Choď na obsah Choď na menu
 


Joga

27. 12. 2008

V sahadža joge sa "kundalíni" prebúdza postupne a je ako vánok

Podstatou vnímania je chladný vánok v dlaniach, na prstoch rúk a nad hlavou. To je ten správny signál, ktorý naznačuje, že sa prebúdza sila kundalíni, ktorú má v sebe každý, len je skrytá, stočená ako had celkom dole pri chrbtici, v oblasti kostrče. Táto ohnivá, tvorivá sila akoby v človeku spala, dá sa však prebudiť.

Ľudia, ktorým sa podarilo hadiu silu vytiahnuť až hore, po najvyššiu čakru (7. energetické centrum) na vrchole hlavy tvrdia, že to bol neopísateľný zážitok, ktorý sa k ničomu nedá prirovnať. Netrval vraj dlho, ale stál zato. "Vyťahovanie" kundalíni však neprebiehalo technikou sahadža jogy. V tej to funguje celkom inak. 

To, aké pocity zažíva človek pri prebúdzaní kundalíni, závisí od dvoch faktorov. Je to predovšetkým sila jeho želania, je to hybná sila, ktorá má zabezpečiť, aby sa hadia sila v človeku prebudila. A potom je to pripravenosť toho-ktorého človeka. Prebudenie prebieha spontánne, pod taktovkou materskej energie kundaliní. Výsledkom je, okrem iného, aj stav vedomia bez myšlienok.

Hadia sila chce byť aktívna

V každom z nás je uložená táto energia a tiež každý má vrodené právo na to, aby sa mu aktivizovala. Do plodu v tele matky vstupuje v treťom alebo štvrtom mesiaci tehotenstva. Jej špecifickou vlastnosťou je, že rozoznáva každého svojho nositeľa a má svoje želanie byť aktívna.

Prečo sa vzostup kundalíni prejavuje iba tak jemne, ako vánok, keď u niektorých adeptov, ktorý to zažili možno raz alebo dvakrát v živote je to silný, fascinujúci zážitok? Vysvetlenie je jednoduché a má svoju logiku. Keďže kundalíni pozná svojho nositeľa a vie v akom energetickom stave sa nachádza, podľa toho sa aj správa. Energia kundalíni vie, či je človek zdravý alebo chorý, či má energie málo alebo extrémne veľa, či vedie dobrý alebo nesprávny život. Preto, keď sa prebúdza, nie je to v jej plnej sile, je to z nej len malá čiastočka, zlomok, aby to človek mohol zvládnuť. Vždy vychádza z ľudského želania a dokáže ju v sebe aktivovať až 99 percent ľudí.

Ako môže skeptický človek uveriť tomu, že onen studený vánok, ktorý môže po nejakom čase pocítiť, je práve kundalíni? Nemusí tomu uveriť, je to na ňom. Najlepšia je skúsenosť. Keď to robím denne, niekedy aj tri krát a cítim to, aj keď nie vždy rovnako, tak asi sa to deje.

"Sahadžisti" tvrdia, že prebudenie kundalíni nie je cieľom, je to cesta. Je to začiatok cesty u každého človeka a ak sa kundalíni prebudí, tak iba v takej miere, aby to človek pocítil a zároveň dostal informáciu o tom, v akom stave je jeho vnútro.

Stúpajúca energia dáva signály, nie je to samoúčelné. Cítite, že napríklad niektorá čakra je zablokovaná. Totiž každý prst našej ruky zodpovedá určitej čakre. Prstov máme päť, čakier sedem. Stred dlane reprezentuje 7. čakru sahasráru, 1. čakra je v sanskrite zvaná múladhára a jej centrum je na koreni dlane.

Sahadža joga ako zrkadlo

Keď sa človek pozrie do zrkadla, vidí ako vyzerá, akú má tvár. Keď medituje, potom cíti, v akom stave sú jeho čakry. Na každú z nich existuje postup, ako k nej pristupovať, čistiť ju a oživovať. Môže to trvať hodiny, dni, ale aj roky. Čím je čakra čistejšia, priechodnejšia, tým sú vibrácie chladnejšie. Akoby energia kundalíni pomáhala odstraňovať šupky z cibule. Najprv sa očisťuje povrch, potom je prienik hlbší, až k jadru problémov.

Skúsenosť napovedá, že u detí sa vyvoláva prúdenie kundalíni oveľa ľahšie, ako u dospelých. Ind Ravi tvrdí, že prostredníctvom sahadža jogy dostane odpoveď na každú otázku. Ak vníma chladný prúd, znamená to, že odpoveď je správna. Ak je prúd teplý, treba sa zariadiť inak.

Energie nami prúdia neustále, ale nie každý je ochotný s nimi komunikovať, sledovať ich, vnímať a svojím spôsobom sa im aj podriadiť.

Sahadža joga patrí medzi veľmi mladé disciplíny, nemá ešte ani 30 rokov. Ľuďom ju priblížila Indka Šrí Matadži Nirmala Devi, ktorú v máji v roku 1970, keď sedela na opustenej pláži, naplnil božský duchovný zážitok a zrazu našla odpoveď na ľudské problémy. Objavila historický proces kolektívnej sebarealizácie, pomocou ktorej ľudia možu získať spojenie so svojou dušou, a tým aj uskutočniť vnútornú transformáciu. Zrodila sa sahadža joga - spojenie so sebou samým.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.