Choď na obsah Choď na menu
 


Čaje trochu inak

29. 5. 2012

Čajový rituál

Pleť okamžite rozjasní biely,

pigmentové škvrny zjemní zelený,

studeným nohám prospeje čierny a

stresovanej duši pomôže každý.

Túžite sa zbaviť celodenného napätia? Chcete, aby vás aspoň raz za čas niekto poriadne rozmaznával? Vyskúšajte niektorú z čajových procedúr! Vďaka „obyčajnému“ nápoju si môžete oživiť pleť, zbaviť sa problémov so studenými nohami, ozdraviť vlasy a hlavne poriadne zrelaxovať.

V ázijských kultúrach prišli už dávno na to, že čaj nemusíte len piť, mnoho ťažkostí sa dá odstrániť i jeho pôsobením zvonka.

NA NOHY ČIERNY
Niektoré druhy čajov vám môžu byť povedomé z čajovní.

Jedným z nich je i čierny puer, ktorý sa často spája s chudnutím a diétami. Zbaviť vás môže i nepríjemného pocitu studených nôh! Výborne totiž podporuje cirkuláciu krvi.

Ošetrenie nôh je veľmi jednoduché. Čaj sa vylúhuje vo vaničke, do ktorej si následne na pár minút ponoríte nohy. Po kúpeli premasírujte čajom chodidlá, čím sa ešte viac podporí krvný obeh. Výsledkom sú príjemne teplé nohy. Po pravidelnom používaní môžete pokojne zabudnúť na spánok v hrubých ponožkách. Táto jednoduchá masáž vám pomôže aj pri opuchoch a odľahčí unavené nohy.

Ideálne je zopakovať masáž trikrát do týždňa, ale ak máte čas a chuť, i každý deň. Využiť sa dá i hmota, ktorá vám zostala v sitku po zaliatí nápoja na pitie. Pri masáži pohyby veďte vždy smerom k srdcu a nie naopak.

PLEŤ ROZJASNÍ OKAMŽITE
V pleťovej kozmetike sa dá využiť viacero druhov čaju, dôležitú úlohu v nej hrá najmä biely. Na pokožku pôsobí oživujúco a zároveň upokojujúco. Dá sa veľmi dobre a ľahko pridať do kozmetického ošetrenia. Na začiatku treba čaj zvlhčiť, aby bol mäkký. Nezalieva sa vriacou vodou, len sa mierne sparí. Hmota sa zmieša s revitalizačnou maskou a aplikuje sa na tvár. Masku treba zotrieť po piatich minútach. Výsledok je viditeľný ihneď!

Biely čaj bleskovo premení tvár na sviežu a rozjasnenú. Tento druh masky ocenia dámy so všetkými typmi pleti. Čaj má upokojujúci účinok, preto si ju môžu aplikovať i ženy s citlivou pokožkou. Podráždenie alebo začervenanie pri použití bieleho čaju nehrozí.

Hodí sa najmä pred večierkom či plesom, na ktorom chcete zažiariť.

K výborným pomocníkom patrí i zelený čaj. Hoci to vie málokto, výborne bieli pigmentové fľaky. Masku z čaju možno použiť na hnedé fľaky na tvári alebo rukách. Ak sú výrazné, určite nerátajte s tým, že po aplikácii zmiznú, ich sfarbenie bude len jemnejšie.

UMÝVANIE AKO RITUÁL
Relaxačné i výživné zároveň je využitie čaju na ošetrenie vlasov. Odborník pri ňom opäť siahne najmä po druhu puer, ktorý výborne rieši najmä ťažkosti s pokožkou hlavy.

Procedúru sa oplatí absolvovať, i keď vám vypadávajú vlasy. Skladá sa z dvoch častí, z masáže a prepláchnutia vlasov. Najprv sa pripraví silný extrakt čaju, do ktorého sa ponoria ruky. Potom sa začína s pätnásťminútovou masážou, pri pravidelnom namáčaní rúk v čaji.

Počas procedúry výborne zrelaxuje duša, ale poteší sa i vyživená pokožka hlavy. Keď sa do vlasov dostanú zvyšky čaju, nič to. Na záver ich opláchnite jemnejším čajovým extraktom, aby vlasy zostali lesklé a pôsobili zdravo. Procedúra je vhodná na všetky druhy vlasov.

NAJEDZTE SA ČAJU
Dali ste si do nového roka záväzok, že nebudete tak ľahko podliehať stresu a telu i duši doprajete viac pokoja? Ak chcete predsavzatie dodržať, objednajte sa na čajovú masáž tela.

Odborník pracuje s jazmínovým čajom. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to úžasné. Keď si ľahnete a masér vás začne akoby hladkať čajom, myseľ sa uvoľní a vnímate už len pokoj. Všetky procedúry nemusíte absolvovať v rámci jednej návštevy salóna. Vybrať si môžete tú, čo vám v danej chvíli najviac vyhovuje. Ponúknu vám aj šálku kvalitného čaju, ktorá podporí prekrvenie a celé telo po nej zaleje príjemné teplo, hoci nápoj sa podáva vlažný.

Niektoré čaje z Ázie sú zároveň i jedlom. Všetky ich súčasti sa dajú totiž zjesť. Pochutnať si môžete na rozličných druhoch kvetín, ale napríklad i na ovocí dlhovekosti, goji. Červené ovocie sa podobá čili papričkám a má veľké množstvo vitamínov.

Všetky čajové procedúry prospievajú telu i duši. Rušný Šanghaj má dvadsať miliónov obyvateľov, ale v miestnych centrách čaju nájdete obrovský pokoj a pohodu. Pri ošetrení sa cítite ako najdôležitejší človek na svete. V našom hektickom svete je dôležité zastaviť sa a dať sa chvíľu rozmaznávať.

Na kokovej plantáži

Na Slovensku zadržali rekordne veľkú zásielku juhoamerického kokaínu. Najväčším producentom rastliny, z ktorej sa táto droga vyrába, je Bolívia, najchudobnejšia krajina celej Latinskej Ameriky. Tam sa však táto plodina považuje za veľmi váženú a pestovateľov výrazne podporuje aj vláda prezidenta Moralesa.

Koka nie je kokaín. Takýchto nápisov nájdete po celom hlavnom meste La Paz viac ako dosť. Na múroch ošarpaných budov, ale aj na tričkách v obchodíkoch so suvenírmi. Tá malá nenápadná rastlinka je totiž neoddeliteľnou súčasťou indiánskej kultúry, veď už aj Inkovia mali pred viac ako 500 rokmi dobre fungujúci obchod s touto plodinou. Lístky koky domorodci dodnes žujú, používajú pri rôznych náboženských rituáloch, na veštenie, pijú ich ako čaj, ale rastlina je užitočná napríklad aj pri výrobe liekov.

Pozor na čaj

"Máme len kokový,“ odpovedala čašníčka v malej kaviarni nášho hotela, keď sme ju poprosili o čaj. O pár minút sme mali na stole šálky plné zelených lístkov a kanvicu s horúcou vodou. „Je to normálny zelený čaj,“ ubezpečila nás obsluhujúca mladá Bolívijčanka. A mala pravdu. Žiadne omamné účinky sa totiž nedostavili ani po tretej šálke v Európe zakázaného moku. 
Čaj Mate de koka sa bežne predáva po celej Južnej Amerike. Pri prevoze domov s ním však môžete mať veľké problémy. A to bez ohľadu na skutočnosť, že z nich nemáte šancu vyrobiť žiadne drogy. „Boli už prípady, keď dovolenkárov so sušenými kokovými lístkami po prílete na starý kontinent držali až do objasnenia prípadu v cele priamo na letisku,“ vysvetľoval riziko prevozu kokových listov sprievodca Peter Koutný z CK Victory Travel.

LEGÁLNE: Sušených lístkov si môžete kúpiť na ulici za vrece, ale kokaín z nich zaručene nevyrobíte.

Dobre platia

  

 

 

Bolívia je dnes najväčším pestovateľom koky na svete. Nie však najväčším výrobcom kokaínu, lebo v tejto štatistike suverénne kraľuje Kolumbia. „Z celkovej produkcie uniká na čierny trh asi 20 percent z každej úrody,“ vysvetľoval jeden z majiteľov malého kokového políčka neďaleko mesta Coroico v bolívijskej džungli. 

  Vláda prezidenta Eva Moralesa okamžite po zvolení zvýšila minimálnu hranicu ceny za výkup sušenej koky, a tak z jedného menšieho políčka získa majiteľ po odovzdaní úrody asi 25-tisíc korún. A vďaka priaznivej klíme je žatva až štyrikrát do roka. Takže donedávna chudobní pestovatelia môžu legálne finančne zabezpečiť celú rodinu. 

Cieľ indiánskeho prezidenta je jasný – zabrániť výkupu plodiny na čierny trh, ktorý ovládajú zločinecké bandy z juhu Kolumbie. „Náš veľký podporovateľ, venezuelský prezident Hugo Chávez, nedávno poslal stroje na spracovanie koky pre farmaceutický priemysel,“ doplnil informácie majiteľ políčka. Produkcia sa vďaka podpore štátu výrazne zvyšuje, lebo koková plantáž si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Stačí pozbierať úrodu a inkasovať peniaze. Nebezpečenstvo však nastane v momente, keď prestane štátna pokladnica vyplácať tučné odmeny za výkup koky. Ak sa totiž bolívijská produkcia dostane do rúk narkobarónov, zaplaví nebezpečná droga celý svet.

ŠPECIALITA: Z koky sa vyrába aj sladký likér s miernym obsahom alkoholu, ale aj silná pálenka.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.