Choď na obsah Choď na menu
 


Druhy čajov

20. 1. 2008

Biely čaj

Jeho listové pupene se otrhávajú ešte pred rozvinutím, nechajú sa zvädnúť, odparí sa z nich voda a potom sa usušia. Po zaliatí vodou je vylúhovaný čaj veľmi svetlý.

Biely čaj je produkovaný a dovážaný z Číny a Srí Lanky.

Zelený čaj

Zásadný rozdiel od čierného čaju je v tom, že zelený čaj sa nenecháva fermetizovať, a tým nedochádza k žiadnym chemickým reakciám, ktoré by mohli zmeniť farbu čajových lístkov. Fermentizácia spôsobuje stratu vitamínov a minerálnych látok v čajových lístkoch.

Zelený čaj pôsobí blahodarne v ľudskom organizme, nakoľko upravuje vysoký krvný tlak, zabraňuje kôrnateniu tepien a odburáva cholesterol v krvi. Jeho pravidelné pitie spomaľuje degeneráciu buniek, čím odďaluje starnutie, je vhodný aj ako prevencia proti rakovine.

Teín obsiahnutý v zelenom čaji na rozdiel od kofeínu osviežuje telo i dušu, pôsobí mierne a dlhodobo. Flour bráni vzniku zubného kazu. Nálev je žltkavo-zelenkavý.

Černý čaj

Z dôvodu uchovania kvality čajú pri dlhých cestách z Ázie do Európy sa postupom času vyvinul proces fermetizácie, ktorý spôsobuje „stmavnutie“ lístkov čajovníka. Čaj sa najskôr pozbiera a po zvädnutí lískov prebieha zvinutie, pričom bunkové steny čajových lístkov popraskajú a uvoľnia bunkovú šťavu. Okysličovaním sa zmení farba lístkov na červenkastú, čaj zmení aj svoju chuť.

Potom sa prudko usuší a bunková šťava tak uschne na lístkoch a uvoľní sa až po zaliatí horúcou vodou.

Čierny čaj delíme na čaj listový, zlomkový, drvený a práškový. Nálev má medovú až čiernu farbu.

Oolong

Ide o polofermetizovaný čaj, ktorý pochádza prevažne z Číny a Thaiwanu. Listy tohto čaju sa najskôr nechajú prudko zvädnúť na priamom slnku, nasleduje striedavé pretriasanie a sušenie, až kým lístky nezožltnú. Vplyvom chemickej reakcie, polofermetizácie, získajú okraje lístkov načervenalú farbu. Po 1-2 hodinách sa tento proces zastaví tepelným prúdom.

Niektorké Oolongy sa fermetizujú dlhšie, takže vzniká „niečo“ medzi zeleným a čiernym čajom. Tieto čaje majú intenzívnu sladkú vôňu a delikátnu chuť.

Lapacho

Čaj Lapacho je prírodný produkt z kôry stromu Lapacho. Lapacho je veľmi účinný stimulátor imunitného systému, obsahuje veľa minerálnych látok, vitamínov. Pri pravidelnom užívaní sa zlepšuje prekrvenie tela, posilňuje činnosť ladvín, sleziny, pečene a sexuálnych orgánov.

Maté

Čaj z maté je považovaný za účinný zdroj energie pri duševnej a fyzickej vyčerpanosti, utlmuje pocit hladu. Pravidelné popíjenie maté pôsobí komplexne na celý organizmus omladzujúcim efektom.

Cezmína paraguayská je zelený strom, asi 20 m vysoký. Zbierajú sa listy, ktoré sa usušia, zmenšia o 2/3 a nechajú sa „zrieť“. Zrenie trvá aj rok pri teplote 50° - 60°C.

Catuaba

Ide o kôru z dažďového pralesa Južnej Ameriky. Tento čaj podporuje prekrvenie sexuálnych orgánov, pôsobí ako afrodiziakum. Ak sa kombinujú Lapacho s Catuabu, ich účinky sa navzájom podporujú.

Vilcacora

Vilcacora je lianovitá rastlina pochádzajúca z Brazílie. Táto rastlina obsahuje špeciálny alkaloid – azopteropodín, ktorý vplýva na aktivizáciu imunitného systému. Využíva sa pri liečbe zápalov, astmy, oparov, znižuje riziko mozgovej mŕtvice, srdcového infarktu a srdcových záchvatov.

Ginkgo

Ginkgo Biloba, ide o najstarší strom na svete. Jeho listy sa používajú viac ako 5.000 rokov v tradičnej čínskej medicíne na liečbu priedušiek a astmy. Ido o akýsi doplnok výživy, ktorého účinky sú oceňované aj pri cievnych a degeneratívnych ochoreniach mozgu. Ginkgo zlepšuje prekrvnie a činnosť mozgových buniek.

Myrtovník citrónový

Myrtovník citrónový je strom pochádajúci z austrálskych pralesov, v súčasnosti sa pestuje v Austrálii. Myrtovník obsahuje až 95% citralu. Má excelentnú, jedinečnu a veľmi výraznú chuť po zmesi citrónu, limetky a citrónovej trávy.

Honeybush

Jedná se o medový krík, ktorý pochádza z Južnej Afriky. Spracovanie je štandartné – zber, rezanie, fermetizácia a sušenie. Rastliny rastú najmä vo vysokohorskom prostredie, takže je možný len ručný zber. Čaj Honeybush má vynikajúcu chuť a veľmi dobre pôsobí proti pliesniam, baktériám a vírom. Je možné ho tiež podávať s mliekom.

Rooibos

Rooibos je známejšia odroda Heneybushe, ktorý pochádza tiež z Južnej Afriky. Rooibos sa pestuje na plantážach. Zbiera sa od januára do apríla, život jedné kríka je 4-5 rokov, potom odumiera. Farba čaju je krásne medeno-červenkastá.

Pu – Erh

Jedná se o čaj pripravovaný z obrovských zelených listov, stlačených a dlho fermetizovaných, pokiaľ nezískajú červno-hnedú farbu. Tento čaj obsahuje veľmi málo tanínu, je možné ho piť celý deň. Nálev má tmavo-hnedú farbu so zemitou až dymovou chuťou. Najlepší je neosladený.

Ovocný čaj

Ovocný čaj, vlastne ani nie je čaj v pravom slova zmysle. Jedná sa o súbor sušených komponentov – jablko, ibištek, hrozienka, šípky... Ovocné čaje vznikajú aromatizovaním, čo je vlastne pridávanie rôznych aromatických látok, čím vzniká nepreberné množstvo chutí.

Čierny a zelený čaj: aký je medzi nimi rozdiel?

Zelený i čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis, avšak procesy, ktoré listy podstúpia pri spracovaní sú iné. Listy určené na čierny čaj sú plne okysličené zatiaľ čo listy na zelený čaj sú pred vysušením ľahko naparené. Nasledujúci obrázok bližšie zobrazuje prípravu zeleného a čierneho čaju.

Čierne čaje najčastejšie pochádzajú z plantáží v Afrike, Indii, na Srí Lanke a v Indonézii, zatiaľ čo zelené čaje pochádzajú z krajín ďalekého Východu ako Čína a Japonsko.

Obsah flavonoidov v čiernych a zelených čajoch

Čierny aj zelený čaj obsahujú približne rovnaké množstvo flavonoidov avšak líšia sa v ich chemickom zložení. Zelený čaj obsahuje viac jednoduchých flavonoidov zvaných katechíny, zatiaľ čo v čiernom čaji sa počas spracovania oxidáciou vytvárajú z týchto jednoduchých flavonoidov komplexnejšie druhy zvané theaflavíny a thearubigíny. Nasledujúca tabuľka uvádza priemerné hodnoty pre rôzne druhy flavonoidov nachádzajúcich sa v zelenom a čiernom čaji, i keď tieto hodnoty sa menia v závislosti od druhu listu, prostredia rastu, spracovania, výroby a iných faktorov.

 

 Flavonoidy

 Zelený čaj (priemer na 100g)

 Čierny čaj (priemer na 100g)

 Katechíny

 14,2g

 4,0g

 Teaflavíny

 -

 0,94

 Flavonol glykosidy

 0,64

 0,47

 Flavon C glycosidy

 0,086

 0,051

 Polyfenoly celkovo*

 16,0

15,6 

 

*Väčšina polyfenolov v čaji sú flavonoidy. Oolong čaj má čiastočne fermentované listy so štruktúrou flavonoidov medzi zeleným a čiernym čajom.

Úžitok flavonoidov v čaji pre zdravie

Aj keď proces oxidácie mení typ obsiahnutých flavonoidov, ich celková hladina a ich celková antioxidačná sila je rovnaká v oboch druhoch čajov. Výskum ukazuje, že antioxidanty, ako tie nájdené v zelenom a čiernom čaji, môžu hrať ochrannú rolu pred rôznymi chorobami ako sú choroby srdca, mŕtvica a niektoré druhy rakoviny.

Prospešnosť zeleného čaju

Špeciálne zelený čaj sa spájal s ochrannými účinkami proti niektorým druhom rakoviny vrátane rakoviny pľúc, žalúdka a jeho predrakovinových stavov a žalúdočného kataru. A čo viac, japonská výskumná štúdia ukázala, že bežná spotreba zeleného čaju (viac ako 3 šálky denne) môže chrániť pred návratom rakoviny prsníka v rannom štádiu.

Možné ochranné mechanizmy čaju nie sú jasné, hoci niekoľko laboratórnych štúdií i štúdií na zvieratách sa ich pokúša objasniť. Vrátane štúdie, ktorá ukázala, že polyfenol zeleného čaju epigallokatechín (EGC) brzdí replikáciu DNA v leukemických bunkách, čo vedie k ich zániku.

Na to, aby sme lepšie porozumeli ochrannej sile antioxidantov čierneho a zeleného čaju je potrebný ďalší výskum. Jedna laboratórna štúdia ukazuje, že čierny čaj je efektívnejší než zelený čaj ako chemopreventor proti rôznym voľným radikálom, kyslíku a zlúčeninám dusíka. Napriek tomu, v inej štúdii, boli zelený i čierny čaj rovnako účinné ako ochrana voči toxicite Oxidu dusíka.

Navyše zelený čaj má potenciálny protirakovinový a antioxidačný účinok. Ďalšie štúdie ukazujú, že zelený čaj má tiež protizápalové, protitrombotické, cholesterol znižujúce, protivirózne a protibakteriálne účinky.

I keď počet vedeckých štúdií dokazujúcich zdravotný prospech zeleného čaju sa zvyšuje, ešte stále nie je konečný a poskytuje priestor pre ďalší výskum.

Zelený čaj a ochrana kože

Rada štúdií na zvieratách ukázala, že lokálna liečba alebo orálna konzumácia polyfenolov zeleného čaju zabraňuje pôsobeniu chemických karcinogénov alebo ultrafialového žiarenia vyvolávajúcich kožné nádory u rôznych druhov živočíchov. Liečba pokožky polyfenolmi zeleného čaju má vplyv na biochemické cesty zapríčiňujúce zápal pokožky, množenie buniek a na vznik nádorov. Tieto vplyvy boli potvrdené štúdiou na ľuďoch, kde lokálna aplikácia polyfenolov zeleného čaju chránila pred vplyvom UV žiarenia, vrátane poškodenia DNA. Hlavne na základe štúdií na zvieratách, veľa spoločností pridalo do svojich výrobkov pre starostlivosť o kožu výťažky zeleného čaju. I napriek tomu stále dobre nerozumieme jeho vplyvom na ľudskú pokožku, a preto je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum.

Zelený čaj a chudnutie

Predbežný výskum publikovaný v American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) sa domnieva, že výťažok zeleného čaju môže urýchliť chudnutie, a to urýchlením oxidácie tuku. V tejto štúdii výskumníci pozorovali 6 týždňov 10 mužov vo veku 20 až 30 rokov a zistili, že tí z nich, ktorým podávali extrakt zo zeleného čaju, spotrebovali za deň viac kalórií ako ostatní. Na potvrdenie vplyvu zeleného čaju na chudnutie je však potrebný ďalší výskum.

Ktorý čaj piť?

Zdravotné účinky pitia čierneho i zeleného čaju sú porovnateľné, oba dopomáhajú k zdraviu a dobrému pocitu. Rozhodnutie, ktorý z týchto čajov piť, je jednoducho iba záležitosť chuti.

Čajoviny, ich zloženie a pôsobenie

Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Cholesterol - Ružbašský čaj
Zelený čaj list - Folium thae sinensis, Ríbezľa čierna list - Folium ribis nigri, Púpava lekárska koreň - Radix taraxaci, Žihľava dvojdomá vňať - Herba urticae, Veronika lekárska vňať - Herba veronicae, Pýr plazivý koreň - Radix graminis
Táto bylinná zmes podporuje procesy látkovej výmeny a priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi.Dávkovanie: 2 šálky denne.
AgroKarpaty
Cypriánov čaj
Mäta pieporná, Rebríček obyčajný, Skorocel kopijovitý
Používanie čaju vplýva na látkovú výmenu a funkcie dýchacieho ústrojenstva.
AgroKarpaty
Čaj Elegant
Medovka lekárska, Mäta pieporná, Rumanček kamilkový, škoricovník čínsky, Mrkva obyčajná, Skorocel kopijovitý
Už samotné zloženie aromatických liečivých rastlín dáva záruku kvalitného výrobku s jemnou prírodnou vôňou, osviežujúcim a posilňujúcim účinkom.
AgroKarpaty
Čaj na dnu - bylinný čaj
Vňať vresu obyčajného - Herba calunae List brezy previsnutej - Folium betulae Kôra vŕby bielej - Cortex salicis Koreň ihlice roľnej - Radix ononidis
Čaj používame pri kĺbovom ochorení spôsobeným poruchou metabolizmu a poruchou vylučovania kyseliny močovej z organizmu. Čaj pijeme počas dňa po dúškoch.
AgroKarpaty
Čaj na kĺby - bylinný čaj
List brezy previsnutej - Folium betulae, Vňať prasličky roľnej - Herba equiseti, Plod ruže šípovej - Fructus cynosbati, Kvet túžobníka brestového - Flos spiraeae, Kôra vŕby bielej - Cortex salicis, Vňať žihľavy dvojdomej - Herba urticae
Čaj sa užíva ako prostriedok podporujúci funkcie pohybového ústrojenstva s dobrým účinkom na reumatizmus kĺbov. Pomáha pri vyplavovaní nežiadúcich látok z organizmu.
Agrokarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Čaj na pečeň
vňať jablčníka, plod pestreca, koreň púpavy, vňať repíka, kvet rumanu
čaj je vhodný na podporu činnosti pečene a žlčníka, priaznivo pôsobí na ochranu a obnovu pečeňového perechýmu.
AgroKarpaty, Plavnica
Čaj pre dojčiace matky
Vňať jastrabiny lekárskej, Vňať medovky lekárskej, Plod rasce lúčnej, Plod anízu obyčajného, Plod feniklu obyčajného
Čaj má podporný účinok pre zvýšenie tvorby materského mlieka. Používa sa dvakrát denne pred jedlom.
AgroKarpaty
Čistiaci čaj
petržlen, žihľava dvojdomá, praslička roľná, rumanček pravý
Priaznivo pôsobí pri očisťovaní organizmu a podporuje vylučovanie uložených solí z organizmu.
Herbex
Elegant - bylinný čaj
Medovka lekárska - Melissa officinalis Mäta pieporná - Mentha piperita Rumanček kamilkový - Matricaria recutita Škoricovník čínsky - Cinnamonum cassia Mrkva obyčajná - Daucus carota Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata
Príjemný a lahodný osviežujúci nápoj vhodný pre všeobecné použitie.
AgroKarpaty
Fitnes - bylinný čaj so žen-šeňom
Čajovník čínsky - Thea Holium viridis, Kyprina úzkolistá - Chamaerion angustifolium, Pomarančová kôra - Aurantii peric dulce, Vres obyčajný - Caluna vulgaris, Všehoj azijský - Panax ginseng
Čajová zmes z ekologických surovín. Zlepšuje dýchanie, telesnú kondíciu a výkonnosť. Povzbudzuje myslenie a znižuje stres.
Agrokarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Fitnes čaj
Čajovník čínsky, Kyprina úzkolistá, Pomarančová kôra, Vres obyčajný, Všehoj ázijský
Čajová zmes z ekologických surovín. Zlepšuje dýchanie, telesnú kondíciu a výkonnosť. Povzbudzuje myslenie a znižuje stres.
AgroKarpaty
Horký žalúdočný čaj
mäta pieporna, repík lekársky, rebríček kopcovitý, archangelika lekárska
Pôsobí kladne pri žalúdočných, pečeňových a žlčníkových poruchách. Napomáha tráveniu. Uvoľňuje činnosť čriev a pomáha pri nafukovaní.
Herbex
Kŕčové žily - bylinný čaj
Vňať pohanky - Herba fagopyri Vňať komonice - Herba meliloti Kvet bazy - Flos sambuci Vňať rebríčka - Herba millefolii List ríbezle - Folium ribis nigri
Čaj sa používa pri kŕčových žilách na podporu pevnosti a pružnosti ciev.
Agrokarpaty
Karpatský čaj lahôdkový
Baza čierna, Ruža šípová, Jarabina vtáčia, Jabloň domáca, Dúška tymiánová, Medovka lekárska
Svojou ovocno-bylinkovou kyslastou chuťou a vôňou je vhodný na denné používanie s osviežujúcim účinkom na ľudský organizmus
AgroKarpaty
Karpatský čaj s rakytníkom
Plod ruže šípovej, Plod rakytníka rešetliakového, Plod svíbu (drienky), Vňať yzopu
Čaj obsahuje vitamíny (C, B, A, D, F, K, P - rutín) a iné prírodné látky potrebné na regeneráciu ľudského organizmu. Má protinádorový a anitidepresívny účinok. Podporuje imunitný systém. Pôsobí ako všeobecné tonikum.
AgroKarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Karpatský Elixír
Rebríček obyčajný, Fenikel obyčajný, Repík lekársky, Archangelika lekárská, Puškvorec obyčajný, Škoricovník čínsky, Horec žltý, Pestrec mariánsky
Nápoj pôsobí priaznivo na regeneráciu organizmu, účinkuje povzbudzujúco a zvyšuje vitalitu. Vo vhodných dávkach kladne pôsobí na metabolizmus a upevňuje zdravie.
AgroKarpaty
Karpatský FYTO čaj
Oman pravý, Rebríček kopcový, Ľubovník bodkovaný, Baza čierna, Lipa malolistá, Púpava lekárska, Ruža šípová, Žihľava dvojdomá, Mäta pieporná, Nechtík lekársky
Pomáha vyplavovať z organizmu toxické látky, zlepšuje imunitu, stimuluje funkciu tráviacich orgánov látkovej premeny.
AgroKarpaty
Kláštorný čaj dia
List čučoriedky, Struk fazule, Koreň púpavy, Vňať žihľavy, Koreň ománu, Koreň puškvorca, List brezy
Zloženie čajovej zmesi podporuje látkovú výmenu a znižuje hladinu cukru v krvi. Čaj pijeme 2-3-krát denne.
AgroKarpaty
Kláštorný čaj dúškový
Kvet prvosienky jarnej, List slezu maurského, List ibišu lekárského, List skorocelu kopijovitého, Vňať dúšky tymiánovej, Vňať rebríčka obyčajného, Kvet rumančeka kamilkového
Čaj používame na podporu funkcie horných a dolných dýchacích ciest a orgánov. Zlepšuje odkašľávanie, chráni sliznicu, pôsobí dezinfekčne na horné dýchacie cesty. Sladiť medom.ˇˇ
AgroKarpaty
Kláštorný čaj Pankrac
Vňať ľubovníka bodkovaného, Koreň púpavy lekárskej, Koreň puškvorca obyčajného, Kvet nechtíka lekárskeho, Vňať rebríčka obyčajného, Vňať žihľavy dvojdomej, Vňať čakanky
Bylinková zmes má priaznivý účinok pri poruchách metabolizmu v tráviacej sústave.
AgroKarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Kláštorný čaj Redukan
Koreň púpavy lekárskej, Kôra krušiny jelšovej, Vňať rebríčka kopcového, Smeno ľanu, Vňať lipkavca pravého, Kvet lipy malolistej, Vňať šalvie lekárskej, List brezy previsnutej
Čaj sa používa pri obezite ako podporný prostriedok pri regulovaní telesnej hmotnosti. Piť 3 krát denne šálku čaju pred jedlom.
AgroKarpaty
Kláštorný čaj Reumosan
List brezy previsnutej, Vňať prasličky roľnej, Plod ruže šípkovej, Kvet túžobníka brestového, Kôra vŕby bielej, Vňať žihľavy dvojdomej
Čaj sa používa ako prostriedok podporujúci funkcie pohybového ústrojenstva a kĺbov. Pomáha pri vyplavovaní nežiadúcich látok z organizmu.
AgroKarpaty
Kláštorný čaj s lipou
Baza čierna, Rumanček kamilkový, Lipa malolistá, Túžobník brestový, Ostružina malinová
Čaj má priaznivý účinok pri chorobách z prechladnutia. Pôsobí potopudne
AgroKarpaty
Kláštorný čaj ženský
Ľubovník bodkovaný, Medovka lekárska, Nechtík lekársky, Hluchavka biela, Pastierska kapsička, Rebríček kopcový
Priaznivý účinok sa prejavuje pri ženských ťažkostiach, najmä pri zápalových ochoreniach, potláča bolesti pri menštruácii a tlmí silné krvácanie. Je vhodný aj v období klimaktéria.
AgroKarpaty
Kratefit - bylinný čaj
Praslička roľná vňať - Herba equiseti, Medovka lekárska vňať - Herba melissae, Topinambur hľuznatý vňať - Herba helianthi, Baza čierna kvet - Flos sambuci, Hloh obyčajný plod - Fructus crataegi
Čaj priaznivo pôsobí pri vysokom tlaku a pri sklerotických stavoch. Priaznivo pôsobí na zlepšenie celkového zdravotného stavu organizmu.
AgroKarp
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Krušínový čaj
kôra krušiny jelšovej, kvet rumančeka kamilkového, koreň pyru, vňať žihľavy dvojdomej, plod fenikla
Má priaznivý účinok pri chronickej zápche. Zlepšuje peristaltiku hrubého čreva, mierne podporuje tvorbu žlče a jej vylučovanie do čriev.
AgroKarpaty
Na chudnutie - bylinný čaj
Koreň púpavy lekárskej - Radix taraxaci, Kôra krušiny jelšovej - Cortex frangulae, Vňať rebríčka kopcového - Herba millefolii, Semeno ľanu - Semen lini, Vňať lipkavca pravého - Herba galii, Kvet lipy malolistej - Flos tiliae, Vňať šalvie lekárskej -
Čaj sa používa pri obezite ako podporný prostriedok pri regulovaní telesnej hmotnosti. Piť trikrát denne šálku čaju pred jedlom.
AgroKarpaty
Plavnický čaj ČARO
Púpava lekárska, Vres obyčajný, Mrkva obyčajná, Zlatobyľ obyčajná, Nechtík lekársky, Fenikel obyčajný, Ruža šípková, Ľubovník bodkovaný
Púpava lekárska, Vres obyčajný, Mrkva obyčajná, Zlatobyľ obyčajná, Nechtík lekársky, Fenikel obyčajný, Ruža šípková, Ľubovník bodkovaný
AgroKarpaty
Pri prechladnutí - bylinný čaj
Baza čierna - Sambucus nigra, Rumanček kamilkový - Matricaria recutita, Lipa malolistá - Tilia cordata, Túžobník brestový - Filipendula ulmaria, Ostružina malinová - Rubus idaeus
Čaj má priaznivý účinok pri chorobách z prechladnutia. Pôsobí potopudne.
AgroKarpaty
Pu - erh - spaľovač tukov
Pu-erh - Thea sinensis
Čaj Pu-erh podporuje celkovú látkovú výmenu, rozpúšťa tukové vynkúšiky a zbavuje telo škodlivých splodín a usadenín. Znižuje hodnoty cholesterolu a kyseliny močovej v krvi. Denne pijeme 3 - 5 šálok.
AgroKarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Regeneračný bylinný čaj
silybum mariánska, nechtík lekársky, čakanka, mäta pieporná, rumanček pravý
Môže sa používať pri poruchách žlčníka a pečene. Priaznivo pôsobí na funkciu pečeňových buniek a podporuje vylučovanie žlče.
Herbex
Rooibos
Rooibos - Aspalathus linearis
Červené kríky rooibosu sa pestujú v Juhoafrickej republike. Má všestranné blahodárne účinky a obsahujeveľké množstvo stopových prvkov a minerálov Ca, Mg, Fe, F, Cu, Zn, K a vitamín C. Pôsobí povzbudivo, zaháňa smäd a uvoľňuje napätie. Je tiež vhodný pri odtučňovacej kúre. Sýty červený nálev bez obsahu kofeínu sa hodí pre deti aj dojčiace matky.
AgroKarpaty
Rumanček pravý
rumanček pravý
Vnútorne pomocný prostriedok pri kŕčoch zažívacieho traktu s protizápalovým účinkom, zmierňuje nadúvanie.
Fyto Pharma
Sennový čaj
Kasia sennová, Podbeľ liečivý, Lipa malolistá
Čaj prirodzeným spôsobom reguluje trávenie, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev a taktiež na vyprázdňovanie hrubého čreva.
AgroKarpaty
Senný čaj - bylinný čaj
Kasia senná - Cassia senna Podbeľ liečivý - Tussilago farfara Lipa malolistá - Tilia cordata
Čaj prirodzeným spôsobom reguluje trávenie, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev a taktiež na vyprázdňovanie hrubého čreva. Droga nie je vhodná na dlhodobé užívanie.
AgroKarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Silybum mariánske
silybum mariánske
Pôsobi priaznivo pri ochrane pečene, žlčníka a po žlčníkových stavoch. Účinne pôsobí na regeneráciu pečene poškodenú toxickými látkami, liekmi a alkoholom. Podporuje tvorbu a vylučovanie žlče.
HERBEX, Vinica
Svätojánsky čaj detský
Kvet rumančeka kamilkového, Vňať mäty piepornej, plod fenikla obyčajného, list skorocelu kopijovitého, Kvet bazy čiernej, List ostružiny malinovej, Vňať medovky lekárskej, Šištica chmeľu obyčajného
Čaj sa používa pri tráviacich ťažkostiach a nadúvaní.
AgroKarpaty
Svätojánsky čaj s levanduľou - ukľudňujúci
Ľubovník bodkovaný, Rebríček kopcový, Levanduľa úzkolistá, Medovka lekárska, Pamajorán obyčajný
Čaj má priaznivý vplyv na psychiku, účinkuje pri nervozite.
AgroKarpaty
Svätojánsky čaj urologický
List brezy previsnutej, Vňať lipkavca, Vňať prasličky roľnej, Plod ruže šípkovej, Vňať stavikrvu vtáčieho, Vňať vresu obyčajného, Vňať zlatobyle obyčajnej
Je vhodný pri zápalových ochoreniach močových ciest a obličiek. Pije sa vo väčšom množstve.
AgroKarpaty
Svätojánsky čaj vitamínový
Ruža šípová, Arónia čiernoplodá, Jabloň domáca, Čučoriedka obyčajná, Mäta pieporná
Na denné používanie, vhodný pri jarnej únave organizmu ako osviežujúci nápoj.
AgroKarpaty
 
Názov
Zloženie
Pôsobí na
Výrobca
Svätojánsky čaj žalúdočný
koreň archangeliky, podzemok puškvorca, vňať rebríčka, kvet rumančeka, vňať repíka
Čaj sa používa pri niektorých tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, meteorizme. Čaj sa pije pol hodiny pred jedlom.
AgroKarpaty
Vysoký tlak - bylinný čaj s hlohom
List a kvet hlohu - Folium crataegi cum flore, vňať imela bieleho - Herba visci albi, vňať rebríčka kopcového - Herba millefolii, vňať prasličky roľnej - Herba equiseti, vňať pastierskej kapsičky - Herba bursae pastoris, vňať medovky lekárskej - Herb
Čaj má priaznivý účinok pri sklerotických stavoch a pri zvýšenom krvnom tlaku.
AgroKarpaty
Zelený čaj
Zelený čaj, Žihľava dvojdomá
Čaj priaznivo ovplyvňuje cievy a zlepšuje krvný obeh. Pôsobí antibioticky. Využíva sa jeho účinok na tzv. hasenie voľných radikálov v ľudskom organizme.
AgroKarpaty
Žihľavový čaj
žihľavová vňať
čaj sa používa na podporu celkovej látkovej výmeny organizmu, priaznivo ovplyvńuje činnosť vylučovacích čriev, pôsobí mierne močopudne
Fyto Pharma
 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.