Choď na obsah Choď na menu
 


Liečivé účinky čaju

23. 6. 2009

Dajte čaju zelenú!

Čaj zoštíhľuje, lieči, povzbudzuje, je zdrojom tekutín. Čajový rituál môže byť navyše príjemným relaxom alebo spoločenským posedením s priateľmi. Dajme preto čaju zelenú, a najmä tomu zelenému.

Zelený čaj sa teší označeniu "čaj zdravia". U nás nazývame slovom čaj aj nálev z byliniek, pravda je však taká, že skutočný čaj pochádza výlučne z lístkov vždy zeleného kríka – čajovníka.

Najobľúbenejšou skupinou "čajov-nečajov" sú u nás "čaje" ovocné, v tomto prípade však takisto nejde o pravý čaj, pretože základ nápoja netvoria listy čajovníka, ale sušené lístky, kvety či plody rôznych druhov ovocia a bylín. Neobsahujú teda kofeín, možno ich piť bez obmedzenia a dávať ich aj deťom. Podobne je to aj s "čajom" rooibos, ktorý pochádza z juhoafrického kra, a bezstarostne ho môžu piť všetci, čo majú pred kofeínovými nápojmi rešpekt. A do tretice spomeňme hoci lapacho – prírodný produkt z vnútornej kôry rovnomenného stromu – ani ten lístky čajovníka nikdy nevidel.

Medzi skutočné čaje, ktorých základom sú celé, zlomky alebo veľmi malé časti lístkov čajovníka, patria biely, zelený, čierny čaj a tzv. oolong. Najmä predaj zelených a bielych čajov u nás rastie najrýchlejšie. Z toho 95 percent sa predá v nálevových vrecúškach. Možno ste doteraz netušili, že základom všetkých týchto čajov s jednotlivými farebnými prívlastkami je jeden a ten istý čajový lístok. Rozdiel je jedine v spôsobe jeho spracovania.

Farebné prívlastky čajov

Ten spôsob spracovania čajových lístkov je vlastne fermentácia (oxidácia). Je to isté štádium spracovania čaju pri konkrétnej teplote a vlhkosti, keď sa čajové lístky menia z jasnozelených na hnedé, prípadne červenočierne.

Biely a zelený čaj sú nefermentované, oolong je polozelený čaj, čiže čiastočne fermentovaný a čierny čaj je fermentovaný.

Biely čaj je nefermentovanou lahôdkou medzi čajmi, vyrába sa len vo veľmi obmedzenom množstve a jeho výroba je špecifická. Listové púčiky sa totiž odtrhávajú ešte pred rozvinutím, nechajú sa zavädnúť, čo je prvé štádium spracovania každého čaju, a potom sa sušia. Bielym sa tento čaj nazýva pre striebristo biely vzhľad lístkov a nálev z neho býva svetložltý.

Čo sa týka zeleného čaju, ktorý sa považuje zo všetkých čajov za najzdravší, lístky sa po zavädnutí tepelne ošetrujú, aby sa zabránilo fermentácii.

Pri oolongu dôjde k fermentácii len na okrajoch lístkov a  po niekoľkých hodinách sa tento proces zastaví ohriatím podobne ako pri zelenom čaji.

Nuž a čierny čaj je ten, ktorého lístky stihli zmeniť farbu zo zelenej na tmavú. Aj nálev z neho je najtmavší. Okrem farby má aj iné vlastnosti a vôňu.

Proti rakovine prsníka aj vaječníkov

Povesť zdravého nápoja si získal najmä zelený čaj vďaka vysokému obsahu látok pozitívne ovplyvňujúcich rôzne funkcie v ľudskom organizme. V súvislosti s ním sa hovorí o prevencii rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, ochrane pred bakteriálnymi a vírusových infekciami, znižovaní cholesterolu a cukru v krvi, spomalení starnutia, ochrane pred zubným kazom. Britskí vedci dokonca skonkretizovali typ rakoviny, proti ktorému môže mať zelený čaj pozitívne liečebné účinky. Pri laboratórnych testoch sa im podarilo odhaliť, že jedna zložka zeleného čaju pomáha zabíjať leukemické bunky.
Japonskí vedci zas odhalili súvislosť medzi popíjaním zeleného čaju a nižším výskytom rakoviny prsníka. Štúdia čínskych a austrálskych vedcov zverejnená v odbornom onkologickom časopise potvrdzuje zníženie rizika ochorenia na rakovinu vaječníkov až o 60 percent u žien, ktoré denne pijú zelený čaj.

Zdá sa, že tento zázračný nápoj je veľkým bojovníkom proti najobávanejším druhom "ženskej rakoviny" a okrem osvieženia tela a mysle odstraňuje únavu, zlepšuje sústredenosť aj pamäť. Podľa všetkého dokonca pomáha spomaliť degeneratívne zmeny pri Alzheimerovej chorobe.

Nie vriacu vodu!

Veľmi dôležitá je však správna príprava zeleného čaju. Nezalieva sa totiž vriacou vodou ako bylinný nálev! Vodu síce necháme zovrieť, ale následne treba približne 5 minút počkať. Za tento čas zvykne ochladnúť na potrebnú 80-stupňovú teplotu.

Ak by sa zalial príliš horúcou vodou, bol by nálev veľmi silný a ďalšie by už boli bez chuti. Z jednej porcie lístkov zeleného čaju sa totiž dajú pripraviť aj štyri nálevy! To sa obyčajne v návodoch na prípravu čaju nepíše, pretože cieľom každého biznisu je čo najvyšší predaj. V ázijských krajinách si však ľudia celé dopoludnie zalievajú tie isté čajové lístky. A nie je to o šetrnosti, ale o poznaní a naučených tradíciách.

Zelený čaj lúhujte jednu až dve minúty, inak bude horký. Zabudnite na povestnú štvrťhodinku, počas ktorej sa lúhujú klasické bylinky! Čím menšie sú lístky, tým kratšie sa čaj lúhuje. Najkvalitnejšie čaje pochádzajú z celých lístkov, zlomkové čaje obsahujú rozdrvené listy, oba tieto druhy sa používajú na výrobu sypaných čajov. Vo vrecúškových čajoch je obyčajne čajový výsevok, malé čiastočky lístkov, ktoré veľmi rýchlo uvoľňujú svoju chuť i farbu.

Nie je najvhodnejšie používať kovový čajník, najlepší je sklenený či keramický.Ak sa chceme zbaviť kofeínu v čaji, môžeme urobiť to, že vylúhovanú vodu po 30 sekundách zlejeme a vzápätí opäť zalejeme čajové lístky vodou. V troch-štyroch šálkach zeleného čaju je však toľko kofeínu ako v jednom esprese, takže v tomto prípade sa predávkovania touto povzbudzujúcou látkou netreba báť.

Zelený čaj môžeme ponúknuť aj starším deťom, dochutiť ho lyžičkou medu alebo rozmiešať s trochou pomarančového alebo broskyňového džúsu. Podľa skutočných čajových labužníkov mlieko pravú chuť čaju pokazí. Podľa nemeckých vedcov mlieko navyše znižuje pozitívne účinky čaju na srdcovo-cievny systém a pravdepodobne aj jeho protirakovinový vplyv.Ktosi povedal: Na pitie čaju je vždy vhodná doba. Uchlipkávajte si z neho preto kdekoľvek a kedykoľvek – pre zdravie i pohodu. Čajujte!

Liečebné účinky zeleného čaju
katechíny – prevencia proti rakovine, zlepšenie stavu pri kardiovaskulárnych ochoreniach, protivírusové, protibakteriálne a antioxidačné pôsobenie
alkaloidy – alkaloid kofeín pôsobí proti únave, podporuje činnosť srdca, odvodňuje, podporuje vylučovanie tráviacich štiav; alkaloid teofylín lieči astmatické problémy
flavonoidy – posilňujú cievne steny, proti zapáchajúcemu dychu, antioxidačné pôsobenie
vitamín C – prevencia prechladnutia, antioxidačné pôsobenie, protistresové účinky, posilňuje imunitu
vitamín E – antioxidačné pôsobenie, proti starnutiu
vitamín P – prevencia krvácania očného pozadia, kapilárnej toxikózy
fluór – proti kazivosti zubov

Obsah kofeínu v 1 šálke nápoja

káva espreso  60 – 90 mg

prekvapkávaná káva  60 – 180 mg

čierny čaj  25 – 110 mg

čaj oolong  12 – 55 mg

zelený čaj  6 – 16 mg

O čaji a jeho blahodárnom účinku

Príbeh čaju začína pred viac ako štyri a pol tisíc rokmi. Podľa Čínskej mytológie, v roku 2737 pred Kristom čínsky vládca Shen Nunq, vzdelanec a bylinkár, sedel pod stromom, keď jeho služobník varil vodu. Do nej padol lístok zo stromu a Shen Nunq sa rozhodol, že tento vývar ochutná. Tým stromom bol divý čajovník. Tento príbeh pokračuje i dnes, kedy veda stále objavuje nové a nové pozitívne účinky čaju.
 
Každodenným pitím čaju sa vyhnete doktorovi
Čaj je prírodný osviežujúci nápoj a vzhľadom nato, že nemá žiadne kalórie, je to ideálny nápoj, po ktorom sa budete cítiť dobre a vyzerať lepšie. Oproti mlieku ho preferuje 98% populácie. Štyri šálky čaju denne vám dodajú významnú dávku nasledujúcich živín: približne 17% doporučeného príjmu vápnika, 5% zinku, 22% vitamínu B2, 5% kyseliny listovej (vitamín B9) a vitamíny B1 a B6.
Šálka čaju je takisto výborným zdrojom magnézia, ktorý je potrebný pre celkový fyzický vývoj, a draslík, ktorý napomáha udržiavať vo vašom tele rovnováhu tekutín.
 
Vedci dokázali, že čaj je to pravé
Posledné výskumy moderného spôsobu žitia často ukazujú ako nám znečistený vzduch v mestách, či pridlhý pobyt na slnku ubližujú. Naše telo je z vnútra neustále atakované nestabilnými substanciami nazývanými voľné radikály, ktoré môžu poškodiť inak zdravé bunky. Poškodenie voľnými radikálmi sa preukázalo pri srdcových chorobách, mŕtvici, rakovine ako aj pri starnutí.
Predpokladá sa, že jednou z ciest boja proti voľným radikálom je pravidelná konzumácia jedál a nápojov obsahujúcich látky nazývané antioxidanty. Takisto ako konzumáciou ovocia a zeleniny, tak i pitím čaju si môžete zvýšiť počet antioxidantov vo vašom tele. Je to preto, že čaj je všeobecne známy zdroj skupiny antioxidantov nazývaných flavonoidy.
Napríklad v troch šálkach čaju je osemkrát viac „antioxidačnej energie“ než v jednom jablku a za každú minútu varenia pohára čaju získate 140 mg proti voľným radikálom bojujúcich flavonoidov. Kto by mohol predpokladať, že niečo tak chutné môže byť pre vás tak dobré.
 
Čaj ako prevencia chorôb
Dlhý stresujúci deň v práci, nedostatok cvičenia, časté jedenie rýchlych jedál z vysokým obsahom tuku a cukru a nízkym obsahom vlákniny si môže vyžiadať svoju daň. Vychutnajte si preto naplno prestávku na čaj, čo vám nielen pomôže zahnať každodenný zhon a stres, ale urobíte tým niečo i pre svoje srdce.
Štúdie z celého sveta ukazujú, že aktívne látky nachádzajúce sa v čaji pomáhajú udržiavať vaše srdce zdravé. Štúdia uskutočnená na 1674 ženách v Saudskej Arábii ukázala, že konzumentky čaju boli o 19% menej náchylné na kardiovaskulárne choroby, ako ženy, ktoré čaj nepili. V Holandsku bolo 806 mužov, ktorý konzumovali veľké dávky katechínov (druh flavonoidov) o 51% menej náchylných na zlyhanie srdca v priebehu 10-tich rokov, v porovnaní z mužmi, ktorí prijímali malé dávky.
Ďalšie štúdie boli zamerané na to, ako môže byť čaj nápomocný vášmu srdcu. Výsledky doterajších pokusov ukazujú, že flavonoidy môžu zabrániť oxidácii takzvaného zlého cholesterolu v krvi (ktorý spôsobuje vytváranie usadenín na stenách tepien), chránia krvné cesty pred zápalmi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 
Šálka čaju dodá vašim zubom silu, zdravie a krásu
Keď špúlite pery predtým ako niekoho pobozkáte, je dobré vedieť, že máte zuby ako perly a pitie čaju vám v tom pomôže.
Čaj je výborným prírodným zdrojom fluoridov, ktoré sa nachádzajú vo vode a pridávajú sa do zubných pást, pretože zosilňujú zubnú sklovinu. Čaj takisto chráni vaše zuby pred zubným kazom a to tým, že znižuje tvorbu zubného povlaku. A len pre zaujímavosť, čajovník je sám o sebe bohatým zdrojom fluoridov , pretože ich cez korene vstrebáva zo zeme.
Čierne i zelené čaje obsahujú fluoridy a ukázalo sa, že zmenšujú rast baktérií redukciou zubného povlaku.
 
„Dolejte sa čajom“
Možno sa budete diviť, ale až 70% ľudského tela tvorí voda. Preto je dôležité dopĺňať tekutiny, ktoré sa stratia počas každodenných aktivít. Doktori doporučujú vypiť denne aspoň 1,5 litra tekutín a tým predísť dehydratácii. Už dve šálky čaju (4dl) vám dodajú štvrtinu dennej potreby tekutín a tým napomôžu vášmu telu ostať fit.
 
Verejnosť si často myslí, že čaj obsahuje toľko kofeínu ako káva. Faktom však je, že ho obsahuje len polovičné množstvo.
Kofeín je prírodná zlúčenina, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch jedál a nápojov. Je to takisto stimulant, takže šálka čaju vám dodá potrebnú energiu a vitalitu pre náročné a únavné popoludnie. Pri kofeíne, rovnako ako pri iných stimulantoch sa oplatí striedmosť. Výskumy ukazujú, že rozumné množsto kofeínu, 300mg denne (alebo 4 litre čaju!), je pre väčšinu ľudí bezpečným množstvom.
Nájdite si teda čas pre poobednajšiu šálku čaju a urobte tak niečo pre svoje zdravie
 

Antioxidačné účinky čaju

Stále viac dôkazov poukazuje na to, že antioxidanty môžu hrať veľkú ochrannú úlohu proti niektorým chorobám ako sú poruchy srdca, mŕtvica či rakovina. Predpokladá sa, že mechanizmus vedúci k vzniku týchto chorôb môže byť podporený vplyvom voľných radikálov a antioxidanty môžu zabrániť vplyvu týchto molekúl. Moderný výskum pridal k dobre známym účinkom antioxidantov ako vitamín C a vitamín E nové, potenciálne priaznivé účinky rastlinných antioxidantov, polyfenolov, nájdených v ovocí, zelenine, orieškoch, obilninách a nápojoch ako čaj a červené víno.
 
Voľné radikály to vysvetľujú
Voľné radikály sú nestabilné molekuly obsahujúce atóm vodíka, oxid dusíka (NO) alebo molekulárny kyslík (O2). Bežne sa vyskytujú v tele ako výsledok chemických reakcií počas normálnej bunkovej činnosti. Môžu sa takisto vytvoriť ako dôsledok prílišného znečistenia (napr. zo vzduchu vo veľkomestách), dlhodobého vplyvu UV žiarenia alebo vdychovaním cigaretového dymu. Stabilizovať sa pokúšajú spájaním s inými molekulami čo môže viesť k poškodeniu buniek a uvoľneniu iných voľných radikálov, a to môže byť počiatok reťazovej reakcie. Niektorí vedci sa domnievajú, že pôsobenie tohto typu voľných radikálov podmieňuje vznik niektorých chronických chorôb a chorôb starších ľudí ako napr. choroby srdca, rakovina, mŕtvica, reumatická artritída, šedý zákal a Alzheimerova choroba.
 
Ochranný mechanizmus antioxidantov
Antioxidanty sú zložky, ktoré zamedzujú vznik oxidačných reakcií vyvolaných voľnými radikálmi, a tým pôsobia preventívne a oneskorujú poškodenie buniek a tkanív. Ich mechanizmus obsahuje:
·                     vyplavovanie reakčného kyslíka a dusíka z rôznych druhov voľných radikálov
·                     redukovanie koncentrácie kyslíka znížením oxidačného potenciálu molekulárneho kyslíka
·                     metabolizuje peroxidový tuk na neradikály
·                     viaže do komplexov ióny kovov a tým pôsobí preventívne proti tvorbe voľných radikálov
 
Týmto antioxidanty obmedzujú poškodenie voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú:
·                     oxidáciu LDL cholesterolu, ktorý môže zvýšiť riziko artériosklerózy
·                     zvýšenie priľnavosti krvných doštičiek, ktorá môže viesť k trombóze a tým k zvýšeniu rizika choroby srdca a mŕtvice
·                     poškodenie DNA v bunkách, čo môže viesť k rakovine
·                     blokovanie normálnych funkcií buniek vnútornej steny cievy a ochabnutie ciev v dôsledku oxidu dusíka, čo môže viesť k chorobám srdca a k rakovine
·                     vznik zápalov
·                     oslabenie imunitného systému
Niektoré antioxidanty sú tvorené priamo vnútri buniek, iné musia byť prijaté potravou.
 
Antioxidanty tvorené v tele
·                     Polyamíny
·                     Melatonín
·                     Estrogén
·                     Superoxid dismutáza
·                     Glutation peroxidáza
·                     Kataláza
·                     Kyselina lipoová
·                     Caeruloplasmín
·                     Albumín
·                     Lactoferín
·                     Transferín
 
Antioxidanty prijímané v potrave
·                     Vitamín E
·                     Vitamín C
·                     Karotenoidy
·                     Polyfenoly
·                     Meď
Zdroje antioxidantov
Tradičné antioxidanty nachádzajúce sa v potrave sú vitamín E, vitamín C a karotén. V posledných rokoch stúpol záujem o zdravotný účinok antioxidantov a iných chemických látok získaných z rastlín (fytochemikálie). Tabuľka zobrazuje dva príklady fytochemikálií a ich potravinové zdroje

 
 
 
 Fytochemikálie
 Kategória
 Podkategória
 Zdroj
Karotenoidy
Karotén
karotén
mrkva, dyňa, avokádo
beta- karotén
mrkva, červená paprika, marhule, špenát
Lykopén
 -
paradajky, ružový grep, melón
Luteín
 -
špenát, zimná kapusta, ružičková kapusta
Polyfenoly
Flavonoidy
Antokyaníny
bobuľoviny, červené víno, červené hrozno
Flavóny
zeler, petržlen, olivy
Flavonoly,Quercetín, Rutín
čaj, jablká, cibuľa, víno, cesnak
Flavonoly,Catechíny
čaj, víno, hruška, jablko, čokoláda
Flavonóny
citrusové ovocie
Isoflavóny
strukoviny
Fenolové kyseliny
Kyselina hydroxybenzoová, kyselina galiová, kyselina elagová, kyselina salicyová
bobuľoviny, čaj, grep, vlašské orechy
Iné fenolycké zložky
Kapsaicín
čili, čierne korenie
Taníny
čaj, červené víno, grep
 
Čaj je jeden z najväčších zdrojov flavonoidov zo všetkých rastlín (obsahuje ho až 15% z váhy vysušeného listu).
 
Flavonoidy v čaji
Typ a množstvo flavonoidov v čaji sa mení v závislosti na druhu listu, prostredia rastu, spracovania, výroby a iných faktorov. Typicky 93% z fenolových zložiek čaju tvoria flavonoidy. Zelené čaje obsahujú viac jednoduchých flavonoidov zvaných katechíny, zatiaľ čo oxidácii vystavené listy na výrobu čierneho čaju konvertujú tieto jednoduché flavonoidy na viac komplexné druhy zvane theaflaviny a thearubiginy.
Flavonoidy sú vo vode rozpustné látky a jedna zo štúdií ukázala, že šálka čaju, ktorý vrel 40-60 sekúnd obsahuje približne 140 mg flavonoidov. Iná štúdia ukazuje, že ide približne o 125mg na 235 ml čaju a čím dlhšie sa čaj luhuje, tým je toto množstvo vyššie.
Čajové flavonoidy vykazujú veľkú antioxidačnú aktivitu, a preto bola antioxidačná sila čaju porovnávaná s ovocím a zeleninou v mnohých štúdiách. Jedna z nich ukazuje, že denná konzumácia troch šálok čaju má rovnaké antioxidačné účinky ako denná konzumácia šiestich jabĺk. Iná štúdia ukázala, že jedna alebo dve šálky čaju majú rovnaký účinok ako päť kusov ovocia alebo zeleniny alebo 400mg vitamínu C.
 
Úžitok flavonoidov v čaji pre zdravie
Už veľa rokov bolo známe, že rastlinné polyfenoly sú antioxidanty, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a v skutočnosti veľa bežných flavonoidov je niekoľko krát účinnejších ako vitamín C alebo E. Rastúci záujem o antioxidačnú silu fenolických zlúčenín viedol k intenzívnejšiemu výskumu potenciálnych zdravotných účinkov týchto látok.
 
Choroby srdca a mŕtvica
Niektoré štúdie ukazujú, že flavonoidy v čaji zabraňujú oxidácii LDL cholesterolu v laboratórnych podmienkach. Na zvieratách sa dokázalo zníženie množstva tukov v krvi.
Artérioskleróza je choroba sprevádzaná silnými zápalmi. Isté čajové flavonoidy vykazujú u zvierat protizápalové účinky.
Niekoľko laboratórnych štúdií a jeden pokus s ľuďmi ukázal, že rôzne flavonoidy dokážu zabrániť zhlukovaniu krvných doštičiek.
Antioxidačné účinky flavonoidov hrajú pravdepodobne ochrannú rolu pri chorobách srdcovo-cievneho systému.
 
Rakovina
Laboratórne testy ukázali, že flavonoidy nachádzajúce sa v čaji môžu zabrániť vzniku počiatočného štádia rakoviny.
Ukázalo sa, že flavonoidy zabraňujú syntéze DNA nádorových buniek v kostnej dreni a v pľúcach.
Štúdie na zvieratách ukázali že čaj a jeho flavonoidy chránia pred rozličnými typmi rakoviny ako napr. pred kožnými tumormi a rakovinou pľúc u myší a rakovinou tráviaceho traktu u myší a potkanov.
 
Antibakteriálne účinky
Čajové výťažky podporujú schopnosť odolávať Salmonella typhi, Campilobacter jejuni, Campilobacter coli, Helicobacter pylori, Shigella, Clostridium, Pseudomonas, Candida a iným baktériám.
 
Starostlivosť o chrup
Zelený čaj a iné katechíny spôsobujú potlačenie niektorých baktérií ústnej dutiny tým, že zabraňujú ich prichyteniu a rastu na zuboch.
 
Absorbcia flavonoidov
Až donedávna sa antioxidačné účinky flavonoidov v čaji skúmali prevažne na zvieratách a bunkových kultúrach v laboratóriách. Pribúdajúce dôkazy ukazujú, že telo v skutočnosti niektoré antioxidanty absorbuje. Napr. keď niekoľko dobrovoľníkov skonzumovalo výťažok zo zeleného čaju, v ich plazme sa našli rôzne katechíny, ktorých množstvo sa pohybovalo v závislosti od dávky v rozmedzí 0,2 – 2,0% z podaného množstva, s maximálnou koncentráciou 1,4 – 2,4 hodiny po konzumácii. Niektoré štúdie ukázali, že pôsobenie antioxidantov v plazme vrcholí 30 – 60 minút po konzumácii a po 90 minútach sa dostáva na pôvodnú úroveň. Ďalší výskum je zameraný na príjem, distribúciu a vylučovanie flavonoidov a ich metabolitov z tela.
 
Na záver
Je dobre známe, že ovocie a zelenina sú dobrými zdrojmi antioxidantov, avšak nieje až také známe, koľko antioxidantov obsahuje čaj. Veľkú skupinu antioxidantov v čaji tvoria flavonoidy, ktoré naše telo dokáže prijať, využiť a vylúčiť. Existuje množstvo dôkazov ukazujúcich, že čaj a flavonoidy majú priaznivé účinky pri pokusoch so zvieratami a s bunkovými kultúrami, a ponúkajú sľubnú pôdu pre ďalší výskum s ľuďmi.
Takže rovnako ako konzumácia ovocia a zeleniny, aj pitie čaju môže byť vhodným príjmom antioxidanov, ktoré sú prospešné pre celkové zdravie a zdravý pocit.

 

Čajová kúra CoD

   
Metóda CoDTM podľa prof. h. c. Mgr. Dr. Th. Davida
Svet, ktorý nás obklopuje sa dá len veľmi ťažko zmeniť. Povolanie, rodina a bydlisko sa síce zmeniť dajú, ale nie je to také jednoduché. Vcelku nezmeniteľné sú však zdedené dispozície.
Ďalšie oblasti, ako je životospráva a stravovanie sú veličiny, ktoré môžeme ovyplvniť – negatívne i pozitívne.
Hlavnými piliermi metódy CoD podľa Dr. Davida je pozitívna zmena životosprávy a stravovania spolu s vitalizujúcou čajovou kúrou, ktorá zbaví organizmus jedov.
Skúsenosti s uplatňovaním tejto metódy ukázali zastavenie nekontrolovateľného rastu buniek, ako i vzniku metastáz. V niekoľkých prípadoch sa dokonca zaznamenalo celkové zmiznutie nádorov, zároveň sa zlepšila kvalita pacientovho života. Pri súčasnej aplikácii chemoterapie a metódy CoD sa dosiahlo stupňovanie účinkov poškodzujúcich rakovinové bunky, ako i silné oslabenie vedľajších účinkov sprevádzajúcich terapiu.
 
Metóda CoD
Metóda CoD výrazne aktivuje obranyschopnosť organizmu a jeho samoliečiteľské schopnosti. Táto metóda zahŕňa čajovú kúru, ktorá je na základe najnovších vedeckých poznatkov zostavená z rastlinných zmesí tropického a subtropického pôvodu, ako aj ovocných a zeleninových štiav. Súčasťou tejto metódy je aj taký spôsob života a stravovania, ktorý obmedzuje ďalší prísun karcinogénnych a iných škodlivých látok (nikotín, alkohol, nasýtené tuky ai.), prípadne ich úplne vylučuje.
 
Kniha
Kniha je rozdelená do 5 kapitol. V prvej kapitole sú bližšie vysvetlené ciele metódy, výskumné výsledky, ako aj oblasti použitia. V druhej kapitole nájdete spôsoby ako pripravovať tieto čaje, aby ste dosiahli čo najlepší účinok. Tretia kapitola pojednáva o stravovaní a životospráve, ponúka zostavený jedálniček.
V štvrtej kapitole sú uvedené skúsenosti a pocity pacientov a v piatej nájdete niečo z histórie tejto metódy.
 
Čajová kúra CoD
Táto kúra pozostáva z bylinkového čaju CoD – rastlinnej zmesi prevažne tropického pôvodu, zeleného čaju CoD a šalviového čaju CoD.
 
·                     Bylinkový čaj CoD
Na prípravu potrebujete 20 g čajového prášku, zalejte 2 litrami studenej vody a nechajte stáť 12 hod. pri izbovej teplote. Potom pomaly varte asi 30 minút a sceďte cez látkové sitko. Skladujte v tmavej fľaške s tesným uzáverom. Pite v závislosti od želaného účinku, ale maximálne 1,5 litra čaju izbovej teploty denne. Vhodný čas na pitie čaju nie je špecifikovaný, ale najlepšie výsledky sú, ak sa vypije 1/3 dennej dávky pol hodinu pre raňajkami, obedom a večerou.
·                     Šalviový čaj CoD
Na prípravu potrebujete 1,2 g čajového prášku, zalejte 1/8 litrami vriacej vody a nechajte 3 minúty variť. Po scedení cez látkové sitko je čaj pripravený na pitie. Pite 3x denne 1/8 litra, teplý na izbovú teplotu, krátko pred jedlom.
·                     Zelený čaj CoD
Na prípravu uveďte do varu 1/8 litra vody a zalejte ňou 1,2 g zeleného čaju, nechajte 6 minút odstáť. Po scedení je zelený čaj pripravený na pitie. Pite 3x denne 1/8 litra, teplý, krátko po jedle.
 
Čaje môžete podľa chuti vylepšiť malým množstom medu. Nepoužívajte kovové poháre, sitká ani lyžičky!
Čaj pite po malých dúškoch, čo najdlhšie ponechajte v ústach a bez náhlenia ho po troškách chlipkajte, aby sa zaručil optimálny príjem výživných látok.
V prípade, že neznášate kofeín, alebo teín, odporúča sa pri zelenom čaji ho po 30 sekundách po prvom zaliatí zliať a scedené čajové listy znovu zaliať a nechať odstáť 6 minút.
 
Náhrady
Namiesto šalviového čaju CoD môžete použiť aj šalviový čaj z obchodu s prírodnými produktmi alebo zo špecializovaných predajní s bylinkovými čajmi. Dbajte však na to, aby to bol pravý šalviový čaj z oblasti Stredomoria.
Namiesto zeleného čaju CoD môžete používať aj zelený čaj z obchodu s prírodnými produktmi alebo zo špecializovaných predajní s bylinkovými čajmi. Dbajte však na to, aby to bol biologicky dopestovaný čaj výberovej kvality druh Sencha.
 
Upozornenie
Metóda CoD nesmie a nemôže nahradiť lekára, ale má byť podporným opatrením na vitalizáciu organizmu a zlepšenie kvality života. Je nutné odporúčané opatrenia prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý najlepšie pozná vaše individuálne dispozície.
 

Čaj a kardiovaskulárne choroby

 
 
Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtia. Hlavné formy kardiovaskulárnych chorôb sú choroby ciev vyživujúcich srdce (koronárnych ciev) a mŕtvica. Skoro polovicu úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia zapríčinila choroba koronárnych ciev a skoro štvrtinu spôsobila mŕtvica. Štatistiky Veľkej Británie ukázali, že viac ako 110 000 ľudí ročne umrie na choroby srdca, 300 000 dostane infarkt a 1,4 milióna trpí angínou. Naviac 3% hospitalizácií sú z dôvodu koronárnych chorôb.
 
Rizikové faktory spojené s chorobami koronárnych ciev
Neexistuje jediná príčina spôsobujúca koronárne choroby. Ich vznik závisí od kombinácie rôznych faktorov, z ktorých sú niektoré ovplyvniteľné a niektoré potenciálne ovplyvniteľné. Nasledujúca tabuľka zobrazuje prehľad týchto faktorov.
 
Ovplyvniteľné rizikové faktory
·                     Hyperlipémia (zvýšený cholesterol a triglyceridy)
·                     Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
·                     Nedostatok fyzickej aktivity
·                     Fajčenie
·                     Stres
·                     Obezita
 
Neovplyvniteľné rizikové faktory
·                     Rodinná história
·                     Pohlavie
·                     Vek
 
Iné fyziologické faktory a podmienky, ktoré môžu zvýšiť riziko vývoja koronárnych chorôb:
·                     cukrovka - syndróm rezistencie inzulínu
·                     cukrovka - diabetes Mellitus
·                     oxidácia lipoproteínov
·                     zápal a poškodenie endotelu (vnútorná stena ciev)
·                     hyperhomocysteinémia (zvýšenie krvného homocysteínu)
·                     zhluk krvných doštičiek
·                     zrážacie činitele
·                     choroby obličiek
·                     prevencia
 
Prevencia kardiovaskulárnych chorôb zahŕňa hlavne osvojenie si zdravého životného štýlu a kontrolu ovplyvniteľných faktorov. Dôležité aspekty tohto životného štýlu zahŕňajú:
·                     pravidelné cvičenie
·                     zdravé stravovacie návyky
·                     prestať fajčiť
·                     zníženie hladiny stresu a nepokoja
·                     dodržiavanie doporučenej diéty
·                     zdravo sa stravovať, čo obsahuje:
o                                zvýšenie konzumácie rybieho oleja
o                                zvýšenie konzumácie ovocia, zeleniny a strukovín
o                                nahradenie energie prijímanej z tukov škrobovými jedlami
o                                zmiernenie nadbytku tuku konzumáciou mono-  
                                  nenasýtených tukov
o                                znížiť príjem solí
o                                piť len malé dávky alkoholu
 
Toto všetko môže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb obmedzením pôsobenia viacerých rizikových faktorov. Pôsobenie týchto faktorov je načrtnuté v nasledujúcej tabuľke:
 
 Diétna intervencia
 Fyziologický efekt
Omega 3 mastné kyseliny (rybí olej, rastlinný olej)
Protizápalový, ochranný proti poškodeniu endotelu (vnútorná stena cievy).

Protitrombotický (bráni tvorbe krvných zrazenín).

Znižuje hladinu triglyceridov.

Zlepšuje citlivosť inzulínu.
Protiarytmický efekt.
Iné mastné kyseliny
Účinnosť omega–3 mastných kyselín sa zlepší pri nižšom príjme nasýtených tukov.

Menej nasýtené tuky znižujú riziko vzniku trombózy a znižujú lipidy v krvi.
Ovocie, zelenina, strukoviny, orechy
Antioxidačné účinky voči oxidácii LDL cholesterolu (Low Density Lipoprotein) – tzv. zlý cholesterol.

Bohaté na draslík, čo môže pomôcť kontrolovať krvný tlak.

Bohaté na kyselinu listovú, môže preventívne pôsobiť proti formovaniu homocysteínu.

Obsahujú rozpustné vlákna, ktoré pomáhajú zlepšiť tvar lipidov.
Alkohol
Zlepšuje hladinu HDL – tzv. dobrý cholesterol

Možné antioxidačné účinky (napr. červené víno)
 
Fakty o čaji a kardiovaskulárnych chorobách
Niekoľko epidemiologických štúdií ukázalo, že celkový príjem flavonolov / flavonoidov alebo pitie čaju je spojené s ochranou pred chorobami srdca a mŕtvicou. Avšak nie všetky štúdie dokázali rovnaké ochranné účinky. Rozdielnosť týchto štúdií môže byť výsledkom ich rozdielneho vypracovania, napr. nedostatku informácií o použitom čaji (kvalita, sila a druh), o obsahu flavonoidov v jedlách a neuvážení iných rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Tieto detaily môžu ovplyvniť konečný výsledok a v ďalšom výskume je potrebné brať tieto faktory do úvahy.
Zo zhrnutia všetkých štúdií zisťujúcich vzťah medzi pitím čaju a chorobami srdca vyplýva, že pravidelné pitie troch šálok čaju denne znižuje riziko infarktu myokardu o 11%.
 
Ochranný mechanizmus čaju
Výsledky týchto štúdií vzbudil veľký záujem o pochopenie mechanizmov, ktoré môžu čaju zabezpečiť ochranné vlastnosti pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Mechanizmy ako preventívna oxidácia LDL, redukcia hladiny krvných lipidov, protizápalové účinky, zlepšenie funkcie ciev a zníženie zhlukovania sa krvných doštičiek boli preukázané hlavne v štúdiách so zvieratami a v laboratórnych štúdiách.
Výsledky štúdií s ľuďmi nie sú také jasné a i keď niektoré epidemiologické štúdie ukázali, že čaj môže znížiť cholesterol v krvi, väčšina štúdií neukázala žiadny efekt v znižovaní krvného cholesterolu alebo krvného tlaku. Tak ako sa antioxidačné účinky čaju prejavili v štúdiách so zvieratami a v štúdiách v laboratóriu je možné, že čaj uplatní svoje ochranné účinky voči kardiovaskulárnym chorobám inými spôsobmi ako napr. zlepšením funkcií endotelu, hromadeniu krvných doštičiek alebo spôsobmi, ktoré sme doteraz nepreskúmali.
 
Záver
Z rady epidemiologických štúdií zisťujúcich vzťah medzi pitím čaju a kardiovaskulárnymi chorobami vyplýva, že pitie zeleného i čierneho čaju je zlúčiteľné s radami pre správnu výživu na ochranu proti kardiovaskulárnym chorobám. Avšak hoci počet vedeckých dôkazov o tom, ako čaj napomáha zdraviu rastie, výsledky ešte nie sú presvedčujúce a preto je potrebné vykonať ďalšie štúdie s ľuďmi.
 

 

Čaj a rakovina

 

Čo je rakovina?
Pod rakovinou si veľa ľudí predstavuje jednu chorobu. Realitou však je, že tento pojem obsahuje niekoľko nezávislých podmienok, ktoré môžu pôsobiť na takmer každý orgán a tkanivo v tele. Rakovina vzniká vtedy, keď bunky tkanív nepodliehajú procesu normálnej molekulárnej regulácie. Ten má obyčajne za následok delenie, diferenciáciu a konečnú smrť týchto zdravých buniek. Ak sa však tieto kontrolné mechanizmy narušia, bunky sa delia nekontrolovaným a abnormálnym spôsobom. Často sa chybne diferencujú a nereagujú na signály prikazujúce úmrtie. U väčšiny prípadov rakoviny má tento nekontrolovaný rast za následok vznik nádoru.
V prípade mnohých typov rakoviny zhubné bunky putujú zo svojho prvotného tkaniva na iné miesta, kde vytvárajú sekundárne nádory alebo metastázy. Smrteľný efekt primárnej i sekundárnej rakoviny je v utláčaní zdravých buniek, často i v ich usmrcovaní, čím sa zabraňuje normálnej funkčnosti zdravých orgánov.
 
Príčiny rakoviny
Rakovina je v podstate porucha bunkového genetického materiálu. Poškodenie DNA vnútri buniek môže byť následkom pôsobenia rôznych faktorov prostredia ako napríklad radiácia, chemické karcinogény alebo niektoré vírusy.
Určité rizikové faktory sú spájané s rôznymi typmi rakoviny a niektoré z nich môžeme ovplyvniť:
·                     Fajčenie je najznámejší rizikový faktor rakoviny a bolo označené ako najdôležitejšia príčina chorôb a predčasnej smrti v Spojenom Kráľovstve.
·                     UV žiarenie, špeciálne UVA a UVB, spôsobuje poškodenie kože, vrátane jej spálenia a predčasného starnutia. Toto poškodenie môže napokon viesť k vzniku rakoviny kože.
·                     Strava - vedci sa domnievajú, že až 30% prípadov rakoviny môže byť spôsobených stravou.
·                     Obezita môže zvýšiť individuálne riziko vzniku rakoviny rôznych druhov, napr. endometria, prsníka, obličiek a čreva.
·                     Neúmerné pitie tvrdého alkoholu môže zvýšiť individuálne riziko vzniku rakoviny úst, hrdla a pažeráka.
·                     Riziko povolania – vystavenie sa istým chemikáliám môže viesť k vzniku rôznych druhov rakoviny.
 
Strava a rakovina
Stále viac a viac štúdií dokazuje, že strava hrá rozhodujúcu úlohu pri prevencii rakoviny. Medzinárodná spáva zo Svetovej nadácie pre výskum rakoviny „Jedlo, výživa a prevencia rakoviny: globálna perspektíva“ uvádza, že 30 – 40 % prípadov rakoviny sú priamo spojené s našou stravou, fyzickou aktivitou a hmotnosťou. Predpokladá sa, že strava je rizikový faktor pre tieto druhy rakoviny:
·                     rakovina čreva – konzumácia jedál, ktoré sú veľmi mastné a obsahujú málo vlákniny, môže zvýšiť nebezpečenstvo jej vzniku
·                     rakovina prsníka – možno existuje spojenie medzi konzumáciu mastných jedál a rakovinou prsníka, avšak toto spojenie ostáva nepotvrdené
·                     rakovina žalúdka – častá konzumácia solených, konzervovaných a údených jedál môže byť spojená s rakovinou žalúdka
·                     rakovina prostaty – veľa štúdií sa zaoberalo vzťahom medzi stravou a rakovinou prostaty. Hoci sa predpokladalo veľa spojení, žiadne z nich sa nepreukázali.
·                     rakovina pľúc – ukázalo sa, že nízka konzumácia ovocia a zeleniny (hlavne zelených častí a mrkvy) zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc
·                     rakovina pažeráka – strava, ktorá obsahuje málo ovocia a zeleniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pažeráka
 
Výsledky najväčšieho výskumu vzťahu stravy a rakoviny EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition), ktorý pozoroval 480 000 jednotlivcov ukazujú, že denná konzumácia 500 a viac gramov ovocia a zeleniny znižuje počet prípadov rakoviny úst, hltanu a pažeráka o 50%.
 
Odporúčané stravovanie
Svetová nadácia pre výskum rakoviny zostavila nasledujúce odporúčania:
·                     Zvýšte príjem ovocia a zeleniny aspoň na 5 porcií denne (jedna porcia je približne 120g).
·                     Konzumujte veľké dávky jedál s vysokým obsahom vlákniny ako napr. celozrný chlieb alebo iné obilniny.
·                     Vyberte si rozmanité jedlá z rastlín ako obilniny, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), škrobové jedlá (cestoviny, ryža, chlieb) a taktiež ovocie a zeleninu.
·                     Jedzte nie príliš mastné a slané jedlá.
·                     Ak už pijete alkohol, pite s mierou.
 
Tieto zmeny v strave takisto ako udržiavanie si zdravej hmotnosti a fyzickej kondície pomáhajú znížiť riziko vývinu rakoviny.
 
Prospešnosť čaju
Neustále pribúdajú dôkazy o tom, že špecifické substancie nájdené v niektorých jedlách môžu zlepšiť celkové zdravie (napr. fenolové zložky z rastlín). Čaj je bohatým zdrojom špecifických fenolických zložiek vrátane flavonoidov. Flavonoidy sú silné antioxidanty, ktoré si naše telo neprodukuje a ukázali sa ako potenciálne protirakovinové zložky. Zistilo sa, že čaj zamedzuje tvorbe tumoru v rannom štádiu, postupe i v pokročilom štádiu rakoviny. Predpokladá sa, že možný mechanizmus činnosti obsahuje:
·                     antioxidačnú aktivitu
·                     schopnosť zamedzovať nitrosamínovým reakciám
·                     moduláciu rakovinových metabolizačných enzýmov
·                      zachytávanie konečných karcinogénov
·                     schopnosť zamedziť množeniu buniek
·                     zmiernenie črevnej mikroflóry (v súvislosti s rakovinou hrubého čreva)
·                     antimikróbne účinky (v súvislosti medzi Helicobakterom pylori a rakovinou žalúdka)
 
Dôkaz o pôsobenií čaju na rakovinu
Pri prehliadkach japonského obyvateľstva sa zistilo, že ochrana organizmu spolu so spomalením rastu rakoviny je spojená s pitím čaju. Efekt bol viac viditeľný pri zvýšení konzumácie na 10 šálok denne. Avšak iné epidemiologické štúdie skúmajúce vzťah medzi konzumáciou čaju a znížením rizika rakoviny boli bezvýsledné.
Niektoré štúdie ukázali inverzný vzťah medzi pitím čaju a rakovinou žalúdka. Jedna z nich poukazuje nato, že u konzumentov zeleného čaju bolo o 48% zmenšené riziko vzniku rakoviny žalúdka a o 51% zmenšené riziko vývinu chronickej gastritídy oproti nekonzumentom. I napriek tomu jedna z taiwanských štúdií ukázala zvýšenie rizika pri pití zeleného čaju a iná štúdia nepreukázala žiadny vzťah medzi čajom a rakovinou.
I flavonoidy sa spájajú so znížením rizika vzniku rakoviny pľúc a jedna zo štúdií uvádza 50% zníženie rizika vzniku rakoviny pľúc pri pití jednej šálky čierneho čaju denne. Opäť však jedna zo štúdií vzťahu medzi rakovinou pľúc a katechínmi (druh flavonoidov, ktorý čaj obsahuje vo veľkom množstve) nepreukázala žiadne spojenie. Rovnako ako niektoré štúdie vzťahu medzi rakovinou a pitím čaju.
Jedna z nedávnych japonských štúdií ukázala, že pravidelné pitie zeleného čaju (viac ako 3 šálky denne) môže chrániť pred návratom rakoviny prsníka v rannom štádiu, hoci autori uvádzajú, že v tejto etape je potrebné opatrne interpretovať výsledky a že je potrebné vykonať ďalšie štúdie, aby bol výskum potvrdený.
Rozdielnosť týchto štúdií môže byť výsledkom ich rozdielneho vypracovania (napr. nedostatku informácií o použitom čaji – kvalita, sila a druh), nedostatku informácií o obsahu flavonoidov v jedlách, rozdielu obsahu flavonoidov medzi jednotlivými druhmi jedál, nezhody v kontrole stravy pomocou rozboru dotazníkov a vylúčení životného štýlu a činiteľov prostredia. Tieto detaily môžu ovplyvniť konečný výsledok a môžu sa ťažko interpretovať. Tento problém bol vo vzťahu medzi rakovinou a pitím čaju kritizovaný. Posúdenie týchto vplyvov je pre ďalší výskum veľmi dôležité.
 
Na záver
Štúdie na zvieratách a na bunkových kultúrach ukázali, že čaj a flavonoidy môžu mať potenciálne preventívne účinky voči rakovine. Nepresvedčivé výsledky pri štúdiách s ľuďmi, spôsobených možno niekoľkými zmätočnými faktormi, robia výsledky ťažko interpretovateľné. I keď počet vedeckých dôkazov hovoriacich o kladnom účinku čaju sa zvyšuje, ešte nie sú konečné a poskytujú pôdu pre ďalší výskum. Medzitým je múdre skonštatovať, že pitie zeleného i čierneho čaju je v zhode s radami pre zdravé stravovanie, ktoré pomáhajú znížiť riziko vzniku rakoviny, udržiavať celkové zdravie a zdravý pocit.

Zelený čaj môže spomaliť priebeh rakoviny prostaty

Ako informovali americkí vedci, aktívne zložky v zelenom čaji môžu spomaliť priebeh rakoviny prostaty. Podľa ich zistení  kapsule vyrobené s použitím extraktov zeleného čaju, známych ako polyfenoly, znižujú hladinu proteínov, vplyvom ktorým nádory rastú. Testovali 26 pacientov s rakovinou prostaty vo veku 41 až 68 rokov. Počas mesiaca pred chirurgickým odstránením prostaty každý z nich užil denne štyri kapsule s obsahom epigalokatechingalátu (EGCG) s antioxidačnými účinkami, ktorých obsah sa rovnal dvanástim šálkam zeleného čaju. Krvné testy ukázali, že klesli hladiny troch proteínov súvisiacich s rastom a šírením rakoviny prostaty.

Hepatocytový rastový faktor (HGF) klesol v priemere o 18,9 percenta, vaskulárny endoteliálny rastový faktor (VEGF) o 9,9 percenta a prostatický špecifický antigén (PSA) o 10,4 percenta.
Zaznamenali len niekoľko vedľajších účinkov a funkcia pečene u pacientov zostala normálna. Zelený čaj môže rakovine zabrániť v rýchlom raste a šírení, ale nedokáže nádory zmenšiť. Môže byť ale vhodným
doplnkom chemoterapie a ožarovania. Na potvrdenie výsledkov testov ale budú potrebné rozsiahlejšie štúdie.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.