007, kde sa jednoznačne konštatuje na prvej strane v nadpise: Bývať v parku zakázané!" uviedol JUDr. Mach jeden z dôvodov a zdôraznil, že všetko je v súlade so zákonom. Na úrade Starého Mesta, ktorý vedie evidenciu obyvateľov, potvrdili, že Machovi vyhoveli, lebo splnil všetky podmienky. Zákon o hlásení pobytu totiž umožňuje prihlásiť trvalý pobyt aj v časti nebytovej budovy, ktorá je určená na ubytovanie, ak majiteľ nehnuteľnosti súhlasí. Väčšinu stavby tvoria apartmány na ubytovanie.   

Podpísal súhlas sám sebe

Vlastníkom nehnuteľnosti je City Park Club. Súhlas s Machovým trvalým pobytom dalo predstavenstvo. Tomu šéfuje Mach. "Áno, súhlas som osobne podpísal ako predseda predstavenstva," odpovedá. Na otázku, či zo zákona vyplýva, že by trvalý pobyt prihlásili aj hosťovi v hoteli, ak by majiteľ hotela súhlasil, vedúci oddelenia registratúry staromestského úradu Vladimír Michalík odpovedal kladne.   

Luxus za 90 miliónov

Budova je zaujímavá napríklad i tým, že do nej začlenili jestvujúce stromy tak, že prechádzajú aj interiérmi apartmánov. Stavba stála asi 90 miliónov. Má štyri poschodia a sedem apartmánov (z toho päť mezonetových) s priemernou rozlohou 300 m2, vrátane terás a príslušenstva. Zvyšnú asi tretinu budovy tvoria spoločné športovo-relaxačné a klubové priestory ako biliard, fitnes, vitálny svet so saunou a masážami a 14-metrový bazén s protiprúdom. Tie však nebudú k dispozícii pre širokú verejnosť, len pre členov klubu.  

Mach: Je to najlepšia adresa v Košiciach

Na otázky odpovedal Dušan Mach. Prečo ste si tam prihlásili trvalý pobyt? - Slobodne som sa tak rozhodol ako slobodný občan v slobodnej krajine. Chápte to tiež ako moju odpoveď napríklad na článok v Korzári z 20. 9. 2007, kde sa jednoznačne konštatuje na prvej strane v nadpise: ´Bývať v parku zakázané!´, čo nie je pravda. Adresu Mestský Park 1 považujem za najlepšiu v Košiciach, a to som doposiaľ býval v lukratívnej časti mesta v rodinnom dome. Podstatným dôvodom je, že moje rozhodnutie je v súlade so zákonom. To sú len niektoré z viacerých dôvodov. Zákon trvalý pobyt aj v nebytovej budove, aj v lokalite, ktorej územný plán neurčuje funkciu bývania, umožňuje. Je to však od vás etické? - Veľmi rád počujem, že moje konanie je v súlade so zákonom. V mojom konaní nevidím žiaden náznak neetickosti. Súhlas s prihlásením trvalého pobytu dalo za majiteľa nehnuteľnosti predstavenstvo firmy City Park Club, ktorého ste predsedom. Súhlasili ste so svojím trvalým pobytom, zdržali ste sa hlasovania alebo ste boli proti? - Súhlasil som a písomný súhlas som osobne podpísal ako predseda predstavenstva sebe i mojej manželke. Predstavenstvo rozhodlo, že súhlas k trvalému pobytu udelí každému nájomcovi, ktorý oň požiada a bude mať nájomnú zmluvu na obdobie dlhšie ako 1 rok.   

Budú ostatné priestory prístupné širokej verejnosti?

- Športovo-relaxačná a klubová časť nebude prístupná širokej verejnosti. Len členom klubu. Vzhľadom na nadštandard vybavenia priestorov by bolo nelogické uvažovať s masovou ´jednodňovou´ účasťou ´širokej verejnosti´.

 

Cassovar: Byty idú na dračku!

KOŠICE - Exkluzívne byty lákajú. Výstavba komplexu Cassovar na území bývalého košického pivovaru sa ešte ani poriadne nezačala a už je časť bytov predaná. Ceny sa začínajú pri 3,2 milióna korún. Súčasťou centra budú aj hotel, parkoviská a obchody.

 V komplexe CassoCelý Cassovar má byť dokončený v roku 2010.var sa počíta s výstavbou 88 bytov, pričom najmenší bude mať 48 m2, najväčší aj s terasou až 178 m2. Už teraz je predaných 15 bytov a ďalších 33 si ľudia už rezervovali. Dokonca aj nadštandardný byt s rozlohou 220 štvorcovýcch metrov a o polovicu s menšou terasou za takmer 16,5 milióna korún už má záujemcu.

Súčasťou komplexu, ktorý len nedávno začali stavať a stretli sa aj s problémom nakloneného domu, bude aj 23 garážových boxov či vyše 160 parkovacích miest. Projekt ráta aj s hotelom s 250 lôžkami, administratívnymi priestormi i obchodmi. Ako pamiatka na bývalý pivovar tam ostane 60 metrov vysoký komín.

 

Košičanov obťažuje hluk

Košické ulice sú hlučné. Intenzita na mnohých uliciach prekračuje prípustné limity. Hluk spôsobuje najmä rozrastajúca sa doprava a zábavné podniky. Z mesta hlučnosť neubudne. Práve naopak bude ďalej narastať.

Najhlučnejšia je doprava

Doprava v  meste za posledné roky vzrástla a vyvíja sa naďalej. Vyššia je prejazdnosť vozidiel cez ulice. Jazdné pruhy sa nezväčšujú. Na rovnakom úseku prejde viac áut ako kedysi.

Z posledného merania hladiny hluku z cestnej premávky uskutočnenom Regionálnym úradom zdravotníctva v dvadsiatich dvoch uliciach Košíc vyplynulo, že vo všetkých prípadoch boli prekročené prípustné hodnoty. Namerali v nich viac ako 60 decibelov (60 dB je prípustná miera) v niektorých takmer 80. Sťažnosti občanov na hluk spôsobenom dopravou sú takmer na sto percent opodstatnené.

Miera sa bude zvyšovať

Miera hluku spôsobená dopravou sa bude naďalej zvyšovať kvôli intenzite dopravy. Slovenská správa ciest minulý rok vypracovala hlukovú mapu pre územia v okolí ciest prvej triedy, na ktorých bol počet prejazdov áut vyšší ako šesť miliónov za rok. Patrí tam komunikácia I/50, ktorá prechádza cez Košickú Novú Ves a cesta z Košíc do Šace. Na žiadnom z uvedených miest zatiaľ neboli prijaté protihlukové opatrenia.

Priamo v meste prejde po niektorých cestách denne okolo 40 tisíc áut. Ide o komunikáciu Opátske, Prešovská - Sečovská či cesta zo sídliska Dargovských hrdinov popri Hypermarkete Tesco. Podľa správy ciest vzrástla intenzita dopravy za posledných desať rokov viac ako dvojnásobne. Predpokladá sa ďalšie zvýšenie.

Iné zdroje hluku

Okrem dopravy trápia Košičanov ďalšie zdroje hluku. "Evidujeme sťažnosti občanov o hluku šíriacom sa zo zábavných či športových zariadení. Najčastejšie ide o ľudí z mestskej časti Staré mesto a Juh," informovala Dietzová.

Mestská časť Staré mesto riešila štyri sťažnosti zamerané na hluk a rušenie nočného pokoja činnosťou prevádzok. Na Juhu sa na dopravu sťažujú obyvatelia v lokalitách Jánošíková Žižkova, kde ľudí trápi hluk spôsobený pri parkovaní áut počas akcií v Steel Aréne. Ľudia sa sťažovali na prevádzku nočných podnikov v Dome techniky, pizzerie na Mudroňovej ulici či Letnej záhrady na Kukučínovej ulici.

Zdravotné riziká hluku

- Účinky pri dlhodobom hluku nad 60 decibelov sa môžu prejaviť hypertenziou, vredovým ochorením žalúdka a dvanástnika ale i srdcovocievnymi ochoreniami

- Nepriaznivý vplyv má dlhodobo pôsobiaci hluk aj na centrálnu nervovú sústavu, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, poruchami spánku, dokonca zníženou odolnosťou voči infekčným chorobám

- Poruchy spánku vznikajú pôsobením hluku nad 35 decibelov

- Negatívne prejavy na sluchu je možné postrehnúť pri hluku nad 90 decibelov

Najhlučnejšími ulicami sú

Palackého, Kuzmányho, Komenského, Trieda SNP, Jantárova, Južná trieda, Štúrova, Národná Trieda, Československej armády, Tr.arm.gen.Svobodu, Watsonova, Moldavská cesta a Štefánikova.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.