Choď na obsah Choď na menu
 


Kvety

28. 12. 2008

Ako lieky

Jarnú únavu postraší kvetina echinacea

Ešte aj dnes sa môžeme opierať o znalosti prírodných národov, aj keď účinnosť väčšiny produktov má už aj svoje vedecké zdôvodnenie.

Echinacea napríklad, ktorú Indiáni využívali na ošetrovanie rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom, má oveľa širšie využitie. Predovšetkým výrazne pôsobí na imunitný systém a na jej výťažky by sme nemali zabúdať hlavne teraz, keď prichádza jarná únava.

Ako prevencia nám postačí čajová lyžička tinktúry ráno pred jedlom. Môžeme si ju pripraviť doma, ale čerstvé byliny sú ťažko dostupné. Najlepšie je spoľahnúť sa na Echinaceove kvapky Dr. Theissa. Užívaním echinacey sa zvyšuje pravdepodobnosť, že okolo zúriace infekcie sa nás nechytia a ak predsa, nebudú mať taký dramatický priebeh ako bez echinacey. No a jarnú únavu tak postraší, že ani nebudeme vedieť, že sme ju prekonali.

Muškát hasí oheň zúrivosti, ktorý zapaľuje Mars

Neutralizuje ničivú energiu

Muškát (pelargónia) je obľúbeným domácim kvetom, lebo vyžaduje bežnú starostlivosť a obyčajne kvitne celé leto. Kto by si ho mal zadovážiť celkom cielene, aby mu jeho astrologické danosti priniesli úžitok?

Muškát by mal byť predovšetkým v takom dome, kde sa búrlivo diskutuje, ale aj kritizuje a kričí. Tento kvet totiž človeka povznáša, zmierňuje jeho agresivitu a hasí oheň zúrivosti, ktorý zapaľuje planéta Mars. Všetky červeno alebo tmavo ružovo kvitnúce muškáty patria k znameniu Barana, čo je ohnivé znamenie, ale listy sú už pod Lunou, čo je planéta vodného živlu. Tak môžu muškáty slúžiť ako "hasiaci prístroj."

Muškát je ohnivý kvet, ktorý je schopný vytušiť podráždenosť a zbytočnú vzrušivosť a je vždy pripravený neutralizovať ničivú energiu, ktorá by mohla zamoriť priestor. Tento kvet dokáže človeka upokojiť, ak je vystresovaný. Najlepším lekárom je červeno kvitnúci muškát, ten otvára schopnosti pozrieť sa na život po novom, inak ako doteraz. Pomáha tiež zlepšovať látkovú výmenu v tele a keďže má upokojujúce účinky, vplýva aj na znižovanie očného napätia a zmierňuje bolesti hlavy.

 

Ako symboly

Narcis je spätý s predstavou pominuteľnosti

Kvety boli oddávna znakmi duchovnej, ale aj zmyselnej lásky. Často symbolizujú dĺžku ľudského života a nádej na znovuzrodenie. Narcis napríklad je spätý s predstavou pominuteľnosti, lebo čas jeho kvitnutia je krátky, ale aj pre názov, ktorý znamená "s vetrom". V gréckej mytológii je to kvet Persefony. Uniesol ju vládca podsvetia, keď nič netušiaca trhala tieto kvety. Každú jar jej bolo dovolené vrátiť sa na zem. Narcis sa tak používal počas obradov zasvätených jej matke, bohyni plodnosti a roľníctva Demeter. Na hroboch sa pestoval ako znak znovuzrodenia, symbolizujúc, že smrť je len obdobie spánku. V Číne je narcis symbolom šťastného manželstva.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.